Dzień Ziemi 2020 w cieniu koronawirusa i suszy w Polsce

[object Object]
"Musimy zatrzymywać każdą kroplę wody" - materiał archiwalny z dnia 22 kwietnia 2020tvn24
wideo 2/8

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. W tym roku swoje święto nasza planeta obchodzi w cieniu walki z koronawirusem, ale też panującej w Polsce suszy. - My teraz musimy dbać o każdą kroplę wody i zatrzymać ją dokładnie tam, gdzie ona spadnie - mówiła na antenie TVN24 Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.

Celem Światowego Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. Ziemia przypomina o sobie w momencie narastającej w Polsce suszy. Eksperci alarmują, że tegoroczna susza w naszym kraju może być największa od 100 lat. Ich zdaniem, to efekt niemal bezśnieżnej i wyjątkowo ciepłej zimy. Niestety prognozy na kolejne dni nie napawają optymizmem, ponieważ deszczu w nich prawie nie widać.

SPRAWDŹ PROGNOZĘ NA 5 DNI

Rzeki wysychają, w lasach pożary

W rzekach zaczyna brakować wody, a swoje dno pokazuje między innymi Wisła. Zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od 12 marca stany wody na Wiśle w Warszawie "utrzymują się nieprzerwanie w strefie stanów niskich z wyraźną tendencją spadkową".

Jak wynika z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL), w większości lasów w Polsce obowiązuje trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W związku z łagodzeniem obostrzeń wynikających z pandemii COVID-19 wszystkie lasy na terenie kraju od poniedziałku ponownie są otwarte, ale według IBL, jeżeli sytuacja stan zagrożenia pożarowego potrwa dłużej, będzie się trzeba liczyć z możliwością wydawania zakazów wstępu do lasu ze względu na niebezpieczeństwo pożarów.

Niski poziom wody w rzekach
Niski poziom wody w rzekach

Biebrzański Park Narodowy płonie

Od niedzieli straż pożarna walczy z ogniem trawiącym tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego - największego w kraju obszaru chronionego. Początkowo pożar udało się ugasić, ale następnie służby dostały kolejne zgłoszenie o "zadymieniu i zarzewiach ognia". Według szacunków spłonęło już około sześć tysięcy hektarów bagiennych łąk i lasów.

Według informacji dyrektora BPN przyczyną pożaru jest najprawdopodobniej nielegalne wypalanie traw, jednak susza sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia.

Płomienie od strony lasu wroceńskiego w kierunku rzeki Ełk materiał z dnia 21 kwietnia 2020 (Biebrzański Park Narodowy)
Płomienie od strony lasu wroceńskiego w kierunku rzeki Ełk materiał z dnia 21 kwietnia 2020 (Biebrzański Park Narodowy)Biebrzański Park Narodowy

"Musimy zmienić filozofię"

Jak powiedziała na antenie TVN24 rzeczniczka WWF Polska Katarzyna Karpa-Świderek, zmiany klimatyczne i susza będą "naszą nową rzeczywistością, jeśli szybko nie zaczniemy działać".

- Susza wynika z dwóch rzeczy. Zmiana klimatu to jest jedna rzecz, ale druga to jest to, że przez dziesiątki lat podchodziliśmy do rzek i w ogóle do wody w Polsce w taki sposób, że staraliśmy się odprowadzić wodę z gruntu, czyli byliśmy krajem zasobnym w wodę. Budowaliśmy, kopaliśmy rowy odwadniające i przyspieszaliśmy to regulując rzeki, spływ wody z gruntu do morza. Teraz w ogóle musimy zmienić filozofię, musimy zatrzymać wodę w gruncie - powiedziała.

Mówiąc o pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym, rzeczniczka WWF Polska zwróciła uwagę, że płonie największy park narodowy w naszym kraju, zaś parki narodowe zajmują tylko jeden procent terytorium Polski.

