Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą? 10 rad


Temperatury rosną, dzień się wydłuża... Nic dziwnego, że coraz więcej z nas bierze urlop i razem z rodziną lub przyjaciółmi wyjeżdża odpocząć. Często wybieramy jezioro albo morze. Jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą? Zbieramy porady ekspertów.

Lato tuż-tuż. Nic dziwnego, że coraz silniej ciągnie nas nad wodę, gdzie można ochłodzić się podczas upalnego dnia i zrelaksować w gronie rodziny lub przyjaciół.

Niestety im robi się cieplej, tym rośnie liczba osób, które w wodach otwartych tracą życie.

Dramat niezauważony

Najtragiczniejszym przykładem jest dramat, do jakiego doszło na krakowskim kąpielisku w pierwszy weekend czerwca. W sobotę 6 czerwca 25-letni mężczyzna wszedł do wody i niedługo potem utonął. Nikt dookoła nie zarejestrował walczącego o życie człowieka i nie udzielił mu pomocy.

Więcej o dramacie na krakowskim kąpielsku

W ciągu 10 lat w wodzie zginęło ponad 7 tys. Polaków, z czego tylko w zeszłym roku - ponad 400 osób. Nasz kraj jest na szarym końcu listy wśród państw europejskich, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w pobliżu kąpielisk. Powodów utonięcia może być wiele - pechowy skurcz, brawura, alkohol, narkotyki czy przecenienie swoich pływackich umiejętności. O czym należy pamiętać, aby wrócić z wypoczynku nad wodą całym i zdrowym?

- Edukacja w Polsce jest za mała. Cala Europa potrafi pływać, a Polacy nie - twierdzi Remigiusz Gołębiowski z Swimmers Masters Team.

- Ludzie nie wiedzą jak się w wodzie zachować i na co mogą sobie pozwolić. Najczęstszą przyczyną wypadków jest brawura - zwracała uwagę Anna Korczak ratownik WOPR, gość magazynu "Studio Active".

Jak bezpiecznie pływać na wodach otwartych
Jak bezpiecznie pływać na wodach otwartychTVN Meteo Active

1.

Kąp się w miejscach wyznaczonych i strzeżonych

Rozumiemy, że mieszkając wśród ludzi i pracując z ludźmi ma się ochotę odpocząć z dala od nich, na przykład na dzikiej plaży. Jeśli jednak chcecie być bezpieczni, pogódźcie się z myślą, że musi nad wami czuwać ratownik. On pierwszy będzie w stanie dostrzec osobę potrzebującą ratunku w wodzie. Kąpiel na niestrzeżonym kąpielisku może być śmiertelnie groźna.

Nieznajomość akwenu nierzadko jest przyczyną wielu tragedii. Jeśli nie widzisz nigdzie znaku zezwalającego lub zakazującego kąpieli, nie ryzykuj swoim życiem i ogranicz się do pluskania blisko brzegu, nie zanurzając się zbytnio. Woda - nawet jeżeli wygląda na czystą - może skrywać bagniste dno, które potrafi uwięzić i wciągnąć dorosłego człowieka, nie wspominając o dziecku.

2.

Przestrzegaj zakazów

Jeśli jest ustawiony znak "zakaz kąpieli", to stoi tam z konkretnego powodu. To oznacza, że nie wolno do wody wejść, nawet jeśli z brzegu wygląda zupełnie niewinnie. Ktoś sprawdził ten teren i akwen, i uznał, że wejście do niego jest równoznaczne z narażeniem zdrowia lub życia. Nie wchodź do wody także na kąpieliskach, nad którymi powiewa czerwona flaga - to także oznacza, że kąpiel jest zabroniona.

3.

Nie odpływaj daleko

Możesz uważać się za doskonałego pływaka i mieć kondycję godną olimpijczyka. Na niewiele Ci się to jednak zda w momencie, gdy złapie Cię skurcz, a Ty będziesz na tyle daleko od brzegu, że ani znajomi, ani ratownik nie zdążą dopłynąć do Ciebie na tyle prędko, by uratować Cię, zanim utoniesz. Mogą nawet nie usłyszeć, że wzywasz pomoc.

4.

Nie skacz do wody

Skakanie "na główkę", zwłaszcza do nieznanej wody, może skończyć się w dwojaki sposób - można przeżyć, łamiąc sobie jednak kręgosłup i zostać kaleką na resztę życia, lub można tego nie przeżyć wcale.

Nierzadko pod powierzchnią wody, poza samą wodą i roślinnością można znaleźć całkiem sporo śmieci. Skok na niektóre z nich może się skończyć nadzianiem na nie. Taki scenariusz rzadko kiedy kończy się szczęśliwie dla skaczącego.

5.

Piłeś alkohol? Zapomnij o pływaniu

Jeżeli piłeś alkohol, ogranicz się do pluskania na brzegu. Pamiętaj, że alkohol zaburza zmysł nie tylko widzenia, ale także obniża zdolności do racjonalnej oceny sytuacji. Nie jesteś takim wspaniałym pływakiem, jak Ci się wydaje po wypiciu kilku piw na brzegu. Próba udowodnienia, że jest inaczej, może skończyć się tragicznie. Anna Korczak podkreślała w rozmowie z magazynem "Studio Active", że według statystyk najwięcej przypadków utonięć jest pod wpływem alkoholu.

