Wiele regionów Europy zmaga się z falą ekstremalnych upałów. W Polsce pobity został rekord czerwca, a we Francji - rekord wszech czasów. Jak ostrzegła w piątek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), fale upałów będą coraz intensywniejsze, będą zaczynać się coraz wcześniej i kończyć coraz później.
Jak podała w piątek w Genewie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), obecny rok ma szanse stać się jednym z najgorętszych w historii, a lata 2015-2019 - najgorętszą pięciolatką od czasu, kiedy prowadzone są pomiary.
Światowa Organizacja Meteorologiczna to międzyrządowa organizacja skupiająca 192 członków z siedzibą w Genewie. Jest wyspecjalizowaną agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Fale upałów będą zaczynać się wcześniej i później kończyć
WMO zastrzega, że jest jeszcze za wcześnie, aby z pewnością przypisywać obecną falę upałów w Europie zmianie klimatu. Podkreśla jednak, że jej wystąpienie odpowiada scenariuszom, jakie opracowano z uwzględnieniem wpływu emisji gazów cieplarnianych.
- Fale upałów będą coraz intensywniejsze, dłuższe, jeszcze bardziej ekstremalne. Będą zaczynać się wcześniej i później kończyć - przestrzegła rzeczniczka WMO Clare Nullis. - Mamy jeszcze nadal koniec czerwca, ale wydaje się, że Ziemia przeżywa doświadczenie pięciu najgorętszych rekordowych lat, od 2015 do 2019 roku - dodała.
Nullis podkreśliła, że według danych za pierwszych pięć miesięcy, od stycznia do maja, rok 2019 plasuje się na trzecim miejscu w rankingu najcieplejszych lat.
Susze, burze, grad
WMO ostrzegła, że falom upałów mogą towarzyszyć susze, zwłaszcza w Europie Wschodniej, natomiast w środkowo-wschodniej i południowo-wschodniej części kontynentu spodziewane są burze i silny grad.
Według polskiego Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w najbliższych miesiącach z powodu braku wystarczających zasobów w wielu regionach mogą pojawić się problemy z zaopatrzeniem w wodę. Czytaj więcej: woda staje się w Polsce na wagę złota>
Upały w Europie
Obecna fala upałów spowodowana jest masami ciepłego powietrza znad Afryki. Także na północy tego kontynentu w wielu miejscach rejestrowane są ekstremalne temperatury.
- Według ostatnich danych, lipiec będzie nieco powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę, a sierpień będzie w normie - mówił synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński, powołując się na prognozy amerykańskich meteorologów. Czytaj więcej o tym, co pogoda szykuje dla nas na lipiec i sierpień>
We Francji w piątek o godzinie 16 w miejscowości Gallargues-le-Montueux w Oksytanii termometry pokazały 45,9 st. C. Jest to najwyższa wartość, jaką odnotowano w tym kraju od początku pomiarów. Czytaj więcej o rekordowych upałach we Francji>
Ponad 40-stopniowy skwar nęka też Hiszpanię. Czytaj więcej o upale i pożarach w Hiszpani>
W środę w Radzyniu w województwie lubuskim zanotowano 38,2 stopnia Celsjusza. Tym samym padł czerwcowy rekord temperatury w Polsce.
Autor: dd//rzw / Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo.pl