Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?

[object Object]
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/26

Mszyce żerują na warzywach, owocach, kwiatach i krzewach. Są powszechne i niebezpieczne dla roślin. Istnieją jednak domowe sposoby, żeby sobie z tymi szkodnikami poradzić. A działać trzeba szybko. Jeżeli nie usunie się mszyc, gdy tylko się pojawią, wyssą z rośliny soki i zanieczyszczą ją spadzią.

Mszyce należą do najgroźniejszych szkodników roślin uprawnych.Wiele ziół i kwiatów odstrasza mszyce. Warto je posadzić w ogrodzie.Czosnek, cebula, ocet, płyn do mycia naczyń to składniki mikstur, które pomogą w walce z mszycami.Naturalnym wrogiem mszyc są m.in. biedronki i pająki.

Mszyca – co to jest? Mszyce to małe owady z rzędu pluskwiaków. Opisano około pięciu tysięcy gatunków tych żerujących na roślinach zwierząt. W Polsce odnotowano około 700 gatunków. Mszyce należą do najgroźniejszych szkodników roślin uprawnych. Przyczyna jest prosta – przenoszą choroby wirusowe. Należy jednak pamiętać, że stanowią zarazem ważne ogniwo ekosystemów. Są pokarmem dla wielu gatunków owadów, pająków i ptaków. Jak rozpoznać mszyce? Są małe (od dwóch do pięciu milimetrów), mają miękkie ciała i błoniaste skrzydła. Odwłok określany jest jako baryłkowaty. Co jedzą mszyce? Rośliny, a dokładniej – ich sok. Wysysają go i trawią częściowo, a resztę wydalają. Mszyce są również cenne z naszego punktu widzenia. Ich wydzielina połączona z sokiem komórkowym, wyciekającym z miejsc w drzewach nakłutych przez owady, tworzy spadź. A jest to ciecz wykorzystywana do wytworzenia miodu spadziowego.

Mszyce na roślinach Szkodniki, które pojawiają się na roślinach, za pomocą kłujki wysysają z nich soki. Osobniki uskrzydlone przenoszą choroby wirusowe. Na spadzi natomiast szybko rozwijają się grzyby chorobotwórcze. Nic dziwnego, że skutki żerowania mszyc są poważne. To między innymi: - opóźnione dojrzewanie owoców i mniejszy plon,- zatrzymanie wzrostu pędów,- poskręcane, pożółkłe, a nawet uschnięte liście, - opadanie zawiązków kwiatów i owoców,- - zwiększona wrażliwość roślin na niską temperaturę.

W przydomowych ogrodach najczęściej będziesz borykać się z mszycami na róży, lubczyku, koprze, czereśni czy truskawkach. Istnieje wiele chemicznych środków ochrony roślin, które pozwalają walczyć z tymi szkodnikami. Ale warto wypróbować naturalne, domowe sposoby na mszyce. Są naprawdę skuteczne. Rośliny, których nie lubią mszyce Pierwsza i podstawowa zasada walki z mszycami brzmi: lepiej zapobiegać. Warto posadzić w sąsiedztwie cennych dla nas roślin takie, które odstraszą szkodniki.

Rośliny odstraszające mszyce to na przykład: - czosnek,- kolendra,- lawenda,- petunia,

- anyż,- mięta pieprzowa.Domowe sposoby na mszyce: ocet, czosnek, płyn do naczyń Gdy jednak mszyce już się zadomowią w ogrodzie, trzeba podjąć z nimi walkę. Nie są do tego potrzebne specjalistyczne preparaty. Pamiętaj tylko, że kiedy opryskujesz rośliny wywarami, wyciągami czy innymi mieszankami, trzeba to robić dokładnie. Nie tylko z góry, ale również od spodu. Mszyce usadawiają się w różnych częściach roślin. Wodą w mszyce

Jeżeli pojedyncza roślina została zaatakowana przez mszyce, warto spróbować oblać ją strumieniem zimnej wody. Jeżeli mszyc będzie niewiele, jest szansa, że uda się wypłukać wszystkie osobniki. Są one dość delikatne, więc taki prysznic może je zrzucić. Płyn do naczyń na mszycePolecanym i prostym sposobem jest zastosowanie mieszaniny wody z płynem do naczyń. Wystarczy do wody dodać kilka kropel płynu. Tak powstałą miksturą naciera się lub pryska liście rośliny. Aplikację należy powtarzać co dwa lub trzy dni przez dwa tygodnie. Ocet na mszyceKolejnym domowym sposobem na mszyce jest ocet. Można wykorzystać zwykły ocet spirytusowy. Wystarczy wlać około pół szklanki octu do litra wody. Do tego można dolać kilka kropel płynu do mycia naczyń lub dosypać łyżeczkę startego szarego mydła. Taką mieszanką opryskaj rośliny.

Naturalne preparaty na mszyce Z chwastów i ziół rosnących w ogrodzie lub za płotem łatwo przyrządzić mikstury, które będą pomocne w rozprawieniu się z mszycami. Najczęściej polecane to: Wyciąg z czosnku na mszyce. Wystarczy 200-250 g roztartego czosnku zalać 10 litrami wody, odstawić na cztery dni, rozcieńczyć wodą (1:1) i gotową miksturą opryskać rośliny. Uwaga, kawałki czosnku mogą zapychać spryskiwacz.Cebula na mszyce. 200 g łusek cebuli zalej 10 litrami wody, następnie gotuj przez 35 minut. Po ostudzeniu masz gotowy wywar do spryskania roślin.Wyciąg z mniszka na mszyce. Zbierz 400 g liści mniszka, popularnie nazywanego mleczem, i zalej 10 litrami wody. Po trzech godzinach odstania można wykonać oprysk.

Wyciąg z pokrzywy na mszyce. Kilogram pokrzyw (przed kwitnieniem) zalej 10 litrami wody i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie możesz opryskiwać rośliny.Owady kontra mszyce Mszyce mają też w środowisku swoich naturalnych wrogów. Nawet jeżeli nie przepadamy za pająkami, są one drapieżnikami, które gustują w mszycach i mrówkach. Nie pogardzą też komarami, kleszczami i muchami. Sojusznikiem w walce z mszycami są również biedronki i skorki pospolite. Dla biedronek warto posadzić rośliny kwitnące, a dla skorków koniczynę białą. Biedronki, zwłaszcza ich larwy, są wyjątkowo żarłoczne. Potrafią zjeść w ciągu zaledwie jednej doby około 60 mszyc. Apetyt biedronki zależy jednak od gatunku szkodników. Dorosła biedronka siedmiokropka może w ciągu doby zjeść nawet 200 mszyc występujących na ziemniaku, ale już tylko 30 osobników mszycy burakowej. Warto chronić naturalnych wrogów mszyc. To jeszcze jeden z powodów, by unikać stosowania pestycydów lub używać ich delikatnej formy.

Mszyce w domu – jak się uchronić Aby uchronić się przed atakiem mszyc na rośliny domowe, warto robić trzy rzeczy: Zamontuj drobną siatkę w oknach i porządnie je uszczelnij.Oglądaj dokładnie nowe rośliny, które przynosisz do domu, czy nie ma na nich mszyc. Dobrą praktyką jest kwarantanna rośliny, czyli trzymanie jej przez około czterech tygodni z dala od innych.Często badaj rośliny domowe pod kątem obecności szkodników. Im wcześniej zauważysz inwazję mszyc, tym mniejsze straty poniesiesz. Pamiętaj, obserwuj też pąki i spody liści.

Autor: aw / Źródło: Instytut Ochrony Roślin, researchgate.net, PWN, kalendarzrolnikow.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 22.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? "Zjawiska są miejscami gwałtowne"

Gdzie jest burza? "Zjawiska są miejscami gwałtowne"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed burzami - w poniedziałkowe popołudnie objęte nimi zostały także województwa środkowej Polski. Lokalnie groźna aura potrwa do nocy. Obowiązują także alarmy przed upałem.

IMGW rozszerza zasięg ostrzeżeń przed burzami

IMGW rozszerza zasięg ostrzeżeń przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Pogoda na dziś. W poniedziałek 22.07 w części kraju pojawią się burze. Gwałtownym zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. W porywach może wiać do 60-80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News