Sytuacja związana z pandemią COVID-19 i zewsząd docierające na ten temat informacje u wielu z nas powodują uczucie niepokoju i stresu, a stres często lubimy zajadać. Szczególnie w sytuacji, kiedy jesteśmy zmuszeni spędzać większą ilość czasu w domu, pracować zdalnie, a możliwości uprawiania sportu mamy ograniczone. Co robić, aby nie stracić kontroli nad tym, co i w jakich ilościach jemy?
W stresujących sytuacjach część z nas je więcej niż zwykle. Obecna sytuacja sprzyja zajadaniu stresu, a jeśli do tego dołączymy pracę w domu, która sprzyja podjadaniu w ciągu dnia, łatwo o całkowite rozregulowanie sposobu odżywiania. Dobrym pomysłem jest zapisywanie tego, co jesz, kiedy i w jakich ilościach. Ważne jest też, aby zadać sobie pytanie, w jakich sytuacjach oraz samotnie czy z kimś spożywamy posiłki.
Obecny czas nie jest dobry na odmawianie sobie ulubionych potraw czy przekąsek, ponieważ jedzenie to nie tylko odżywanie się, ale także sprawianie sobie przyjemności. To też niedobry czas na surową dietę. Należy jednak pamiętać, żeby spożywać swoje ulubione posiłki w rozsądnych, umiarkowanych ilościach. A jak nie przesadzić? Jednym z najlepszych sposób na niestracenie kontroli nad tym, co jemy, jest podzielenie swoich ulubionych przekąsek na mniejsze porcje, tak aby uniknąć jedzenia ich z dużych opakowań czy pojemników.
Czy na pewno jesteś głodny?
Zadaj sobie też pytanie, czy naprawdę jesteś głodny. Poczucie potrzeby zjedzenia czegokolwiek może być przejawem uczucia lęku czy nudy. Zamiast sięgać po smakołyki łagodzące stres, poświęć się innym czynnościom, które sprawiają ci przyjemność. Posłuchaj muzyki, obejrzyj film lub po prostu umyj zęby.
Specjaliści mówią, że picie herbaty czy kawy jest świetnym sposobem na zapomnienie o stresie. Sprawia, że zajmujemy swoje myśli czymś innym niż jedzenie, którego tak naprawdę w tej chwili nie potrzebujemy.
Usuń przynęty
Aby niepotrzebnie nie podjadać, możesz przeorganizować swoją kuchnię. Z dobrze widocznych miejsc usuń słodycze czy niezdrowe napoje. Wysokokaloryczne produkty możesz położyć też na wyższych półkach lub za innymi produktami, tak aby nie były pierwszą rzeczą, którą zobaczysz po otwarciu szafki czy lodówki. Zdrowe jedzenie możesz umieścić z kolei w miejscach łatwiej dostępnych.
Pamiętaj, że zawsze możesz wybrać zdrowe zamienniki przekąsek, do których byłeś przyzwyczajony. Spożywaj więcej owoców i warzyw. Jeśli potrzebujesz czegoś, co podczas jedzenia będzie chrupało, zamiast o chipsach pomyśl na przykład o plastrach lub słupkach marchewki.
Zaplanuj przerwy na jedzenie
Jeżeli pracujesz w domu, rób sobie przerwy na jedzenie. Pozwoli to zapobiec sytuacji, kiedy pracując, będziesz non stop - nieświadomie - podjadał. Podczas pracy zrób sobie też przynajmniej kilkuminutową przerwę na ćwiczenia fizyczne.
Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 nie pozwala na widywanie się z przyjaciółmi i sprawia, że możemy czuć się samotni. Jeśli to możliwe, zaplanuj z nimi wirtualne spotkanie, podczas którego zjecie wspólny posiłek.
Przyjemne nie znaczy niezdrowe
W rozmowie z portalem telewizji CNN dietetyczka Martha McKittrick przypomina, że nie wszystkie przekąski, które sprawiają nam przyjemność, muszą być niezdrowe. Taka jest na przykład ciemna czekolada bogata w przeciwutleniacze. Jeżeli jesteśmy miłośnikami syropów czy koktajli czekoladowych, to pamiętajmy o dodaniu do nich owoców. Bez wyrzutów sumienia możemy jeść także na przykład jagody zmieszane z bitą śmietaną czy używać zdrowych past do smarowania pieczywa.
Autor: ps/aw / Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock