Powstała lista rekordowych pod względem liczby ofiar ekstremalnych zjawisk pogodowych. Naukowcom przyświecała jedna myśl: wyciągnąć wnioski z historycznych katastrof, aby zapobiec tym przyszłym.
Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO, z ang. World Meteorological Organization) opublikowała ostatnio listę rekordowych pod względem liczby ofiar zjawisk pogodowych, takich jak uderzenie pioruna, cyklon tropikalny, tornado czy burza gradowa.
Po raz pierwszy w historii pomiarów organizacja udokumentowała takie rekordy z podziałem na poszczególne zjawiska. Wyniki zostały opracowane przez komisję ekspertów z WMO, którzy zbadali dokumenty dotyczące śmiertelności w związku z pięcioma gwałtownymi zjawiskami.
- Ekstremalna pogoda powoduje poważne zniszczenia i duże straty w ludziach. To jedna z przyczyn, dlaczego WMO stara się poprawić system wczesnego ostrzegania przed niebezpieczeństwem, prognozowania i stara się wyciągnąć wnioski z historycznych katastrof, aby zapobiegać tym przyszłym - stwierdził sekretarz generalny WMO Petteri Taalas, cytowany w komunikacie prasowym.
Wiele ofiar
Światowa Organizacja Meteorologiczna podała także szczegóły dotyczące poszczególnych przypadków ekstremalnych zjawisk.
W grudniu 1975 roku pojedyncze uderzenie pioruna zabiło 21 osób w Zimbabwe na obszarze, gdzie większość domów nie jest przystosowana do przetrwania tak gwałtownej pogody. WMO stwirdziło, że 90 procent budynków subsaharyjskich, szczególnie domów, nie jest zabezpieczonych od uderzeń błyskawic.
Uderzenie pioruna w 1994 roku w okolicy Durunki w Egipcie doprowadziło do ogromnego pożaru trzech zbiorników olejowych (każdy z nich o objętości prawie 19 tysięcy litrów). Linia kolejowa, na której znajdowały się zbiorniki, zawaliła się przez powódź i płonące zbiorniki zostały zmiecione w pobliże wioski, powodując jej pożar. Zginęło prawie 470 osób.
Ogromne gradziny
W Indiach podczas burzy z gradem gradziny osiągnęły rozmiary pomarańczy. Dachy domów zawaliły się, popękały szyby w oknach. Wielu ludzi, nawet tych znajdujących się w domach, zostało uderzonych gradzinami i zginęło.
Gwałtowna pogoda spowodowała też śmierć 1600 sztuk bydła, owiec i kóz.
Liczba ofiar cyklonu w Bangladeszu w 1970 roku wahała się w zależności od źródła od 300 do 500 tysięcy. Komisja WMO przyjęła, że niższa liczba była lepiej udokumentowana. Większość ofiar zginęła w związku z dużą falą sztormową, która zalała wyspy i mieszkania wzdłuż Zatoki Bengalskiej.
Również w Bangladeszu miało miejsce najbardziej śmiercionośne tornado. W 1989 roku rannych zostało ponad 12 tysięcy osób. Tornado zniszczyło dwa miasta, 80 tysięcy ludzi zostało bez dachu nad głową. Trasa tornada miała prawie 2 kilometry szerokości.
W służbie nauki
Powyższa lista powstała, aby ustalić procedury i wytyczne postępowania dotyczące konkretnych zjawisk w przyszłości.
Chociaż komisja nie dodała fal upałów i chłodu, susz i powodzi, eksperci mają nadzieję, że w przyszłości uda im się powiększyć listę również o te ekstremalne zjawiska. Aby mieć pewność, że pracują na wiarygodnych danych, naukowcy wzięli pod uwagę tylko zjawiska po 1873 roku, gdy powstała WMO.
Zobacz tornado w Kanadzie:
Zobacz burzę powiecie zawierciańskim:
Autor: AP / Źródło: AccuWeather, TVN Meteo