Na zamarzni臋tej tafli jednego z islandzkich jezior pojawi艂 si臋 zygzakowaty wz贸r. Ci膮gnie si臋 przez dwa kilometry i ma oko艂o metra szeroko艣ci.
Wz贸r na jeziorze Thingvallavatn w Parku Narodowym Thingvellir zauwa偶ono 9 marca.
- Nigdy czego艣 takiego nie widzieli艣my - powiedzia艂 Einar Saemundsen z Parku Narodowego Thingvellir. - Liniowy wz贸r o prostopad艂ych kszta艂tach rozci膮ga si臋 ponad dwa kilometry - doda艂.
Zjawisko to zauwa偶ano w niekt贸rych cz臋艣ciach Arktyki i Antarktydy i da si臋 je logicznie wyja艣ni膰. To tak zwany "finger rafting". Jak powstaje? G艂贸wn膮 rol臋 odgrywaj膮 pokrywy lodowe, kt贸re si臋 poruszaj膮 i 艣cieraj膮 mi臋dzy sob膮. Specjali艣ci s膮dz膮, 偶e kiedy dojdzie do kolizji dw贸ch pokryw lodowych jedna kryje si臋 pod spodem drugiej, lub nachodzi na ni膮 - podobnie jak przy kolizji p艂yt tektonicznych.
Jak palce
Jednak eksperci nie zaprzeczaj膮, 偶e lodowe p艂yty mog膮 r贸wnie偶 zderza膰 si臋 i tworzy膰 tak jakby zaz臋biaj膮cy si臋 naprzemiennie wz贸r, przypominaj膮cy nachodz膮ce na siebie palce w splocie d艂oni. Specjali艣ci podaj膮, 偶e takie wzory tworz膮 si臋 jedynie podczas gdy l贸d jest cie艅szy od 10 centymetr贸w. Obie p艂yty musz膮 mie膰 tak膮 sam膮 grubo艣膰. Najcz臋艣ciej jest to kiedy jedna tafla p臋ka, a nast臋pnie jej fragmenty zderzaj膮 si臋 ze sob膮.
Autor: AD/tw / 殴r贸d艂o: Science Alert
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Einar AE Saemundsen/Thingvellir National Park