Druga fala szarańczy w Afryce. "Młode osobniki zjadają wszystko"

[object Object]
Prehistoryczny chrząszcz z gatunku Pulchritudo attenboroughiMuseum of Nature and Science
wideo 2/26

We wschodniej Afryce pojawiła się druga w ciągu kilku miesięcy inwazja szarańczy pustynnej. Młodsze i bardziej agresywne osobniki wylęgły się i rozprzestrzeniły w regionie, który już dotknięty jest głodem. Teraz zasoby żywności mogą się jeszcze bardziej zmniejszyć, ponieważ szarańcza pożera uprawy.

Z powodu inwazji szarańczy pustynnej (łac. Schistocerca gregaria) ucierpiało drugie co do wielkości państwo afrykańskie - Etiopia. Owady zaatakowały też regionalną potęgę gospodarczą - Kenię i niestabilną politycznie Somalię.

Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych, roje drugiej fali szarańczy mogą być nawet 20 razy większe niż podczas pierwszej inwazji.

- Znaleźliśmy szarańczę na krzakach, na pastwiskach, plantacjach nawadniających, nawet w lasach - powiedziała Meseret Hailu, etiopska urzędnik rządowa, która oceniała zniszczenia spowodowane ostatnią inwazją w północnym regionie Amhary. Jak dodała, mnóstwo plonów zostało pożartych przez szkodniki.

Agresywne młode osobniki

Pod koniec 2019 roku w Etiopii, a także w krajach sąsiadujących - Erytrei i Dżibuti, nastąpił gwałtowny wzrost liczby rojów szarańczy. Owady rozprzestrzeniały się, obejmując swoim zasięgiem Somalię, Kenię, dotarły też do Ugandy, Sudanu Południowego i Tanzanii.

Kraje, które nie miały do czynienia z tak dużymi inwazjami od co najmniej ćwierć wieku, musiały pozyskać pestycydy, odzież ochronną i samoloty, aby zastosować wszelkie możliwe środki do walki z owadami.

- Skala operacji była największym problemem - powiedział w rozmowie z BBC Cyrill Ferrand z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). - To pierwsze pokolenie rozmnażało się, składało jaja na ziemi, więc mamy drugie pokolenie, które teraz dojrzewa - dodał.

Młodsze osobniki są znacznie bardziej agresywne w pożeraniu roślinności. Według obserwatorów roje te rozprzestrzeniają się obecnie wzdłuż granic Kenii i Somalii oraz do Etiopii. Na początku kwietnia znów zaczęły pojawiać się w Ugandzie. Jeden z lokalnych urzędników oszacował, że tylko jeden rój rozprzestrzenia się na obszarze pięciu kilometrów kwadratowych.

Szarańcza pustynna (Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP)Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP

Problem w dostawie środków owadobójczych

Krótka pora deszczowa trwająca od lutego do maja to dobry czas dla afrykańskich rolników, aby posiać swoje nasiona w nadziei na zbiory w czerwcu.

Po suszy, która trwała przez ostatnie lata, tego roku pojawiło się dość sporo deszczu. Ale wilgotne warunki stanowią doskonały klimat dla wylęgających się rojów szarańczy.

Północna i środkowa Kenia od prawie 70 lat nie doświadczyły poważnej inwazji szarańczy. Teraz rolnicy nie mogą sobie z nią poradzić. Jude Musili Mkulima, który mieszka w mieście Mwingi w środkowej Kenii, obawia się, że sytuacja będzie się tylko pogarszać.

- Pojawiły się matki, które zostawiały jaja. Młode osobniki wykluły się już dwa tygodnie później. Są o wiele większe niż ich matki. Zjadają wszystko, pustoszą całe pastwiska naszych krów - powiedział Mkulima.

Aby opanować inwazję, potrzebne są środki owadobójcze, takie jak pestycydy i bardziej przyjazne dla środowiska biopestycydy. Najczęściej sprowadza się je z krajów takich, jak Japonia, Holandia i Maroko. Jednak teraz, w związku z pandemią COVID-19, większość lotów została odwołana, a dostawa towarów stała się bardziej zawodna i droższa.

- Spowolniło to import, a kiedy spóźnisz się z opryskiwaniem, znasz konsekwencje - insektów jest więcej. To szczególnie uderzyło w Kenię - powiedział dr Stephen Njoka, dyrektor organizacji walczącej z szarańczą - Desert Locust Control Organization for Eastern Africa.

Szarańcza pustynna (Arpingstone/Wikipedia (Domena Publiczna)Arpingstone/Wikipedia (Domena Publiczna)

Śmigłowce, które są potrzebne do śledzenia przemieszczania się rojów szarańczy również dolatują z opóźnieniem, a ich piloci po przybyciu na miejsce muszą przejść kwarantannę .

Odzież ochronna dla osób zajmujących się fumigacją (zwalczeniem szkodników za pomocą substancji chemicznych w formie dymu, pary lub gazu) - kombinezony, buty, gogle i maski ochronne - pochodzi głównie z Chin. Regionalna rzeczniczka ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa Judith Mulinge powiedziała, że mają obecnie wystarczające zapasy, ale obawiają się ich wyczerpania, jeśli opóźnienia w dostawach będą się utrzymywać.

Ogromne straty w plonach

ONZ przewiduje, że jeśli epidemia nie zostanie wkrótce opanowana, do czerwca liczba rojów szarańczy może wzrosnąć nawet 400 razy, co wpłynie na zbiory w połowie roku.

- Kiedy rośliny się pojawią, szarańcza pustynna zjadać będzie te bardzo młode rośliny, co oznacza, że zniknie cały wysiłek związany z uprawą roślin. Możemy mieć zerowe zbiory - powiedział Cyrill Ferrand.

W jednym z najbardziej dotkniętych szarańczą krajów, Etiopii, owady pożarły około 200 tysięcy hektarów ziemi uprawnej i ponad milion hektarów pastwisk. FAO szacuje, że około miliona ludzi w tym kraju cierpi z głodu z powodu plagi szarańczy.

Martwi to regionalnych ekspertów, którzy zwracają uwagę, że głód spowodowany przez tę plagę - wraz z blokadami spowodowanymi przez koronawirusa - może mieć katastrofalny wpływ na poziom ubóstwa.

Autor: kw,anw/aw / Źródło: BBC, CNN

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. W trakcie wyładowań wiatr może rozpędzać się do 80 kilometrów na godzinę. Lokalnie może też sypnąć gradem.

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli wtorek 23.07. W nocy przez kraj przetoczy się fala przelotnych opadów deszczu z możliwymi burzami. Dzień będzie pochmurny, również z opadami deszczu. Na termometrach maksymalnie zobaczymy 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek, 23.07. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza

Pogoda na jutro - wtorek, 23.07. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służbę ratowniczą, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

W nadchodzących dniach gorące zwrotnikowe powietrze zostanie wyparte znad Polski. Pojawią się burze, podczas których będzie mocno wiać i obficie padać. Już w pierwszy dzień weekendu rozpogodzi się i temperatura sięgnie 32 stopni Celsjusza.

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl