- To co się dzieje na Islandii w tej chwili, to jest erupcja pod lodem, ona już trwa - powiedział profesor geofizyki Marek Lewandowski. Jak się okazuje, wypływy magmy, do jakich dochodzi, chronią Islandię przed zniknięciem z powierzchni Ziemi.
Profesor Marek Lewandowski z Instytutu Nauk Geologiczych i Instytutu Geofizyki PAN powiedział na antenie TVN24, że erupcja wulkanu Bardarbunga będzie zupełnie inna niż ta, która miała miejsce w 2010 roku, kiedy wybuchł Eyjafjallajokull.
- To co się dzieje na Islandii w tej chwili, to jest erupcja pod lodem, ona już trwa - powiedział Lewandowski.
Pękanie skorupy ziemskiej
Skorupa ziemska pod lodem pęka i wypełnia się magmą. Powierzchnia pod wulkanem w ten sposób się powiększa.
Silniejsze trzęsienia podczas tego typu erupcji świadczą o pęknięciach skorupy ziemskiej. W tym przypadku rozstąpiła ona się w kierunku północno-wschodnim. W tym miejscu przebiega ryft atlantycki, który jest granicą między dwoma płytami - europejską i amerykańską. Na powierzchni ziemi doskonale widać granicę między nimi. Ubytki w skorupie uzupełniają się płynną magmą.
- Ruch tej magmy obserwujemy za pomocą stacji i zapisów sejsmograficznych, mają one bardzo charakterystyczny przebieg. Trzęsienia ziemi na wydruku wyglądają jak leżąca choinka, a tutaj występuje zapis drgań sejsmicznych, częstość tych drżeń jest bardzo duża, kilka na sekundę - wyjaśnia Lewandowski. - Ziemia jest w bezustannym ruchu. Wszystko z powodu wypływającej magmy - dodaje.
Wulkan szczelinowy
Bardarbunga to wulkan szczelinowy. Tego typu wulkany nie wyrzucają w atmosferę popiołów i pyłów wulkanicznych. Niosą one za sobą natomiast groźne wylewanie się magmy przez różne szczeliny. Najbardziej niebezpieczna sytuacja jest wtedy, kiedy proces erupcji jest bardzo długi, kilkumiesięczny.
Prognozowanie erupcji
- Jesteśmy teraz w stanie ocenić, ile będzie trwała erupcja tego wulkanu? - spytał prowadzący rozmowę Marcin Żebrowski.
- Nie, to jest tak, jak z prognozą pogody - odpowiedział Lewandowski. - Mogę powiedzieć, co będzie jutro. Jutro ten proces na pewno nie ustanie - dodał.
Islandia jest wyspą wulkaniczną
- Islandia jest jednym, wielkim wulkanem. Małe kratery stanowią wentyle bezpieczeństwa. Gdyby nie one, to cała wyspa wyleciałaby w powietrze - powiedział Lewandowski. - A więc całe szczęście, że jest tam 30-40 aktywnych wulkanów i ma miejsce od czasu do czasu erupcja magmy - podsumował profesor.
Trzęsienia ziemi do 5,3 w skali Richtera
Pod lodowcem Vatnajokull znajduje się drugi co do wielkości wulkan w Islandii. Od 16 lipca w tym regionie odnotowywane są liczne trzęsienia ziemi. Dwa najsilniejsze dotąd wstrząsy - o sile 5,1 i 5,3 w skali Richtera odnotowano w niedzielę nad ranem. Islandczycy, którzy mieszkają u stóp wulkanu, zostali ewakuowani już w środę. Drogi prowadzące w okolice lodowca zostały zamknięte. Przestrzeń powietrzna nad tym obszarem jest zamknięta dla ruchu lotniczego pasażerskiego.
Autor: mab/map / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA