Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą? 10 rad


Temperatury rosną, dzień się wydłuża... Nic dziwnego, że coraz więcej z nas bierze urlop i razem z rodziną lub przyjaciółmi wyjeżdża odpocząć. Często wybieramy jezioro albo morze. Jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą? Zbieramy porady ekspertów.

Lato tuż-tuż. Nic dziwnego, że coraz silniej ciągnie nas nad wodę, gdzie można ochłodzić się podczas upalnego dnia i zrelaksować w gronie rodziny lub przyjaciół.

Niestety im robi się cieplej, tym rośnie liczba osób, które w wodach otwartych tracą życie.

Dramat niezauważony

Najtragiczniejszym przykładem jest dramat, do jakiego doszło na krakowskim kąpielisku w pierwszy weekend czerwca. W sobotę 6 czerwca 25-letni mężczyzna wszedł do wody i niedługo potem utonął. Nikt dookoła nie zarejestrował walczącego o życie człowieka i nie udzielił mu pomocy.

Więcej o dramacie na krakowskim kąpielsku

W ciągu 10 lat w wodzie zginęło ponad 7 tys. Polaków, z czego tylko w zeszłym roku - ponad 400 osób. Nasz kraj jest na szarym końcu listy wśród państw europejskich, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w pobliżu kąpielisk. Powodów utonięcia może być wiele - pechowy skurcz, brawura, alkohol, narkotyki czy przecenienie swoich pływackich umiejętności. O czym należy pamiętać, aby wrócić z wypoczynku nad wodą całym i zdrowym?

- Edukacja w Polsce jest za mała. Cala Europa potrafi pływać, a Polacy nie - twierdzi Remigiusz Gołębiowski z Swimmers Masters Team.

- Ludzie nie wiedzą jak się w wodzie zachować i na co mogą sobie pozwolić. Najczęstszą przyczyną wypadków jest brawura - zwracała uwagę Anna Korczak ratownik WOPR, gość magazynu "Studio Active".

Jak bezpiecznie pływać na wodach otwartych
Jak bezpiecznie pływać na wodach otwartychTVN Meteo Active

1.

Kąp się w miejscach wyznaczonych i strzeżonych

Rozumiemy, że mieszkając wśród ludzi i pracując z ludźmi ma się ochotę odpocząć z dala od nich, na przykład na dzikiej plaży. Jeśli jednak chcecie być bezpieczni, pogódźcie się z myślą, że musi nad wami czuwać ratownik. On pierwszy będzie w stanie dostrzec osobę potrzebującą ratunku w wodzie. Kąpiel na niestrzeżonym kąpielisku może być śmiertelnie groźna.

Nieznajomość akwenu nierzadko jest przyczyną wielu tragedii. Jeśli nie widzisz nigdzie znaku zezwalającego lub zakazującego kąpieli, nie ryzykuj swoim życiem i ogranicz się do pluskania blisko brzegu, nie zanurzając się zbytnio. Woda - nawet jeżeli wygląda na czystą - może skrywać bagniste dno, które potrafi uwięzić i wciągnąć dorosłego człowieka, nie wspominając o dziecku.

2.

Przestrzegaj zakazów

Jeśli jest ustawiony znak "zakaz kąpieli", to stoi tam z konkretnego powodu. To oznacza, że nie wolno do wody wejść, nawet jeśli z brzegu wygląda zupełnie niewinnie. Ktoś sprawdził ten teren i akwen, i uznał, że wejście do niego jest równoznaczne z narażeniem zdrowia lub życia. Nie wchodź do wody także na kąpieliskach, nad którymi powiewa czerwona flaga - to także oznacza, że kąpiel jest zabroniona.

3.

Nie odpływaj daleko

Możesz uważać się za doskonałego pływaka i mieć kondycję godną olimpijczyka. Na niewiele Ci się to jednak zda w momencie, gdy złapie Cię skurcz, a Ty będziesz na tyle daleko od brzegu, że ani znajomi, ani ratownik nie zdążą dopłynąć do Ciebie na tyle prędko, by uratować Cię, zanim utoniesz. Mogą nawet nie usłyszeć, że wzywasz pomoc.

4.

Nie skacz do wody

Skakanie "na główkę", zwłaszcza do nieznanej wody, może skończyć się w dwojaki sposób - można przeżyć, łamiąc sobie jednak kręgosłup i zostać kaleką na resztę życia, lub można tego nie przeżyć wcale.

Nierzadko pod powierzchnią wody, poza samą wodą i roślinnością można znaleźć całkiem sporo śmieci. Skok na niektóre z nich może się skończyć nadzianiem na nie. Taki scenariusz rzadko kiedy kończy się szczęśliwie dla skaczącego.

5.

Piłeś alkohol? Zapomnij o pływaniu

Jeżeli piłeś alkohol, ogranicz się do pluskania na brzegu. Pamiętaj, że alkohol zaburza zmysł nie tylko widzenia, ale także obniża zdolności do racjonalnej oceny sytuacji. Nie jesteś takim wspaniałym pływakiem, jak Ci się wydaje po wypiciu kilku piw na brzegu. Próba udowodnienia, że jest inaczej, może skończyć się tragicznie. Anna Korczak podkreślała w rozmowie z magazynem "Studio Active", że według statystyk najwięcej przypadków utonięć jest pod wpływem alkoholu.

6.

Nie "odpływaj"

Słońce, delikatne kołyszące materacem, na którym leżysz i opalasz się, fale... Tak, to kojące. Nie wolno Ci jednak przysypiać, zwłaszcza, jeśli opalasz się w ten sposób na morzu. Dlaczego? To zjawisko znasz z poranków - zamykasz oczy "na pięć minut" i nagle robi się 30 minut później. To samo dzieje się na wodzie. Różnica jest taka, że Twoje łóżko z sypialni nie odpłynie, natomiast Ty - na materacu unoszącym się na falach, możesz podryfować tak daleko - że stracisz z oczu brzeg.

7.

W grupie siła

Ilekroć wchodzisz do wody, niech razem z Tobą wejdzie przynajmniej jedna osoba. Będzie weselej i bezpieczniej. Samotne pływanie może skończyć się bardzo nieszczęśliwie. Ktoś, kto jest blisko Ciebie i w stałym kontakcie wzrokowym, łatwiej zauważy, jeżeli dziać będzie się coś niedobrego - np. zasłabniesz lub złapie Cię skurcz.

8.

Nie kąp się najedzony

Zjadłeś? Odczekaj przynajmniej pół godziny, zanim wskoczysz do wody i zaczniesz pływać. W odwrotnym przypadku mogą złapać Cię mdłości, ból brzucha lub skurcz, który może skończyć się naprawdę tragicznie, zwłaszcza, jeśli przytrafi Ci się to na głębokiej wodzie z dala od brzegu.

9.

Nie wskakuj do wody nagle

Nawet jeśli jest Ci bardzo gorąco i marzysz o wejściu do chłodnej wody natychmiast, poczekaj i nie rób tego nagle. Najpierw opłucz wodą kark, okolice serca, ramiona, brzuch, nogi. To szczególnie istotne w przypadku wcześniejszego opalania się - wskakiwanie do wody, będąc rozgrzanym po opalaniu się, może skończyć się groźnym dla zdrowia szokiem termicznym.

10.

Pilnuj dziecka

Nie spuszczaj oczu z dziecka, nawet, jeśli jest "uzbrojone" w dmuchane rękawki i koło, i względnie dobrze radzi sobie w wodzie. Kontroluj jego odległość od brzegu i uważnie mu się przyglądaj. To mniejsza istota, której krzyk jest słabszy i trudniejszy do usłyszenia - zwłaszcza w tłumie innych ludzi bawiących się w wodzie. Twoja pociecha może nie być najszczęśliwsza z powodu Twojej ostrożności i zakazu odpływania daleko, ale doskonale wiesz, że robisz to tylko i wyłącznie dla jej dobra.

Pomoc pod nr 112

WOPR radzi, aby, gdy widzimy, że ktoś tonie, w pierwszej kolejności wezwać pomoc, dzwoniąc pod darmowy numer alarmowy 112 lub 601 100 100, a następnie ruszyć z pomocą. O ile to możliwe, powinno się udzielić pomocy, nie wchodząc do wody, np. podać gałąź czy rzucić linę. W przypadku, gdy osoba jest za daleko, można podpłynąć na desce, kajaku lub pontonie.

Jak pomóc tonącemu?
Jak pomóc tonącemu?

Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W poniedziałek w części kraju pojawią się kolejne burze - ostrzeżenia przed nimi obowiązują w siedmiu województwach. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" gniazdach

Trzmiele "gotują się" gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers

Krowy poturbowały pielgrzymów idących słynną trasą Camino de Santiago. Jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia. To nie pierwszy podobny przypadek w ciągu ostatnich tygodni - do ataku na pątników doszło także w marcu.

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Źródło:
PAP, ABC Castilla y León, hoy.es

Rośnie bilans ofiar śmiertelnych powodzi w Brazylii. Jak podały lokalne władze, w samym stanie Rio Grande do Sul zginęło co najmniej 78 osób. W ponad 300 gminach ogłoszono stan klęski żywiołowej, a dziesiątki tysięcy osób musiały opuścić swoje domy.

"Zbiorowy koszmar" trwa. Nie żyje prawie 80 osób

"Zbiorowy koszmar" trwa. Nie żyje prawie 80 osób

Źródło:
Reuters, G1 Globo, CNN, Estado RS

Pogoda na dziś. Poniedziałek 6.05 przyniesie części kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Wyładowaniom towarzyszyć będą silne porywy wiatru. Termometry pokażą od 16 do 24 stopni.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX