Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?

[object Object]
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/26

Mszyce żerują na warzywach, owocach, kwiatach i krzewach. Są powszechne i niebezpieczne dla roślin. Istnieją jednak domowe sposoby, żeby sobie z tymi szkodnikami poradzić. A działać trzeba szybko. Jeżeli nie usunie się mszyc, gdy tylko się pojawią, wyssą z rośliny soki i zanieczyszczą ją spadzią.

Mszyce należą do najgroźniejszych szkodników roślin uprawnych.Wiele ziół i kwiatów odstrasza mszyce. Warto je posadzić w ogrodzie.Czosnek, cebula, ocet, płyn do mycia naczyń to składniki mikstur, które pomogą w walce z mszycami.Naturalnym wrogiem mszyc są m.in. biedronki i pająki.

Mszyca – co to jest? Mszyce to małe owady z rzędu pluskwiaków. Opisano około pięciu tysięcy gatunków tych żerujących na roślinach zwierząt. W Polsce odnotowano około 700 gatunków. Mszyce należą do najgroźniejszych szkodników roślin uprawnych. Przyczyna jest prosta – przenoszą choroby wirusowe. Należy jednak pamiętać, że stanowią zarazem ważne ogniwo ekosystemów. Są pokarmem dla wielu gatunków owadów, pająków i ptaków. Jak rozpoznać mszyce? Są małe (od dwóch do pięciu milimetrów), mają miękkie ciała i błoniaste skrzydła. Odwłok określany jest jako baryłkowaty. Co jedzą mszyce? Rośliny, a dokładniej – ich sok. Wysysają go i trawią częściowo, a resztę wydalają. Mszyce są również cenne z naszego punktu widzenia. Ich wydzielina połączona z sokiem komórkowym, wyciekającym z miejsc w drzewach nakłutych przez owady, tworzy spadź. A jest to ciecz wykorzystywana do wytworzenia miodu spadziowego.

Mszyce na roślinach Szkodniki, które pojawiają się na roślinach, za pomocą kłujki wysysają z nich soki. Osobniki uskrzydlone przenoszą choroby wirusowe. Na spadzi natomiast szybko rozwijają się grzyby chorobotwórcze. Nic dziwnego, że skutki żerowania mszyc są poważne. To między innymi: - opóźnione dojrzewanie owoców i mniejszy plon,- zatrzymanie wzrostu pędów,- poskręcane, pożółkłe, a nawet uschnięte liście, - opadanie zawiązków kwiatów i owoców,- - zwiększona wrażliwość roślin na niską temperaturę.

W przydomowych ogrodach najczęściej będziesz borykać się z mszycami na róży, lubczyku, koprze, czereśni czy truskawkach. Istnieje wiele chemicznych środków ochrony roślin, które pozwalają walczyć z tymi szkodnikami. Ale warto wypróbować naturalne, domowe sposoby na mszyce. Są naprawdę skuteczne. Rośliny, których nie lubią mszyce Pierwsza i podstawowa zasada walki z mszycami brzmi: lepiej zapobiegać. Warto posadzić w sąsiedztwie cennych dla nas roślin takie, które odstraszą szkodniki.

Rośliny odstraszające mszyce to na przykład: - czosnek,- kolendra,- lawenda,- petunia,

- anyż,- mięta pieprzowa.Domowe sposoby na mszyce: ocet, czosnek, płyn do naczyń Gdy jednak mszyce już się zadomowią w ogrodzie, trzeba podjąć z nimi walkę. Nie są do tego potrzebne specjalistyczne preparaty. Pamiętaj tylko, że kiedy opryskujesz rośliny wywarami, wyciągami czy innymi mieszankami, trzeba to robić dokładnie. Nie tylko z góry, ale również od spodu. Mszyce usadawiają się w różnych częściach roślin. Wodą w mszyce

Jeżeli pojedyncza roślina została zaatakowana przez mszyce, warto spróbować oblać ją strumieniem zimnej wody. Jeżeli mszyc będzie niewiele, jest szansa, że uda się wypłukać wszystkie osobniki. Są one dość delikatne, więc taki prysznic może je zrzucić. Płyn do naczyń na mszycePolecanym i prostym sposobem jest zastosowanie mieszaniny wody z płynem do naczyń. Wystarczy do wody dodać kilka kropel płynu. Tak powstałą miksturą naciera się lub pryska liście rośliny. Aplikację należy powtarzać co dwa lub trzy dni przez dwa tygodnie. Ocet na mszyceKolejnym domowym sposobem na mszyce jest ocet. Można wykorzystać zwykły ocet spirytusowy. Wystarczy wlać około pół szklanki octu do litra wody. Do tego można dolać kilka kropel płynu do mycia naczyń lub dosypać łyżeczkę startego szarego mydła. Taką mieszanką opryskaj rośliny.

Naturalne preparaty na mszyce Z chwastów i ziół rosnących w ogrodzie lub za płotem łatwo przyrządzić mikstury, które będą pomocne w rozprawieniu się z mszycami. Najczęściej polecane to: Wyciąg z czosnku na mszyce. Wystarczy 200-250 g roztartego czosnku zalać 10 litrami wody, odstawić na cztery dni, rozcieńczyć wodą (1:1) i gotową miksturą opryskać rośliny. Uwaga, kawałki czosnku mogą zapychać spryskiwacz.Cebula na mszyce. 200 g łusek cebuli zalej 10 litrami wody, następnie gotuj przez 35 minut. Po ostudzeniu masz gotowy wywar do spryskania roślin.Wyciąg z mniszka na mszyce. Zbierz 400 g liści mniszka, popularnie nazywanego mleczem, i zalej 10 litrami wody. Po trzech godzinach odstania można wykonać oprysk.

Wyciąg z pokrzywy na mszyce. Kilogram pokrzyw (przed kwitnieniem) zalej 10 litrami wody i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie możesz opryskiwać rośliny.Owady kontra mszyce Mszyce mają też w środowisku swoich naturalnych wrogów. Nawet jeżeli nie przepadamy za pająkami, są one drapieżnikami, które gustują w mszycach i mrówkach. Nie pogardzą też komarami, kleszczami i muchami. Sojusznikiem w walce z mszycami są również biedronki i skorki pospolite. Dla biedronek warto posadzić rośliny kwitnące, a dla skorków koniczynę białą. Biedronki, zwłaszcza ich larwy, są wyjątkowo żarłoczne. Potrafią zjeść w ciągu zaledwie jednej doby około 60 mszyc. Apetyt biedronki zależy jednak od gatunku szkodników. Dorosła biedronka siedmiokropka może w ciągu doby zjeść nawet 200 mszyc występujących na ziemniaku, ale już tylko 30 osobników mszycy burakowej. Warto chronić naturalnych wrogów mszyc. To jeszcze jeden z powodów, by unikać stosowania pestycydów lub używać ich delikatnej formy.

Mszyce w domu – jak się uchronić Aby uchronić się przed atakiem mszyc na rośliny domowe, warto robić trzy rzeczy: Zamontuj drobną siatkę w oknach i porządnie je uszczelnij.Oglądaj dokładnie nowe rośliny, które przynosisz do domu, czy nie ma na nich mszyc. Dobrą praktyką jest kwarantanna rośliny, czyli trzymanie jej przez około czterech tygodni z dala od innych.Często badaj rośliny domowe pod kątem obecności szkodników. Im wcześniej zauważysz inwazję mszyc, tym mniejsze straty poniesiesz. Pamiętaj, obserwuj też pąki i spody liści.

Autor: aw / Źródło: Instytut Ochrony Roślin, researchgate.net, PWN, kalendarzrolnikow.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 15.07 nad częścią kraju pojawią się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Kłębią się ciemne chmury, pada, wieje

Gdzie jest burza? Kłębią się ciemne chmury, pada, wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem na terenie 12 województw. Dla części kraju w poniedziałek wydano również ostrzeżenia w związku z burzami, które miejscami mogą być gwałtowne.

Groźne burze i nieznośne gorąco. IMGW ostrzega

Groźne burze i nieznośne gorąco. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Upał najprawdopodobniej przyczynił się do śmierci pięciu starszych mężczyzn w sobotę i niedzielę we Włoszech - podały media. Cztery z tych osób zmarły na plażach w Apulii na południu, gdzie jest szczególnie gorąco.

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W niedzielę nad Polską przechodziły silne burze. Strażacy ponad 1700 razy wyjeżdżali do usuwania skutków nawałnic - najwięcej interwencji odnotowano na Ziemi Świętokrzyskiej, gdzie wiatr pozrywał dachy z budynków. Zdjęcia i nagrania dostaliśmy na Kontakt 24.

Ponad 1700 interwencji po burzach. Zniszczone budynki, powalone drzewa

Ponad 1700 interwencji po burzach. Zniszczone budynki, powalone drzewa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 15.07 przyniesie dużo słońca, a deszcz i burze pojawią się w nielicznych miejscach. Na południowym wschodzie Polski temperatura osiągnie lub przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 15.07. W części kraju powróci upał

Pogoda na dziś - poniedziałek 15.07. W części kraju powróci upał

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Z powodu ekstremalnych upałów w Rumunii obowiązują alerty pogodowe najwyższego stopnia. Do wtorku temperatura na dużym obszarze kraju może dochodzić nawet do 42 stopni Celsjusza. Według meteorologów mogą paść rekordy.

"Są spełnione warunki, by w wielu miejscowościach padły rekordy"

"Są spełnione warunki, by w wielu miejscowościach padły rekordy"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl