Dziesiątki tysięcy śniętych ryb w kanale w Nowym Jorku
Na powierzchnię kanału w stanie Nowy Jork wypłynęło mnóstwo śniętych ryb. Eksperci wytłumaczyli, że zdechły w wyniku hipoksji.
W poniedziałek 14 listopada w kanale Shinnecock w stanie Nowy Jork znaleziono dziesiątki tysięcy śniętych ryb. Zdechły w wyniku hipoksji, czyli niedoboru tlenu w wodzie. Im więcej ryb, tym większe zużycie tlenu, a gdy w akwenie nie dochodzi do wymiany wody, w końcu tlenu zaczyna brakować. Taki sam mechanizm powstaje w zamkniętym małym pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie.
Uwięzione między zatokami
Specjaliści z Departamentu Ochrony Środowiska Stanu Nowy Jork (NYSDEC) tłumaczą, że ryby znalazły się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie. W kanale jest śluza, która reguluje przepływ wody między zatoką Shinnecock a zatoką Great Peconic. Przez to poziomy wód w obydwu zbiornikach nie zawsze są równe, a system śluz pomaga przepłynąć statkom z jednego akwenu do drugiego. Jeśli śluzy są zamknięte, ryby uwięzione między zatokami nie mogą się wydostać i przepłynąć dalej. Wtedy popadły właśnie w tryb śnięcia. Jest to stan, w którym ryba jeszcze żyje, ale nie może powrócić do aktywnego życia biologicznego. Jest to zazwyczaj zjawisko masowe, ale na ograniczonym obszarze.
Dla nowojorskich ryb nie było ratunku i zdechły, a kiedy otworzono śluzę, ich ciała wypłynęły z nurtem i dotarły do pobliskich wybrzeży.
Jakość wody
Eksperci z Departamentu Ochrony Środowiska Stanu Nowy Jork podkreślają, że tragedia nie mogła być wynikiem złej jakości wody. Twierdzą, że zanieczyszczenie zbiorników nie jest na tyle wysokie, żeby w ciągu jednego dnia zdechło dziesiątki tysięcy ryb.
Autor: AD/map / Źródło: abc7ny.com, popsci.com
Źródło zdjęcia głównego: x-news/STORYFUL
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Na początku tygodnia napłynie do Polski gorące powietrze znad Afryki. Sprawi, że temperatura przekroczy miejscami 30 stopni. Przed nami kilka deszczowych fal związanych z przechodzącymi nad krajem frontami, które mogą przynieść opady rzędu 80-100 litrów na metr kwadratowy.
Nadciągają ulewy. Jak dużo deszczu spadnie
Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".
W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.
Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie
"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.
Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka
- Źródło:
- TVN24+
Ulewne deszcze spowodowały gwałtowne powodzie i paraliż komunikacyjny w północnych Indiach. Woda wtargnęła do dwóch szpitali w mieście Ajmer oraz zalała ulice i targowiska, utrudniając dostęp do placówek ochrony zdrowia i przemieszczanie się mieszkańców.
Ulewa zalała szpitale. "Woda dostała się niemal do wszystkich sal"
Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.
Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"
W południowych i środkowych częściach USA mają pojawić się ulewy. Prognozowane sumy opadów są tak duże, że grożą całkowitym nasyceniem gleby i powodziami błyskawicznymi. Niebezpieczeństwo dotyczy zwłaszcza stanów nad Zatoką Meksykańską.
Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych
Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.
Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób
Lokalne podtopienia i setki interwencji służb - to niektóre skutki wielogodzinnych ulew, jakie od środy nawiedziły Warmię i Mazury. Opady deszczu doprowadziły także zalania kilku pomieszczeń szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu powiatowym w Giżycku.
Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR
Jedna osoba nie żyje, a 13 zostało rannych po tym, jak piorun uderzył w grupę osób przebywających na strzelnicy łuczniczej w stanie New Jersey. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Od kilku dni nad wschodnimi i środkowymi regionami Stanów Zjednoczonych występują ulewy oraz groźne burze.
Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych
Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.
W Utah pojawiło się ogniste tornado
Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.
Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"
Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.
Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu
W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.