Głód, destabilizacja polityczna i gospodarcza. "Zmiany klimatu są nieuchronne"

[object Object]
Zmiany klimatu są przerażające dla naszej cywilizacjitvn24
wideo 2/4

Smog to jeden z palących problemów Polski. Pogłębiamy go, używając węgla słabej jakości. Wpływa to również na globalne ocieplenie, które przyspiesza w zatrważającym tempie. O tym, co czeka mieszkańców naszej planety, w związku ze zmianami klimatu, mówił na antenie TVN24 fizyk Marcin Popkiewicz.

Polska ma problem ze smogiem. Jesteśmy jednym z krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie.

- Kiedyś paliło się lepszym węglem, bo istniały normy węgla, a później je znieśliśmy i zaczęto palić czymkolwiek. Jeżeli spojrzy się na mapę zanieczyszczenia benzopirenem, gdzie polskie miasta są na szczycie listy, to jesteśmy fioletową plamą, bo już nawet nie czerwoną - mówił w "Dniu na żywo" na antenie TVN24 Marcin Popkiewicz, fizyk z portalu Naukaoklimacie.pl.

Palimy byle czym

Zdaniem fizyka Polska, w porównaniu do innych państw Europy Środkowej, zaniedbała w dużym stopniu dbałość o jakość węgla.

- Nawet jak porównujemy się z Niemcami i Danią, to mówimy "ich jest na to stać", ale patrzymy na Czechy, Słowację, Łotwę, Litwę i Węgry, i w tych krajach nikt nie ma tego problemu. Jesteśmy absolutnie wyjątkowi - mówił Popkiewicz.

Wytłumaczył również, z czego to wynika. - U nas przez długi czas nie można było wprowadzić ani norm jakości węgla, ani norm jakości pieców, które w tamtych krajach były. W Czechach i na Słowacji pali się węglem, ale jest to węgiel wysokiej jakości i są piece, które nie są kopciuchami. U nas, ponieważ kopalnie miały na zbyciu setki tysięcy ton mułów węglowych, flotokoncentratów i innych odpadów z produkcji węgla, były opory, aby wprowadzić jakiekolwiek normy węgla. Palimy byle badziewiem, a dobry piec nie jest w stanie spalić byle badziewia. Ludzie mają po domach piece, kopciuchy, które są w stanie spalić muł węglowy, dosłownie wszystko. Polak zaradny, wrzuca tam porąbane meble, a nawet stare kalosze - tłumaczył fizyk.

Emisyjność sektora energetycznego (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

Przerażające zmiany dla naszej cywilizacji

Jakość węgla i spalanie paliw kopalnych jest jednym z elementów negatywnego wpływu człowieka na klimat. Ocieplenie klimatu postępuje w zatrważającym tempie, a zdaniem naukowców proces ten będzie tylko przyspieszał.

- Wiemy, jak zmieniał się klimat w przeszłości i jakie zmiany to spowoduje. Są to zmiany naprawdę poważne i przerażające dla naszej cywilizacji. Różnica pomiędzy czasami epoki lodowcowej, kiedy Poznań znajdował się pod lądolodem kilometrowej grubości, a obecnym nam ciepłym światem, wynosi cztery stopnie Celsjusza. Te zmiany trwały 10 tysięcy lat - tłumaczył Popkiewicz.

Jak mówił, zmiany klimatu będą przyspieszać i będzie miało to ogromny wpływ na mieszkańców całej planety.

- Teraz mówimy o różnicy 1,5-2 stopni, a jak nic nie zrobimy to czterech, a nawet dwa, trzy razy tyle w późniejszych latach. To jest zmiana w sto razy krótszym czasie i wielokrotnie większa - mówił fizyk.

Konsekwencje zmian klimatycznych w Europie (PAP/Małgorzata Latos)PAP/Małgorzata Latos

Głód oraz destabilizacja polityczna i gospodarcza

Zdaniem gościa TVN24, bez szybkich działań sytuacja się nie poprawi.

- Ludzie mieszkają w miejscach, gdzie załamie się produkcja rolna. Mówimy o głodzie, destabilizacji politycznej i gospodarczej i o setkach milionów migrantów, nawet 200-300 milionach, o katastrofie politycznej i jeszcze bardziej poważnych scenariuszach, jeżeli nic z tym nie zrobimy - ostrzegał Popkiewicz.

- Zmiany klimatu nie będą zauważalne od razu, ale są one nieuchronne. Niektóre z nich zobaczymy wcześniej, a inne później. Z powodu topnienia lodowców i podnoszenia się globalnego poziomu wód Gdańsk oraz inne regiony północnej Polski, mogą stanąć pod wodą - wyjaśnił fizyk.

