Do naszego organizmu dostarczamy dobry i zły cholesterol. Oba rodzaje znajdują się w rożnych produktach. Zobacz co jeść, a czego lepiej unikać, żeby nie mieć problemów z sercem.
Większość cholesterolu w naszych ciałach jest produkowana przez wątrobę zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu, tylko niewielka część jest dostarczana z pożywieniem. Potocznie cholesterolem nazywa się jego formę transportową w krwi, czyli lipoproteiny zawierające w składzie cholesterol. Wyróżnia się dwie formy tych lipoprotein: tak zwany zły cholesterol niskiej gęstości (LDL) i dobry wysokiej gęstości - (HDL).
Problemy z sercem
Podwyższony poziom złego cholesterolu jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Dlatego powinniśmy uważać na to, co jemy i w jakich ilościach oraz zrezygnować z siedzącego trybu życia.
Nadmiar cholesterolu prowadzi przede wszystkim do chorób wieńcowych i powoduje przyspieszony rozwój miażdżycy. Jej konsekwencją jest rozwój choroby niedokrwiennej serca, chromanie przestankowe, udary mózgu, które mogą prowadzić do znacznego upośledzenia sprawności, utraty pracy, konieczności ograniczenia swojej aktywności, a nawet przedwczesnej śmierci (najczęściej w wyniku zawału serca).
Czego unikać?
Należy ograniczyć spożywanie wielu produktów, głównie pochodzenia zwierzęcego:
- mięsa: wieprzowego, kaczki, gęsi;
- podrobów;
- smalcu;
- sera żółtego;
- śmietany;
- jaj;
- masła.
Co jeść?
Aby zwiększyć w organizmie poziom dobrego cholesterolu należy spożywać:
- oleje roślinne: słonecznikowy, lniany, rzepakowy;
- oliwę z oliwek;
- orzechy;
- ryby i owoce morza.
Zadbaj o swój cholesterol. Zobacz przepis na śródziemnomorskie spaghetti durum z owocami morza:
Autor: AD/rp / Źródło: x-news, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: x-news