Głód, destabilizacja polityczna i gospodarcza. "Zmiany klimatu są nieuchronne"

[object Object]
Zmiany klimatu są przerażające dla naszej cywilizacjitvn24
wideo 2/4

Smog to jeden z palących problemów Polski. Pogłębiamy go, używając węgla słabej jakości. Wpływa to również na globalne ocieplenie, które przyspiesza w zatrważającym tempie. O tym, co czeka mieszkańców naszej planety, w związku ze zmianami klimatu, mówił na antenie TVN24 fizyk Marcin Popkiewicz.

Polska ma problem ze smogiem. Jesteśmy jednym z krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie.

- Kiedyś paliło się lepszym węglem, bo istniały normy węgla, a później je znieśliśmy i zaczęto palić czymkolwiek. Jeżeli spojrzy się na mapę zanieczyszczenia benzopirenem, gdzie polskie miasta są na szczycie listy, to jesteśmy fioletową plamą, bo już nawet nie czerwoną - mówił w "Dniu na żywo" na antenie TVN24 Marcin Popkiewicz, fizyk z portalu Naukaoklimacie.pl.

Palimy byle czym

Zdaniem fizyka Polska, w porównaniu do innych państw Europy Środkowej, zaniedbała w dużym stopniu dbałość o jakość węgla.

- Nawet jak porównujemy się z Niemcami i Danią, to mówimy "ich jest na to stać", ale patrzymy na Czechy, Słowację, Łotwę, Litwę i Węgry, i w tych krajach nikt nie ma tego problemu. Jesteśmy absolutnie wyjątkowi - mówił Popkiewicz.

Wytłumaczył również, z czego to wynika. - U nas przez długi czas nie można było wprowadzić ani norm jakości węgla, ani norm jakości pieców, które w tamtych krajach były. W Czechach i na Słowacji pali się węglem, ale jest to węgiel wysokiej jakości i są piece, które nie są kopciuchami. U nas, ponieważ kopalnie miały na zbyciu setki tysięcy ton mułów węglowych, flotokoncentratów i innych odpadów z produkcji węgla, były opory, aby wprowadzić jakiekolwiek normy węgla. Palimy byle badziewiem, a dobry piec nie jest w stanie spalić byle badziewia. Ludzie mają po domach piece, kopciuchy, które są w stanie spalić muł węglowy, dosłownie wszystko. Polak zaradny, wrzuca tam porąbane meble, a nawet stare kalosze - tłumaczył fizyk.

Emisyjność sektora energetycznego (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

Przerażające zmiany dla naszej cywilizacji

Jakość węgla i spalanie paliw kopalnych jest jednym z elementów negatywnego wpływu człowieka na klimat. Ocieplenie klimatu postępuje w zatrważającym tempie, a zdaniem naukowców proces ten będzie tylko przyspieszał.

- Wiemy, jak zmieniał się klimat w przeszłości i jakie zmiany to spowoduje. Są to zmiany naprawdę poważne i przerażające dla naszej cywilizacji. Różnica pomiędzy czasami epoki lodowcowej, kiedy Poznań znajdował się pod lądolodem kilometrowej grubości, a obecnym nam ciepłym światem, wynosi cztery stopnie Celsjusza. Te zmiany trwały 10 tysięcy lat - tłumaczył Popkiewicz.

Jak mówił, zmiany klimatu będą przyspieszać i będzie miało to ogromny wpływ na mieszkańców całej planety.

- Teraz mówimy o różnicy 1,5-2 stopni, a jak nic nie zrobimy to czterech, a nawet dwa, trzy razy tyle w późniejszych latach. To jest zmiana w sto razy krótszym czasie i wielokrotnie większa - mówił fizyk.

Konsekwencje zmian klimatycznych w Europie (PAP/Małgorzata Latos)PAP/Małgorzata Latos

Głód oraz destabilizacja polityczna i gospodarcza

Zdaniem gościa TVN24, bez szybkich działań sytuacja się nie poprawi.

- Ludzie mieszkają w miejscach, gdzie załamie się produkcja rolna. Mówimy o głodzie, destabilizacji politycznej i gospodarczej i o setkach milionów migrantów, nawet 200-300 milionach, o katastrofie politycznej i jeszcze bardziej poważnych scenariuszach, jeżeli nic z tym nie zrobimy - ostrzegał Popkiewicz.

- Zmiany klimatu nie będą zauważalne od razu, ale są one nieuchronne. Niektóre z nich zobaczymy wcześniej, a inne później. Z powodu topnienia lodowców i podnoszenia się globalnego poziomu wód Gdańsk oraz inne regiony północnej Polski, mogą stanąć pod wodą - wyjaśnił fizyk.

- To nie nastąpi z dnia na dzień, gdyż jest uwarunkowane tempem topnienia lądolodu, Grenlandii, Antarktydy, które w świecie o dwa, trzy stopnie Celsjusza cieplejszym docelowo znacząco stopnieją. Grenlandii nie będzie, a połowa Antarktydy stopnieje. Oczywiście to nie nastąpi z dnia na dzień, to będzie trwało stulecia, do tysiąca lat, co oznacza, że przez ten czas nie będziemy mieli stabilnej linii brzegowej - tłumaczył Popkiewicz.

"To my zmieniliśmy klimat"

Ocieplenie klimatu wpływa również na nastroje społeczne i sytuację geopolityczną w innych regionach świata. Rozmówca TVN24 jako przykład podał kryzys w północnej Afryce w ostatnich latach.

- Wiele rzeczy stanie się szybciej. Destabilizacja sytuacji w Syrii zaczęła się od największej w historii nowożytnej kraju suszy od tysiąca lat, która zmusiła półtora miliona ludzi do przeniesienia swoich wiosek. Skończyła się woda, padły też zwierzęta gospodarcze. Mieszkańcy wynieśli się do miast, mieszkali po kilkanaście osób w jednym pokoju, bez pracy, bez kompetencji do życia w mieście, bez pieniędzy. Wyszli na ulice, żeby domagać się pomocy - mówił Popkiewicz. Syryjski rząd zareagował wtedy użyciem przemocy. - To wszystko rozlało się na Irak i tak zwane Państwo Islamskie - dodał Popkiewicz.

Zdaniem fizyka, przesłanki o zagrożeniach pojawiały się już wcześniej.

- Trzydzieści lat temu klimatolodzy prognozowali, że za 30 lat pojawią się migranci z regionu Morza Śródziemnego, bo upraszczając, Sahara przesuwa się na północ. Według najnowszego raportu, za kolejnych 30 lat będą to raczej setki, niż dziesiątki milionów ludzi i tej presji system geopolityczny może nie wytrzymać. Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby u granic Unii Europejskiej stanęło 200-300 milionów ludzi, mówiących, że powinniśmy ich wpuścić, bo to my zmienialiśmy klimat, bo oni w Afryce nic nie emitowali - mówił Popkiewicz.

"Stawką jest nasze przetrwanie"

Ocieplenie klimatu będzie tragiczne w skutkach dla wszystkich mieszkańców globu.

- Jeśli spalimy wszystkie paliwa kopalne, to znaczące części Afryki, Bliskiego Wschodu nie będą zdatne do zamieszkania, nie tylko przez ludzi, ale też zwierzęta gospodarcze i stałocieplne - przestrzegał Popkiewicz.

Gość TVN24 zapytany o to, jak "tu i teraz" możemy zatrzymać negatywne zmiany, zaapelował: Obudźmy się z letargu. Nasza chata nie z kraja, a tsunami, które zbliża się do brzegu w naszym grajdołku, nie przeczekamy. Nie mylmy go z linią horyzontu. Zmieniajmy siebie, edukujmy się i jako wyborcy wybierajmy polityków, którzy nie zajmują się pierdołami, ale sprawami fundamentalnymi dla przyszłości świata. Nie inwestujmy w starą gospodarkę, a w innowacje, w efektywność energetyczną.

Popkiewicz zwrócił też uwagę, by rozmawiać na ten temat ze znajomymi, władzami, urzędnikami, zmieniać działania w firmach. - Tam, gdzie mamy dźwignię, tam zmieniajmy tak wiele, jak tylko potrafimy, bo stawką jest nasze przetrwanie - dodał na koniec.

Zobacz całą rozmowę z Markiem Popkiewiczem.

Rozmowa z Marcinem Popkiewiczem
Rozmowa z Marcinem Popkiewiczemtvn24

Autor: dd/aw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach spodziewamy się intensywnych opadów deszczu, w związku z czym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed podtopieniami. W niektórych rejonach obowiązują alerty nawet trzeciego stopnia.

Tam może dojść do podtopień. IMGW ostrzega

Tam może dojść do podtopień. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła alerty w związku z prognozowanymi intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Eksperci ostrzegają, by przygotować się na ewentualne podtopienia.

Alert RCB w 10 województwach. "Intensywne, nawalne opady"

Alert RCB w 10 województwach. "Intensywne, nawalne opady"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu oraz burzami, które w najbliższych dniach będą obowiązywać na terenie większości Polski. W niektórych miejscach synoptycy IMGW wydali alerty nawet trzeciego stopnia. Sprawdź szczegóły.

Nadciągają ulewy. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Nadciągają ulewy. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Źródło:
IMGW

Co najmniej 1200 interwencji przeprowadzili w poniedziałek strażacy z samego tylko Podkarpacia po nawałnicy, która przetoczyła się nad regionem. Skutki burz straż usuwała przez całą noc także w innych regionach Polski - łącznie wyjeżdżano do akcji 2200 razy. W jednym miejscu konieczna była prewencyjna ewakuacja obozu harcerskiego.

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Źródło:
PAP

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Pogoda na dziś. Wtorek 8.07 zapowiada się pochmurnie i deszczowo. W części kraju mogą pojawić się burze. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek 8.07. Deszcz niemal wszędzie. Do 26 stopni

Pogoda na dziś - wtorek 8.07. Deszcz niemal wszędzie. Do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sławosz-Uznański Wiśniewski ma za sobą już jedenaście dni misji IGNIS. Polski astronauta osiągnął podstawowe cele w ponad 80 procentach. W poniedziałek Polak połączył się z Warszawą, a dziś zrobi to ponownie.

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Źródło:
PAP

Przez Europę przechodzi burzowy front atmosferyczny. We wtorek w kilkunastu regionach Włoch obowiązują alerty pogodowe. Silne burze przeszły przez Węgry, gdzie doszło do przerw w dostawie prądu i wody, a także paraliżu kolei i lotniska.

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Źródło:
PAP

Do 104 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Wśród ofiar są dzieci. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com

Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Przed nami załamanie pogody, które potrwa niemal do końca tygodnia. Śródziemnomorski niż przyniesie opady deszczu, które mogą być obfite. Spodziewane są też burze. Sprawdź, jak dużo deszczu może spaść.

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Centralną część Teksasu nawiedziły katastrofalne powodzie. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 50 osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Pogoda wyrządziła ogromne szkody na terenie katolickiego obozu Mystic Camp, na którym byli także Polacy, nic im się nie stało. Opowiadali o tym, jak wyglądała ewakuacja i załamanie aury.

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

Źródło:
PAP

Stan wykonania polskiej misji wykonywanej przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wynosi 72,9 procenta. Polski astronauta w sobotę połączył się z młodzieżą w Rzeszowie, kontynuował prace nad polskimi eksperymentami oraz nagrał materiały edukacyjne i promocyjne.

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Źródło:
PAP

Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Lew zaatakował i zranił kobietę oraz dwoje dzieci. Do zdarzenia doszło w pakistańskim mieście Lahaur. Atak dzikiego zwierzęcia został uchwycony na nagraniu.

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Reuters, timesofindia.indiatimes.com

W sobotę polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski po raz kolejny połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej.

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

Źródło:
PAP

Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

Źródło:
PAP

Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Źródło:
PAP, Reuters

W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Źródło:
Reuters, Ekathimerini.com