- To nie nastąpi z dnia na dzień, gdyż jest uwarunkowane tempem topnienia lądolodu, Grenlandii, Antarktydy, które w świecie o dwa, trzy stopnie Celsjusza cieplejszym docelowo znacząco stopnieją. Grenlandii nie będzie, a połowa Antarktydy stopnieje. Oczywiście to nie nastąpi z dnia na dzień, to będzie trwało stulecia, do tysiąca lat, co oznacza, że przez ten czas nie będziemy mieli stabilnej linii brzegowej - tłumaczył Popkiewicz.

"To my zmieniliśmy klimat"

Ocieplenie klimatu wpływa również na nastroje społeczne i sytuację geopolityczną w innych regionach świata. Rozmówca TVN24 jako przykład podał kryzys w północnej Afryce w ostatnich latach.

- Wiele rzeczy stanie się szybciej. Destabilizacja sytuacji w Syrii zaczęła się od największej w historii nowożytnej kraju suszy od tysiąca lat, która zmusiła półtora miliona ludzi do przeniesienia swoich wiosek. Skończyła się woda, padły też zwierzęta gospodarcze. Mieszkańcy wynieśli się do miast, mieszkali po kilkanaście osób w jednym pokoju, bez pracy, bez kompetencji do życia w mieście, bez pieniędzy. Wyszli na ulice, żeby domagać się pomocy - mówił Popkiewicz. Syryjski rząd zareagował wtedy użyciem przemocy. - To wszystko rozlało się na Irak i tak zwane Państwo Islamskie - dodał Popkiewicz.

Zdaniem fizyka, przesłanki o zagrożeniach pojawiały się już wcześniej.

- Trzydzieści lat temu klimatolodzy prognozowali, że za 30 lat pojawią się migranci z regionu Morza Śródziemnego, bo upraszczając, Sahara przesuwa się na północ. Według najnowszego raportu, za kolejnych 30 lat będą to raczej setki, niż dziesiątki milionów ludzi i tej presji system geopolityczny może nie wytrzymać. Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby u granic Unii Europejskiej stanęło 200-300 milionów ludzi, mówiących, że powinniśmy ich wpuścić, bo to my zmienialiśmy klimat, bo oni w Afryce nic nie emitowali - mówił Popkiewicz.

"Stawką jest nasze przetrwanie"

Ocieplenie klimatu będzie tragiczne w skutkach dla wszystkich mieszkańców globu.

- Jeśli spalimy wszystkie paliwa kopalne, to znaczące części Afryki, Bliskiego Wschodu nie będą zdatne do zamieszkania, nie tylko przez ludzi, ale też zwierzęta gospodarcze i stałocieplne - przestrzegał Popkiewicz.

Gość TVN24 zapytany o to, jak "tu i teraz" możemy zatrzymać negatywne zmiany, zaapelował: Obudźmy się z letargu. Nasza chata nie z kraja, a tsunami, które zbliża się do brzegu w naszym grajdołku, nie przeczekamy. Nie mylmy go z linią horyzontu. Zmieniajmy siebie, edukujmy się i jako wyborcy wybierajmy polityków, którzy nie zajmują się pierdołami, ale sprawami fundamentalnymi dla przyszłości świata. Nie inwestujmy w starą gospodarkę, a w innowacje, w efektywność energetyczną.

Popkiewicz zwrócił też uwagę, by rozmawiać na ten temat ze znajomymi, władzami, urzędnikami, zmieniać działania w firmach. - Tam, gdzie mamy dźwignię, tam zmieniajmy tak wiele, jak tylko potrafimy, bo stawką jest nasze przetrwanie - dodał na koniec.

Zobacz całą rozmowę z Markiem Popkiewiczem.

Rozmowa z Marcinem Popkiewiczem
Rozmowa z Marcinem Popkiewiczemtvn24

Autor: dd/aw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 18.09 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmotom i błyskom towarzyszą opady deszczu. W Głuchołazach spadł grad. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Miejscami zjawiska są gwałtowne, sypie grad

Gdzie jest burza? Miejscami zjawiska są gwałtowne, sypie grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala wezbraniowa na Odrze przemieszcza się przez Oławę i zbliża do Wrocławia. Z prognozy IMGW wynika, że kulminacji we Wrocławiu należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW najwyższego stopnia.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czwartek 19.09. Do Polski dotarł antycyklon Serkan, który przyniósł słoneczną oraz ciepłą pogodę. Właśnie takiej aury możemy spodziewać się jutro. W nocy mogą pojawić się mgły i zamglenia, a także lokalne przelotne opady deszczu.

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

- Najważniejsze, żeby nie doszło do osłabienia wałów - powiedział premier Donald Tusk podczas środowego, popołudniowego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wskazywał, że "wały są zmęczone naporem wody". Szef IMGW Robert Czerniawski mówił, że "najbardziej niepokojąca sytuacja jest na rzece Bóbr w Nowogrodzie Bobrzańskim".

Powódź 2024. "Wały są zmęczone naporem wody". Ważny apel Tuska

Powódź 2024. "Wały są zmęczone naporem wody". Ważny apel Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW