"Dziki są sanitariuszami lasu". To istotny element ekosystemu

[object Object]
Dziki to pożyteczne zwierzętatvn24
wideo 2/13

Nie milknie sprzeciw przeciwko planowanemu odstrzałowi dzików w Polsce. Rząd w ten sposób chce walczyć z afrykańskim pomorem świń. Naukowcy przekonują jednak, że nie tędy droga i podkreślają istotną rolę dzików w funkcjonowaniu ekosystemu. "Winne nie są ani dziki, ani świnie, tylko człowiek" - mówi dr Zbigniew Wajdzik.

- Odstrzał dzików to katastrofa ekologiczna i morderstwo na gatunku, zupełnie nieuprawomocnione, ponieważ badania naukowe pokazują, że właśnie odstrzał spowoduje szybsze rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Na dodatek będziemy mieć problem również z ekosystemami, których dzik jest bardzo ważnym elementem, jako wielki sanitariusz lasów - przekonywała w rozmowie z TVN24 dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego zoo. Wraz z ponad 300 naukowcami podpisała się pod listem do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wyrażają sprzeciw wobec planowanego odstrzału dzików.

W związku z planowanym odstrzałem dzików stanowisko zajęła Naczelna Rada Łowiecka oraz Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego.

Nie tędy droga

Jak argumentowała Ewa Zgrabczyńska, dzik jest gatunkiem potrzebnym naszemu środowisku naturalnemu i nie można go zwalczać pod pretekstem walki z afrykańskim pomorem świń. - Jak pokazują badania naukowe i opinie naukowców, nie zapobiegnie to w żaden sposób tej chorobie - dodała. Dyrektor poznańskiego zoo wskazała, co pomoże w walce z afrykańskim pomorem świń. - Bioasekuracja i utrzymywanie czystości w gospodarstwach wiejskich, w chlewniach, wdrażanie zasad związanych z zapobieganiem zakażeniom i przede wszystkim niewyrzucanie odpadków do lasów - wyliczała metody Zgrabczyńska.

Na istotę bioasekuracji zwracał uwagę w rozmowie z TVN24 również dr Marek Wajdzik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który jako pierwszy podpisał się pod listem do premiera. - Winne nie są ani dziki, ani świnie, tylko człowiek, który rozprzestrzenia afrykański pomór świń - mówił.

CZYTAJ WIĘCEJ O BIOASEKURACJI NA TVNMETEO.PL

Doktor Marek Wajdzik o masowym odstrzale dzików
Doktor Marek Wajdzik o masowym odstrzale dzikówtvn24

Mniej czynników limitujących populację dzika

Z Małego Rocznika Statystycznego wynika, że w roku 1995 r. było w Polsce 81 tysięcy dzików, w 2005 - 174 tysięcy, a w 2017 - 215 tysięcy dzików.

Zdaniem dr. Wajdzika, za wzrost liczebności dzików w ostatnich latach odpowiadają zmiany środowiskowe. - Mamy wzrost areału kukurydzy, w ciągu ostatnich lat przynajmniej kilkukrotny, który dziki wykorzystują jako miejsce schronień, ale przede wszystkim jako pokarm. Te małe dziki przystępują do okresu rozrodczego - wyjaśniał rozmówca TVN24.

- Może należałoby wziąć pod uwagę, że należy zmniejszyć areały kukurydzy, żeby te dziki aż tak masowo nie przystępowały do tego rozrodu i pod tym względem ta sytuacja powinna być rozwiązana - mówił Wajdzik.

Zdaniem dyrektora Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, profesora Rafała Kowalczyka, populacja dzika w Polsce rośnie, bo czynniki, które kiedyś limitowały populację dzika - niższa dostępność pokarmu czy surowe zimy - w tej chwili nie działają tak jak dawniej.

- Mamy łagodne zimy, a brak silnych mrozów i wysokiej pokrywy śniegu zwiększa przeżywalność dzików. Po drugie zwiększa się baza pokarmowa dla tych zwierząt - mówił profesor Kowalczyk. Wyjaśniał, że w ciągu ostatnich 30 lat w Polsce obszar upraw kukurydzy zwiększył się kilkunastokrotnie.

- Pola kukurydzy oferują dzikom pokarm i osłonę. A kukurydza uprawiana na ziarno dostępna jest na polach nawet w grudniu czy styczniu - podkreślił.

Ewa Zgrabczyńska o planowanym odstrzale dzików
Ewa Zgrabczyńska o planowanym odstrzale dzikówtvn24

Dokarmianie dzików

Uprawy kukurydzy to nie wszystko, dziki są również dokarmiane przez myśliwych, którzy wykładają im duże ilości karmy na nęciskach.

To wszystko zaś powoduje - mówił prof. Kowalczyk - że dziki szybciej rosną i szybciej dojrzewają. - W przypadku dzika jest graniczna masa ciała, którą musi osiągnąć samica, by móc się rozmnażać. Ze względu na wysoką dostępność pokarmu samice mogą wcześniej niż zwykle przystępować do rozrodu. A w dodatku ich mioty mogą być większe - wyjaśniał.

Populacja dzików w Polsce (PAP/Małgorzata Latos)PAP/Małgorzata Latos

Degradacja ekosystemu

Przetrzebienie populacji dzików może mieć wpływ na cały ekosystem. Jak mówiła Zgrabczyńska, nie pozbędziemy się afrykańskiego pomoru świń, ale "pozbędziemy się gatunku bardzo istotnego w ekosystemach naturalnych".

- Pamiętajmy o tym, że dzik buchtując, czyli ryjąc w ściółce, doprowadza do tego, że zmiękcza glebę, nasiona mogą lepiej kiełkować, las może się odnawiać. Dziki są wszystkożerne, więc jedzą na przykład gryzonie. Gdyby tych dzików nie było, mógłby pojawić się masowy napływ gryzoni. Dziki są też sanitariuszami lasu. Jeżeli znajdą padlinę, potrafią ją zjeść - tłumaczył Wajdzik.

"Jestem z dzikiem"

Decyzja o przeprowadzeniu masowego odstrzału dzików spotkała się z dużym sprzeciwem środowisk naukowych, polityków oraz działaczy społecznych.

- Staję po stronie dzików, jestem z dzikiem i zawsze będę ze względu na to, że unicestwienie gatunku tak istotnego, tak ważnego bez powodu i bez danych naukowych jest nie tylko absurdem, ale i złamaniem obowiązujących przepisów prawa i międzynarodowych konwencji dotyczących zarządzania i istnienia dzikich gatunków zwierząt na terenie Polski - przekonywała Zgrabczyńska.

Polowania w trzech województwach

W środę minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział, że w styczniu polowania na dziki odbędą się na terenie trzech województw. Dodał, że w ten sposób ma zostać stworzona strefa buforowa pomiędzy terenem, gdzie występuje ASF, a obszarami gdzie tej choroby nie ma.

- Linia demarkacyjna przebiega przez województwa warmińsko-mazurskie, mazowieckie i lubelskie - powiedział Kowalczyk. - Powiatów, gdzie polowania zaplanowano, nie chciałbym podawać, aby tam nie było protestów, płoszenia dzików - dodał.

Wyjaśnił, że wzmożone polowania mają odbyć się 12, 19 i 26 stycznia. Pytany o to, czy takie polowania będą prowadzone również w lutym (co wymagałoby zmiany prawa) powiedział, że "na razie takiego zamysłu nie ma, zobaczymy, jakie będą efekty styczniowych odstrzałów".

Kowalczyk odniósł się także do protestów, przypominając, że nie ma żadnych rządowych planów eliminacji dzików. - Jest realizacja planu łowieckiego, odstrzały są zgodne z zatwierdzonymi planami łowieckimi - podał.

- Część osób, w tym naukowców, chce cofnięcia decyzji o odstrzale redukcyjnym. Nie możemy tego zrobić, bo taka decyzja nie zapadła. Obecne wysiłki służą lepszej koordynacji działań, by wszystkie koła łowieckie, znajdujące się na danym terenie, działały w tym samym czasie. Poprzez skoordynowanie działań na terenie kilku powiatów chcemy zapewnić, by spłoszone dziki nie przedostały się na tereny, gdzie nie występuje ASF - mówił w środę minister środowiska.

Zapewnił, że oprócz odstrzałów i bioasekuracji, zalecone zostały intensywne poszukiwania padłych dzików.

Autor: dd/aw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Misja Ax-4 z udziałem Polaka, Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wystartuje nie wcześniej niż w niedzielę 22 czerwca - poinformowała firma Axiom Space. Jak przekazano w komunikacie, kolejna już zmiana daty startu ma dać czas na dalszą ocenę działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po niedawnych pracach naprawczych.