6.

Nie "odpływaj"

Słońce, delikatne kołyszące materacem, na którym leżysz i opalasz się, fale... Tak, to kojące. Nie wolno Ci jednak przysypiać, zwłaszcza, jeśli opalasz się w ten sposób na morzu. Dlaczego? To zjawisko znasz z poranków - zamykasz oczy "na pięć minut" i nagle robi się 30 minut później. To samo dzieje się na wodzie. Różnica jest taka, że Twoje łóżko z sypialni nie odpłynie, natomiast Ty - na materacu unoszącym się na falach, możesz podryfować tak daleko - że stracisz z oczu brzeg.

7.

W grupie siła

Ilekroć wchodzisz do wody, niech razem z Tobą wejdzie przynajmniej jedna osoba. Będzie weselej i bezpieczniej. Samotne pływanie może skończyć się bardzo nieszczęśliwie. Ktoś, kto jest blisko Ciebie i w stałym kontakcie wzrokowym, łatwiej zauważy, jeżeli dziać będzie się coś niedobrego - np. zasłabniesz lub złapie Cię skurcz.

8.

Nie kąp się najedzony

Zjadłeś? Odczekaj przynajmniej pół godziny, zanim wskoczysz do wody i zaczniesz pływać. W odwrotnym przypadku mogą złapać Cię mdłości, ból brzucha lub skurcz, który może skończyć się naprawdę tragicznie, zwłaszcza, jeśli przytrafi Ci się to na głębokiej wodzie z dala od brzegu.

9.

Nie wskakuj do wody nagle

Nawet jeśli jest Ci bardzo gorąco i marzysz o wejściu do chłodnej wody natychmiast, poczekaj i nie rób tego nagle. Najpierw opłucz wodą kark, okolice serca, ramiona, brzuch, nogi. To szczególnie istotne w przypadku wcześniejszego opalania się - wskakiwanie do wody, będąc rozgrzanym po opalaniu się, może skończyć się groźnym dla zdrowia szokiem termicznym.

10.

Pilnuj dziecka

Nie spuszczaj oczu z dziecka, nawet, jeśli jest "uzbrojone" w dmuchane rękawki i koło, i względnie dobrze radzi sobie w wodzie. Kontroluj jego odległość od brzegu i uważnie mu się przyglądaj. To mniejsza istota, której krzyk jest słabszy i trudniejszy do usłyszenia - zwłaszcza w tłumie innych ludzi bawiących się w wodzie. Twoja pociecha może nie być najszczęśliwsza z powodu Twojej ostrożności i zakazu odpływania daleko, ale doskonale wiesz, że robisz to tylko i wyłącznie dla jej dobra.

Pomoc pod nr 112

WOPR radzi, aby, gdy widzimy, że ktoś tonie, w pierwszej kolejności wezwać pomoc, dzwoniąc pod darmowy numer alarmowy 112 lub 601 100 100, a następnie ruszyć z pomocą. O ile to możliwe, powinno się udzielić pomocy, nie wchodząc do wody, np. podać gałąź czy rzucić linę. W przypadku, gdy osoba jest za daleko, można podpłynąć na desce, kajaku lub pontonie.

Jak pomóc tonącemu?
Jak pomóc tonącemu?

Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

Tej nocy należy uważać na śliskie nawierzchnie. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w 11 województwach. Miejscami groźna aura spodziewana jest do południa w czwartek.

Tutaj kierowcy powinni uważać. Opady marznące w 11 województwach

Tutaj kierowcy powinni uważać. Opady marznące w 11 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejne dni nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W dalszym ciągu na niebie będą przeważać chmury, ale szansa na słońce będzie większa niż w ostatnim czasie. Zwiększy się za to prędkość wiatru, który najsilniej powieje w górach i nad morzem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Półwysep Iberyjski nadciągnął kolejny front atmosferyczny, niosący potężne ulewy. Intensywne opady deszczu sparaliżowały prowincję Malaga. Na ulicach miast utworzyły się rwące potoki, nie kursują pociągi, niektóre drogi są nieprzejezdne. Południowe i wschodnie regiony Hiszpanii objęto żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi alertami pogodowymi.

Ulewy paraliżują Malagę

Ulewy paraliżują Malagę

Aktualizacja:
Źródło:
Enex, Reuters, PAP, El Pais

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

Pogoda na jutro. Nocą w wielu regionach czeka nas spore zachmurzenie, utworzą się mgły. Lokalnie może spaść drobny śnieg. Czwartek 14.11 zapowiada się pochmurnie, deszczowo, a miejscami opady zamienią się w deszcz ze śniegiem. Temperatura nie przekroczy 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek, 14.11. Mglista i pochmurna noc, lokalnie poprószy śnieg

Pogoda na jutro - czwartek, 14.11. Mglista i pochmurna noc, lokalnie poprószy śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl