Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?

[object Object]
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/26

Mszyce żerują na warzywach, owocach, kwiatach i krzewach. Są powszechne i niebezpieczne dla roślin. Istnieją jednak domowe sposoby, żeby sobie z tymi szkodnikami poradzić. A działać trzeba szybko. Jeżeli nie usunie się mszyc, gdy tylko się pojawią, wyssą z rośliny soki i zanieczyszczą ją spadzią.

Mszyce należą do najgroźniejszych szkodników roślin uprawnych.Wiele ziół i kwiatów odstrasza mszyce. Warto je posadzić w ogrodzie.Czosnek, cebula, ocet, płyn do mycia naczyń to składniki mikstur, które pomogą w walce z mszycami.Naturalnym wrogiem mszyc są m.in. biedronki i pająki.

Mszyca – co to jest? Mszyce to małe owady z rzędu pluskwiaków. Opisano około pięciu tysięcy gatunków tych żerujących na roślinach zwierząt. W Polsce odnotowano około 700 gatunków. Mszyce należą do najgroźniejszych szkodników roślin uprawnych. Przyczyna jest prosta – przenoszą choroby wirusowe. Należy jednak pamiętać, że stanowią zarazem ważne ogniwo ekosystemów. Są pokarmem dla wielu gatunków owadów, pająków i ptaków. Jak rozpoznać mszyce? Są małe (od dwóch do pięciu milimetrów), mają miękkie ciała i błoniaste skrzydła. Odwłok określany jest jako baryłkowaty. Co jedzą mszyce? Rośliny, a dokładniej – ich sok. Wysysają go i trawią częściowo, a resztę wydalają. Mszyce są również cenne z naszego punktu widzenia. Ich wydzielina połączona z sokiem komórkowym, wyciekającym z miejsc w drzewach nakłutych przez owady, tworzy spadź. A jest to ciecz wykorzystywana do wytworzenia miodu spadziowego.

Mszyce na roślinach Szkodniki, które pojawiają się na roślinach, za pomocą kłujki wysysają z nich soki. Osobniki uskrzydlone przenoszą choroby wirusowe. Na spadzi natomiast szybko rozwijają się grzyby chorobotwórcze. Nic dziwnego, że skutki żerowania mszyc są poważne. To między innymi: - opóźnione dojrzewanie owoców i mniejszy plon,- zatrzymanie wzrostu pędów,- poskręcane, pożółkłe, a nawet uschnięte liście, - opadanie zawiązków kwiatów i owoców,- - zwiększona wrażliwość roślin na niską temperaturę.

W przydomowych ogrodach najczęściej będziesz borykać się z mszycami na róży, lubczyku, koprze, czereśni czy truskawkach. Istnieje wiele chemicznych środków ochrony roślin, które pozwalają walczyć z tymi szkodnikami. Ale warto wypróbować naturalne, domowe sposoby na mszyce. Są naprawdę skuteczne. Rośliny, których nie lubią mszyce Pierwsza i podstawowa zasada walki z mszycami brzmi: lepiej zapobiegać. Warto posadzić w sąsiedztwie cennych dla nas roślin takie, które odstraszą szkodniki.

Rośliny odstraszające mszyce to na przykład: - czosnek,- kolendra,- lawenda,- petunia,

- anyż,- mięta pieprzowa.Domowe sposoby na mszyce: ocet, czosnek, płyn do naczyń Gdy jednak mszyce już się zadomowią w ogrodzie, trzeba podjąć z nimi walkę. Nie są do tego potrzebne specjalistyczne preparaty. Pamiętaj tylko, że kiedy opryskujesz rośliny wywarami, wyciągami czy innymi mieszankami, trzeba to robić dokładnie. Nie tylko z góry, ale również od spodu. Mszyce usadawiają się w różnych częściach roślin. Wodą w mszyce

Jeżeli pojedyncza roślina została zaatakowana przez mszyce, warto spróbować oblać ją strumieniem zimnej wody. Jeżeli mszyc będzie niewiele, jest szansa, że uda się wypłukać wszystkie osobniki. Są one dość delikatne, więc taki prysznic może je zrzucić. Płyn do naczyń na mszycePolecanym i prostym sposobem jest zastosowanie mieszaniny wody z płynem do naczyń. Wystarczy do wody dodać kilka kropel płynu. Tak powstałą miksturą naciera się lub pryska liście rośliny. Aplikację należy powtarzać co dwa lub trzy dni przez dwa tygodnie. Ocet na mszyceKolejnym domowym sposobem na mszyce jest ocet. Można wykorzystać zwykły ocet spirytusowy. Wystarczy wlać około pół szklanki octu do litra wody. Do tego można dolać kilka kropel płynu do mycia naczyń lub dosypać łyżeczkę startego szarego mydła. Taką mieszanką opryskaj rośliny.

