Idą jeszcze większe ulewy. "Wielka kotłowanina wirów niżowych i frontów burzowych nad Europą Środkową"

[object Object]
Prognoza pogody na środę 14.07tvnmeteo.pl
wideo 2/3

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cosa Nostra". To rodzina niżów, która właśnie rozsiada się nad północnymi Włochami, Bałkanami i Niemcami. Trzy wiry niżowe - ojciec, syn i wnuk - trzy mocne charaktery, które bezwzględnie potraktują wiele regionów Europy Środkowej i Zachodniej - pisze dla nas synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Od Morza Śródziemnego po Skandynawię rozwinął się obszar obniżonego ciśnienia, wielocentrowy wir powietrza, z główną siedzibą nad Niemcami. Tam wir przyniesie ulewy rzędu 150-200 litrów wody na metr kwadratowy. Polsce też się dostanie, choć lżej. W tej chwili ważny jest dla nas niż dojrzewający nad Adriatykiem i Bałkanami, którego ojcowsko wesprze wir znad Genui. Oba pociągną z południa gorące masy powietrza, w których temperatura osiągnie w Polsce 34-35 stopnie Celsjusza.

Położenie centrów niżowych w środę rano nad Włochami, Bałkanami i Niemcami (GFS, ClimateReanalyzer.org)GFS, ClimateReanalyzer.org

Bąbel chłodu w Europie Zachodniej

Niż niemiecki trwać ma w silnej zatoce chłodu. To za sprawą prądu strumieniowego zachodnia Europa znalazła się w wielkim bąblu chłodu znad północnego Atlantyku. Prąd, który zwykle zalega w wyższych szerokości geograficznych, dawniej trzymał w ryzach czapę chłodu nad Arktyką. Teraz powędrował daleko na południe, zaburzając typową cyrkulację strefową zachód-wschód, w wyniku nadmiernego ogrzewania się regionów okołobiegunowych. To oznacza, że jet stream, ten graniczny strumień szybko płynącego powietrza, odgradzający chłód na północy od ciepła nad Europą, zaczyna meandrować niczym rzeka na polskich nizinach. Jej bieg zwalnia, a zakola sięgają daleko na południe. Przeważa cyrkulacja powietrza o kierunku północ-południe. Tego lata jet stream utrzymuje nas od kilku tygodni w klinie południowego gorąca znad Afryki Północnej. Jak długo jeszcze? Ile zniszczeń i szkód przed nami?

Zatoka chłodu, w której uwięziony jest przez prąd strumieniowy bąbel chłodu (GFS, ClimateReanalyzer.org)GFS, ClimateReanalyzer.org

Zatoka chłodu, w której uwięziony jest przez prąd strumieniowy bąbel chłodu, sprzyja deszczowemu wirowi. Front z nim związany wkroczył do nas w nocy z wtorku na środę, niosąc kolejne burze. Poprzedza go linia szkwałowa, więc gwałtowne zjawiska pojawić się mogą w środę nie tylko na zachodzie, ale i w centrum kraju oraz na południu i wschodzie. Na obrzeżach niemieckiego niżu, nad Morzem Śródziemnym i Bałkanami, na styku mas gorącego powietrza i zimnego, dojrzewają młodsze układy. Ten znad Bałkanów przemieści się na północny wschód i w środę wieczorem stanie u granic Polski, niosąc w nocy ze środy na czwartek kolejne ulewy od Śląska, przez centrum kraju, po Warmię i Mazury. Jednak suma opadów wyliczana do poranka czwartkowego przez modele meteorologiczne wynosi do 30-50 l/mkw., choć miejscami w burzach możliwe jest do 70 l/mkw. Tydzień temu prognozy były dużo gorsze zarówno dla Polski, jak Niemiec.

Prognozowana suma ciągłych opadów deszczu do poranka w czwartek (GFS, NOAA)GFS, NOAA

Wielka kotłowanina wirów niżowych i frontów burzowych

Powodziowy niż genueński, którego widmo zamajaczyło w prognozach tydzień temu, trwać ma na razie w swej małej ojczyźnie. Jednak wielka kotłowanina wirów niżowych i frontów burzowych nad Europą Środkową trwać ma co najmniej do niedzieli. Tworzyć się mają kolejne wędrujące z południa na północ zwałowiska chmur burzowych. Spokój i lekkie ochłodzenie, wcześniej widziane w modelach, nie przyjdzie na weekend, ale dopiero w przyszłym tygodniu. Ostatecznie to, co wcześniej spaść miało w ciągu 24 godzin, to i tak spadnie, w nieco dłuższym czasie. Do niedzieli spodziewamy się sum opadów co najmniej rzędu 80-100 l/mkw.

Prognozowana suma opadów do niedzieli 18 lipca (GFS, www.wetter3.de)GFS, www.wetter3.de

W nadchodzących dniach pozostajemy w strefie ścierania się mas zwrotnikowych z polarnymi, a potyczki będą krwawe. Strefa ma wolno posuwać się znad zachodnich regionów Polski na wschód. Wzrost temperatury powietrza do 35 st. C. otwiera w pogodzie katalog rytuałów i tradycji, takich jak silne wyładowania, ulewy, trąby powietrzne czy uderzenia wiatru szkwałowego. Nie będzie litości dla żadnego regionu kraju, na każdym odciśnie swe piętno "familia" niżów.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, GFS, www.wetter3.de

Pozostałe wiadomości

W ostatni dzień długiego majowego weekendu we wschodniej połowie kraju nadal będzie słonecznie, a temperatura wzrośnie nawet do 27 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze Polski należy spodziewać się deszczu i burz.

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Zmiana pogody będzie dotkliwa. Przez Polskę przejdą opady deszczu i burze, a po majówce znacząco się ochłodzi. W następnym tygodniu termometry w części kraju wskażą poniżej 15 stopni Celsjusza.

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service