- Po drugie jest to park mokradeł, czyli tych właśnie najcenniejszych terenów bagiennych, torfowisk, które przez lata osuszaliśmy i to jest taki sygnał dla nas - powiedziała Karpa-Świderek. - My teraz musimy dbać o każdą kroplę wody i zatrzymać ją dokładnie tam, gdzie ona spadnie - podkreśliła.

"Kryzys klimatyczny to jest coś, co przyspiesza"

Karpa-Świderek powiedziała, że WWF Polska włączy się w pomoc BPN, ale jak jednocześnie podkreśliła, "to jest moment, w którym powinniśmy mówić o problemie suszy i o tym, że trzeba zatrzymywać wodę w gruncie".

- Widać, że kryzys klimatyczny to jest coś, co przyspiesza, i teraz to, czego potrzebujemy, to wspólna akcja wszystkich państw. Dlatego tak ucieszyłam się, że Komisja Europejska stoi za Europejskim Zielonym Ładem, bo to są rozwiązania, które mają przestawić gospodarkę na inny sposób funkcjonowania - powiedziała rzeczniczka WWF Polska. Jak wyjaśniła, pieniądze, które mają być przeznaczone dla kopalń i sektora energetycznego, który produkuje energię z węgla, zostaną przeznaczone na produkcję energii ze źródeł odnawialnych.

Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska o zmianach klimatycznych
Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska o zmianach klimatycznychtvn24

IOŚ: za 30 lat możemy potrzebować trzech takich planet jak Ziemia

W Dniu Ziemi o ochronie klimatu przypomniał Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy. Zwrócił uwagę na to, że to człowiek w dużej mierze przyczynia się do niekorzystnych zmian w środowisku.

Instytut powołując się na raport organizacji Global Carbon Project wskazał, że w ubiegłym roku do atmosfery wypuściliśmy rekordową liczbę, bo 43,1 miliarda ton dwutlenku węgla. Za ten niechlubny wynik odpowiada nasza konsumpcja. Przez ostatnie 50 lat aż pięciokrotnie zwiększyło się spożycie mięsa na świecie - podkreślono.

IOŚ zaznacza, że zmiany klimatu są faktem, z którymi nie można już polemizować. Świadczą o tym analizy średniej temperatury globalnej dla poszczególnych lat, począwszy od roku 1880, a także obserwowane skutki wzrostu temperatury na świecie.

Na wzrost temperatury na Ziemi zwraca uwagę też międzynarodowa organizacja IPCC, która w raporcie "Global Warming of 1,5 st. C" informuje, że od czasu rewolucji przemysłowej temperatura na Ziemi wzrosła o około 1,0 stopnia Celsjusza i odpowiada za to przede wszystkim wzrost emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, będący efektem działalności człowieka.

Barbara Rajkowska, pełnomocnik ds. realizacji projektu Klimada 2.0, realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska, zwróciła uwagę, że zgodnie z prognozami w 2050 roku liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,6 mld i jeśli nasz styl życia, konsumpcji nie ulegnie zmiany, to będziemy potrzebowali trzech takich planet jak Ziemia.

Dzień Ziemi w dobie walki z wirusem

W tym roku Dzień Ziemi upływa także w cieniu walki z koronawirusem i pandemią COVID-19. Obecnie działania naszego kraju, jak i całego świata skoncentrowane są na walce z patogenem, ale jednocześnie powinniśmy pamiętać o potrzebach naszej planety.

Jednak w związku z wprowadzonymi obostrzeniami, które mają zahamować rozwój pandemii, wydaje się, że Ziemia odetchnęła. Ludzie zostali w domach, największe europejskie miasta niemal stanęły w miejscu, a to przyczyniło się do poprawy jakości powietrza.

Zarówno we Francji, Włoszech, jak i Hiszpanii odnotowano znaczny spadek poziomu dwutlenku azotu - gazu o brunatnym kolorze, który w dużej mierze odpowiada za zabarwienie smogu. Wszystko z powodu zmniejszonej aktywności przemysłowej i bardzo ograniczonego ruchu samochodowego, który na co dzień znacząco podnosi stężenie tego gazu w powietrzu.

