Do końca drugiej dekady lipca stężenie pyłku roślin będzie utrzymywało się na stałym poziomie, zależnym jedynie od warunków pogodowych. W czasie opadów deszczu i bezpośrednio po nich (od 30 minut do godziny) powietrze będzie wolne od pyłku roślin.
W pogodne dni stężenie pyłku traw i pokrzywy będzie na przeważającym obszarze kraju wysokie (szczególnie na terenach podmiejskich). Przewidywany jest stopniowy wzrost stężenia pyłku komosy i bylicy, jednak nawet na terenach podmiejskich nie przekroczy ono wartości średnich. W trzeciej dekadzie lipca przewidujemy spadek stężenia pyłku traw w zachodniej i centralnej części kraju.
Prognoza dla urlopowiczów
Osoby planujące urlop w górach i na Suwalszczyźnie muszą być przygotowane na wysokie stężenie pyłku traw aż do końca lipca. Pylenie traw zakończyło się już w Hiszpanii, na południowej Francji, na południu i w centrum Włoch, w Grecji i Chorwacji oraz na wybrzeżu Bułgarii i Rumunii. Na alergeny pyłku traw narażeni będziemy nadal jednak regionach górskich, nawet na południu Europy.
Pamiętajmy, że dla alergików uczulonych na alergeny pyłku roślin bezpieczny jest zwykle pobyt na morskich plażach (szczególnie przy wietrze wiejącym od strony morza) oraz na morskich rejsach.
Źródło: OBAS
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock