W nocy z niedzieli na poniedziałek oraz z poniedziałku na wtorek na niebie pojawiły się zorze polarne. Zazwyczaj można obserwować je na wysokich szerokościach geograficznych, m.in. w Norwegii, ale tym razem widoczne były także w Polsce i Niemczech. "Zjawisko trwało około 40 minut" opisuje Reporter 24.
W nocy z poniedziałku na wtorek w Bergen w Norwegii na niebie zaświeciła zorza polarna. Zielone smugi tańczyły na niebie, a na zdjęciu uwiecznił je Reporter Kontakt 24 woytas. Również w Polsce mieliśmy szansę obserwować zorzę.
„W poniedziałek około godziny 23 zauważyłem zorzę polarną na obrzeżach mojego miasta. Zjawisko zostało zaobserwowane w Zawierciu w województwie Śląskim” relacjonuje Reporter 24 Michał.
Dwie noce z rzędu
W nocy z niedzieli na poniedziałek również warto było spoglądać wieczorem w niebo. Zorze polarne widać było w Polsce m.in. w Wielkopolsce. Zjawisko zarejestrował Reporter 24 o nicku astrografia.pl. Wysłał na Kontakt 24 imponujące zdjęcie.
"Zjawisko trwało około 40 minut i było widoczne nawet dużo dalej na południe" - napisał w komentarzu do fotografii, którą prezentujemy poniżej.
Może i nadchodzącej nocy na niebie pojawi się zorza polarna. Bądź czujny, zrób zdjęcie, nakręć film i prześlij go na Kontakt 24.
Zorza polarna w nocy z niedzieli na poniedziałek była doskonale widoczna także z niemieckiej Brandenburgii. Poniższe zdjęcia wykonano nieopodal miasta Lietzen.
Burza magnetyczna
Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę.
- Ziemia ma naturalnego obrońcę w postaci magnetosfery. Ona wyłapuje cząstki, sprawiając, że poruszają się wzdłuż linii naszego pola magnetycznego. Pole magnetyczne dotyka naszej planety tylko w dwóch miejscach - na biegunach, zupełnie jak w magnesie. Cząstki poruszając się po liniach pola magnetycznego dochodzą do ziemskiej atmosfery właśnie w okolicach podbiegunowych. Tam, uderzając w naszą atmosferę, pobudzają do świecenia cząstki gazu - wyjaśniał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Autor: mar/map/jap / Źródło: Kontakt24/TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: astrografia.pl, woytas/Kontakt24