Włoscy naukowcy opracowali najnowszą mapę zanieczyszczenia światłem. Według nich, aż jedna trzecia mieszkańców naszej planety nie może zobaczyć Drogi Mlecznej. Najbardziej zanieczyszczona światłem jest zachodnia część Europy.
Atlas sztucznej jasności nocnego nieba na świecie (ang. New World Atlas of Artificial Night Sky Brightness) pokazuje zanieczyszczenie światłem na poszczególnych kontynentach i na całej Błękitnej Planecie.
Ziemia, razem z resztą Układu Słonecznego, znajduje się na zewnętrznej krawędzi Drogi Mlecznej, czyli naszej galaktyki spiralnej w kształcie dysku. Gdy spojrzymy z Ziemi na niebo, zobaczymy dysk Drogi Mlecznej w postaci podłużnej mgły gwiazd. Jednak ten niezwykły widok można zobaczyć tylko z dala od dużych miast, w zupełnej ciemności. Sztuczne światło metropolii i samochodów skutecznie zakłóca ten obraz.
Zanieczyszczenie światłem LED
- Nowy atlas stanowi kluczową dokumentację stanu środowiska nocnego, gdy znajdujemy się u progu ogólnoświatowego przejścia na technologię LED. Jeśli nie rozważymy koloru i poziomu oświetlenia LED, to przejście może niestety prowadzić do dwu- lub trzykrotnego zwiększenia jasności nieba nocą - mówi Fabio Falchi z Włoskiego Naukowo-Technologicznego Instytutu Zanieczyszczeń Świetlnych (ISTIL).
Jednym z regionów na świecie, które są najbardziej zanieczyszczone sztucznym światłem, jest zachodnia Europa. Jedynie na niewielkich obszarach niebo pozostaje tam zupełnie ciemne. Drogę Mleczną mogą za to zobaczyć mieszkańcy Hiszpanii, Austrii, Norwegii, Szkocji i Szwecji.
Zanieczyszczenie światłem oddziałuje nie tylko na astronautów, ale może mieć także wpływ na dziką przyrodę i poszczególne ekosystemy na Ziemi.
Najbogatsze kraje świata
W najnowszym opracowaniu zbadano, ile osób z krajów grupy G-20 jest narażonych na zanieczyszczenie światłem. Naukowcy odkryli, że fenomen ten najmniej dotyka Australię i Kanadę, natomiast Włochy i Korea Południowa posiadają najmniej ciemnego nieba. Spośród wszystkich krajów najbardziej zanieczyszczona światłem jest Korea Południowa. Zjawisko jest także dużym problemem w Arabii Saudyjskiej. Problem z obserwacją Drogi Mlecznej ma też 80 proc. mieszkańców Ameryki Północnej. Niebo jest z kolei najciemniejsze w Indiach i w Niemczech.
Badania nad zanieczyszczeniem
Naukowcy stworzyli pierwszą mapę zanieczyszczenia światłem w 2001 roku. Obecnie na orbicie okołoziemskiej znajduje się satelita Suomi NPP (ang. National Polar-Orbiting Partnership), który jest pierwszym w Kosmosie obserwatorium badawczym, które zajmuje się zanieczyszczeniem światłem. Dane z Suomi zostały wykorzystane w najnowszym opracowaniu.
Jednak do stworzenia najnowszej mapy zanieczyszczenia światłem przyczynili się także naukowcy amatorzy, którzy zbierali dane z poszczególnych miast.
Autor: zupi/jap / Źródło: techtimes.com, wikipedia