Autor: ps/dd / Źródło: tvnmeteo.pl, tvn24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W sobotę 12.07 niektóre rejony Polski znajdują się w strefie frontu burzowego. Gdzie dokładnie grzmi? Sprawdź aktualną sytuację pogodową w kraju.

Gdzie jest burza? Miejscami grzmi pod wieczór

Gdzie jest burza? Miejscami grzmi pod wieczór

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W kolejnych dniach Polska pozostanie pod wpływem układów niżowych i towarzyszących im frontów atmosferycznych. Nad nasz kraj zaczną napływać masy cieplejszego powietrza, ale niestety nie oznacza to przerwy od pochmurnego nieba i opadów deszczu.

Pogoda na 5 dni. Na pogodne niebo jeszcze trochę poczekamy

Pogoda na 5 dni. Na pogodne niebo jeszcze trochę poczekamy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 13.07. Noc w całym kraju będzie pochmurna, lokalnie także deszczowa. W dzień opady mają się nasilić, szczególnie w burzach. Termometry pokażą od 20 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 13.07. W nocy czeka nas cisza przed burzą

Pogoda na jutro - niedziela 13.07. W nocy czeka nas cisza przed burzą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Źródło:
Reuters, NWS, Des Moines Register

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP

Niebezpieczna pogoda nie wszędzie ustępuje. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla części kraju.

Silny deszcz z burzami. Kto powinien uważać

Silny deszcz z burzami. Kto powinien uważać

Źródło:
IMGW

Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Źródło:
PAP

W Kolorado i Arizonie wybuchły duże pożary, które zmusiły władze do ewakuacji turystów i pracowników z dwóch parków narodowych: Black Canyon of the Gunnison oraz Wielkiego Kanionu.

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Źródło:
CNN, AP News

Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Źródło:
CNN

Meksykańskie władze tresują psy do wykrywania groźnych pasożytów zwierząt i ludzi. Muchy śrubowe pojawiają się coraz bliżej granicy ze Stanami Zjednoczonymi, negatywnie wpływając na gospodarkę południowego sąsiada USA.

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

Źródło:
PAP

Polska Agencja Kosmiczna podała oficjalny harmonogram powrotu misji Axiom-4 na Ziemię. Załoga, w której skład wchodzi polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, ma opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną w poniedziałek. Jak jednak zaznaczyli przedstawiciele agencji, w harmonogramie mogą nastąpić przesunięcia.

Kiedy polski astronauta wróci na Ziemię? Znamy harmonogram

Kiedy polski astronauta wróci na Ziemię? Znamy harmonogram

Źródło:
PAP, POLSA

Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Źródło:
ENEX, NHK

Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Źródło:
Reuters

W Korei Północnej panują upały. Tamtejsze media przekazały, że wiele regionów kraju zmaga się z wysokimi temperaturami i wilgotnością. W związku z przerwami w dostawie prądu niektórzy obywatele szukają alternatywnych źródeł energii do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Źródło:
Reuters, koreantimes.co.kr

Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Źródło:
Kontakt24

Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Źródło:
tvn24.pl, South Australian Museum, Encyklopedia PWN

Gwałtowne ulewy w czwartkowy poranek sparaliżowały rejon Bostonu w amerykańskim stanie Massachusetts, zamieniając drogi w rwące potoki. Kierowcy utykali w wodzie, a ich samochody dosłownie unosiły się na falach.

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Źródło:
ENEX

W Macedonii Północnej szaleją pożary lasów. W ostatnich dniach zarejestrowano ich kilkadziesiąt, części z nich nadal nie udało się opanować. Ogień pochłonął życie co najmniej dwóch osób.

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
ENEX, plusinfo.mk

W TVN24+ ruszył "Podcast o końcu świata" Magdy Łucyan. W programie reporterka "Faktów" TVN, wraz z gośćmi, będzie szeroko omawiała kwestie zmian klimatu, wokół których narasta niebezpieczna dezinformacja.

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na drugą część wakacji i jesień. Jakiej pogody możemy się spodziewać w poszczególnych regionach? Sprawdź najnowsze prognozy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powoli dobiega końca, ale polski astronauta nie przestaje dzielić się z nami materiałami ze swojego życia na ISS. Tym razem Polak wrzucił do sieci materiał wideo, na którym ćwiczy.

Tak wygląda pozaziemski trening. "Wyzwanie dla ludzkiego ciała"

Tak wygląda pozaziemski trening. "Wyzwanie dla ludzkiego ciała"

Źródło:
POLSA, x.com

Władze Stanów Zjednoczonych przygotowują się na walkę z muchą śrubową, groźnym pasożytem zwierząt i ludzi, który pojawił się w Meksyku. Departament Rolnictwa USA planuje wyhodować miliony wysterylizowanych samców tego gatunku i wypuścić je z samolotów.

Wyhodują miliony much i zrzucą je z samolotów

Wyhodują miliony much i zrzucą je z samolotów

Źródło:
CNN

Mieszkańcy Gwatemali walczą ze skutkami serii trzęsień ziemi. Od wtorkowego popołudnia kraj położony w Ameryce Środkowej nawiedziło łącznie ponad 150 wstrząsów, z czego najsilniejszy miał magnitudę 5,7. Władze poinformowały o pięciu ofiarach śmiertelnych.

Budynki pęknięte na pół, ciała pod gruzami

Budynki pęknięte na pół, ciała pod gruzami

Źródło:
PAP, AFP, Reuters

W Stanach Zjednoczonych doszło do dwóch nietypowych zdarzeń z udziałem jeleni. W poniedziałek w stanie New Jersey dorosłe zwierzę wskoczyło przez okno do domu. Na Florydzie inny osobnik zdecydował się na morską wyprawę.

Jeleń wskoczył do domu. Wyciągnięto go za poroże

Jeleń wskoczył do domu. Wyciągnięto go za poroże

Źródło:
CNN, 6abc Action News, KGNS NEWS+

W środkowym Teksasie wciąż trwają poszukiwania osób zaginionych w powodzi błyskawicznej. - To ogromna tragedia, ale mogło być o wiele gorzej - powiedział policjant z miasta Kerrville.

"Słyszę krzyki ludzi. Prześladują mnie"

"Słyszę krzyki ludzi. Prześladują mnie"

Źródło:
CNN, Reuters

Niż genueński Gabriel przyniósł części kraju obfite opady deszczu. Padało tak mocno, że na jedenastu stacjach hydrologicznych padł rekord dobowego opadu deszczu.

Na tych stacjach padł rekord dobowego opadu deszczu

Na tych stacjach padł rekord dobowego opadu deszczu

Źródło:
IMGW, PAP

Co najmniej dziesięć osób zginęło, a kilka samochodów runęło do rzeki po zawaleniu się mostu w zachodnim stanie Gudźarat w Indiach. Do tragedii doszło w czasie intensywnych opadów deszczu w dystrykcie Vadodara.

Auta runęły do rzeki. Nie żyje co najmniej 10 osób

Auta runęły do rzeki. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

We wtorek południową część stanu Nowy Meksyk w USA nawiedziła powódź błyskawiczna. Lokalne władze poinformowały o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych, w tym dwójce dzieci. Żywioł niszczył wszystko, co spotkał na swojej drodze. Na jednym z nagrań widać, jak rwąca woda porywa i doszczętnie niszczy jeden z domów.

Woda porwała budynek. "Byłam w tym domu i mam z nim wspomnienia"

Woda porwała budynek. "Byłam w tym domu i mam z nim wspomnienia"

Źródło:
CNN

Co najmniej kilkadziesiąt osób zostało rannych w wyniku burzy, jaka nawiedziła chorwackie miasto Split. Żywioł przyniósł intensywne opady deszczu oraz wiatr, który powalał drzewa i łamał gałęzie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały ze sparaliżowanego miasta.

Gwałtowna burza na chorwackim wybrzeżu. Rannych jest kilkadziesiąt osób

Gwałtowna burza na chorwackim wybrzeżu. Rannych jest kilkadziesiąt osób

Źródło:
PAP, Kontakt24