Naturalne preparaty na mszyce Z chwastów i ziół rosnących w ogrodzie lub za płotem łatwo przyrządzić mikstury, które będą pomocne w rozprawieniu się z mszycami. Najczęściej polecane to: Wyciąg z czosnku na mszyce. Wystarczy 200-250 g roztartego czosnku zalać 10 litrami wody, odstawić na cztery dni, rozcieńczyć wodą (1:1) i gotową miksturą opryskać rośliny. Uwaga, kawałki czosnku mogą zapychać spryskiwacz.Cebula na mszyce. 200 g łusek cebuli zalej 10 litrami wody, następnie gotuj przez 35 minut. Po ostudzeniu masz gotowy wywar do spryskania roślin.Wyciąg z mniszka na mszyce. Zbierz 400 g liści mniszka, popularnie nazywanego mleczem, i zalej 10 litrami wody. Po trzech godzinach odstania można wykonać oprysk.

Wyciąg z pokrzywy na mszyce. Kilogram pokrzyw (przed kwitnieniem) zalej 10 litrami wody i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie możesz opryskiwać rośliny.Owady kontra mszyce Mszyce mają też w środowisku swoich naturalnych wrogów. Nawet jeżeli nie przepadamy za pająkami, są one drapieżnikami, które gustują w mszycach i mrówkach. Nie pogardzą też komarami, kleszczami i muchami. Sojusznikiem w walce z mszycami są również biedronki i skorki pospolite. Dla biedronek warto posadzić rośliny kwitnące, a dla skorków koniczynę białą. Biedronki, zwłaszcza ich larwy, są wyjątkowo żarłoczne. Potrafią zjeść w ciągu zaledwie jednej doby około 60 mszyc. Apetyt biedronki zależy jednak od gatunku szkodników. Dorosła biedronka siedmiokropka może w ciągu doby zjeść nawet 200 mszyc występujących na ziemniaku, ale już tylko 30 osobników mszycy burakowej. Warto chronić naturalnych wrogów mszyc. To jeszcze jeden z powodów, by unikać stosowania pestycydów lub używać ich delikatnej formy.

Mszyce w domu – jak się uchronić Aby uchronić się przed atakiem mszyc na rośliny domowe, warto robić trzy rzeczy: Zamontuj drobną siatkę w oknach i porządnie je uszczelnij.Oglądaj dokładnie nowe rośliny, które przynosisz do domu, czy nie ma na nich mszyc. Dobrą praktyką jest kwarantanna rośliny, czyli trzymanie jej przez około czterech tygodni z dala od innych.Często badaj rośliny domowe pod kątem obecności szkodników. Im wcześniej zauważysz inwazję mszyc, tym mniejsze straty poniesiesz. Pamiętaj, obserwuj też pąki i spody liści.

Autor: aw / Źródło: Instytut Ochrony Roślin, researchgate.net, PWN, kalendarzrolnikow.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bociany wybudowały gigantyczne gniazdo. Znajduje się ono na budynku gospodarczym w północnej Hiszpanii, który przechylił się pod jego ciężarem. Jak podały lokalne media, konstrukcja ma około dwóch metrów wysokości i może ważyć nawet tonę.

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Źródło:
El Pais

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. W weekend synoptycy prognozują powrót intensywnych opadów deszczu, a w części kraju powieje silny wiatr. We znaki mogą dawać się również przymrozki.

Na horyzoncie więcej ulew i wiatru. Prognoza zagrożeń IMGW

Na horyzoncie więcej ulew i wiatru. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Weekend w wielu regionach będzie pochmurny, deszczowy i chłodny. Wszystko to za sprawą panowania niżu Lorenz. Na kolejne dni widać jednak stopniową poprawę pogody, a zwłaszcza wyczekiwany znaczny wzrost temperatury.

Tęsknicie za słońcem i ciepłem? Mamy dobre wieści

Tęsknicie za słońcem i ciepłem? Mamy dobre wieści

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 17.05 zapowiada się deszczowo w całym kraju. Dodatkowym utrudnieniem będzie wiatr, który spotęguje odczucie chłodu. Na termometrach zobaczymy miejscami mniej niż 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 17.05. Deszczowy i chłodny dzień w całym kraju

Pogoda na dziś - sobota, 17.05. Deszczowy i chłodny dzień w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek do Grecji dotarła duża porcja pyłu saharyjskiego. Widzialność mocno spadła, zarówno w stolicy, jak i w wielu regionach kraju, co wpłynęło na pogorszenie jakości powietrza.

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Źródło:
eKathimerini, Protothema

Pod jednym z domów w podkarpackiej Wetlinie pojawiła się grupka wilków. Jak relacjonował internauta, który przesłał na Kontakt24 nagranie, zwierzęta w okolicy bywają często.

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Źródło:
Kontakt24

Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Źródło:
Reuters, aldianews.com

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Tegoroczny zakwit gronorostów (łac. Sargassum) w Oceanie Atlantyckim jest rekordowo duży, a sezon wegetacyjny jeszcze się nie skończył. Pas tych glonów ciągnie się przez prawie dziewięć tysięcy kilometrów.

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Źródło:
CNN

Alergie mogą być utrapieniem dla wielu osób, szczególnie najmłodszych w wieku szkolnym. Eksperci zwracają uwagę, jakie rodzaje tych schorzeń są największą udręką dla dzieci oraz jak można z nimi walczyć.

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, a także tornada nawiedzą w weekend środkową i wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Synoptycy z AccuWeather ostrzegają, że niebezpieczne zjawiska zagrażają blisko 200 milionom Amerykanów. W czwartek tornada pojawiły się na północy kraju.

Domy zrównane z ziemią. Burze zagrażają kolejnym 200 milionom osób

Domy zrównane z ziemią. Burze zagrażają kolejnym 200 milionom osób

Źródło:
PAP, AccuWeather

Tornado przetoczyło się w czwartek przez miasto New Richmond położone w stanie Wisconsin. Groźnie wyglądający lej został uchwycony na nagraniu. W stanie tym obowiązywały tego dnia ostrzeżenia przed burzami.

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox9.com

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ulewy spowodowały w czwartek podtopienia na północy Hiszpanii. W gminie Colunga od północy spadło ponad 72 litrów wody na metr kwadratowy. W regionie trwa usuwanie skutków intensywnych opadów.

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

Źródło:
RTPA, La Voz de Asturias

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 zostało zarejestrowane w czwartek w centralnej Turcji. Jak podały lokalne media, wstrząsy odczuwalne były także w stolicy kraju, Ankarze.

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

Źródło:
CNN Turk, Volcano Discovery, EMSC

Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Źródło:
Kontakt24, WWF

W Tatrach w czwartek zrobiło się biało. Miejscami w ciągu doby dosypać może nawet 12 centymetrów. Zimowo-wiosenne krajobrazy zachęciły wiele osób do wyjścia w góry, ale jak ostrzegają ratownicy TOPR, do wędrówek wysokogórskich powinniśmy odpowiednio się przygotować.

Już jest biało, a śniegu może jeszcze dosypać

Już jest biało, a śniegu może jeszcze dosypać

Źródło:
PAP, TVN24

Powodzie błyskawiczne, który były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły Maryland i Wirginię. W pierwszym stanie ewakuowano ze szkoły 200 osób, w drugim rwąca woda porwała 12-letniego chłopca.

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Źródło:
CNN

Trzy pożary szaleją w północnej części Minnesoty. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. Największy z pożarów, o nazwie Jenkins Creek, strawił ponad 80 kilometrów kwadratowych terenów.

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Źródło:
Reuters, CBS News

Środa w części Polski była burzowa. Zjawiskom towarzyszyły miejscami dość ulewne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Na niebie w Białymstoku pojawiły się groźnie wyglądające chmury - można je zobaczyć na zdjęciu.

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dobiega połowa maja, a do Teksasu dotarły upały. Temperatura miejscami ma przekroczyć 40 stopni, mogą paść historyczne rekordy. Ostrzeżeniami przed spiekotą objęto kilka milionów Amerykanów.

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

Źródło:
CNN, NBC News

Firma Axiom Space poinformowała w środę o nowej dacie startu misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcześniej lot planowano na jeden z ostatnich dni maja.

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W austriackiej Styrii potwierdzono pierwsze przypadki brucelozy u zajęcy. Ta choroba bakteryjna może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych dzikich lub hodowlanych zwierząt, a także dla ludzi.

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMP im. prof. J. Nofera, GIS

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Aktualizacja:
Źródło:
FOX Weather, Reuters, Kathimerini

Mieszkańcy hrabstwa Somerset w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych zmagają się z powodzią. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w dzielnicy Meyersdale, gdzie zalanych zostało wiele domów. W okolicy prowadzona jest akcja ewakuacyjna.

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Źródło:
CBS, CNN,

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+

Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie słucham, co i komu zmarzło podczas tegorocznej majowej fali chłodu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, między Warszawa a Łodzią, na straty poszło aż 80 procent uprawy. Z wielu regionów Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyzny i innych - spływają od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyniły przymrozki.

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

Źródło:
TVN24+

Tegoroczna wiosna w Wielkiej Brytanii może być najsuchsza w historii. Agencja Met Office przekazała, że od początku pory roku w kraju spadło średnio 80 litrów wody na metr kwadratowy, prawie trzy razy mniej niż wynosi średnia wieloletnia. Eksperci ostrzegają, że tak sucha wiosna może oznaczać poważne kłopoty z zasobami wody latem.

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Źródło:
Reuters, BBC

Kontakt z gąsienicami kuprówki rudnicy może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak ostrzegają leśnicy, larwy tego motyla pokryte są włoskami, których dotknięcie powoduje u niektórych wysypkę i swędzenie. Gatunek ten ma także negatywny wpływ na drzewa.

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Źródło:
Nadleśnictwo Lubliniec, Instytut Ochrony Roślin PAN