Fala upałów przechodzi przez Europę. "Nie można wytrzymać na słońcu"


Przez Europę przechodzi fala upałów. W regionach Włoch, Francji czy Rumunii termometry wskazują ponad 40 stopni Celsjusza. Upalnie jest również w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

Z 10 do 14 wzrosła liczba miast we Włoszech, w których w sobotę obowiązywać ma najwyższy alarm z powodu upałów. Termometry w wielu miejscach zbliżyły się do 40 stopni Celsjusza. W piątek czerwony alarm ogłoszono dla Rzymu, Bolonii, Turynu, Florencji, Campobasso, Pescary, Rieti, Frosinone, Bolzano i Perugii. Teraz niebezpiecznie ma zrobić się także w Bresci, Latinie, Weronie i Viterbo. Jak podają meteorolodzy, to jak dotąd najgorętszy dzień w roku.

Włoskie Ministerstwo Zdrowia wprowadzając alert podkreśliło, że upały stanowią zagrożenie dla wszystkich, nie tylko dla osób najsłabszych, najstarszych i chorych. Zalecono, by w chwilach największego gorąca ograniczyli oni przebywanie na powietrzu. Turyści w Rzymie, by znaleźć nieco ochłody, chlapali się w historycznych fontannach. O tej porze roku miasto byłoby zwykle pełne turystów, ale pandemia COVID-19 sprawiła, że ​​w miesiącach letnich miasto jest wyjątkowo ciche.

Większość odwiedzających stara się jednocześnie stawiać czoła pandemii i upałom, poprzez noszenie maseczek, które na terenie Włoch nie są obowiązkowe.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne we Włoszech (meteoalarmmeteoalarm.eu

Upał w Wielkiej Brytanii na podium

Ostatni dzień lipca również w Wielkiej Brytanii okazał się być najcieplejszym w tym roku. Od rana temperatura rosła z godziny na godzinę. Po południu osiągnęła swoje maksimum, a termometry w Heathrow pokazały aż 37,8 stopnia Celsjusza.

Taka wartość to najwyższa temperatura 2020 roku. Jednocześnie jest to trzecia najwyższa temperatura w historii prowadzonych pomiarów.

Najwyższa temperatura w Wielkiej Brytanii (tvnmeteotvnmeteo.pl za MetOffice

Ryzyko pożarów we Francji

W 13 departamentach Francji temperatura oscylowała w piątek wokół 40 stopni Celsjusza. Władze wprowadziły ograniczenia w ruchu drogowym w niektórych regionach oraz ostrzegają przed burzami i pożarami lasów.

Alerty dotyczą między innymi departamentów: Ain, Doubs, Jura, Cote-d'Or, Rodan, Ardeche, Drome, Isere. Z powodu upałów oraz związanego z falą ciepła zanieczyszczenia powietrza policja wprowadziła w piątek ograniczenia w ruchu drogowym między innymi w regionie stołecznym Ile-de-France, w Lyonie i znajdujących się pod Lyonem miejscowości Villeurbanne i Caluire-et-Cuire.

O tym, jak jest ciepło, świadczy temperatura minimalna, z jaką borykają się mieszkańcy Francji. Ostatniej nocy na niektórych stacja padły rekordy najwyższej temperatury minimalnej:

22,2 st. C w Rennes, poprzedni rekord to 22 st. C z 1 lipca 2016 roku;

21,7 st. C w Dinard, poprzedni rekord to 20,7 st. C z 19 lipca 2016 roku;

20,3 st. C w Saint-Cast-le-Guildo, poprzedni rekord to 19,8 st. C z 1 lipca 1968 roku.

Upały zwiększają zagrożenie pożarami. We francuskim Kraju Basków przy granicy z Hiszpanią, w południowo-zachodniej Francji, z nieznanych dotąd przyczyn wybuchł w czwartek po południu pożar, który zniszczył 165 hektarów lasu sosnowego w Anglet, gdzie temperatura przekroczyła w czwartek 41,9 st. C - podały francuskie służby meteorologiczne.

Pożar wstępnie opanowano w piątek rano, ale strażacy musieli ewakuować kilkudziesięciu okolicznych mieszkańców - podały lokalne władze. W wyniku pożaru ucierpiało co najmniej siedem gospodarstw. Sześciu mieszkańców, pięciu policjantów i strażak zostali odwiezieni do szpitala z powodu zatrucia dymem.

W kilkunastu departamentach ogłoszono natomiast alert burzowy. Na piątkowe popołudnie zapowiedziano gwałtowne burze z silnymi podmuchami wiatru i wyładowaniami atmosferycznymi.

Temperatura maksymalna we Francji 31 lipca (wetteronlinewetteronline.de

Upalna fala w Hiszpanii

Najwyższą temperaturę zanotowano w piątek w Andaluzji, na południu Hiszpanii, gdzie w większości prowincji tego regionu wynosiły one pomiędzy 40 a 43 stopnie Celsjusza.

Służby meteorologiczne przypominają, że już w poniedziałek w andaluzyjskim mieście Ecija koło Sewilli słupki rtęci na termometrach pokazały 45 stopni. Wprawdzie w większości hiszpańskich regionów upalna aura utrzymuje się od ponad tygodnia, ale w czwartek i piątek niemal we wszystkich wspólnotach autonomicznych temperatury przekroczyły 36 stopni. Zjawisko to meteorolodzy określili już mianem "pierwszej tegorocznej fali upałów".

Synoptycy wskazują, że wprawdzie nieznacznego spadku temperatury należy się spodziewać w sobotę, ale w pierwszych dniach sierpnia upały nie ustąpią z terytorium Hiszpanii, z wyjątkiem Kantabrii na północy oraz położonych na Atlantyku Wysp Kanaryjskich.

Z szacunków państwowej agencji meteorologicznej AEMET wynika, że w okresie między styczniem a majem 2020 roku w Hiszpanii zaobserwowano nigdy wcześniej nienotowane w tym kraju temperatury powietrza, a cały bieżący rok może być cieplejszy od 2019 roku, który był szóstym najbardziej upalnym w historii.

Upalnie w Niemczech, Rumunii i Mołdawii

W Niemczech temperatura przekroczyła 37 stopni Celsjusza. Także na południu Rumunii i w południowej części Mołdawii, w czwartek zrobiło się gorąco. W południe w Bukareszcie temperatura w cieniu sięgała 37 st., a na słońcu ponad 40 stopni. Jeden ze szpitali w mieście odnotował pół tysiąca zgłoszeń związanych z pogodą.

Ratownikom jeszcze trudniej znieść upał, ponieważ muszą nosić sprzęt ochronny, zwłaszcza podczas interwencji, gdzie istnieje podejrzenie zakażenia koronawirusem. W szpitalach zaś lekarze oprócz reszty sprzętu muszą mieć na sobie dwie maski ochronne.

Niektórzy z nich mówią, że uniform ochronny zamienia się w saunę. - To jest trudne. Są to ekstremalne temperatury, prawie 40 stopni na zewnątrz, ale myślę, że dzięki tym kombinezonom możemy zapewnić opiekę pacjentom - powiedział doktor Tudor Ciuhodaru.

Na ulicach ludzie unikali gorących promieni, jak tylko mogli. - Nie można wytrzymać na słońcu - mówili przechodnie.

Temperatura maksymalna w Europie 31 lipca (wetteronline.de)wetteronline.de

Autor: kw/aw / Źródło: PAP, Reuters, ENEX

Pozostałe wiadomości

W piątek nad morzem będzie porywiście wiać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Niebezpiecznie silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW

Niebezpiecznie silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

W weekend napłynie chłodniejsze, arktyczne powietrze znad północy Europy. Termometry pokażą miejscami maksymalnie 14 stopni Celsjusza. Nie zabraknie też przelotnych opadów deszczu.

Pogoda na weekend: napłynie arktyczny chłód

Pogoda na weekend: napłynie arktyczny chłód

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W piątek 27.09 w niewielkiej części kraju należy spodziewać się opadów deszczu. Na przeważającym obszarze Polski będzie dużo slońca. Termometry wszędzie pokażą 20 i więcej stopni.

Pogoda na dziś - piątek 27.09. Deszczowo w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 27.09. Deszczowo w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na farmie krokodyli położonej w północnej części Tajlandii zabito 125 zwierząt. Powodem były obawy przed tym, że gady uciekną podczas trwających w kraju powodzi i będą stanowić zagrożenie dla ludności.

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Źródło:
PAP, theanimalreader.com

Poziom wody w rzekach na południowym zachodzie i zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Na wodowskazach pojawiają się także spadki. Obecnie stan alarmowy jest przekroczony na prawie 20 stacjach hydrologicznych. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne IMGW trzeciego, najwyższego stopnia.

Niemal 20 miejsc, w których przekroczone są stany alarmowe

Niemal 20 miejsc, w których przekroczone są stany alarmowe

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po fali ulewnego deszczu sparaliżowane zostało jedno z najludniejszych miast świata - Bombaj. W niektórych miejscach stolicy indyjskiego stanu Maharasztra spadło prawie 275 litrów deszczu na metr kwadratowy. W wyniku podtopień zginęły co najmniej cztery osoby.

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
PAP, India Meteorological Department

Fala wezbraniowa na Odrze przepływa przez województwo lubuskie. W nocy jej czoło dotarło do Słubic.

Gdzie jest fala wezbraniowa na Odrze

Gdzie jest fala wezbraniowa na Odrze

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP, TVN24

Moo Deng to dwumiesięczna hipopotamica karłowata mieszkająca w otwartym zoo Khao Kheow w Tajlandii. Władze instytucji ogłosiły, że od teraz wizyty u Moo Deng odbywać się będą tylko w soboty i niedziele. To skutek jej bijącej rekordy popularności. O zachowaniach wielu ludzi, którzy przychodzą zobaczyć hipopotamkę, dyrektor zoo mówi, że są "okrutne i niebezpieczne". Zagroził podjęciem kroków prawnych.

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Źródło:
NBC News

Najświeższe badania naukowców rzucają nowe światło na awulsję, czyli proces tworzenia się nowego koryta istniejącej rzeki, który może prowadzić do katastrofalnych powodzi. Naukowcy podkreślają, że ich praca może pomóc rządom i planistom zidentyfikować obszary o wysokim ryzyku nagłych zalań.

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Źródło:
PAP, Nature

W środę włoskie służby nadal poszukiwały babci i pięciomiesięcznego dziecka. Zaginęli po tym, jak włoską miejscowość Montecatini Val di Cecina nawiedziła powódź. Akcję utrudniają zniszczenia spowodowane spływem wody z rzek, które mocno wezbrały po ulewach.

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Źródło:
Reuters, Corriere.it, ENEX, PisaToday, Punto Radio, Il Fatto Quotidiano

Zachodnie regiony Słowacji po powodzi zmagają się z plagą komarów - te mnożą się masowo. Na zalane tereny wysłano śmigłowiec, z którego rozpylono specjalną substancję owadobójczą.

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Źródło:
PAP, TASR, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatyczne zwiększyły intensywność opadów deszczu, które wywołały ekstremalną powódź w centralnej Europie - wynika z raportu organizacji World Weather Attribution opublikowanego w środę. Zdaniem naukowców, jeśli nie zatrzymamy ocieplenia planety, tak katastrofalne zjawiska będą zdarzać się coraz częściej.

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, World Weather Attribution, Reuters

Spośród dziewięciu krytycznych procesów wspierających życie na Ziemi aż sześć przekroczyło bezpieczną granicę, a siódmy proces wkrótce ją przekroczy. Oznacza to wzrost ryzyka trwałych zmian i nieodwracalnych uszkodzeń ekosystemów - wynika z raportu Planetary Health Check (PHC).

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Źródło:
PAP

Nowozelandzcy naukowcy odkryli w głębinach Pacyfiku nowy gatunek ryby, nazywanej "rekinem duchem" lub "rekinem widmo". Wyróżnia się on niezwykle długim pyskiem, który może stanowić połowę długości jego ciała.

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Źródło:
PAP

Nowy satelita pogodowy, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), przesłał pierwsze zdjęcia. Urządzenie sfotografowało między innymi przemieszczający się przez Europę niż genueński Boris, czyli sprawcę powodzi między innymi w Polsce. - Chociaż nadal jesteśmy w trakcie uruchamiania satelity, te wstępne wyniki już przekroczyły nasze oczekiwania - powiedział kierownik projektu Ville Kangas.

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Źródło:
PAP, ESA

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi spowodowanych przez tajfun Yagi w Birmie przekroczyła 400 - podała we wtorek agencja AFP, powołując się na komunikat rządzącej w kraju junty. Żywioł siał spustoszenie w kilku azjatyckich krajach w pierwszej połowie września.

Supertajfun. Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie

Supertajfun. Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kot syjamski Rayne Beau, który w czerwcu zaginął w Parku Narodowym Yellowstone, po wielu tygodniach wrócił do właścicieli. Nie wiadomo, w jaki sposób przebył sam niemal 1300 km. Susan i Benny Anguiano liczą, że nagłaśniając historię swojego kota, rozwiążą tę zagadkę.

Kot, który zaginął w słynnym parku narodowym, odnalazł się 1287 km dalej. Jest już w domu

Kot, który zaginął w słynnym parku narodowym, odnalazł się 1287 km dalej. Jest już w domu

Źródło:
The Guardian, KSBY, The New York Times

Psy rasy chow chow pomalowane tak, by przypominały pandy, stały się jedną z największych atrakcji w ogrodzie zoologicznym Shanwei w Chinach, a następnie hitem w sieci. Pomysł na farbowanie psów miał zwiększyć zainteresowanie zoo.

Psy udające pandy atrakcją chińskiego zoo

Psy udające pandy atrakcją chińskiego zoo

Źródło:
China Daily, CNN, Global Times, Sky News

Służby zastrzeliły niedźwiedzia polarnego, który zbliżył się do jednego z domów w odległej wiosce na Islandii. Pojawienie się drapieżnika wywołało obawy wśród mieszkańców. Po raz ostatni zwierzę tego gatunku było widziane w tym kraju w 2016 roku.

Niedźwiedź polarny pojawił się tam pierwszy raz od 2016 roku. Zastrzelono go

Niedźwiedź polarny pojawił się tam pierwszy raz od 2016 roku. Zastrzelono go

Źródło:
CNN

Wiele krajów Ameryki Południowej od kilku miesięcy zmaga się z olbrzymimi pożarami. Żywioł pochłonął miliony hektarów lasów dziewiczych oraz innej chronionej roślinności. Amnesty International wystosowała apel do władz tego regionu o podjęcie stosownych działań, które mogłyby zatrzymać szalejący żywioł.

Katastrofalne pożary. Apel o podjęcie "bezprecedensowych działań"

Katastrofalne pożary. Apel o podjęcie "bezprecedensowych działań"

Źródło:
PAP, Amnesty International

Intensywne opady deszczu nawiedziły w poniedziałek Cannes na południu Francji. Ulicami miasta słynącego z festiwalu filmowego płynęły rzeki wody, która zabierała ze sobą auta. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania.

Zalało Cannes. Woda porywała samochody

Zalało Cannes. Woda porywała samochody

Źródło:
Reuters, PAP

Nawet w słynącej z ogromnych upałów Arizonie tegoroczne lato zapisze się w historii. Stolica tego amerykańskiego stanu ma za sobą rekordowo długą serię dni, w których temperatura sięgała 100 stopni Fahrenheita lub więcej. To prawie 38 stopni Celsjusza.

Blisko 40 stopni przez 113 dni. Tak jeszcze nie było

Blisko 40 stopni przez 113 dni. Tak jeszcze nie było

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

SpaceX chce wystrzelić pięć bezzałogowych statków kosmicznych Starship na Marsa w ciągu dwóch lat - powiadomił właściciel firmy Elon Musk. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to następne mają być misje załogowe.

Elon Musk o planach podboju Marsa. Podał harmonogram

Elon Musk o planach podboju Marsa. Podał harmonogram

Źródło:
PAP