Czy oczyszczacz powietrza naprawdę łagodzi objawy alergii?

Philips

Oczyszczacze powietrza, to urządzenia znane jako rozwiązanie na problem smogu w okresie zimowym. Te naprawdę skuteczne są w stanie chronić nas przed złej jakości powietrzem, które dostaje się z zewnątrz. Na rynku znajduje się wiele propozycji oczyszczaczy powietrza, ale czy są w stanie pomóc z w łagodzeniu uciążliwych objawów alergii? Odpowiedź brzmi: to zależy.

1. Alergie, w których oczyszczacz powietrza może pomóc, to alergie wziewne

Czynniki wywołujące objawy alergii, czyli alergeny dzielimy na wziewne, pokarmowe i kontaktowe. Wziewne przedostają się z powietrza do organizmu człowieka za pomocą dróg oddechowych - mogą to być zarówno naturalne związki jak kurz, roztocza, pyłki roślin, zarodniki grzybów czy sierść zwierząt, ale czynnikami drażniącymi są również zanieczyszczenia powietrza takie jak: opary farb, chemikalia, środki czyszczące czy smog. Objawy alergii wziewnej są różne, ale do najważniejszych należą: nieżyt nosa, kichanie, ból gardła, a przy silnej reakcji nawet podniesiona temperatura ciała. Skuteczne oczyszczacze powietrza pomagają usuwać z powietrza w pomieszczeniu niemal 100 procent alergenów wziewnych oraz czynników drażniących, takich jak dym, zapachy i LZO (lotne związki organiczne), które utrudniają oddychanie i potęgują objawy alergii.

2. Odpowiednia technologia to klucz

W zależności od producenta oczyszczacze mogą korzystać z wielu różnych metod oczyszczania powietrza. Niektóre z nich są skuteczne, jeżeli chodzi o usuwanie alergenów, inne nie. Wolny rodnik w ozonie ma zdolność utleniania LZO, rozkładania zapachów i zabijania zarazków, dlatego wiele oczyszczaczy powietrza tworzy ozon, który wdychany przez długi czas lub przy dużym stężeniu wykazuje właściwości toksyczne. Może hamować działanie enzymów komórkowych oraz skutkuje kaszlem, sennością, drapaniem w gardle.

Jak tłumaczy lek. med. Aleksandra Ratajczak: Elektrostatyczne jonizatory uwalniają jony, które powodują, że szkodliwe cząsteczki (w tym alergeny) przyczepiają się do ścian i innych powierzchni. Nie usuwają one jednak wszystkich cząsteczek z powietrza! Dodatkowo produkowany przez nie ozon, sam w sobie ma działanie drażniące na drogi oddechowe.

Należy unikać oczyszczaczy powietrza, które go wytwarzają, ponieważ może on wręcz pogorszyć problemy z oddychaniem. W przypadku, gdy nie mamy pewności czy urządzenie, które chcemy kupić tworzy ozon, należy zapytać producenta. Również oczyszczacze z technologią wykorzystującą jedynie promieniowanie (światło) UV nie pomogą w złagodzeniu objawów alergii. Światło ultrafioletowe o krótkiej długości fali zabija bakterie poprzez zakłócanie ich DNA, niszczenie kwasów nukleinowych i zakłócanie ich funkcji w obszarze komórkowym. Dlatego, że światło UV jest bardzo wydajne przy ciągłej aplikacji jest często używane do sanityzacji medycznej. Oznacza to, że aby było skuteczne, musi świecić nieprzerwanie na organizm. W oczyszczaczach powietrza, które stosują światło UV cząstka nie jest wystawiona na działanie promieniowania UV wystarczająco długo, aby metoda ta była skuteczna. Światło UV nie usuwa również martwego organizmu.

Filtr UV pozwala na usunięcie mikroorganizmów, nie usuwa jednak większości alergenów, kurzu, związków stałych. Nie poradzi sobie również z filtrowaniem gazów. Należy pamiętać, że nie wszystkie systemy ultrafioletowe są jednakowe. Mogą różnić się długością fali - dodaje dr Aleksandra Ratajczak.

