Chleb chlebowi nierówny. Na sklepowych półkach mamy do wyboru bułki, kajzerki, bagietki, bezglutenowe wypieki, chleby pełnoziarniste, na zakwasie, pszenne i gryczane. Które wybrać? Które są najzdrowsze i czym kierować się przy ich wyborze?
Chleb nie cieszy się zbyt dobrą reputacją. Uznawany za tuczący, obwiniany jest za nadmierne tycie. Niepotrzebnie. - Chleb to niezwykle pożywny dodatek w naszej diecie. Niepotrzebnie się go obawiamy - mówi dietetyk Keri Gans. Przy jego wyborze warto wiedzieć na co zwrócić uwagę i czym właściwie różnią się poszczególne rodzaje chleba.
Składniki
Chleb pszenny składa się z 4 składników - mąka, woda, sól i drożdże. Chleb żytni różni się swoim składem - zamiast drożdży do jego wypieku używamy zakwasu. Podstawową rzeczą, na którą należy zwracać uwagę jest rodzaj mąki, powinien być wysoki. Jeżeli w produkcie znajdują się ulepszacze, oznacza to, że była ona niedostatecznej jakości.
Zwykłego, białego chleba nie musimy panicznie unikać - Białe pieczywo nie zawiera żadnych szkodliwych substancji więc nie zasługuje na miano „niezdrowego” - mówi dietetyk Aneta Łańcuchowska. Ze względu na małą wartość minerałów i błonnika, a wysoką kaloryczność, są to jednak puste kalorie.
Chleba, którego na pewno powinniśmy się wystrzegać to pieczywo tostowe. Oprócz podstawowych składników zawiera ono masę polepszaczy, takich jak margaryna i cukier.
Ciemny nie znaczy pełnoziarnisty
Chleb pełnoziarnisty dostarcza naszemu organizmowi cenne węglowodany złożone, błonnik, witaminy i minerały. Nie należy mylić chleba z ziaren z każdym innym ciemnym pieczywem. Przed kupnem należy dokładnie zbadać skład chleba, ponieważ chleb swój kolor może zawdzięczać niezdrowym dodatkom, takim jak cukier, karmel, czy słód jęczmienny. Jego kolor powinien wynikać z proporcji mąki pszennej do mąki pełnoziarnistej. Jednak dzięki takim oszustwom, możliwe jest uzyskanie ciemnego pieczywa nawet z mąki pszennej. Konsument może rozróżnić taki chleb np. dzięki wadze - chleb pełnoziarnisty jest znacznie cięższy od tego "podrabianego".
Chrupkie pieczywo
A co jeżeli się odchudzamy i raczej staramy unikać się chleba? Czy powinniśmy wtedy postawić na pieczywo chrupkie? Rzeczywiście gdy spojrzymy na wartość kaloryczną jednej kromki chrupkiego pieczywa (25 kcal) i na kromkę chleba razowego (70 kcal) wybór wydaje nam się prosty. Zapominamy jednak, że wynika to z tego, iż pieczywo chrupkie jest lekkie. Gdy spojrzymy na ilość kalorii w 100 gramach produktu, pieczywo chrupkie okazuje się być dwa razy bardziej kaloryczne.
Chleba nie należy unikać. Po prostu mądrze wybrać odpowiedni rodzaj.
Zobacz jak samodzielnie upiec najlepszy chleb.
Autor: agr/rp / Źródło: womenshealthmag.com