Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?

[object Object]
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/26

Mszyce żerują na warzywach, owocach, kwiatach i krzewach. Są powszechne i niebezpieczne dla roślin. Istnieją jednak domowe sposoby, żeby sobie z tymi szkodnikami poradzić. A działać trzeba szybko. Jeżeli nie usunie się mszyc, gdy tylko się pojawią, wyssą z rośliny soki i zanieczyszczą ją spadzią.

Mszyce należą do najgroźniejszych szkodników roślin uprawnych.Wiele ziół i kwiatów odstrasza mszyce. Warto je posadzić w ogrodzie.Czosnek, cebula, ocet, płyn do mycia naczyń to składniki mikstur, które pomogą w walce z mszycami.Naturalnym wrogiem mszyc są m.in. biedronki i pająki.

Mszyca – co to jest? Mszyce to małe owady z rzędu pluskwiaków. Opisano około pięciu tysięcy gatunków tych żerujących na roślinach zwierząt. W Polsce odnotowano około 700 gatunków. Mszyce należą do najgroźniejszych szkodników roślin uprawnych. Przyczyna jest prosta – przenoszą choroby wirusowe. Należy jednak pamiętać, że stanowią zarazem ważne ogniwo ekosystemów. Są pokarmem dla wielu gatunków owadów, pająków i ptaków. Jak rozpoznać mszyce? Są małe (od dwóch do pięciu milimetrów), mają miękkie ciała i błoniaste skrzydła. Odwłok określany jest jako baryłkowaty. Co jedzą mszyce? Rośliny, a dokładniej – ich sok. Wysysają go i trawią częściowo, a resztę wydalają. Mszyce są również cenne z naszego punktu widzenia. Ich wydzielina połączona z sokiem komórkowym, wyciekającym z miejsc w drzewach nakłutych przez owady, tworzy spadź. A jest to ciecz wykorzystywana do wytworzenia miodu spadziowego.

Mszyce na roślinach Szkodniki, które pojawiają się na roślinach, za pomocą kłujki wysysają z nich soki. Osobniki uskrzydlone przenoszą choroby wirusowe. Na spadzi natomiast szybko rozwijają się grzyby chorobotwórcze. Nic dziwnego, że skutki żerowania mszyc są poważne. To między innymi: - opóźnione dojrzewanie owoców i mniejszy plon,- zatrzymanie wzrostu pędów,- poskręcane, pożółkłe, a nawet uschnięte liście, - opadanie zawiązków kwiatów i owoców,- - zwiększona wrażliwość roślin na niską temperaturę.

W przydomowych ogrodach najczęściej będziesz borykać się z mszycami na róży, lubczyku, koprze, czereśni czy truskawkach. Istnieje wiele chemicznych środków ochrony roślin, które pozwalają walczyć z tymi szkodnikami. Ale warto wypróbować naturalne, domowe sposoby na mszyce. Są naprawdę skuteczne. Rośliny, których nie lubią mszyce Pierwsza i podstawowa zasada walki z mszycami brzmi: lepiej zapobiegać. Warto posadzić w sąsiedztwie cennych dla nas roślin takie, które odstraszą szkodniki.

Rośliny odstraszające mszyce to na przykład: - czosnek,- kolendra,- lawenda,- petunia,

- anyż,- mięta pieprzowa.Domowe sposoby na mszyce: ocet, czosnek, płyn do naczyń Gdy jednak mszyce już się zadomowią w ogrodzie, trzeba podjąć z nimi walkę. Nie są do tego potrzebne specjalistyczne preparaty. Pamiętaj tylko, że kiedy opryskujesz rośliny wywarami, wyciągami czy innymi mieszankami, trzeba to robić dokładnie. Nie tylko z góry, ale również od spodu. Mszyce usadawiają się w różnych częściach roślin. Wodą w mszyce

Jeżeli pojedyncza roślina została zaatakowana przez mszyce, warto spróbować oblać ją strumieniem zimnej wody. Jeżeli mszyc będzie niewiele, jest szansa, że uda się wypłukać wszystkie osobniki. Są one dość delikatne, więc taki prysznic może je zrzucić. Płyn do naczyń na mszycePolecanym i prostym sposobem jest zastosowanie mieszaniny wody z płynem do naczyń. Wystarczy do wody dodać kilka kropel płynu. Tak powstałą miksturą naciera się lub pryska liście rośliny. Aplikację należy powtarzać co dwa lub trzy dni przez dwa tygodnie. Ocet na mszyceKolejnym domowym sposobem na mszyce jest ocet. Można wykorzystać zwykły ocet spirytusowy. Wystarczy wlać około pół szklanki octu do litra wody. Do tego można dolać kilka kropel płynu do mycia naczyń lub dosypać łyżeczkę startego szarego mydła. Taką mieszanką opryskaj rośliny.

Naturalne preparaty na mszyce Z chwastów i ziół rosnących w ogrodzie lub za płotem łatwo przyrządzić mikstury, które będą pomocne w rozprawieniu się z mszycami. Najczęściej polecane to: Wyciąg z czosnku na mszyce. Wystarczy 200-250 g roztartego czosnku zalać 10 litrami wody, odstawić na cztery dni, rozcieńczyć wodą (1:1) i gotową miksturą opryskać rośliny. Uwaga, kawałki czosnku mogą zapychać spryskiwacz.Cebula na mszyce. 200 g łusek cebuli zalej 10 litrami wody, następnie gotuj przez 35 minut. Po ostudzeniu masz gotowy wywar do spryskania roślin.Wyciąg z mniszka na mszyce. Zbierz 400 g liści mniszka, popularnie nazywanego mleczem, i zalej 10 litrami wody. Po trzech godzinach odstania można wykonać oprysk.

Wyciąg z pokrzywy na mszyce. Kilogram pokrzyw (przed kwitnieniem) zalej 10 litrami wody i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie możesz opryskiwać rośliny.Owady kontra mszyce Mszyce mają też w środowisku swoich naturalnych wrogów. Nawet jeżeli nie przepadamy za pająkami, są one drapieżnikami, które gustują w mszycach i mrówkach. Nie pogardzą też komarami, kleszczami i muchami. Sojusznikiem w walce z mszycami są również biedronki i skorki pospolite. Dla biedronek warto posadzić rośliny kwitnące, a dla skorków koniczynę białą. Biedronki, zwłaszcza ich larwy, są wyjątkowo żarłoczne. Potrafią zjeść w ciągu zaledwie jednej doby około 60 mszyc. Apetyt biedronki zależy jednak od gatunku szkodników. Dorosła biedronka siedmiokropka może w ciągu doby zjeść nawet 200 mszyc występujących na ziemniaku, ale już tylko 30 osobników mszycy burakowej. Warto chronić naturalnych wrogów mszyc. To jeszcze jeden z powodów, by unikać stosowania pestycydów lub używać ich delikatnej formy.

Mszyce w domu – jak się uchronić Aby uchronić się przed atakiem mszyc na rośliny domowe, warto robić trzy rzeczy: Zamontuj drobną siatkę w oknach i porządnie je uszczelnij.Oglądaj dokładnie nowe rośliny, które przynosisz do domu, czy nie ma na nich mszyc. Dobrą praktyką jest kwarantanna rośliny, czyli trzymanie jej przez około czterech tygodni z dala od innych.Często badaj rośliny domowe pod kątem obecności szkodników. Im wcześniej zauważysz inwazję mszyc, tym mniejsze straty poniesiesz. Pamiętaj, obserwuj też pąki i spody liści.

Autor: aw / Źródło: Instytut Ochrony Roślin, researchgate.net, PWN, kalendarzrolnikow.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami. Podczas wyładowań wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.07. W nocy pojawią się miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Dzień przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl