"Jak się stanie obok, to czuć, że jest dużo świeższe powietrze". Wieża antysmogowa w Krakowie

[object Object]
W Krakowie wieża antysmogowa, w Katowicach dron (materiał "Faktów")tvn24
wideo 2/35

Smog Free Tower - siedmiometrowy największy na świecie zewnętrzny oczyszczacz powietrza - działa od czwartku w Parku Jordana w Krakowie. W Katowicach zaś używa się innego niekonwencjonalnego rozwiązania do walki ze smogiem - nad miastem lata dron analizujący skład powietrza przy kominach.

Polskie miasta walczą ze smogiem jak tylko mogą. Poza wprowadzeniem w niektórych z nich uchwał antysmogowych czy nadaniu strażnikom miejskim uprawnień do kontrolowania pieców i używanego do ogrzewania paliwa, sięga się również po metody niekonwencjonalne.

Zasysa zanieczyszczenia, wypuszcza czyste powietrze

W czwartek w krakowskim Parku Jordanowskim stanęło innowacyjne urządzenie.

- To pierwsza wieża antysmogowa na świecie. Zasysa zanieczyszczenie, czyści na poziomie komórkowym i uwalnia czyste powietrze - opisał swój wynalazek jego twórca Daan Roosegaarde.

Do usuwania zanieczyszczeń wieża wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji. Może filtrować 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Wychwytuje zanieczyszczenia w promieniu kilkunastu metrów od miejsca, w którym stoi. Skuteczność działania wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven. Jak zaznacza twórca urządzenia, powietrze wokół wieży jest o 20-30 procent czystsze niż to poza zasięgiem jej oddziaływania.

Roosegaarde przyznaje, że nie jest to oczywiście rozwiązanie dla całego miasta. Zapewnia jednak mieszkańcom miasta miejsce, w którym mogą odpocząć przy lepszym, czystszym powietrzu.

- Jedna wieża nie rozwiąże problemu dla całego miasta. Myślę, że wszyscy to rozumieją, ale tworząc miejsca takie jak to, pokazujemy, że jest to możliwe - zaznaczył. Podkreślił, że koniecznych jest wiele równoległych działań, m.in. wspieranie elektromobilności, czystych źródeł energii, rozwój ruchu rowerowego.

"Nawdychaliśmy się świeżego powietrza"

Mieszkańcy mają raczej dobre zdanie na temat instalacji.

- Obejdziemy na około z poczuciem, że nawdychaliśmy się świeżego powietrza - żartowała Małgorzata Wójcik, mieszkanka Krakowa.

- Jak się stanie w obrębie tych pięciu metrów to czuć, że jest dużo świeższe powietrze - przyznał Kacper Żwak, również mieszkaniec miasta. Dodał, że przy wieży może bawić się z psem, dla niego jakość powietrza tez jest istotna.

W 2016 roku wieże pojawiły się w Chinach. Na świecie stawia się je przeważnie na terenach zielonych, gdzie przebywa wiele osób. Roosegaarde chce, by mieszkańcy, doświadczając jak to jest być w "bańce" czystego powietrza, zaczęli wspólnie z organizacjami pozarządowymi i władzami lokalnymi myśleć i szukać rozwiązań, w jaki sposób uwolnić całe miasto od smogu.

Walka ze smogiem
Walka ze smogiemTVN Meteo

Kraków przyznał, że ma problem

Kraków został wybrany, bo jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które rozpoczęło walkę ze smogiem. - Kraków jako pierwsze miasto w Polsce przyznał, że smog jest, trzeba z nim walczyć i dbać o jakość powietrza - mówiła zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta Elżbieta Koterba.

W wieży nie stosuje się filtrów, nie wytwarza również ozonu. Zanieczyszczenia gromadzące się wewnątrz wieży będą regularnie usuwane. Część z nich po skompresowaniu posłuży do wykonania biżuterii. Daan Roosegaarde robi pierścionki z oczkiem, w którym są zatopione cząsteczki smogu.

W Krakowie wieża będzie działać do 26 kwietnia.

"Komidron" katowicki

- Ja jeszcze daję radę, ale mój mąż absolutnie nie może. Jak wyjdzie na parę minut to się dusi. Tak ciężko mu żyć z tym smogiem - powiedziała pani Krystyna, mieszkanka Katowic. Miasto wytoczyło inne działo w walce z zanieczyszczeniem powietrza. W styczniu nad miastem zaczął latać dron.

- Dron lata nad Katowicami i "wącha", co wylatuje z kominów naszych mieszkańców - poinformowała o zadaniach "Kominodrona" Ewa Lipka z Urzędu Miasta w Katowicach. Urządzenie wyczuwa szkodliwe substancje, a pobrane dane przekazuje strażakom.

- To był strzał w dziesiątkę. Z pieca wyjęliśmy palące się jeszcze plastikowe butelki. Osoby tam mieszkające zostały ukarane za palenie tych śmieci mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Był to pierwszy mandat "ze wskazania z drona" - poinformował o pierwszej interwencji rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Katowicach Jacek Pytel.

Ma zostać wykonany jeszcze jeden lot testowy. Później przyjdzie podjąć decyzję, czy dron pozostanie z katowicką strażą miejską na dłużej. Pytel jako zaletę urządzenie uważa również fakt, że ludzie dzięki niemu zastanawiają się "co mają wrzucić do tego pieca".

Dron nad Katowicami
Dron nad Katowicamitvn24

Powstaną potrzebne regulacje?

W czwartek rano minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że w ciągu dwóch tygodni zostanie zaprezentowany pakiet antysmogowy dla mniejszych miejscowości. Ma w nim być poruszona kwestia wsparcia dla właścicieli domów jednorodzinnych na wymianę ogrzewania na źródła bardziej ekologiczne.

- Ja mam poważne wątpliwości, ponieważ rząd nie realizuje tego, co już zapowiedział - mówił Marek Józefiak z Greenpeace Polska - Do marca 2017 roku miały być normy jakości węgla - to podstawowa regulacja, a dalej tego nie ma - zaznaczył. Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii zapowiedziała w poniedziałek, że "w najbliższym czasie" rząd przyjmie projekt ustawy o jakości paliw stałych.

Wrocław najgorszy na świecie

Problem złej jakości powietrza dotyczy również Wrocławia.

- Od zeszłego piątku we Wrocławiu jest złe i bardzo złe powietrze - poinformował Krzysztof Smoliński z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. - Przez dwa dni byliśmy najgorszym miastem na świecie. Dzisiaj teżzbliżamy się blisko podium, bo jesteśmy na piątym miejscu - przekazał przykre wiadomości.

Przekraczania norm jakości powietrza nie można lekceważyć, jego długofalowe skutki mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia, a nawet kosztować nas życie.

- Długoterminowe efekty to te związane z rozwojem procesów nowotworowych, z zaburzeniem rozwoju psychoruchowego dzieci, wpływem na płody - wymieniał Tomasz Zatoński, laryngolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. To niestety nie wszystko, choroby i schorzenia powiązane ze złą jakością powietrza można wymieniać w przysłowiową nieskończoność.

Mieszkańcy Wrocławia o jakości powietrza w ich mieście
Mieszkańcy Wrocławia o jakości powietrza w ich mieścietvn24

Autor: ao/map / Źródło: PAP, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kleszcze coraz częściej pojawiają się w miastach i na terenach podmiejskich. Między innymi takie wnioski wyciągnęli naukowcy na podstawie badań wykonanych w Warszawie.

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Źródło:
PAP

Stery w pogodzie nad Polską przejmie wyż Riccarda, który kieruje w naszą stronę strumienie chłodnego, arktycznego powietrza. Będzie to szczególnie odczuwalne nad ranem - w nocy ze środy na czwartek w niektórych regionach ściśnie mróz. Miejscami przydadzą się również parasole.

Riccarda zawładnie pogodą. Co nam przyniesie

Riccarda zawładnie pogodą. Co nam przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami kolejna mroźna noc. Jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, miejscami temperatura powietrza wyniosła -3 stopnie Celsjusza. Z kolei przy gruncie termometry pokazały nawet -10,7 stopnia C.

Przy gruncie odnotowano prawie -11 stopni Celsjusza

Przy gruncie odnotowano prawie -11 stopni Celsjusza

Źródło:
IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że co najmniej do końca tygodnia w Polsce mogą pojawić się przymrozki. Sprawdź, gdzie IMGW planuje wydać ostrzeżenia.

Przymrozki tak szybko nie odpuszczą

Przymrozki tak szybko nie odpuszczą

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Aligator śmiertelnie zaatakował kobietę, która wraz ze swoim mężem pływała kajakiem po jeziorze Kissimmee na Florydzie. Według służb para znalazła się bardzo blisko drapieżnika, który przestraszył się i wywrócił ich łódź.

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Źródło:
AP, CNN, ClickOrlando

Pogoda na dziś. Czwartek 08.05 w całym kraju okaże się częściowo pochmurny, ale bez deszczu. W ciągu dnia może natomiast silniej powiać wiatr. Termometry pokażą od 8 do 14 stopni Celsjusza. Zapanują neutralne warunki biometeorologiczne.

Pogoda na dziś - czwartek 08.05. W ciągu dnia może silniej powiać wiatr

Pogoda na dziś - czwartek 08.05. W ciągu dnia może silniej powiać wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kanadyjscy strażacy walczą z pożarami traw w pobliżu miasta Edmonton na zachodzie kraju. W związku z zagrożeniem zdrowia i życia wprowadzono stan wyjątkowy. Część mieszkańców została ewakuowana.

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Źródło:
CNN, CBC, Canadian Press News

Gwałtowne ulewy nawiedziły Portoryko. Według danych służby meteorologicznej od końca kwietnia lokalnie spadło ponad 400 litrów deszczu na metr kwadratowy. Okolice miasta Utuado zostały odcięte od świata przez wylewające rzeki, zaś w sąsiednim Adjuntas osuwiska zablokowały drogi.

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Źródło:
Prensa Latina, Claridad Puerto Rico

Polska Agencja Kosmiczna wydała oświadczenie dotyczące nadchodzącej deorbitacji radzieckiej sondy Kosmos 482. Jak wyjaśnił popularyzator astronomii Karol Wójcicki, jedna z potencjalnych orbit obiektu w momencie wejścia w atmosferę przebiega nad zachodnią i centralną częścią kraju.

Radziecka sonda ma spaść na Ziemię. Jest oświadczenie Polskiej Agencji Kosmicznej

Radziecka sonda ma spaść na Ziemię. Jest oświadczenie Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", LiveScience, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl

"Gwiezdna muzyka" pozwoliła badaczom odkryć tajemnice starzejącej się gwiazdy. Naukowcy zmierzyli wibracje pomarańczowego karła HD 219134, na podstawie których określili wiek i wymiary odległego obiektu. Jego oscylacje zostały "przełożone" na słyszalne częstotliwości, dzięki czemu możemy posłuchać jej aktywności.

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Źródło:
W. M. Keck Observatory

Hodowca drobiu z Wielkiej Brytanii odkrył, że jedna z jego kur zniosła jajko o kulistym kształcie. W rozmowie z BBC mężczyzna przyznał, że sprzedał je na aukcji, a pieniądze przekazał na cele charytatywne.

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Źródło:
BBC

7700 dolarów grzywny lub rok w więzieniu - taki wyrok usłyszeli przemytnicy, którzy w kwietniu próbowali wywieźć z Kenii pięć tysięcy rzadkich i cennych okazów mrówek. Owady miały trafić na nielegalne targi egzotycznych zwierząt w Europie i Azji.

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Aż 80 procent zaostrzeń astmy u dzieci wywołują zakażenia wirusowe - podkreślają eksperci. Specjaliści szczególnie dla tej grupy pacjentów zalecają szczepienia ochronne.

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Źródło:
PAP, mp.pl

Na Florydzie w jednym z hrabstw od kilkudziesięciu godzin trwają poszukiwania niedźwiedzia, który zaatakował i doprowadził do śmierci 89-latka i jego psa. W pobliżu rozstawiono pułapki, a teren jest pod obserwacją służb.

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Źródło:
NBC News, ABC News, FOX4Now

Nastał maj, cudny i kapryśny jednocześnie. Wiele mu wybaczamy, bo kochamy go w Polsce od wieków. Uwielbienie dla maja znalazło swoje odbicie w śpiewanej do dziś dziewiętnastowiecznej pieśni kościelnej "Chwalcie łąki umajone".

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Źródło:
TVN24+

W Polsce przyszło ochłodzenie, w najbliższych dniach spodziewane są przymrozki, a miejscami nocami i o poranku chwyci mróz. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński, w tym roku zimni ogrodnicy i zimna Zośka, majowe zjawisko meteorologiczne, przyszło wcześniej niż zwykle.

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykańskie służby poszukują dziewczynki, która w poniedziałek została porwana przez wodę w mieście Brenham w Teksasie. Region zmaga się z falą burz z obfitymi opadami deszczu, które powodują występowanie powodzi błyskawicznych. W poszukiwanie dziewczynki zaangażowanych jest wiele ekip ratowniczych.

Woda porwała dziecko

Woda porwała dziecko

Źródło:
ABC News, Fox Weather

Gwałtowne burze nawiedziły w poniedziałek po południu północno-wschodnią Hiszpanię. Na terenie prowincji Barcelona doszło do silnego gradobicia. Wtorek również ma przynieść niespokojną aurę. Władze apelują o zachowanie ostrożności.

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Źródło:
ENEX, metropoliabierta.elespanol.com, elperiodico.com, AEMET

Kilkudziesięcioletnie drzewo zawaliło się podczas burzy na jeden z domów na południu Miami w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę w tym regionie wystąpiły wichury z obfitymi opadami deszczu. Niebezpieczne warunki doprowadziły także do wielu utrudnień na drogach.

Wiatr wyrwał kilkudziesięcioletnie drzewo z korzeniami

Wiatr wyrwał kilkudziesięcioletnie drzewo z korzeniami

Źródło:
CNN

Obfite opady deszczu doprowadziły do powstania lawiny błotnej w północno-zachodniej Kolumbii. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba. Jak donoszą lokalne media, masa błota uszkodziła domy i powywracała auta.

Zeszła lawina błotna, zginęła jedna osoba

Zeszła lawina błotna, zginęła jedna osoba

Źródło:
Reuters

Około 1800 turystów zostało ewakuowanych ze starożytnego miasta Petra w Jordanii. W niedzielę południowo-zachodnie regiony kraju nawiedziła powódź błyskawiczna. W położonym niedaleko dystrykcie Shoubak lokalne służby odnalazły ciała zaginionych turystów z Belgii.

Ewakuacja blisko 1800 turystów z ikonicznego miejsca

Ewakuacja blisko 1800 turystów z ikonicznego miejsca

Źródło:
Reuters, Newarab.com, Times Of Israel, Jordan Times

Potężna burza piaskowa sparaliżowała południowe i północne regiony Iraku. Z powodu problemów z oddychaniem kilkaset osób potrzebowało pomocy medycznej. W prowincji Dijala doszło do wypadku, w którym zginęły trzy osoby.

Rdzawa mgła ogarnęła Irak

Rdzawa mgła ogarnęła Irak

Źródło:
ENEX, Shafaq.com,

W weekend nad Portugalią zaobserwowano co najmniej cztery trąby powietrzne. Zjawiska towarzyszyły burzom i wichurom, jakie przetoczyły się nad centralną i zachodnią częścią kraju. Silny wiatr wyrządził tam spore szkody.

Cztery trąby powietrzne w trzy dni. "Drzewa spadały na drogi"

Cztery trąby powietrzne w trzy dni. "Drzewa spadały na drogi"

Źródło:
PAP, observador.pt

Po majówce, która miejscami była gorąca, przyjdzie duże ochłodzenie. Co czeka nas w kolejnych tygodniach maja, kiedy przypadają zimni ogrodnicy i zimna Zośka? Sprawdź autorską prognozę temperatury na kolejne 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Wraca zimno, wracają przymrozki

Pogoda na 16 dni. Wraca zimno, wracają przymrozki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Krew mężczyzny, który przeżył ponad 200 ukąszeń trujących węży, może posłużyć do stworzenia wyjątkowo skutecznej antytoksyny. Aby uzyskać odporność, hodowca kilkaset razy dobrowolnie wstrzykiwał toksyny do swojego organizmu. W ten sposób wytworzył zestaw przeciwciał działających w przypadku pokąsania przez wiele gatunków.

Przez 18 lat wstrzykiwał sobie jad węży. Jego krew może ratować życie

Przez 18 lat wstrzykiwał sobie jad węży. Jego krew może ratować życie

Źródło:
BBC, ScienceAlert

Transmisja na żywo Wielkiej Wędrówki Łosi w Szwecji trwała 478 godzin. Przeprawa tych zwierząt z gór położonych na północy na letnie żerowiska przyciągnęła miliony widzów - poinformowała w poniedziałek szwedzka telewizja publiczna.

478. Tyle godzin transmitowali wędrówkę łosi

478. Tyle godzin transmitowali wędrówkę łosi

Źródło:
PAP, The Guardian

Szacuje się, że nawet 10 procent Polaków ma objawy sugerujące astmę. - Liczba ta może być niedoszacowana - powiedział dr hab. Piotr Dąbrowiecki z okazji przypadającego 6 maja Światowego Dnia Astmy. W naszym kraju chorobę tę na ogół rozpoznaje się dopiero po siedmiu latach.

Czy z astmy można "wyrosnąć"? Specjalista odpowiada

Czy z astmy można "wyrosnąć"? Specjalista odpowiada

Źródło:
PAP