Dwie osoby zmarły we wtorek z powodu wychłodzenia - poinformowało w środowym raporcie dziennym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Przypominamy, jak można pomóc osobie z hipotermią.
Dwie kolejne śmiertelne ofiary mrozu oznaczają, że bilans ofiar hipotermii od 1 listopada ubiegłego roku wzrósł do 47 osób.
"Wczoraj z powodu wychłodzenia zmarły kolejne dwie osoby. Pamiętajmy, że zimą organizm ludzki bardzo szybko się wychładza i dlatego zwracajmy szczególną uwagę na osoby bezdomne i inne potrzebujące pomocy. Telefon na 112 może uratować komuś życie" - napisało RCB na Twitterze.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska już w listopadzie apelowała, by reagować i nie być obojętnym podczas mrozów. - Obok nas są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Ważne jest, żebyśmy nie pozostali obojętni. Informujmy odpowiednie służby - mówiła.
Jak postępować w przypadku hipotermii?
W przypadku podejrzenia hipotermii bardzo ważne jest jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy.
Należy pamiętać o ocenie bezpieczeństwa danego miejsca, by nie podejmować nadmiernego ryzyka.
Trzeba założyć rękawiczki, aby samemu nie doznać odmrożeń.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie oddechu i przytomności poszkodowanego.
Po zawiadomieniu odpowiednich służb, powinniśmy zadbać, aby nie doszło do dalszego wychłodzenia organizmu i w miarę możliwości zabrać poszkodowanego w cieplejsze miejsce.
Gdy ubranie poszkodowanego jest mokre, należy je rozciąć i zdjąć. W przypadku podejrzenia odmrożeń powinno się rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie.
Osobę poszkodowaną dobrze jest okryć czymś suchym i ciepłym, najlepiej kocem lub folią izotermiczną - złotą stroną do góry.
Jeśli poszkodowany jest przytomny, w miarę możliwości podajemy mu gorący napój z wysoką zawartością cukru. Nie może zawierać alkoholu, ponieważ sprzyja on wyziębianiu organizmu.
Uszkodzenia skóry powinniśmy zabezpieczyć suchym opatrunkiem. Nie próbujmy rozgrzewać ciała przez pocieranie ani też gwałtowne poruszanie poszkodowanym.
Należy pamiętać o kontrolowaniu oddechu osoby poszkodowanej do czasu przyjazdu karetki.
Autor: aw//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sydney Rae/Unsplash