Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery opracowała prognozę na zimę dla Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że pojawienie się zjawiska La Nina znacząco wpłynie na pogodę w tym rejonie świata.
Niedawno pojawiło się na Oceanie Spokojnym zjawisko La Nina. Jak wpłynie na pogodę w Stanach Zjednoczonych?
La Nina sprawia, że na południu i południowym wschodzie USA opady są niższe niż zwykle, a temperatura powietrza jest wyższa od średniej. Na północy to zjawisko powoduje, że jest chłodniej i bardziej wilgotno, niż zazwyczaj.
Opady
Na południu Stanów Zjednoczonych prognozuje się niższe opady niż zwykle. W najbardziej wysuniętych na południe stanach (m.in. Teksas, Floryda) prawdopodobieństwo tej prognozy wynosi powyżej 50 proc.
Natomiast w północnej części Gór Skalistych, wokół Wielkich Jezior Północnoamerykańskich, na Hawajach i w zachodniej części Alaski opady będą powyżej średniej. Okres suszy może zagrozić południowo-zachodniej części USA (m.in. Kalifornia), a także stanom na południowym-wschodzie.
Temperatura
Południowa część Stanów Zjednoczonych może odznaczyć się podczas zimy wyższą niż średnia temperaturą powietrza. Prawdopodobieństwo powyżej 50 proc. dotyczy Arizony, Nowego Meksyku i Teksasu. Najwyższe prawdopodobieństwo (powyżej 60 proc.) obejmuje południową część Nowego meksyku i zachodnią część stanu Teksas.
Chłodniej niż średnio będzie na północy USA, na terenie Montany, Dakoty Północnej, Minnesoty, Wisconsin i Michigan. Jednak prawdopodobieństwo tej prognozy nie przekracza 50 proc.
NOAA zastrzega, że prognoza może ulec zmianie, ciężko jest bowiem określić warunki pogodowe aż trzy miesiące na przód. Pogoda zmienia się dynamiczne, wiele może się zmienić. Dużo zależy też od La Niny - jak silne będzie to zjawisko i jak długo potrwa.
Co to za zjawisko?
La Nina jest anomalią pogodową związaną z chłodniejszą niż zwykle temperaturą powierzchni oceanu w równikowej części Pacyfiku. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. To one wydobywają chłodne wody głębinowe na powierzchnię Oceanu Spokojnego. La Nina jest odwrotnym zjawiskiem do El Nino, podczas którego Ocean jest cieplejszy, a pasaty zanikają.
Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream). Dzięki temu wpływa na pogodę na świecie.
Autor: AP/aw / Źródło: NOAA
Źródło zdjęcia głównego: NOAA