Technologia, która polega na filtracji powietrza z wykorzystaniem filtra HEPA, to jeden z najczęstszych i najskuteczniejszych sposobów, w jaki oczyszczacze usuwają alergeny z powietrza. Filtracja HEPA to najlepszy standard filtrowania powietrza - HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) oznacza, że filtr zatrzymuje 99,97 procent wszystkich cząstek o wielkości 0,3 mikrona lub większych. Struktura prawdziwego filtra HEPA jest wystarczająco drobna, aby uchwycić wszystkie powszechne alergeny - takie jak kurz, roztocza, pleśń, sierść i wszelkie pyłki - dzięki czemu naprawdę pomoże złagodzić objawy alergii. Jeśli nie mamy pewności przy zakupie, warto zapytać producenta. Stawiajmy na naturalne usuwanie alergenów – bez jonów, ozonu, szkodliwych środków chemicznych.

Dobre oczyszczacze stosują systemy kilku filtrów łącząc:

- filtry wstępne – usuwające największe zanieczyszczenia – sierść, fragmenty naskórka, pyłki

- filtry węglowe – wiążące związki lotne (w tym dym tytoniowy czy zapachy)

- filtry HEPA, które usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Dzięki potrójnemu systemowi filtracji pozwalają na eliminację do 99,9 % alergenów i zanieczyszczeń -dodaje dr Ratajczak.

Philips

3. Dopasowanie oczyszczacza do wielkości pomieszczenia zapewni odpowiednią efektywność

Wydajność oczyszczania powietrza przez oczyszczacz musi być odpowiednia do wielkości pomieszczenia, do którego ma być przeznaczony. Dlatego należy dopasować zasięg jego działania do wielkości pomieszczenia. Należy również kierować się jego wydajnością określaną jako CADR.

Jak tłumaczy dr hab. n. med. Wojciech Feleszko pediatra, immunolog: Warto wiedzieć, że żeby oczyszczacz był wydajny, powinien być dobrany do wielkości pomieszczeń, w których zamierza się go stosować. Oczyszczacze powietrza mają określony parametr związany z prędkością powietrza, tzw. CADR (wskaźnik czystości dostarczonego powietrza). CADR jest międzynarodowym standardem dla mierzenia skuteczności oczyszczacza powietrza. Ocena ta wskazuje faktyczną objętość przefiltrowanego powietrza dostarczonych przez oczyszczacz powietrza. CADR pokazuje, ile czystego powietrza trafia w ciągu 1h do pomieszczenia. Najlepiej, jeśli w ciągu godziny powietrze w pomieszczeniu zostanie przefiltrowane cztery razy. Czyli pokój 40 metrów kwadratowych będzie optymalnie przefiltrowany przy CADR równym 160 metrów sześciennych na godzinę.

4. Oczyszczacz nie oczyszczacza przez ściany

Oczyszczacze powietrza działają w jednym pomieszczeniu, nie są urządzeniami centralnymi, co oznacza, że umieszczając go w sypialni powietrze nie będzie oczyszczane w salonie, kuchni czy na korytarzu nawet, jeśli otworzymy drzwi. Ustawienie go w korytarzu z nadzieję, że oczyści kilka pomieszczeń na raz również nie sprawdzi się. Urządzenie oczyszcza powietrze w jednym pomieszczeniu. Ważne jest również jego prawidłowe ustawienie. Starajmy się umieszczać go na środku pomieszczenia, zapewniając przy tym swobodne zasysanie i wypuszczanie powietrza. Nie stawiajmy oczyszczacza tak by przylegał do mebla czy ściany, ponieważ musi mieć odpowiednią przestrzeń, aby działać skutecznie.

5. Zawsze tam, gdzie Ty

Oczyszczacz może naprawdę pomóc w alergiach wziewnych, pod warunkiem, że będzie znajdował się w pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu. Wiele osób uważa, że salon lub miejsce, w którym ogląda telewizję, jest racjonalnym wyborem. Tak naprawdę to w sypialni spędzamy najwięcej czasu. Ważne jest żeby zadbać o to, aby na noc przenosić oczyszczacz do sypialni. Oczywiście warto mieć urządzenie w pokoju, w którym aktualnie się znajdujemy, a wiele oczyszczaczy wyposażonych jest w wygodne uchwyty do przenoszenia lub kółka, dzięki którym bez trudu można je przemieszczać.

6. Wymiana filtrów

Należy pamiętać, że im bardziej zanieczyszczone filtry, tym efektywność oczyszczania spada. Dlatego wymiana filtrów jest bardzo ważna, aby skutecznie oczyszczać powietrze. Ale jak często wymieniać filtry? Niektóre oczyszczacze powietrza posiadają specjalny alarm, dzięki któremu nie musisz kontrolować stanu filtrów. Alarm poinformuje Cię o konieczności czyszczenia filtra wstępnego lub wymiany pozostałych. Jeśli filtr nie zostanie szybko wymieniony, urządzenie przestanie działać, ponieważ oczyszczanie nie byłoby skuteczne. Takie rozwiązanie daje Ci pewność, że powietrze będzie zawsze czystsze i zdrowsze.

7. Kontrola jakości powietrza

Wydawać by się mogło, że coś czego nie widać nie może być kontrolowane. Na rynku dostępne są oczyszczacze powietrza, które wyposażone są w bardzo precyzyjne czujniki, dzięki którym w łatwy sposób pokazują poziom zanieczyszczenia, np. poprzez wskaźnik poziomu alergenów i cząsteczek PM2,5. Wygodnym i bardzo prostym sposobem odczytania jakości powietrza jest również wskaźnik LED, który pokaże to poprzez system kolorowych światełek. Warto również zwrócić uwagę, czy oczyszczacz działa automatycznie, czyli czujnik pobudza go do intensywniejszej pracy w przypadku wykrycia szkodliwego poziomu zanieczyszczenia.

Nowe technologie dostarczają nam także rozwiązań w postaci aplikacji mobilnych, które współdziałają z oczyszczaczami np. aplikacja Air Matters. Jakie są zalety? Air Matters umożliwia monitorowanie jakości powietrza nie tylko jeśli chodzi o smog, ale również dostarcza informacji na temat pylenia, co jest szczególnie istotne dla alergików. Prognoza pokazująca poziom różnych typów pyłków w okresie najbliższych trzech dni obejmuje najważniejsze alergeny, takie jak pyłki brzozy, trawy, drzewa oliwnego, ambrozji, bylicy i olchy. Aplikacja monitoruje stan powietrza w czasie rzeczywistym na zewnątrz, ale dzięki współpracy z oczyszczaczem pozwala sprawdzić mierzoną przez niego jakość powietrza w domu i zmieniać ustawienia jego pracy, nawet gdy jesteśmy w biurze czy w podróży.

Philips

8. Oczyszczacz nie powinien pracować przy otwartym oknie

Wydaje się to być oczywistą sprawą, jednak wiele osób zapomina o tym. Gdy używamy oczyszczacza powietrza, powinniśmy to robić przy zamkniętych oknach, żeby oczyszczanie było skuteczne, a efekt oczyszczanego powietrza pozostał na dłużej. Zaleca się wietrzenie pomieszczeń, po którym oczyścimy powietrze, ale przy zamkniętych już oknach. Wietrzyć trzeba, pamiętajmy jednak, z uwagi na okresy pylenia w ciągu dnia czy alerty smogowe zimą, że powinniśmy robić to w odpowiednich porach.

Rośliny najbardziej pylą w godzinach porannych, więc lepiej otwierać okna po południu i w nocy. Nie bez znaczenia jest również pogoda. Najwięcej pyłków uwalnia się w ciepłe, suche, wietrzne dni - tłumaczy dr Feleszko.

9. Dedykowane tryby

Warto, aby oczyszczacz posiadał specjalne tryby pracy automatycznej, aby spersonalizować i zoptymalizować proces oczyszczania powietrza. Oprócz trybu ogólnego dobrze, żeby oczyszczacz posiadła tryb antyalergenowy, wyjątkowo czuły na obecność alergenów w powietrzu. Dodatkowo bardzo skuteczny w walce z drobnoustrojami tryb bakterie i wirusy. Kiedy oczyszczacz wykryje nawet najmniejszą zmianę, w jakości powietrza, zwiększy swoją wydajność, aby skutecznie je oczyścić. Często oczyszczacze posiadają także tryby manualne - od bardzo cichego do niezwykle silnego trybu szybkości.

10. Rekomendacja uznanych instytutów

Wybór oczyszczacza nie jest łatwy, zwłaszcza gdy samych urządzeń, jak i metod oczyszczenia, jest bardzo dużo. Wówczas warto polegać na opinii uznanych instytutów.

Dobre oczyszczacze posiadają rekomendację uznanych autorytetów - Polskiego Towarzystwa Alergologicznego czy ECARF, które testują je pod kątem ich faktycznej skuteczności w zmniejszaniu objawów alergii - wyjaśnia dr Wojciech Feleszko.

Jeśli oczyszczacz powietrza spełnia powyższe warunki, to w skuteczny sposób pomoże w łagodzeniu objawów alergii wziewnej. Nie zapominajmy też o rutynowych działaniach jak np. odpowiednie sprzątanie w domu alergika, które połączone z oczyszczaniem powietrza będą dawały jeszcze lepsze rezultaty.

U osób cierpiących na alergie pyłkowa, które używały oczyszczaczy powietrza Philips, można było stwierdzić mniejsze jej objawy, takie jak: kichanie, łzawienie, zaczerwienienie oczu, świąd nosa, świąd skóry, katar.[1]

[1] Test kliniczny przeprowadzony na oczyszczaczach powietrza Philips przy użyciu pyłków traw, Bergmann; sierpień 2015

Autor: Philips

Pozostałe wiadomości

W pogodzie nareszcie widać zmiany. Dominująca pod koniec maja cyrkulacja zachodnia, przynosząca fronty atmosferyczne i opady deszczu, powoli zmieni się w południową. Co to oznacza dla naszego zakątka Europy?

Upał w prognozach. Już wkrótce może być nawet 30 stopni

Upał w prognozach. Już wkrótce może być nawet 30 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Środa ma upłynąć pod znakiem niebezpiecznej aury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń na ten dzień. Wynika z niej, że w dziewięciu województwach mogą pojawić się alarmy przed burzami.

Alarmy IMGW mogą objąć pół Polski. Tu warto zachować ostrożność

Alarmy IMGW mogą objąć pół Polski. Tu warto zachować ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dziś w nocy ma dojść do kolejnego lotu testowego Starshipa, megarakiety od firmy SpaceX. Będzie to już dziewiąta próba startu. Poprzednie dwie zakończyły się spektakularnymi eksplozjami.

Poprzednie próby zakończyły się eksplozjami. Megarakieta od SpaceX czeka na kolejny test

Poprzednie próby zakończyły się eksplozjami. Megarakieta od SpaceX czeka na kolejny test

Źródło:
PAP, SpaceX

Mirunga, potocznie nazywana słoniem morskim pojawiła się we wtorek w mieście portowym Gordon's Bay w Republice Południowej Afryki. Niespodziewanego gościa uchwycono na nagraniu.

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Źródło:
Reuters, Independent Online, news24.com

Pogoda na jutro - środa 28.05. W nocy może przelotnie popadać na zachodzie kraju. W ciągu dnia na niebie zobaczymy sporo chmur, które przyniosą deszcz oraz burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 23 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 28.05. Nocą lokalnie popada deszcz, w dzień może zagrzmieć

Pogoda na jutro - środa 28.05. Nocą lokalnie popada deszcz, w dzień może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Brazylijscy terapeuci nauczyli półrocznego jaguara instynktu drapieżnika. Młode zwierzę zostało wykradzione matce przez jednego z mieszkańców stanu Roraima na północy kraju. Zdaniem ekspertów, całkowita terapia będzie czasochłonna i może potrwać nawet dwa lata.

Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata

Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata

Źródło:
PAP

W nadchodzących dniach pogodę w Polsce będzie kształtował wir niżowy Ole. Przyniesie opady deszczu, a także i burze. W weekend temperatura zbliży się do 30 stopni Celsjusza.

Burze powrócą. Co jeszcze przyniosą kolejne dni

Burze powrócą. Co jeszcze przyniosą kolejne dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bombaj nawiedziły obfite opady deszczu związane z nadejściem monsunu. Doprowadziły do powstania gwałtownej powodzi w ponad 12-milionowym mieście. Ulice zmieniły się w rwące potoki. Zdaniem ekspertów, tak mocno nie padało w tym rejonie od ponad wieku.

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Źródło:
CNN, Times of India, Hindustan Times

Start misji Axiom-4 zaplanowany jest na 8 czerwca. Na pokładzie kapsuły Crew Dragon, która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, znajdzie się doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polski astronauta opowiedział TVN24+ o tym, jak wyglądają ostatnie przygotowania do lotu na orbitę, jakie momenty najbardziej zapadły mu w pamięć podczas szkolenia, i tym, co usłyszał od legendy amerykańskiej astronautyki.

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

Źródło:
TVN24+

Doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski odbywa kwarantannę przed zbliżającym się lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To oznacza, że nie będzie mógł oddać głosu w nadchodzącej drugiej turze wyborów prezydenckich. W rozmowie z Hubertem Kijkiem z TVN24 BiS polski astronauta zachęcił jednak wszystkich do wzięcia udziału w niedzielnym głosowaniu.

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii liczą straty po powodzi, jaka nawiedziła ten region w ubiegłym tygodniu. Zdaniem premiera Anthony'ego Albanese, całkowita odbudowa po katastrofie może zająć wiele miesięcy. Wielka woda zalała tysiące posiadłości i odebrała życie co najmniej pięciu osobom.

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

Źródło:
Reuters

Gwałtowne burze przeszły nad stanem Oklahoma. Jak opisywały lokalne media, zjawiskom towarzyszyły opady gradu o średnicy piłek baseballowych. Miejscami doprowadzały one do wypadków drogowych.

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

Źródło:
Reuters, News9

Narażenie ciężarnej matki na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych objawów astmy u jej dzieci - uważają naukowcy. Najnowsze badania przeprowadzone na myszach wykazało, że przebywanie w smogu w trakcie ciąży wpływa na kondycję płuc i układu odpornościowego potomstwa.

Przez ten czynnik astma u dzieci może się nasilać

Przez ten czynnik astma u dzieci może się nasilać

Źródło:
News Medical, Airqualitynews

Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odchody pingwinów mogą hamować proces ocieplania klimatu - uważają naukowcy. Najnowsze badanie wykazało, że zawarty w nich amoniak przyczynia się do powstawania chmur odbijających światło słoneczne. Szczegóły przedstawiono na łamach czasopisma "Communications Earth & Environment".

Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu

Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu

Źródło:
Phys.org

Pomimo stopniowego ocieplenia w części kraju w górach nadal dominują zimowe warunki. Pod koniec maja śnieg zalega nie tylko w wysokich partiach gór. Ratownicy apelują o ostrożność przy wybieraniu się na szlaki.

Zima w Tatrach trzyma się mocno

Zima w Tatrach trzyma się mocno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mrówki kojarzą nam się z pracowitością. Jak się okazało, te małe bezkręgowce są też bardzo pomocne. Naukowcy z Polski zaobserwowali, że skłonność do ratowania u mrówek zależy od ich wieku. Starsze robotnice robią to chętniej niż młodsze - przekazali eksperci.

To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają

To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają

Źródło:
PAP

Reporter24 uchwycił na zdjęciu białego łosia, który wyglądem przypominał mu ducha. - Pierwszy raz widziałem takiego osobnika - powiedział pan Jacek, autor fotografii.

"Wyglądał jak duch". Reporter24 zobaczył białego łosia

"Wyglądał jak duch". Reporter24 zobaczył białego łosia

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpoczęła na Florydzie kwarantannę przed lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - podała firma Axiom Space. Odosobnienie ma zapewnić zdrowie załodze misji i astronautom, którzy już przebywają na orbicie.

Sławosz Uznański-Wiśniewski na kwarantannie przed lotem w kosmos

Sławosz Uznański-Wiśniewski na kwarantannie przed lotem w kosmos

Źródło:
PAP

Trwa erupcja hawajskiego wulkanu Kilauea. Na tle wypływającej z krateru lawy zapozował Konrad Piasecki, dziennikarz TVN24. - Spektakularnie wygląda jego erupcja - powiedział Radosław Mróz, prezenter TVN24, który robił zdjęcie.

Zdjęcie w studiu na tle wulkanu. Trwa erupcja

Zdjęcie w studiu na tle wulkanu. Trwa erupcja

Źródło:
Reuters, TVN24, USGS

Trąba powietrzna pojawiła się w niedzielę w chilijskim mieście Puerto Varas. Towarzyszący żywiołowi wiatr osiągał w porywach prawie 180 kilometrów na godzinę. W wyniku przejścia żywiołu kilkadziesiąt domów zostało uszkodzonych. Jak podały lokalne media, osiem osób zostało rannych.

Zniszczone domy, ranni. "Nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego"

Zniszczone domy, ranni. "Nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego"

Źródło:
Reuters, infobae.com, lanacion.com

Populacja rysia iberyjskiego, który do niedawna należał do zagrożonych wyginięciem gatunków, jest rekordowa - poinformował portugalski Instytut Ochrony Przyrody i Lasów (ICNF).

Rekordowa populacja rysia. Niedawno był zagrożony wyginięciem

Rekordowa populacja rysia. Niedawno był zagrożony wyginięciem

Źródło:
PAP

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Majowy rekord temperatury padł w niedzielę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Sweihan w centrum kraju termometry pokazały 51,6 stopnia Celsjusza. Skwarnie było w stolicy kraju, Abu Zabi, gdzie w piątek temperatura także wzrosła powyżej 50 stopni.

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Źródło:
AFP, Gulf Today

Malowniczy wschód Księżyca nad Śnieżką został uchwycony przez Reportera24. Jak opowiadał autor zdjęcia, wykonanie takiej fotografii wymaga odpowiednich przygotowań i sporo umiejętności. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Źródło:
Kontakt24

Młody daniel samotnie błąkał się w sobotę po ulicach Ustki (woj. pomorskie). Zwierzę poruszało się blisko ruchliwej drogi, co stanowiło zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Ostatecznie młody osobnik trafił do lecznicy weterynaryjnej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Źródło:
Kontakt24, Encyklopedia Leśna

Czy mumia może pachnieć? Tak - i to całkiem przyjemnie. Korzystając z szeregu technik laboratoryjnych i własnych nosów, naukowcy wyizolowali substancje zapachowe utrwalone podczas egipskich ceremonii pogrzebowych. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy mogli sami doświadczyć tego zapachu.

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Źródło:
Reuters, CNN

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego niemal połowa polskiego społeczeństwa zmaga się z alergią. Skala problemu z roku na rok się powiększa, a do tego jest coraz więcej substancji wywołujących uczulenie. Jakie są rodzaje alergii i jak je rozpoznać? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Źródło:
Otrivin

W sobotę przez pakistański Pendżab przeszła burza piaskowa, po której nastąpiły ulewy. Kilka osób zginęło. Załamanie pogody przyszło po nękającej prowincję od kilku dni fali upałów.

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Źródło:
Reuters, CNN

Po raz pierwszy w materiale genetycznym komarów żyjących na terenie Wielkiej Brytanii wykryto Wirusa Zachodniego Nilu (WNV), o czym poinformowała w tym tygodniu UK Health Security Agency.

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

Źródło:
Guardian

W sobotę w środkowej Słowacji niedźwiedzica, której towarzyszyły młode, zaatakowała 49-letniego mężczyznę. Trafił on do szpitala. Do ataku doszło na terenie firmy produkującej pokrycia dachowe.

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Źródło:
PAP, noviny.sk