Nowe informacje w sprawie lotu Polaka w kosmos

Nowe informacje w sprawie lotu Polaka w kosmos

Źródło:
PAP

Pogoda na Boże Ciało i długi czerwcowy weekend. W najbliższych dniach warunki atmosferyczne będą zmienne. W środę oraz w czwartek na niebie pojawi się sporo chmur, z których może popadać i zagrzmieć. Z kolei od piątku aura ma się poprawiać.

Pogoda na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend czerwcowy

Pogoda na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend czerwcowy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Blisko 40 stopni Celsjusza pokażą w najbliższych dniach termometry w Stanach Zjednoczonych - ostrzegają amerykańscy meteorolodzy. Nadchodząca fala upałów ma przesuwać się z zachodu kraju w kierunku stanów centralnych i wschodniego wybrzeża. Wysokiej temperaturze będzie towarzyszyć duża wilgotność, co stworzy warunki przypominające tropiki.

Fala gorąca zmierza do USA. "Szok dla organizmu"

Fala gorąca zmierza do USA. "Szok dla organizmu"

Źródło:
PAP, Fox Weather, NWS,

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń na kolejne dni. Wynika z niej, że pierwszy dzień długiego czerwcowego weekendu, czyli Boże Ciało, przyniesie burze. W kilku województwach mogą zostać wydane żółte alarmy.

Niespokojny początek długiego weekendu. Tu mogą pojawić się ostrzeżenia

Niespokojny początek długiego weekendu. Tu mogą pojawić się ostrzeżenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-laki na indonezyjskiej wyspie Flores ponownie wybuchł, wyrzucając z siebie wysoką na kilometr chmurę dymu i popiołu - przekazały krajowe agencje. W wyniku erupcji zamknięto lokalne lotnisko, a także odwołano kilka lotów na inną indonezyjską wyspę Bali. W regionie ogłoszono alarm wulkaniczny najwyższego stopnia. Część mieszkańców została ewakuowana.

Odwołane loty, ewakuacja mieszkańców. Gigantyczna chmura dymu nad wyspą

Odwołane loty, ewakuacja mieszkańców. Gigantyczna chmura dymu nad wyspą

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. Środa 18.06 w większości kraju przyniesie pochmurne niebo, a miejscami może popadać. Na termometrach zobaczymy do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 18.06. Chmury zasnują niebo

Pogoda na dziś - środa 18.06. Chmury zasnują niebo

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kucyk bez kopytka urodził się w stanie Wirginia. Udzielenie pomocy zwierzęciu nie należało do łatwych, źrebak należał bowiem do półdzikiego stada. Samiczka otrzymała protezę i chociaż nigdy nie będzie mogła wrócić na wolność, znalazła kochającą, przyszywaną rodzinę.

Kucyk urodził się bez kopytka. "Ta klaczka zasługuje na wszystko, co najlepsze"

Kucyk urodził się bez kopytka. "Ta klaczka zasługuje na wszystko, co najlepsze"

Źródło:
Augusta Free Press, chincoteague.com

Papież Leon XIV spędzi większość lipca w rezydencji w Castel Gandolfo. To sposób na ucieczkę przed wysokimi temperaturami, jakie panują latem w Rzymie. Gorąco było już w zeszły weekend, kiedy to termometry w Wiecznym Mieście pokazały ponad 36 stopni Celsjusza.

Papież Leon XIV opuści Watykan, by schronić się przed skwarem

Papież Leon XIV opuści Watykan, by schronić się przed skwarem

Źródło:
Reuters, PAP, wetteronline.de

Tatrzański Park Narodowy (TPN) zamknął we wtorek Dolinę Strążyską. Powodem były podtopienia szlaku, które wystąpiły po intensywnych opadach deszczu. Przejście popularną trasą jest niemożliwe w obu kierunkach. Inne szlaki również są częściowo podtopione.

Ulewy w Tatrach. Zamknięto Dolinę Strążyską

Ulewy w Tatrach. Zamknięto Dolinę Strążyską

Źródło:
PAP

Azjatyckie brunatnice z gatunku undaria pierzastodzielna pojawiły się na plażach w Portugalii - alarmują lokalni biolodzy. Obecność glonów wakame, które w kuchni japońskiej są przysmakiem, zaobserwowano szczególnie na północno-zachodnim wybrzeżu. Eksperci ostrzegają, że te egzotyczne organizmy są groźne dla miejscowych ekosystemów.

Japoński przysmak pojawił się na plażach Portugalii. To nie są dobre wieści

Japoński przysmak pojawił się na plażach Portugalii. To nie są dobre wieści

Źródło:
PAP, IUCN

Nieopodal niemieckiego Lipska trwają poszukiwania wielkiego dzikiego kota, który od kilku dni grasuje po okolicy. Eksperci przypuszczają, że może być to puma. Władze zaapelowały do mieszkańców o zachowanie ostrożności.

Wielki dziki kot widziany w pobliżu Lipska. "Na 80 procent puma"

Wielki dziki kot widziany w pobliżu Lipska. "Na 80 procent puma"

Źródło:
PAP

Niedźwiedź czarny wdarł się do jednego z domów w kalifornijskim mieście Monrovia w Stanach Zjednoczonych. Drapieżnik był niewzruszony obecnością kobiety i jej 17-letniego psa, po splądrowaniu kuchni ze spokojem opuścił budynek. Jak się okazuje, nie była to pierwsza taka jego wizyta w okolicy.

Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie

Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie

Źródło:
CNN, CBS News

W poniedziałek mocno padało na Podhalu. Obfite opady deszczu doprowadziły do lokalnych podtopień na terenie gminy Kościelisko. Strażacy mieli pełne ręce roboty, ich działania polegały głównie na udrażnianiu przepustów i zabezpieczaniu domów przed zalaniem.

Zalane budynki i piwnice w gminie Kościelisko

Zalane budynki i piwnice w gminie Kościelisko

Źródło:
TVN24

Astronomowie wykryli lód zawierający półciężką wodę wokół młodej gwiazdy, przypominającej wczesne etapy formowania się Słońca. Odkrycie dokonane przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba rzuca nowe światło na pochodzenie wody w Układzie Słonecznym i poza nim.

Przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie wody w kosmosie

Przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie wody w kosmosie

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana na poddaszu jednej ze śląskich szkół uchwyciła niezwykły moment narodziny nietoperza. Nocki duże, bo ten gatunek widać na wideo, przychodzą na świat tak, jak spędzają większość swojego życia - do góry nogami.

Tak rodzą się nietoperze. Niezwykłe nagranie

Tak rodzą się nietoperze. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi, które nawiedziły Wirginię Zachodnią, wzrósł do sześciu osób. Lokalne media donoszą, że żywioł porywał wszystko na swojej drodze. Po opadach zalane zostały domy i samochody.

Wody powodziowe porywały wszystko na swojej drodze

Wody powodziowe porywały wszystko na swojej drodze

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, Reuters, AP News

Na wtorek 17 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Jak powiedział ekohydrolog doktor Sebastian Szklarek, Polsce nie grozi pustynnienie w najbliższych dziesięcioleciach, ale problem suszy jest poważny. - Zdarzają się one częściej, obejmują większe obszary kraju i są intensywniejsze - zauważył naukowiec.

Czy Polsce grozi pustynnienie? Ekspert o problemie suszy

Czy Polsce grozi pustynnienie? Ekspert o problemie suszy

Źródło:
PAP

W austriackich Alpach w weekend doszło do śmiertelnego wypadku. W wyniku uderzenia pioruna zginęło troje turystów. Jak przekazała w poniedziałek lokalna policja, w akcji ratunkowej brał udział śmigłowiec.

Uderzenie pioruna, turyści nie żyją

Uderzenie pioruna, turyści nie żyją

Źródło:
Reuters, ORF Tirol, PAP, The Local Austria

Tajemnicza mgła otulająca Plutona nie tylko tworzy spektakularne widoki, ale steruje całym jego klimatem. Odkrycia udało się dokonać dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba. Jak twierdzą badacze, to unikalne zjawisko, nieznane nigdzie indziej w Układzie Słonecznym. Może ono rzucać nowe światło także na początki życia na Ziemi.

Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"

Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"

Źródło:
UC Santa Cruz, livescience.com, space.com

Czerwiec i lipiec to miesiące, kiedy w Polsce przypada szczyt aktywności komarów. Ich ukąszenia nie tylko powodują bolesne i swędzące obrzęki, ale także mogą przenosić czynniki wywołujące groźne choroby. Jak możemy zminimalizować ryzyko nieprzyjemnego spotkania z tymi insektami?

Jak chronić się przed komarami?

Jak chronić się przed komarami?

