Czy śnieg w październiku wróży wczesną zimę?

Prognoza pogody na wtorek i kolejne dni
Prognoza pogody na wtorek i kolejne dni
Prognoza pogody na wtorek i kolejne dni

Jest zimno. Czy to znaczy, że zima przyjdzie wcześniej? Modele surowej zimy nie widzą, ale mogą się mylić - pisze na swoim blogu synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Co przyrodnicy na to? Pojawiły się w Polsce sygnały, że jelenie w tym roku wcześniej rozpoczęły rykowisko. Na Dolnym Śląsku i w Bieszczadach zaczęły pojękiwać po lasach już w końcu sierpnia, a okres godowy u tych zwierząt przypada na przełom września i października.

Jak jest z łosiami? Ich gody, czyli bukowisko, przebiegają o czasie. Mroźna ostatnio pogoda w niczym im nie przeszkodziła, a w Puszczy Kampinoskiej temperatura nad ranem spadała do -9 st. C. A jednak, co niezwykłe, samce łosi dają się podejść, do tego spokojnie przebywają blisko siebie, bez oznak agresji, bez chęci walki. Czy stoi za tym łagodność kampinoskich łosi, czy to już koniec tegorocznych godów? Zastanawiające jest czy zwierzęta wyczuły chłodną jesień i przeczuwają trudną zimę?

Spadek temperatury o 30 st. C

Jeszcze sześć tygodni temu Polska pławiła się w masach powietrza znad Sahary. We wtorek 1 września rano (godz. 8:00) w Warszawie były 23 st. C, a w Zakopanem 24 st. C. Po południu temperatura wzrosła do 37 st. C. Tarnowie. W poniedziałek rano 12 października (godz. 8:00) temperatura wyniosła 1 st. C. w stolicy i -2 st. C w Zakopanem. Po południu było zaledwie 0 st. C w Częstochowie, 2 st. C w Tarnowie i Łodzi, 7 st. C w Warszawie, 9 st. C w Łebie. W dużym uproszczeniu - w ciągu około 42 dni temperatura maksymalna spadła w Polsce o ponad 30 st. C. To obrazuje cały dramatyzm sytuacji mieszkańców Polski i klimatu umiarkowanego, przejściowego, ze zmiennymi typami pogód.

Centymetry białego puchu

Mamy za sobą mróz w arktycznej masie powietrza do -12 st. C przy gruncie. 12 października przyszedł śnieg. W nocy z niedzieli na poniedziałek spadło go od 2 do 10 cm. Śnieg jest jednak mokry, a grunt jeszcze zbyt ciepły, by miał się biały puch utrzymać. W Krakowie leży go około 2 cm, w Kielcach 3 cm. Lepsze warunki do utrzymania się pokrywy śnieżnej panują w górach i miejscowościach podgórskich, jak Zakopane, gdzie może być go 10 cm.

Będzie ciepło, ale krótko

Śnieg i śnieg z deszczem padać będą jeszcze we wtorek 13 października miejscami na północy, w centrum i na wschodzie kraju. Od środy 14 października popada sam deszcz, zresztą popłynąć mają z południa cieplejsze masy powietrza. Surowość zalegającej nad nami masy ustąpi miejsca łagodności masy z południa, znad Azji Mniejszej. Jest szansa, że na południu kraju, gdzie obficie padał śnieg, w sobotę 17 października temperatura wzrośnie do 18 st. C. To ciepło trwać ma chwilę. Po 20 października modele wyliczają kolejne uderzenie arktycznego zimna. W prognozach numerycznych widać na mapach piękne wykształconą zatokę chłodu, sięgającą od Oceanu Arktycznego przez Skandynawię, Białoruś, Polskę, Ukrainę po Rumunię.

Jaka będzie zima?

Co dalej? Po kapryśnym i chłodnym październiku prognozy NOAA (amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanu i Atmosfery) wieszczą ciepło od listopada do marca 2016 roku.

Wiemy, że nasila się zjawisko El Nino (ponadprzeciętnie wysoka temperatura wód powierzchniowych Pacyfiku w strefie równikowej), którego kulminacja ma nastąpić około Bożego Narodzenia. Tegoroczne Dzieciątko ma być silnym brzdącem, ochrzczonym przez naukowców budzącym grozę imieniem "Godzilla". Szczególnie mocno zaburzyć ma globalną cyrkulację atmosfery.

Na naszym globie stale ma miejsce wymiana energii, przepływ ciepła na północ oraz chłodu na południe. W globalnej cyrkulacji wyróżnia się komórki cyrkulacyjne, w obrębie których i między którymi odbywa się ruch powietrza. Tym samym strefa międzyzwrotnikowa może wpływać na procesy atmosferyczne w strefie umiarkowanej. Pozostaje pytanie jak silny jest ten wpływ?

Uważa się, że w czasie silnej fazy El Nino zamiast najczęściej występującej w naszych szerokościach geograficznych cyrkulacji strefowej (w przewadze zachodniej), częściej występuje cyrkulacja południkowa. Minione lato to doskonały przykład przeważającej cyrkulacji wzdłuż południków o dominującej składowej południowej.

Ale podobnie nie musi być nadchodzącej zimy. Może dominować cyrkulacja południkowa, ale z sektora północnego. Zauważono, że zimy w Europie Środkowej są mroźniejsze i bardziej śnieżne w czasie El Nino - w Polsce obserwowano więcej opadów w szczycie i pod koniec jego trwania. Wzrasta więc prawdopodobieństwo, że zima nie będzie taka łagodna, jak modele wieszczą.

Prognoza NOAA na grudzień, gdy el nino będzie najsilniejsze. Mapa pokazuje odchylenie in plus o 1-2 st. temperatury średniej miesięcznej od normy

Czekając na wyjątkową zimę

Uciążliwą zimę 2009/2010, mroźną i śnieżną, poprzedziły silne opady śniegu w październiku. Sypało już 14 października od Podkarpacia i Małopolski przez Lubelszczyznę, Mazowsze, Ziemię Łódzką po Podlasie, Mazury i Suwalszczyznę. 15 października rano grubość pokrywy śnieżnej wyniosła w Zakopanem 58 cm, w Lesku na Podkarpaciu 35 cm i w Lublinie 18 cm. Obecne opady śniegu w Polsce nie są tak intensywne.

Kto marzy o zimie podobnej do tej w 2009/2010 roku? Wtedy zwierzęta wymęczone głodem uciekały z lasu i podchodziły blisko domostw, a Polacy nie mogli doczekać się wiosny…

Mapa opadów dla grudnia. Pokazuje odchylenie in plus od średniej wieloletniej.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Poniedziałek w części kraju zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia na terenie trzech województw. Najgroźniejsze zjawiska są spodziewane w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Tu będzie groźnie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Tu będzie groźnie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela w części kraju upływała pod znakiem gwałtownej aury. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie, deszcz pozalewał piwnice. Strażacy w całym województwie interweniowali ponad 200 razy.

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Około 130 milionów osób jest zagrożonych upałami w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich dniach padło wiele rekordów temperatury i spodziewane są kolejne. Na południowym zachodzie kraju "niebezpieczna i historycznie wysoka fala upałów dopiero się zaczyna" - ostrzegła Narodowa Służba Pogodowa (NWS).

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W poniedziałek 8.07 w niektórych regionach Polski pojawią się przelotne opady deszczu i burze. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni.

Pogoda na dziś - poniedziałek 08.07. Ulga od upału, ale nie od burz

Pogoda na dziś - poniedziałek 08.07. Ulga od upału, ale nie od burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Beryl sunie w kierunku Teksasu. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów, żywioł przybierze jeszcze na sile i uderzy w ląd jako huragan pierwszej kategorii. Przyniesie ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi.

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Źródło:
NHC, CNN, houstonchronicle.com

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe