Fale krótkie popłyną w kosmos. Uczniowie porozmawiają z astronautami

Marek Naskręt z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców (TVN24)
Marek Naskręt z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców (TVN24)
Marek Naskręt z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców (TVN24)

Krótkofalowcy z Ostrowa Wielkopolskiego połączą się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Będą na to mieli tylko 10 minut w wyznaczonym terminie. Do współpracy zaprosili uczniów, którzy podczas łączenia porozmawiają z astronautami.

- Chcemy być jednymi z pierwszych w Polsce, którzy porozmawiają z kosmonautami na stacji kosmicznej - tłumaczy pomysł zaangażowania się w projekt NASA Marek Naskręt z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców. Członkom klubu daje to także mozliwość rozwijania się w technicznych kwestiach krótkofalarstwa.

10 minut od pojawienia na horyzoncie

Nawiązanie łączności ze stacją kosmiczną wymaga szczegółowego dopracowania i dużej precyzji, bo będzie możliwe tylko wtedy, kiedy stacja znajdzie się dokładnie nad Ostrowem Wielkopolskim - od momentu, kiedy pojawi się na horyzoncie, do schowania się za nim.

- To trwa około 10 minut i w tym czasie uczniowie z wybranych szkół będą zadawali kolejno pytania astronautom i uzyskiwali na nie odpowiedź - opowiada Naskręt.

Pytania dotyczą najczęściej codzienności na stacji kosmicznej - pracy astronautów, ale także np. ich sposobów spędzania wolnego czasu.

20 wybranych przepyta astronautów

Wymyślone przez uczniów pytania są wcześniej zgłaszane do NASA i, jeśli zostaną zaakceptowane, padają podczas połączenia. - Jeżeli zadamy zbyt dużo pytań, ponosimy ryzyko, że astronauta już może nie usłyszeć, nie zdążymy się z nim pożegnać po prostu - wyjaśnia Naskręt.

Dlatego ilość pytań jest przez NASA ustalana w stosunku do czasu, w jakim ma trwać łączenie. - Grupa dzieci, ktore będa zadawać pytania astronautom, to dokładnie 20 osób, z tym, że nie wszystkie mogą zdążyć - zapowiada Sławomir Szymanowski z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców. - Często jest tak, że jest to kilkanaście osób i nie wszystkie uzyskują odpowiedź - dodaje.

Marek Naskręt z OKK o pytaniach do astronautów
Marek Naskręt z OKK o pytaniach do astronautów

"Mamy jedną szansę"

Stacja pojawia się nad Ostrowem kilka razy w ciągu doby, ale łączenie z astronautami jest przewidziane tylko raz. Dlatego ważne są dokładne przygotowania. - Mamy jedną szansę. W przypadku, gdyby pojawiły się jakieś problemy techniczne, możemy liczyć na wyznaczenie drugiego terminu, który będzie zbliżony do tego znanego jako pierwszy - mówi Naskręt.

Wynika to z planu dnia astronautów - mają w nim przewidziane obowiązki, które muszą wypełnić. Łączności odbywają się w ich czasie wolnym.

Przelot z prędkością 25 tys. km/h

Podczas łączenia stacja będzie się znajdować ok. 400 km nad Ostrowem. - Nie jest to z punktu widzenia krótkofalarskiego odległośc nie do pokonania, ale trudność polega na tym, że obiekt będzie poruszał się z prędkością ok. 25 tys. km/h, czyli bardzo szybko - mówi Naskręt.

Krótkofalowcy będą musieli korzystać z odpowiednich anten śledzących pozycję stacji na niebie, tak żeby sygnał był nadawany bezpośrednio do niej. Drugi ważny element to odpowiednia radiostacja, która może pracować w tzw. trybie satelitarnym. - Te rzeczy musimy uzupełnić i dopracować - mówi Sławomir Szymanowski z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców.

Poczuć "powiew nauki"

Dzień łączności to zwieńczenie długotrwalych przygotowań i realizacji projektu edukacyjnego ARISS. Ma on za zadanie dotrzeć do jak najszerszego grona, przede wszystkim dzieci i młodzieży, i przybliżyć tematykę związaną z astronomią, fizyką, nauką o kosmosie.

W ramach projektu uczestnicy mają zajęcia z krotkofalarstwa, na których poznają zasady łączności, a także astronomii oraz szereg zajęć popularnonaukowych.

- Chodzi w tym wszystkim o to, aby ci młodzi ludzie również poczuli się badaczami, tak jak astronauci przebywający na stacji kosmicznej. Żeby oni też poczuli taki powiew nauki, żeby również poczuli się jak ci, którzy nad tym pracują na co dzień - wyjaśnia Szymanowski.

Jak dodaje, projekt ma przybliżać tematykę astronomiczną nie tylko młodzieży. Także starsi mogą się dzięki niemu dowiedzieć np. po co buduje się stacje kosmiczne lub czemu służą drogie badania.

Kosmiczny spacer wokół ISS / NASA

Termin poznamy w lipcu

Ostrowscy krótkofalowcy przygotowują się do nawiązania łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS od listopada. Musieli złożyć odpowiedni wniosek i przygotować projekt edukacyjny. Do współpracy zaprosili młodzież z Zespołu Szkół Technicznych (w którego pomieszczeniach mają swoją siedzibę), Gimnazjum nr 1 i szkoły podstawowej w Lamkach.

NASA już się zgodziła na połączenie. Jego termin ma być znany w lipcu. Jak oceniają sami zainteresowani, może to nastąpić we wrześniu lub najpóźniej wiosną przyszłego roku. Poprzedza je wiele miesięcy pracy i przygotowań, zarówno technicznych jak i edukacyjnych.

Do tej pory w Polsce z Międzynarodową Stacją Kosmiczną za pomocą fal radiowych połączyło się osiem placówek. Kilka innych wciąż się o to stara.

Sławomir Szymanowski z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców (TVN24)
Sławomir Szymanowski z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców (TVN24)

Autor: js/ŁUD / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach słoneczna pogoda będzie przeplatać się z opadami deszczu, a nawet burzami. Burze mogą pojawić się w czwartek i piątek. Będzie bardzo ciepło. Termometry wskażą od 23 do 30 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana w pogodzie

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł we wtorek w popularnym czarnogórskim kurorcie w gminie Bar. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania przedstawiające unoszący się nad wzgórzem dym.

Dym nad popularnym czarnogórskim kurortem. "Słychać syreny służb ratunkowych"

Dym nad popularnym czarnogórskim kurortem. "Słychać syreny służb ratunkowych"

Źródło:
Kontakt 24

Pogoda na jutro, czyli na środę 31.07. Do Polski napływają masy suchego powietrza, a to oznacza, że niebo będzie niemal bezchmurne. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 30 stopni.

Pogoda na jutro - środa 31.07. W nocy będzie miejscami tylko 10 stopni

Pogoda na jutro - środa 31.07. W nocy będzie miejscami tylko 10 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Kolejne dni przyniosą nam powrót upałów, a w niektórych regionach gorąco będzie przez kilka dni. Sprawdź, gdzie należy uważać na wysoką temperaturę.

IMGW ostrzega. Znów będzie ponad 30 stopni

IMGW ostrzega. Znów będzie ponad 30 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary szaleją w Macedonii Północnej od ponad dwóch tygodni. - Na skutek żywiołu we wsi Kokošinjac zginęła jedna osoba - poinformował we wtorek dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego Stojancze Angelow. To pierwsza ofiara śmiertelna pożarów w tym roku.

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP, Reuters

Pomimo protestów organizacji ochrony praw zwierząt, władze włoskiej prowincji Trydent uśmierciły niedźwiedzicę, która w połowie lipca raniła jednego z turystów. Samica osierociła trzy młode, które zdaniem ekologów "mają teraz niewielkie szanse na przetrwanie".

Niedźwiedzica zastrzelona za atak na turystę. Osierociła młode

Niedźwiedzica zastrzelona za atak na turystę. Osierociła młode

Źródło:
Reuters, ANSA, ABC News, OIPA

Bilans ofiar śmiertelnych osuwisk, które zeszły w południowo-zachodnich Indiach, wzrósł do 120 osób. Większość zabitych to pracownicy plantacji herbaty i ich rodziny. Setki osób, w tym żołnierze, policjanci i ratownicy, przy użyciu dronów i psów tropiących, szukają ocalałych.

"Ludzie są wciąż uwięzieni pod zwałami błota i ziemi". Wzrósł bilans ofiar osuwisk

"Ludzie są wciąż uwięzieni pod zwałami błota i ziemi". Wzrósł bilans ofiar osuwisk

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, onmanorama.com

Fala upałów objęła niemal całą Francję, w tym i Paryż, gdzie trwają igrzyska olimpijskie. We wtorek alarmy przed wysoką temperaturą wydano dla ponad połowy departamentów, bo dla aż 56.

Francja w szponach upału. Alarmy w ponad połowie departamentów

Francja w szponach upału. Alarmy w ponad połowie departamentów

Źródło:
ENEX, PAP

Piękne wykoszone trawniki stały się standardem dobrego utrzymania posesji. Tymczasem może to negatywnie wpływać na środowisko naturalne - mówi botanik prof. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak podkreśla, cierpią na tym nie tylko rośliny.

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Źródło:
PAP

W okolicach popularnego wśród turystów miasta Split na południu Chorwacji wybuchł pożar. Ogień zaprószony został na składowisku odpadów i bardzo szybko objął swoim zasięgiem suchą roślinność. Jeden strażak został ranny. Płomienie pojawiły się także w okolicach Szybenika.

Ogień szaleje w okolicach Splitu, ranny strażak

Ogień szaleje w okolicach Splitu, ranny strażak

Źródło:
PAP, dalmatinskiportal.hr, index.hr

Chmura ważek opadła na plażę w amerykańskim stanie Rhode Island. Owady krążyły dookoła plażowiczów, zmuszając ich do ucieczki. Chociaż spotkanie ze stawonogami mogło być nieprzyjemne, nie stanowiło zagrożenia.

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Źródło:
Reuters, USA Today

Na plażach kurortu Ayamonte w południowej Hiszpanii zakwitły zielone algi. Choć rośliny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, lokalni mieszkańcy obawiają się, że odstraszą one turystów. Miejscowe władze ogłosiły wdrożenie "planu szokowego" aby pozbyć się alg.

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

Źródło:
ENEX, Diario de Huelva, tvn24.pl

Kaszalot zderzył się ze statkiem w Cieśninie Gibraltarskiej. Waleń był wcześniej obserwowany przez naukowców w tym samym miejscu - nadali mu oni imię Julio. Badacze apelują do żeglarzy o ostrożność i obserwowanie morskiej fauny podczas rejsów.

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Źródło:
BBC, CIRCE

Ogień szaleje na greckiej wyspie Eubea. Od poniedziałku trwa walka z żywiołem, a mieszkańcy kilku miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji. Według strażaków to jeden z najniebezpieczniejszych pożarów tego lata w Grecji.

Walczą z jednym z najgroźniejszych pożarów lata

Walczą z jednym z najgroźniejszych pożarów lata

Źródło:
Reuters, eKathimerini

Gwałtowna powódź, która była następstwem burz i ulewnych opadów deszczu, nawiedziła park rozrywki Dolly Parton o nazwie Dollywood. Pod wodą znalazło się wiele aut. Jedna osoba została ranna.

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Źródło:
Reuters, CNN

Przyczyną zatrucia prawie 30 osób kąpiących się w ostatnim czasie nad jeziorem Zagłębocze (Lubelskie) były noworowirusy, wywołujące tak zwaną jelitówkę - poinformował w poniedziałek sanepid. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Źródło:
PAP

Japońska agencja meteorologiczna wydała w poniedziałek dla 38 prefektur ostrzeżenie przed zagrażającą życiu falą upałów. Tego dnia w południe na wielu obszarach na wschodzie Honsiu - głównej wyspy Japonii - odnotowano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza.

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Źródło:
PAP, 3.nhk.or.jp

Trasa europejska E45 w rejonie miejscowości Lilla Edet w Szwecji została zablokowana przez osuwisko i ulewy. Konieczna była ewakuacja mieszkańców pobliskich domów. E45 to jedna z najdłuższych tras Europy, łącząca Norwegię z Sycylią.

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Źródło:
PAP, tidningensyre.se

Fala upałów po raz kolejny nawiedziła Włochy. 42 stopnie - taka odczuwalna temperatura prognozowana jest dla Rzymu w poniedziałek. To będzie najgorętszy dotąd dzień w tym roku. W stan gotowości postawiono służby medyczne i opiekę socjalną. Wszystko przez antycyklon afrykański Charon, który przynosi wysoką temperaturę.

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Źródło:
PAP, ilmeteo.it, meteo.it, roma.corriere.it

W ciągu minionej doby wichury nawyrządzały szkód także w krajach bałtyckich. Na Litwie ponad 150 tysięcy odbiorców nie miało w poniedziałek prądu, a niektóre loty zostały odwołane. W Wilnie przewrócone przez wiatr drzewo spadło na przechodnia, zabijając go. Niebezpiecznie było także na Łotwie.

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Źródło:
LRT, LSM, tvnmeteo.pl

W Kalifornii trwa walka z pożarem Park, który strawił obszar porównywalny z metropolią Los Angeles. Płomienie wdarły się do jednej z miejscowości, niszcząc domy i pojazdy. Ogień powoduje także pogorszenie jakości powietrza na dużym obszarze.

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Źródło:
PAP, NPR

Kolejny tankowiec zatonął w Zatoce Manilskiej na Filipinach. Jednostka MTKR Jason Bradley poszła na dno w sobotę. Na morzu trwa akcja zabezpieczania wraku, tym trudniejsza, że zaledwie kilka kilometrów dalej straż przybrzeżna stara się zażegnać skutki zatonięcia innego tankowca.

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Źródło:
Manila Bulletin, tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Lodowcowa powódź" nawiedziła południową Islandię. Na skutek żywiołu zalana została obwodnica łącząca miejscowości Vík í Mýrdal z Kirkjubaejarklaustur. Uszkodzony został też fragment mostu - poinformował w oświadczeniu islandzki urząd meteorologiczny.

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

Źródło:
Reuters, nyr.ruv.is

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP