Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy monitorujący dno Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Irlandii. Było ono usłane jajami dwóch gatunków rekinów - piłogonów i kolcoskórów. Badacze podkreślają, że to największy rekini "żłobek", jaki kiedykolwiek widziano w irlandzkich wodach.
320 kilometrów na zachód od Irlandii, na głębokości około 750 metrów, naukowcy natrafili na ogromny "żłobek" rekinów dwóch gatunków: piłogonów - niewielkich rekinów żyjących w wodach północno-wschodniego Atlantyku i kolcoskórów - nieco rzadszych, będących na ogół samotnikami. Dno morza było usłane jajami.
- Oba gatunki mają znaczenie dla nauki, ponieważ Irlandia ma obowiązek monitorować rekiny głębinowe na mocy dyrektywy Marine Strategy Framework - powiedział Maurice Clarke ze służb Fisheries Ecosystem Advisory Service w Instytucie Morskim.
Samice gromadnie składają tam jaja?
Naukowcy podkreślili, że rzadko znajduje się tak gęste nagromadzenie jaj. Wskazuje to, że samice mogą gromadzić się w tym konkretnym rejonie, żeby składać jaja. W regionie nie natrafiono na młode rekiny, jednak naukowcy chcą mieć te miejsca na oku, żeby potencjalnie obserwować w przyszłości, jak wykluwają się młode.
- Na miejscu nie stwierdziliśmy z pewnością młodych osobników, ale wierzymy, że dorosłe rekiny mogą wykorzystywać zdegradowaną rafę koralową i odsłonięte skały węglanowe, aby składać w niej jaja - powiedział David O’Sullivan, główny naukowiec projektu SeaRover, w ramach którego dokonano odkrycia. - Zdrowa rafa koralowa w sąsiedztwie może służyć jako schronienie dla młodych rekinów po wykluciu - dodał.
"Żłobek" tak duży, jakiego jeszcze nie widziano
"Żłobek" został odnaleziony w jednym z sześciu specjalnych obszarów ochronnych w oceanicznych terenach Irlandii. Zostały one wyznaczone przez Unię Europejską. Są domem dla ogromnej liczby morskich organizmów - od koralowców po bogactwo różnych gatunków ryb. W tych rejonach nie można między innymi łowić ryb ze statków.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z odkrycia rekiniego "żłobka" tak dużego, jakiego jeszcze nie widzieliśmy w irlandzkich wodach. Te badania pokazują znaczenie dokumentowania wrażliwych siedlisk morskich i pozwolą nam lepiej zrozumieć biologię tych pięknych zwierząt i funkcjonowanie ekosystemu w obszarze Ireland’s Biologically Sensitive Area - dodał O’Sullivan.
Badania umożliwił zdalnie sterowany pojazd
Odkrycia dokonano w ramach projektu SeaRover za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu Holland 1. Głównym celem programu jest monitorowanie dna morskiego. Badania prowadzane są od lipca ubiegłego roku. O znalezisku poinformowano podczas czwartkowej konferencji INFOMAR Seabed Mapping Seminar w Kinsale.
SeaRovery jest ufundowany przez rząd Irlandii oraz Europejski Fundusz Morski i Rybacki. Badania były prowadzone i koordynowane przed program INFOMAR, który jest wspólnym przedsięwzięciem irlandzkich służb geologicznych Georogical Survey Ireland oraz Instytutu Morskiego, ufundowanym przez Departament Komunikacji, Działań Klimatycznych i Środowiska.
Zobacz cały materiał dotyczący odkrycia
Autor: ao/aw / Źródło: marine.ie, independent.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Marine Institute, INFOMAR, EMFF