Najnowsze

Kontrowersyjne wyniki badań. Wczesny obiad może pomóc w odchudzaniu

Najnowsze

ShutterstockWczesny obiad może mieć dobry wpływ na naszą sylwetkę

Najnowsze badania wykazały, że zjedzenie wczesnego obiadu podnosi metabolizm i ogranicza zachcianki. Wcześniejszy obiad może mieć więc korzystny wpływ na naszą sylwetkę. Są jednak także słowa krytyki na temat tego nowego planu żywieniowego.

Jedzenie posiłków z sześciogodzinną przerwą brzmi jak dziwna, chwilowa moda i recepta na nocne wyprawy do lodówki. Jednak nowe badania sugerują, że zjedzenie obiadu przed godziną 14 lub zupełne jego pominięcie, zmniejsza zachcianki spowodowane głodem i zwiększa spalanie tłuszczu.

Zanim jednak zaczniesz stosować dietę tego typu, zapoznaj się z kilkoma faktami.

Wstępne wyniki (nieopublikowane jeszcze w czasopiśmie naukowym) zostały zaprezentowane na początku listopada na corocznym spotkaniu Towarzystwa Otyłości. Jest to pierwsza próba ograniczenia żywienia do wczesnej pory. Strategia polega na tym, że ostatni posiłek przypada na wczesne popołudnie i nie je się później nic, aż do śniadania następnego dnia.

Testy na zwierzętach

Taki plan żywienia przetestowano na zwierzętach. Okazało się, że myszy na diecie ograniczonej czasem, miały tendencję do spalania większej ilości tłuszczu i miały niższe ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe, niż zwierzęta, które miały posiłki bardziej rozłożone w czasie.

Niektórzy naukowcy uważają, że taki plan może być korzystny również dla ludzi, ponieważ metabolizm działa według zegara biologicznego, a wiele jego aspektów najlepiej funkcjonuje rano.

Badania

Aby przetestować tę strategię, zbadano 11 mężczyzn i kobiet z nadwagą w wieku od 20 do 45 lat. Badanie składało się z dwóch czterodniowych okresów.

W ciągu jednego z tych okresów wszystkie posiłki mieściły się od godz. 8 rano do godz. 14. Podczas drugiego okresu ochotnicy jedli według tradycyjnego amerykańskiego planu żywienia, w godzinach 8-20.

Obydwa okresy były zbliżone pod względem diety i liczby kalorii. Różnił je tylko czas posiłków.

Ostatniego dnia każdego z tych okresów, badacze przeprowadzali 24-godzinny test metabolizmu i pytali uczestników badania o ich poziom głodu.

Wyniki

Dieta ograniczona czasem nie jest związana z tym, kto ile spala kalorii. Ogranicza jednak nasze zachcianki żywieniowe i podnosi liczbę spalanych kalorii w ciągu nocy. Poprawia także elastyczność metabolizmu, czyli zdolność ciała do przełączania się między spalaniem węglowodanów, a spalaniem tłuszczu.

Czy dieta tego typu może więc pomóc w zrzuceniu kilogramów i poprawić inne aspekty zdrowia? Naukowcy dokładnie tego nie wiedzą, ale istnieje taka możliwość.

"Odkryliśmy, że jedzenie w godzinach 8-14 utrzymuje poziom głodu bardziej w ciągu dnia, niż jedzenie w godzinach 8-20" - podał w prasie główny autor badań Courtney Peterson, doktor i asystent profesora Nauk Żywienia na Uniwersytecie w Birmingham, w Alabamie. "Może to korzystnie wpływać na ciało, poprzez zwiększone spalanie tłuszczu i mniejszy pobór energii" - brzmi wniosek badań.

Dale Schoeller, emerytowany profesor z Wydziału Nauk Żywienia na Uniwersytecie w Wisconsin uważa, że wyniki mogą sugerować, że czas posiłków ma wpływ na metabolizm.

- Z dodatkowymi badaniami nad żywieniem ludzi o wczesnych porach, możemy stworzyć bardziej kompletny obraz tego, czy ta innowacyjna metoda może zapobiegać i leczyć otyłość - powiedział Schoeller, który jest rzecznikiem Towarzystwa Otyłości i nie brał udziału w badaniach.

Krytyczne spojrzenie

Istnieje jednak kilka przyczyn, by spojrzeć krytycznie na te wyniki. Tak uważa Christine Gerbstadt, doktor medycyny i autorka książki "Doctor’s Detox Diet".

- Efekt metaboliczny czasu jedzenia jest "interesującym pytaniem" - powiedziała dr Gerbstadt.

Lekarka zwróciła jednak uwagę na to, że badania zostały oparte na małej grupie uczestników, którzy byli dosyć młodzi i poza nadwagą, byli zupełnie zdrowi.

- To niemożliwe, by wyniki badań przełożyć na wszystkich Amerykanów - powiedziała lekarka w wywiadzie dla portalu "Health", po przejrzeniu streszczenia badań.

Szczególnie chodzi tutaj o osoby starsze, diabetyków, osoby z nadciśnieniem, wysokim cholesterolem, czy osoby, które nie prowadzą aktywnego trybu życia. Nie zbadano wpływu na te grupy ludzi, a także wpływu takiego planu żywienia na przyjmowanie leków.

- Kontrola nad głodem ma finansowe i zdrowotne korzyści, ale trzeba zadać pytanie czy post przez część dnia jest bezpieczny dla całej populacji Amerykanów - powiedziała lekarka, odnosząc się do dużej przerwy między obiadem a śniadaniem. Dzieci i osoby powyżej 50 roku życia powinny być ostrzeżone przed wypróbowaniem tego planu.

Jedzenie obiadu bardzo wcześnie lub unikanie obiadu w ogóle może powodować duże zmiany u wielu osób, zmiany społeczne, czy zmiany w zachowaniu. Robienie tak raz na jakiś czas również nie jest zalecane, ponieważ nieregularny plan żywienia może powodować otyłość i powikłania zdrowotne.

- Ten wzór żywieniowy nie pasuje do stylu życia większości osób - zaznaczyła dr Gerbstadt. - Może także nie przynieść żadnej korzyści - dodała lekarka.

Obejrzyj film o piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej:

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej
Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznejCzarno na białym

Autor: AP/aw / Źródło: health.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości