Korzyści płynących z regularnego spożywania śniadania jest mnóstwo. Nie powinny o tym zapominać ani osoby dbające o zdrowie, ani o figurę.
Na łamach "American Journal of Clinical Nutrition" opublikowano badania dowodzące, że pomijanie lub wykluczanie śniadań może zwiększyć ryzyko zachorowań na cukrzycę typu 2., zwłaszcza wśród kobiet. Opuszczanie tego posiłku powoduje zaburzenia metaboliczne - negatywnie wpływa na stężenie glukozy i insuliny oraz profilu lipidowego krwi.
Z kolei wyniki badań opublikowane w japońskim czasopiśmie "Circulation", zajmującym się upowszechnianiem wiedzy o zagrożeniach związanych z chorobami serca i układu krążenia, potwierdzają, że codzienne spożywanie śniadań obniża stężenie złego cholesterolu, który jest przyczyną występowania chorób wieńcowych. Z obserwacji prowadzonej przez 16 lat na grupie ponad 20000 mężczyzn wynika, że prawdopodobieństwo rozwinięcia się chorób wieńcowych było wyższe o 27 procent u tych, którzy rezygnowali z codziennego śniadania.
Czujemy się lepiej
Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego dobre śniadanie zapewnia niezbędną dawkę energii na cały dzień i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Zbilansowany posiłek poprawia naszą witalność i koncentrację. Jedzenie śniadań poprawia też naszą pamięć.
Utrata wagi
Solidne śniadania sprawiają, że nie podjadamy między posiłkami i nie sięgamy po niezdrowe przekąski w ciągu dnia.
Deborah Herlax Enos, ekspert w dziedzinie odchudzania, radzi codzienne spożywanie śniadania osobom chcącym zrzucić na wadze. Jeżeli śniadanie stanowi nasz największy posiłek w ciągu dnia, możemy liczyć na spore efekty w walce z nadwagą. Wśród ludzi będących na diecie i jedzących ten posiłek regularnie, zaobserwowano utratę wagi - w ciągu trzech miesięcy schudli oni ponad osiem kilogramów. Pozostali uczestnicy badania, spożywając tę samą liczbę kalorii dziennie, a pomijając śniadania, schudli jedynie trzy kilogramy w takim samym czasie.
Autor: agr/map / Źródło: livescience.com