Fale krótkie popłyną w kosmos. Uczniowie porozmawiają z astronautami

Marek Naskręt z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców (TVN24)
Marek Naskręt z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców (TVN24)
Marek Naskręt z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców (TVN24)

Krótkofalowcy z Ostrowa Wielkopolskiego połączą się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Będą na to mieli tylko 10 minut w wyznaczonym terminie. Do współpracy zaprosili uczniów, którzy podczas łączenia porozmawiają z astronautami.

- Chcemy być jednymi z pierwszych w Polsce, którzy porozmawiają z kosmonautami na stacji kosmicznej - tłumaczy pomysł zaangażowania się w projekt NASA Marek Naskręt z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców. Członkom klubu daje to także mozliwość rozwijania się w technicznych kwestiach krótkofalarstwa.

10 minut od pojawienia na horyzoncie

Nawiązanie łączności ze stacją kosmiczną wymaga szczegółowego dopracowania i dużej precyzji, bo będzie możliwe tylko wtedy, kiedy stacja znajdzie się dokładnie nad Ostrowem Wielkopolskim - od momentu, kiedy pojawi się na horyzoncie, do schowania się za nim.

- To trwa około 10 minut i w tym czasie uczniowie z wybranych szkół będą zadawali kolejno pytania astronautom i uzyskiwali na nie odpowiedź - opowiada Naskręt.

Pytania dotyczą najczęściej codzienności na stacji kosmicznej - pracy astronautów, ale także np. ich sposobów spędzania wolnego czasu.

20 wybranych przepyta astronautów

Wymyślone przez uczniów pytania są wcześniej zgłaszane do NASA i, jeśli zostaną zaakceptowane, padają podczas połączenia. - Jeżeli zadamy zbyt dużo pytań, ponosimy ryzyko, że astronauta już może nie usłyszeć, nie zdążymy się z nim pożegnać po prostu - wyjaśnia Naskręt.

Dlatego ilość pytań jest przez NASA ustalana w stosunku do czasu, w jakim ma trwać łączenie. - Grupa dzieci, ktore będa zadawać pytania astronautom, to dokładnie 20 osób, z tym, że nie wszystkie mogą zdążyć - zapowiada Sławomir Szymanowski z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców. - Często jest tak, że jest to kilkanaście osób i nie wszystkie uzyskują odpowiedź - dodaje.

Marek Naskręt z OKK o pytaniach do astronautów
Marek Naskręt z OKK o pytaniach do astronautów

"Mamy jedną szansę"

Stacja pojawia się nad Ostrowem kilka razy w ciągu doby, ale łączenie z astronautami jest przewidziane tylko raz. Dlatego ważne są dokładne przygotowania. - Mamy jedną szansę. W przypadku, gdyby pojawiły się jakieś problemy techniczne, możemy liczyć na wyznaczenie drugiego terminu, który będzie zbliżony do tego znanego jako pierwszy - mówi Naskręt.

Wynika to z planu dnia astronautów - mają w nim przewidziane obowiązki, które muszą wypełnić. Łączności odbywają się w ich czasie wolnym.

Przelot z prędkością 25 tys. km/h

Podczas łączenia stacja będzie się znajdować ok. 400 km nad Ostrowem. - Nie jest to z punktu widzenia krótkofalarskiego odległośc nie do pokonania, ale trudność polega na tym, że obiekt będzie poruszał się z prędkością ok. 25 tys. km/h, czyli bardzo szybko - mówi Naskręt.

Krótkofalowcy będą musieli korzystać z odpowiednich anten śledzących pozycję stacji na niebie, tak żeby sygnał był nadawany bezpośrednio do niej. Drugi ważny element to odpowiednia radiostacja, która może pracować w tzw. trybie satelitarnym. - Te rzeczy musimy uzupełnić i dopracować - mówi Sławomir Szymanowski z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców.

Poczuć "powiew nauki"

Dzień łączności to zwieńczenie długotrwalych przygotowań i realizacji projektu edukacyjnego ARISS. Ma on za zadanie dotrzeć do jak najszerszego grona, przede wszystkim dzieci i młodzieży, i przybliżyć tematykę związaną z astronomią, fizyką, nauką o kosmosie.

W ramach projektu uczestnicy mają zajęcia z krotkofalarstwa, na których poznają zasady łączności, a także astronomii oraz szereg zajęć popularnonaukowych.

- Chodzi w tym wszystkim o to, aby ci młodzi ludzie również poczuli się badaczami, tak jak astronauci przebywający na stacji kosmicznej. Żeby oni też poczuli taki powiew nauki, żeby również poczuli się jak ci, którzy nad tym pracują na co dzień - wyjaśnia Szymanowski.

Jak dodaje, projekt ma przybliżać tematykę astronomiczną nie tylko młodzieży. Także starsi mogą się dzięki niemu dowiedzieć np. po co buduje się stacje kosmiczne lub czemu służą drogie badania.

Kosmiczny spacer wokół ISS / NASA

Termin poznamy w lipcu

Ostrowscy krótkofalowcy przygotowują się do nawiązania łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS od listopada. Musieli złożyć odpowiedni wniosek i przygotować projekt edukacyjny. Do współpracy zaprosili młodzież z Zespołu Szkół Technicznych (w którego pomieszczeniach mają swoją siedzibę), Gimnazjum nr 1 i szkoły podstawowej w Lamkach.

NASA już się zgodziła na połączenie. Jego termin ma być znany w lipcu. Jak oceniają sami zainteresowani, może to nastąpić we wrześniu lub najpóźniej wiosną przyszłego roku. Poprzedza je wiele miesięcy pracy i przygotowań, zarówno technicznych jak i edukacyjnych.

Do tej pory w Polsce z Międzynarodową Stacją Kosmiczną za pomocą fal radiowych połączyło się osiem placówek. Kilka innych wciąż się o to stara.

Sławomir Szymanowski z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców (TVN24)
Sławomir Szymanowski z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców (TVN24)

Autor: js/ŁUD / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 6.05. W nocy przelotnie popada deszcz i zagrzmi. W dzień również pojawią się miejscami burze. Termometry pokażą maksymalnie 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 6.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 24 stopni

Pogoda na jutro - poniedziałek, 6.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 24 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Już najbliższej nocy rój eta Akwarydów osiągnie szczyt aktywności. Astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku. Sprawdź, czy pogoda sprzyjać będzie obserwacjom.

Przed nami noc spadających gwiazd. Czy aura będzie sprzyjać obserwacjom?

Przed nami noc spadających gwiazd. Czy aura będzie sprzyjać obserwacjom?

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX