Seniorzy są tą grupą społeczną, która w czasie pandemii COVID-19 znajduje się w szczególnym niebezpieczeństwie, jak zaznaczają lekarze rodzinni i geriatrzy. W związku z tym powinni się samoizolować, nawet jeśli czują się dobrze, i mieć częsty kontakt telefoniczny z bliskimi.
"Co szósta osoba w naszym kraju wkroczyła w wiek senioralny a przeszło 2,5 miliona osób osiągnęło 75. rok życia. Niestety, rozwijająca się na świecie epidemia SARS-CoV-2 sprawia, że życie seniorów jest szczególnie zagrożone" - czytamy w apelu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii. Specjaliści podkreślili, że narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się zupełnie dobrze.
Jak zaznaczyli lekarze, seniorzy narażeni są na powikłania infekcji i dlatego jej uniknięcie ma najważniejsze znaczenie profilaktyczne. Dotyczy to też osób z licznymi chorobami i niepełnosprawnościami.
Samoizolacja i zostanie w domu
W apelu lekarze polecają seniorom poddanie się samoizolacji i pozostanie w domach do czasu ustania zagrożenia epidemicznego oraz utrzymywanie częstego kontaktu telefonicznego z najbliższymi. Zalecają, aby w razie konieczności kontaktów z innymi osobami zachować co najmniej 2 metry odległości od rozmówcy.
Ponadto należy unikać kontaktu z osobami, mającymi objawy przeziębienia. W przypadku objawów infekcji - kataru, kaszlu, gorączki lub duszności - trzeba skontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym lub innym lekarzem na stałe opiekującym się.
Zostań w domu
Pozostanie w domach nie oznacza bezczynności - lekarze apelują, aby często spacerować po mieszkaniu i gimnastykować się.
Apel o wsparcie seniorów skierowany jest także do ich otoczenia: rodziny, przyjaciół, sąsiadów, lekarzy, pielęgniarek, a także psychologów, farmaceutów i pracowników socjalnych.
Autor: anw/map / Źródło: PAP