Najnowsze

Koniec z dietą. Wystarczy, że przestaniesz pić napoje słodzone

Najnowsze


Wydawać by się mogło, że jedna puszka gazowanego napoju nie zrobi różnicy w obwodzie naszej talii! Nic bardziej mylnego, wystarczy zamienić wszelkie słodzone napoje na wodę, a różnicę zobaczymy od razu. Nie tylko w naszej wadze.

Wybór napojów zawierających mniejszą ilość kalorii zredukuje zbędne kilogramy oraz poprawi nasze nawyki żywieniowe. Naukowcy porównali dane pochodzące z Narodowego Programu Badania Zdrowia i Żywienia (NHANES - National Health and Nutrition Examination Survey), z których wynika, że wystarczy zamienić jeden napój gazowany na dzień taką samą ilością wody, a szybko zauważymy różnicę.

Wymień puszkę na szklankę wody

- Niezależnie ile porcji napojów gazowanych spożywamy dziennie. Jeśli wymienimy tylko jeden napój wysokokaloryczny na rzecz wody, możemy zmniejszyć masę ciała i poprawić ogólny stan zdrowia - mówi Kiyah J. Duffey, specjalistka w dziedzinie żywienia.

Spożywanie dodatkowych kalorii z napojów słodzonych, takich jak napoje gazowane, napoje energetyczne i kawy z cukrem, mogą zwiększyć ryzyko przyrostu masy ciała i otyłości, jak również cukrzycy typu II i chorób układu krążenia.

Wybór napoju a nawyki żywieniowe

Nawet ci, którzy spożywają dużą ilość napojów słodzonych, ale jedną porcję wymieniali na wodę, mogą liczyć na spadek cholesterolu. W grupie osób, w której przeprowadzono obserwację, odnotowano poprawę wyników badań. Zauważono również, iż dieta osób wybierających napoje słodzone jest mniej zdrowa niż osób wybierających wodę. W tej pierwszej grupie konsumenci wybierają przetworzone produkty mięsne i słodycze. U osób wybierających wodę, dieta obfituje zaś w zdrowe warzywa, owoce, ryby i produkty pełnoziarniste.

Co z napojami dietetycznymi?

Napoje dietetyczne są zdrowszą alternatywą dla napojów słodkich z wysoką zawartością cukru. Jednak wciąż nie zastąpią nam wody, która wpływa na prawidłowy poziom nawilżenia naszego organizmu i obniża poziom cukru we krwi. Nie powinniśmy bać się jedynie cukru. Wszelkie napoje dietetyczne zawierają chemiczne składniki, które również mogą być dla nas szkodliwe.

Rak, choroby serca, cukrzyca

Słodkie, gazowane napoje nie są jedynie przyczyną otyłości. Zwiększają one również ryzyko zachorowania na raka, czy chorób serca. Spożycie zaledwie dwóch puszek takiego napoju w tygodniu podwyższa poziom insuliny w organizmie, zwiększając przy tym zachorowalność na raka trzustki aż dwukrotnie. Naukowcy informują również, że rośnie ryzyko zachorowania na raka prostaty oraz raka piersi. Niezdrowe napoje powodują także otłuszczenie wątroby oraz jej poważne uszkodzenia. Przeprowadzone w latach 1990- 2000 badania wykazały, iż jedynie przez spożywanie napojów słodzonych na cukrzycę zapadło 130 tys. osób. Odpowiadają również za przedwczesne starzenie się organizmu i zwiększają zachorowalność na chorobę Alzheimera.

Co ciekawe, napoje te wyzwalają agresję i powodują, że częściej sięgamy po alkohol czy papierosy. Są również odpowiedzialne za huśtawki nastroju.

Analizując grupę dziewcząt w wieku o 9- 15 lat, zauważono zaburzenia związane z dojrzewaniem, a co za tym idzie, w przyszłości, zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory układu rozrodczego. U dziewczynek wcześniej też pojawiała się miesiączka. Duńscy naukowcy przeprowadzając badania w grupie 60 tysięcy osób potwierdzili również tezę, że mogą one doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Warto zatem zamiast po puszkę napoju słodzonego, sięgnąć po wodę i zmienić swoje nawyki, nie tylko dla smukłej sylwetki.

Zobacz również inne porady na uzyskanie wymarzonej sylwetki.

Sposoby na odchudzanie
Sposoby na odchudzanie

Autor: agr/jap / Źródło: sciencedaily.com

Pozostałe wiadomości