W krakowskim parku - Ogrodzie Ptasim - rozpoczęła się akcja "Dokąd tupta jeż". Jej celem jest stawianie domków zimowych dla tych pożytecznych, kolczastych ssaków.
Akcja "Dokąd tupta jeż" rozpoczęła się latem od zaznaczenia na internetowej mapie Krakowa lokalizacji, w których zaobserwowano te kolczaste ssaki. Od czerwca do początku listopada mieszkańcy Krakowa wskazali na planie miasta blisko 500 miejsc, w których żyją jeże.
- Nie spodziewałam się takiego odzewu na nasz apel. Początkowo myślałam o akcji typowo lokalnie, natomiast niespodziewanie rozrosła się ona na teren całego Krakowa. Okazało się, że jeże mieszkają w całym mieście, a krakowianom zależy, aby je chronić - powiedziała Monika Firlej-Balik ze Stowarzyszenia Zielone Grzegórzki, inicjatorka akcji, którą prowadzi to stowarzyszenie przy współpracy Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Drewniane domki
- Mam nadzieję, że z Grzegórzek wezmą przykład inne krakowskie dzielnice. Żyjemy w dużym, rozwijającym się mieście, nie unikniemy budowania ulic, budynków, ale możemy wpłynąć na to, aby zadbać o tereny zielone i najlepszą ochronę żyjących tu gatunków - dodała.
W pierwszej kolejności drewniane domki zimowe dla jeży powstaną na Grzegórzkach. Wokół nich zostaną zaaranżowane tak zwane ekostrefy - czyli miejsca objęte zakazem koszenia traw i przycinania krzewów. Dzięki domkom, jeżom łatwiej będzie przetrwać zimę, a zakaz koszenia spowoduje, że zwierzęta bez względu na porę roku będą mogły czuć się bezpiecznie w okolicy. Domki mają labiryntową konstrukcję. Dzięki niej jeże mogą do nich wchodzić bez przeszkód, ale już żaden większy drapieżnik nie dostanie się do środka.
Jeże są pożyteczne
- Pierwsze ekostrefy w Krakowie zostały utworzone w 2017 roku. Są to miejsca, w których zabiegi pielęgnacyjne, takie jak grabienie liści, koszenie trawy czy przycinka drzew, zostały ograniczone do minimum. Pozostawiane są także kłody martwego drewna i gałęzie. Każda ze stref przez cały rok zapewnia zwierzętom różnego rodzaju pokarm, a także miejsca schronienia. Rozpoczęliśmy od 11 stref w 9 parkach, a obecnie mamy już w Krakowie 24 strefy przyrodnicze o łącznej powierzchni około 16 hektarów - poinformował Mateusz Nędza z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Organizatorzy akcji zwracają uwagę, że jeż to zwierzę niezwykle pożyteczne. Zjada gryzonie (myszy, nornice), larwy owadów, gady, ślimaki (również te bez muszli), pająki, a także padłe ptaki. Jeże nie chorują też na wściekliznę i jej nie roznoszą.
Autor: anw / Źródło: PAP