Oprócz hymnu i flagi większość państw ma też swoje narodowe symbole. Zazwyczaj kraj utożsamia się ze zwierzęciem, budzącym szacunek i strach. Są też narody, dla których ważniejsza jest tradycja. Sprawdź jakie zwierzęta stanowią symbol takich państw jak Francja, Algieria, Malta czy Mauritius.
Każdy Polak wie, że naszą narodową dumą jest największy szponiasty ptak północnej Europy - orzeł bielik. Wielką godnością darzymy także żubra, który występuje jedynie na ternie Polski, Rosji, Białorusi, Litwy i Ukrainy.
Większość krajów chce, aby ich zwierzęce symbole były odzwierciedleniem charakterystycznych i często najlepszych cech narodu. Z tego powodu, lew jest najbardziej popularnym symbolem zwierzęcym państw na świecie. Kojarzy on się z odwagą, dumą i bohaterstwem.
Przekonaj się, że nie każde państwo chce kojarzyć się z rycerskością i odwagą. Istnieją kraje, dla których ważniejsza jest tradycja.
Algieria - fenek
Algieria znajduje się w północnej Afryce, gdzie większość powierzchni kraju stanowią tereny pustynne. Z tego powodu ich narodowym symbolem został fenek. Jest to drapieżny ssak z rodziny psowatych. Potocznie nazywane są lisami pustyni. Spotkać go możemy jedynie w krajach Arabskich. Mimo, że jest najmniejszym przedstawicielem swojej rodziny, uchodzi za największego drapieżnego ssaka Sahary. Dorosłe osobniki osiągają długość 30-40 cm. Co ciekawe, fenki są zwierzętami łagodnymi i łatwo je oswoić. Ich cechą charakterystyczną są odstające nawet na 5 cm uszy, dzięki którym mają świetny słuch i pomagają im chłodzić ciało. Fenki prowadzą nocny tryb życia.
Malta - pies faraona
Mało znana rasa psów w Europie Środkowej, zdobyła dużą popularność w krajach śródziemnomorskich, a szczególnie w małym, wyspowym państwie - Malcie. Początkowo w basenie Morza Śródziemnego wszystkie zwierzęta z tego gatunku nazywano psami faraona. Pod koniec lat 70. XX wieku zarejestrowano tą rasę właśnie na Malcie. Te rudobrązowe stworzenia są mało agresywne i uwielbiają towarzystwo ludzi.
Malediwy - tuńczyk żółtopłetwy
Mieszkańcy Malediwów specjalizują się w połowach ryb, które występują jedynie w tropikalnych i subtropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Symbolem tego wyspiarskiego państwa jest tuńczyk żółtopłetwy. Niektóre osobniki mogą osiągnąć nawet 2,5 metra długości. Ze względu na walory smakowe jest cenioną rybą w przemyśle spożywczym.
Mauritius - Dodo
Wymarły pod koniec XVII wieku nielot występował jedynie na wyspie Mauritius. Mimo, że po Ziemi nie chodzi ani jeden przedstawiciel tego gatunku, wpisał on się w dzieje tego regionu. Nic dziwnego, że to właśnie dront Dodo został zwierzęcym symbolem kraju, znajdującego się w sąsiedztwie Madagaskaru.
Długo nie trzeba się zastanawiać jakie zwierzę będzie symbolem Madagaskaru. Oczywiście został nim lemur.
Francja - kogut galijski
Zwierzęcym symbolem Francji jest kogut. Związany jest on przede wszystkim z Galią - historyczną krainą w Europie Zachodniej. Z czasem stał się elementem galo-rzymskiej kultury germańskich Franków.
Mityczne stworzenia
Szkocja okazała się bardzo oryginalna przy wybieraniu narodowego symbolu zwierzęcego. Wytypowali oni stworzenie, które nigdy nie istniało, czyli mitycznego jednorożca. Zwierzę to uznawane jest za symbol cnoty, dobra i odwagi. Pierwotnie, w zastępie walijskiego smoka, jednorożec trafił do herbu Wielkiej Brytanii za panowania Jakuba VI.
Nie tylko Szkoci lubują się w mitycznych stworzeniach. Symbolem Korei Północnej został latający koń. Mieszkańcy nazywają go Chollima.
Bocian nie tylko w Polsce
Warto również dodać, że białe bociany nie powracają z Afryki tylko do naszego państwa. Stanowią narodowy symbol Litwy.
Autor: AD/mk / Źródło: Buzzle.com, Wikipedia