Źródło:
The Brewton Standard, PAP, Lasy Państwowe, Northern Kentucky Tribune

Burza tropikalna Wutip nawiedziła wschodnie i centralne regiony Wietnamu. W wyniku powodzi i osunięć ziemi zginęło co najmniej siedem osób. Żywioł uszkodził domy i zalał pola uprawne.

Uszkodzone domy, dziesiątki tysięcy hektarów pod wodą

Uszkodzone domy, dziesiątki tysięcy hektarów pod wodą

Źródło:
AFP, PAP

Najstarszy mieszkaniec Zoo Miami został ojcem. W niedzielę skończył 135 lat i tym samym jest prawdopodobnie najstarszym rodzicem na świecie. "Będzie dla nas inspiracją, by nigdy nie tracić nadziei" - napisano w poście.

Został ojcem w wieku 135 lat

Został ojcem w wieku 135 lat

Źródło:
tvn meteo

Zaraz po upalnej niedzieli czeka nas wizyta frontu chłodnego. To, jak wpłynie ona na temperaturę, opisuje autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego. Ekspert z tvnmeteo.pl sprawdza w niej także, jakie warunki mogą panować w Polsce do końca czerwca.

Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji

Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło w niedzielę zachodnie wybrzeże Peru, zginęła co najmniej jedna osoba, a pięć zostało rannych. Lokalne władze spodziewają się wstrząsów wtórnych.

Przerażeni ludzie wybiegali na ulice. Są ranni i jedna ofiara śmiertelna

Przerażeni ludzie wybiegali na ulice. Są ranni i jedna ofiara śmiertelna

Źródło:
PAP, Reuters, USGS, AFP

W niedzielę termometry w części Polski pokazały powyżej 30 stopni Celsjusza. Najwyższe wartości zanotowano na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. W którym mieście było najgoręcej?

Gorąca aura w niedzielę. Gdzie skwar był największy?

Gorąca aura w niedzielę. Gdzie skwar był największy?

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Burza tropikalna Dalila szaleje u wybrzeży Meksyku. W sobotę silny wiatr i ulewy spowodowały szkody w Acapulco - restauracje wpadły do oceanu, a ulice zostały zalane. Podczas burzy na Pacyfiku zatonęło kilka łodzi rybackich, na szczęście bez załogi na pokładzie.

Po burzy restauracje wpadły do oceanu

Po burzy restauracje wpadły do oceanu

Źródło:
informador.mx, Conagua

W Hiszpanii trwa sprzątanie po powodziach, które w piątek wieczorem i sobotę przetoczyły się przez kraj. Ulewny deszcz spowodował spore zniszczenia w okolicach Saragossy. Woda zdewastowała wiele domów, uszkodziła drogi i zmyła mosty.

Powódź nadeszła w nocy. "Woda praktycznie sięgała sufitu"

Powódź nadeszła w nocy. "Woda praktycznie sięgała sufitu"

Źródło:
heraldo.es, 20 minutos

Na islandzkim wybrzeżu utknęła orka. Służbom udało się odeskortować ją do wody, jednak kolejnego dnia zwierzę znów znalazło się na lądzie. Specjaliści musieli podjąć trudną decyzję o eutanazji.

Orka utknęła na lądzie. Trudna decyzja służb

Orka utknęła na lądzie. Trudna decyzja służb

Źródło:
ENEX, grapevine.is, icelandreview.com

Start misji Axiom-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) może odbyć się nie wcześniej niż w czwartek 19 czerwca - wynika z sobotniego wspólnego oświadczenia amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz firm Axiom Space i SpaceX.

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilka dni temu do sieci trafiło wideo, na którym mężczyzna w pobliżu Mięguszowieckiego Szczytu Pośredniego w Tatrach kopie w przepaść kamień. Przewodnik tatrzański Jan Krzeptowski-Sabała tłumaczył w TVN24, czym mogą grozić takie zachowania. Opowiadał też o tym, jakie inne nieodpowiedzialne zachowania widuje w górach.

"Czasem wydaje się nam, że turyści niczym już nas nie zaskoczą. A jednak"

"Czasem wydaje się nam, że turyści niczym już nas nie zaskoczą. A jednak"

Źródło:
TVN24

Do redakcji Kontaktu24 zgłosił się pan Wojtek z Szubina (woj. kujawsko-pomorskie), któremu udało się nagrać fruczaka gołąbka, czyli naszego polskiego kolibra.

Fruczak gołąbek przyleciał do Reportera24. Nagranie

Fruczak gołąbek przyleciał do Reportera24. Nagranie

Źródło:
Kontakt24