Na Podhalu, a także w Tatrach w nocy z niedzieli na poniedziałek spadł długo oczekiwany przez górali śnieg. Do tej pory aura w zimowej stolicy Polski była bardziej wiosenna niż zimowa, a turyści rezygnowali z wypoczynku w górach.
W Zakopanem w poniedziałek rano leżało blisko 15 cm śniegu, a termometry wskazywały 0 st. Celsjusza. Na Kasprowym Wierchu leży 70 cm śniegu, a termometry na szczycie wskazują osiem stopni mrozu. Górskie trakty przykryte są świeżym śniegiem i są nieprzetarte.
W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopnień zagrożenia lawinowego.
Mało zimowa zima
Tegoroczna zima na Podhalu dotychczas należała do najmniej śnieżnych w historii. W styczniu średnia temperatura w Zakopanem wyniosła minus 1,1 st. C. Było tylko 13 śnieżnych dni, a maksymalna pokrywa śniegu w tym miesiącu w Zakopanem wyniosła zaledwie 11 cm.
Śniegu dużo poniżej średniej, choć...
Jak pokazuje wykres stworzony przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk na podstawie danych satelitarnych, aktualnie nieco powyżej 30 proc. naszego kraju przykrywa śnieg. To sporo poniżej średniej wyliczonej dzięki danym z lat 1996-2012. Zazwyczaj w okolicach 10 lutego mniej więcej 55 proc. Polski znajduje się pod śniegiem.
... na początku lutego zabielone 100 proc. Polski
A kiedy śniegu leży w kraju najwięcej? Z wykresu wynika, że na samym początku lutego. Wtedy prawie 80 proc. kraju jest zaśnieżone. Co ciekawe - pierwsze dni lutego w tym roku były dużo bardziej śnieżne. Biały puch leżał w całym kraju.
Autor: map / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl