Czy oczyszczacz powietrza naprawdę łagodzi objawy alergii?

Philips

Oczyszczacze powietrza, to urządzenia znane jako rozwiązanie na problem smogu w okresie zimowym. Te naprawdę skuteczne są w stanie chronić nas przed złej jakości powietrzem, które dostaje się z zewnątrz. Na rynku znajduje się wiele propozycji oczyszczaczy powietrza, ale czy są w stanie pomóc z w łagodzeniu uciążliwych objawów alergii? Odpowiedź brzmi: to zależy.

1. Alergie, w których oczyszczacz powietrza może pomóc, to alergie wziewne

Czynniki wywołujące objawy alergii, czyli alergeny dzielimy na wziewne, pokarmowe i kontaktowe. Wziewne przedostają się z powietrza do organizmu człowieka za pomocą dróg oddechowych - mogą to być zarówno naturalne związki jak kurz, roztocza, pyłki roślin, zarodniki grzybów czy sierść zwierząt, ale czynnikami drażniącymi są również zanieczyszczenia powietrza takie jak: opary farb, chemikalia, środki czyszczące czy smog. Objawy alergii wziewnej są różne, ale do najważniejszych należą: nieżyt nosa, kichanie, ból gardła, a przy silnej reakcji nawet podniesiona temperatura ciała. Skuteczne oczyszczacze powietrza pomagają usuwać z powietrza w pomieszczeniu niemal 100 procent alergenów wziewnych oraz czynników drażniących, takich jak dym, zapachy i LZO (lotne związki organiczne), które utrudniają oddychanie i potęgują objawy alergii.

2. Odpowiednia technologia to klucz

W zależności od producenta oczyszczacze mogą korzystać z wielu różnych metod oczyszczania powietrza. Niektóre z nich są skuteczne, jeżeli chodzi o usuwanie alergenów, inne nie. Wolny rodnik w ozonie ma zdolność utleniania LZO, rozkładania zapachów i zabijania zarazków, dlatego wiele oczyszczaczy powietrza tworzy ozon, który wdychany przez długi czas lub przy dużym stężeniu wykazuje właściwości toksyczne. Może hamować działanie enzymów komórkowych oraz skutkuje kaszlem, sennością, drapaniem w gardle.

Jak tłumaczy lek. med. Aleksandra Ratajczak: Elektrostatyczne jonizatory uwalniają jony, które powodują, że szkodliwe cząsteczki (w tym alergeny) przyczepiają się do ścian i innych powierzchni. Nie usuwają one jednak wszystkich cząsteczek z powietrza! Dodatkowo produkowany przez nie ozon, sam w sobie ma działanie drażniące na drogi oddechowe.

Należy unikać oczyszczaczy powietrza, które go wytwarzają, ponieważ może on wręcz pogorszyć problemy z oddychaniem. W przypadku, gdy nie mamy pewności czy urządzenie, które chcemy kupić tworzy ozon, należy zapytać producenta. Również oczyszczacze z technologią wykorzystującą jedynie promieniowanie (światło) UV nie pomogą w złagodzeniu objawów alergii. Światło ultrafioletowe o krótkiej długości fali zabija bakterie poprzez zakłócanie ich DNA, niszczenie kwasów nukleinowych i zakłócanie ich funkcji w obszarze komórkowym. Dlatego, że światło UV jest bardzo wydajne przy ciągłej aplikacji jest często używane do sanityzacji medycznej. Oznacza to, że aby było skuteczne, musi świecić nieprzerwanie na organizm. W oczyszczaczach powietrza, które stosują światło UV cząstka nie jest wystawiona na działanie promieniowania UV wystarczająco długo, aby metoda ta była skuteczna. Światło UV nie usuwa również martwego organizmu.

Filtr UV pozwala na usunięcie mikroorganizmów, nie usuwa jednak większości alergenów, kurzu, związków stałych. Nie poradzi sobie również z filtrowaniem gazów. Należy pamiętać, że nie wszystkie systemy ultrafioletowe są jednakowe. Mogą różnić się długością fali - dodaje dr Aleksandra Ratajczak.

Technologia, która polega na filtracji powietrza z wykorzystaniem filtra HEPA, to jeden z najczęstszych i najskuteczniejszych sposobów, w jaki oczyszczacze usuwają alergeny z powietrza. Filtracja HEPA to najlepszy standard filtrowania powietrza - HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) oznacza, że filtr zatrzymuje 99,97 procent wszystkich cząstek o wielkości 0,3 mikrona lub większych. Struktura prawdziwego filtra HEPA jest wystarczająco drobna, aby uchwycić wszystkie powszechne alergeny - takie jak kurz, roztocza, pleśń, sierść i wszelkie pyłki - dzięki czemu naprawdę pomoże złagodzić objawy alergii. Jeśli nie mamy pewności przy zakupie, warto zapytać producenta. Stawiajmy na naturalne usuwanie alergenów – bez jonów, ozonu, szkodliwych środków chemicznych.

Dobre oczyszczacze stosują systemy kilku filtrów łącząc:

- filtry wstępne – usuwające największe zanieczyszczenia – sierść, fragmenty naskórka, pyłki

- filtry węglowe – wiążące związki lotne (w tym dym tytoniowy czy zapachy)

- filtry HEPA, które usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Dzięki potrójnemu systemowi filtracji pozwalają na eliminację do 99,9 % alergenów i zanieczyszczeń -dodaje dr Ratajczak.

Philips

3. Dopasowanie oczyszczacza do wielkości pomieszczenia zapewni odpowiednią efektywność

Wydajność oczyszczania powietrza przez oczyszczacz musi być odpowiednia do wielkości pomieszczenia, do którego ma być przeznaczony. Dlatego należy dopasować zasięg jego działania do wielkości pomieszczenia. Należy również kierować się jego wydajnością określaną jako CADR.

Jak tłumaczy dr hab. n. med. Wojciech Feleszko pediatra, immunolog: Warto wiedzieć, że żeby oczyszczacz był wydajny, powinien być dobrany do wielkości pomieszczeń, w których zamierza się go stosować. Oczyszczacze powietrza mają określony parametr związany z prędkością powietrza, tzw. CADR (wskaźnik czystości dostarczonego powietrza). CADR jest międzynarodowym standardem dla mierzenia skuteczności oczyszczacza powietrza. Ocena ta wskazuje faktyczną objętość przefiltrowanego powietrza dostarczonych przez oczyszczacz powietrza. CADR pokazuje, ile czystego powietrza trafia w ciągu 1h do pomieszczenia. Najlepiej, jeśli w ciągu godziny powietrze w pomieszczeniu zostanie przefiltrowane cztery razy. Czyli pokój 40 metrów kwadratowych będzie optymalnie przefiltrowany przy CADR równym 160 metrów sześciennych na godzinę.

4. Oczyszczacz nie oczyszczacza przez ściany

Oczyszczacze powietrza działają w jednym pomieszczeniu, nie są urządzeniami centralnymi, co oznacza, że umieszczając go w sypialni powietrze nie będzie oczyszczane w salonie, kuchni czy na korytarzu nawet, jeśli otworzymy drzwi. Ustawienie go w korytarzu z nadzieję, że oczyści kilka pomieszczeń na raz również nie sprawdzi się. Urządzenie oczyszcza powietrze w jednym pomieszczeniu. Ważne jest również jego prawidłowe ustawienie. Starajmy się umieszczać go na środku pomieszczenia, zapewniając przy tym swobodne zasysanie i wypuszczanie powietrza. Nie stawiajmy oczyszczacza tak by przylegał do mebla czy ściany, ponieważ musi mieć odpowiednią przestrzeń, aby działać skutecznie.

5. Zawsze tam, gdzie Ty

Oczyszczacz może naprawdę pomóc w alergiach wziewnych, pod warunkiem, że będzie znajdował się w pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu. Wiele osób uważa, że salon lub miejsce, w którym ogląda telewizję, jest racjonalnym wyborem. Tak naprawdę to w sypialni spędzamy najwięcej czasu. Ważne jest żeby zadbać o to, aby na noc przenosić oczyszczacz do sypialni. Oczywiście warto mieć urządzenie w pokoju, w którym aktualnie się znajdujemy, a wiele oczyszczaczy wyposażonych jest w wygodne uchwyty do przenoszenia lub kółka, dzięki którym bez trudu można je przemieszczać.

6. Wymiana filtrów

Należy pamiętać, że im bardziej zanieczyszczone filtry, tym efektywność oczyszczania spada. Dlatego wymiana filtrów jest bardzo ważna, aby skutecznie oczyszczać powietrze. Ale jak często wymieniać filtry? Niektóre oczyszczacze powietrza posiadają specjalny alarm, dzięki któremu nie musisz kontrolować stanu filtrów. Alarm poinformuje Cię o konieczności czyszczenia filtra wstępnego lub wymiany pozostałych. Jeśli filtr nie zostanie szybko wymieniony, urządzenie przestanie działać, ponieważ oczyszczanie nie byłoby skuteczne. Takie rozwiązanie daje Ci pewność, że powietrze będzie zawsze czystsze i zdrowsze.

7. Kontrola jakości powietrza

Wydawać by się mogło, że coś czego nie widać nie może być kontrolowane. Na rynku dostępne są oczyszczacze powietrza, które wyposażone są w bardzo precyzyjne czujniki, dzięki którym w łatwy sposób pokazują poziom zanieczyszczenia, np. poprzez wskaźnik poziomu alergenów i cząsteczek PM2,5. Wygodnym i bardzo prostym sposobem odczytania jakości powietrza jest również wskaźnik LED, który pokaże to poprzez system kolorowych światełek. Warto również zwrócić uwagę, czy oczyszczacz działa automatycznie, czyli czujnik pobudza go do intensywniejszej pracy w przypadku wykrycia szkodliwego poziomu zanieczyszczenia.

Nowe technologie dostarczają nam także rozwiązań w postaci aplikacji mobilnych, które współdziałają z oczyszczaczami np. aplikacja Air Matters. Jakie są zalety? Air Matters umożliwia monitorowanie jakości powietrza nie tylko jeśli chodzi o smog, ale również dostarcza informacji na temat pylenia, co jest szczególnie istotne dla alergików. Prognoza pokazująca poziom różnych typów pyłków w okresie najbliższych trzech dni obejmuje najważniejsze alergeny, takie jak pyłki brzozy, trawy, drzewa oliwnego, ambrozji, bylicy i olchy. Aplikacja monitoruje stan powietrza w czasie rzeczywistym na zewnątrz, ale dzięki współpracy z oczyszczaczem pozwala sprawdzić mierzoną przez niego jakość powietrza w domu i zmieniać ustawienia jego pracy, nawet gdy jesteśmy w biurze czy w podróży.

Philips

8. Oczyszczacz nie powinien pracować przy otwartym oknie

Wydaje się to być oczywistą sprawą, jednak wiele osób zapomina o tym. Gdy używamy oczyszczacza powietrza, powinniśmy to robić przy zamkniętych oknach, żeby oczyszczanie było skuteczne, a efekt oczyszczanego powietrza pozostał na dłużej. Zaleca się wietrzenie pomieszczeń, po którym oczyścimy powietrze, ale przy zamkniętych już oknach. Wietrzyć trzeba, pamiętajmy jednak, z uwagi na okresy pylenia w ciągu dnia czy alerty smogowe zimą, że powinniśmy robić to w odpowiednich porach.

Rośliny najbardziej pylą w godzinach porannych, więc lepiej otwierać okna po południu i w nocy. Nie bez znaczenia jest również pogoda. Najwięcej pyłków uwalnia się w ciepłe, suche, wietrzne dni - tłumaczy dr Feleszko.

9. Dedykowane tryby

Warto, aby oczyszczacz posiadał specjalne tryby pracy automatycznej, aby spersonalizować i zoptymalizować proces oczyszczania powietrza. Oprócz trybu ogólnego dobrze, żeby oczyszczacz posiadła tryb antyalergenowy, wyjątkowo czuły na obecność alergenów w powietrzu. Dodatkowo bardzo skuteczny w walce z drobnoustrojami tryb bakterie i wirusy. Kiedy oczyszczacz wykryje nawet najmniejszą zmianę, w jakości powietrza, zwiększy swoją wydajność, aby skutecznie je oczyścić. Często oczyszczacze posiadają także tryby manualne - od bardzo cichego do niezwykle silnego trybu szybkości.

10. Rekomendacja uznanych instytutów

Wybór oczyszczacza nie jest łatwy, zwłaszcza gdy samych urządzeń, jak i metod oczyszczenia, jest bardzo dużo. Wówczas warto polegać na opinii uznanych instytutów.

Dobre oczyszczacze posiadają rekomendację uznanych autorytetów - Polskiego Towarzystwa Alergologicznego czy ECARF, które testują je pod kątem ich faktycznej skuteczności w zmniejszaniu objawów alergii - wyjaśnia dr Wojciech Feleszko.

Jeśli oczyszczacz powietrza spełnia powyższe warunki, to w skuteczny sposób pomoże w łagodzeniu objawów alergii wziewnej. Nie zapominajmy też o rutynowych działaniach jak np. odpowiednie sprzątanie w domu alergika, które połączone z oczyszczaniem powietrza będą dawały jeszcze lepsze rezultaty.

U osób cierpiących na alergie pyłkowa, które używały oczyszczaczy powietrza Philips, można było stwierdzić mniejsze jej objawy, takie jak: kichanie, łzawienie, zaczerwienienie oczu, świąd nosa, świąd skóry, katar.[1]

[1] Test kliniczny przeprowadzony na oczyszczaczach powietrza Philips przy użyciu pyłków traw, Bergmann; sierpień 2015

Autor: Philips

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach słoneczna pogoda będzie przeplatać się z opadami deszczu, a nawet burzami. Burze mogą pojawić się w czwartek i piątek. Będzie bardzo ciepło. Termometry wskażą od 23 do 30 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana w pogodzie

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Kolejne dni przyniosą nam powrót upałów, a w niektórych regionach gorąco będzie przez kilka dni. Sprawdź, gdzie należy uważać na wysoką temperaturę.

IMGW ostrzega. Znów będzie ponad 30 stopni

IMGW ostrzega. Znów będzie ponad 30 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzisiejszej nocy warto spojrzeć w niebo, bo może na nim pojawić się zorza polarna. Prognozowane są dobre warunki do obserwacji tego zjawiska, nawet w południowej Polsce. Sprawdź, czy aura sprzyjać będzie obserwacjom.

"Dziś w nocy popatrzmy w niebo". Co z zorzą polarną w Polsce?

"Dziś w nocy popatrzmy w niebo". Co z zorzą polarną w Polsce?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBK PAN, "Z głową w gwiazdach"

Pożary szaleją w Macedonii Północnej od ponad dwóch tygodni. - Na skutek żywiołu we wsi Kokošinjac zginęła jedna osoba - poinformował we wtorek dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego Stojancze Angelow. To pierwsza ofiara śmiertelna pożarów w tym roku.

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP, Reuters

W okolicach popularnego wśród turystów miasta Split na południu Chorwacji wybuchł pożar. Ogień zaprószony został na składowisku odpadów i bardzo szybko objął swoim zasięgiem suchą roślinność. Jeden strażak został ranny. Płomienie pojawiły się także w okolicach Szybenika.

Ogień szaleje w okolicach Splitu, ranny strażak

Ogień szaleje w okolicach Splitu, ranny strażak

Źródło:
PAP, dalmatinskiportal.hr, index.hr

Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych osuwisk, które we wtorek zeszły w południowo-zachodnich Indiach. Na skutek żywiołu życie straciły 93 osoby. - Sytuacja jest poważna. Rząd powołał wszystkie agencje do akcji ratunkowej - powiedział minister środowiska Kerali A. K. Saseendran.

Pod masą błota i skał zginęło blisko 100 osób

Pod masą błota i skał zginęło blisko 100 osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, onmanorama.com

Chmura ważek opadła na plażę w amerykańskim stanie Rhode Island. Owady krążyły dookoła plażowiczów, zmuszając ich do ucieczki. Chociaż spotkanie ze stawonogami mogło być nieprzyjemne, nie stanowiło zagrożenia.

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Źródło:
Reuters, USA Today

Na plażach kurortu Ayamonte w południowej Hiszpanii zakwitły zielone algi. Choć rośliny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, lokalni mieszkańcy obawiają się, że odstraszą one turystów. Miejscowe władze ogłosiły wdrożenie "planu szokowego" aby pozbyć się alg.

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

Źródło:
ENEX, Diario de Huelva, tvn24.pl

Piękne wykoszone trawniki stały się standardem dobrego utrzymania posesji. Tymczasem może to negatywnie wpływać na środowisko naturalne - mówi botanik prof. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak podkreśla, cierpią na tym nie tylko rośliny.

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Źródło:
PAP

Kaszalot zderzył się ze statkiem w Cieśninie Gibraltarskiej. Waleń był wcześniej obserwowany przez naukowców w tym samym miejscu - nadali mu oni imię Julio. Badacze apelują do żeglarzy o ostrożność i obserwowanie morskiej fauny podczas rejsów.

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Źródło:
BBC, CIRCE

Ogień szaleje na greckiej wyspie Eubea. Od poniedziałku trwa walka z żywiołem, a mieszkańcy kilku miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji. Według strażaków to jeden z najniebezpieczniejszych pożarów tego lata w Grecji.

Walczą z jednym z najgroźniejszych pożarów lata

Walczą z jednym z najgroźniejszych pożarów lata

Źródło:
Reuters, eKathimerini

Pogoda na dziś. Wtorek 30.07 przyniesie słoneczną aurę. Miejscami powieje silniejszy wiatr, który w porywach może rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - wtorek, 30.07. Dużo słońca, chwilami mocniej powieje

Pogoda na dziś - wtorek, 30.07. Dużo słońca, chwilami mocniej powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowna powódź, która była następstwem burz i ulewnych opadów deszczu, nawiedziła park rozrywki Dolly Parton o nazwie Dollywood. Pod wodą znalazło się wiele aut. Jedna osoba została ranna.

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Źródło:
Reuters, CNN

Przyczyną zatrucia prawie 30 osób kąpiących się w ostatnim czasie nad jeziorem Zagłębocze (Lubelskie) były noworowirusy, wywołujące tak zwaną jelitówkę - poinformował w poniedziałek sanepid. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Źródło:
PAP

Japońska agencja meteorologiczna wydała w poniedziałek dla 38 prefektur ostrzeżenie przed zagrażającą życiu falą upałów. Tego dnia w południe na wielu obszarach na wschodzie Honsiu - głównej wyspy Japonii - odnotowano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza.

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Źródło:
PAP, 3.nhk.or.jp

Trasa europejska E45 w rejonie miejscowości Lilla Edet w Szwecji została zablokowana przez osuwisko i ulewy. Konieczna była ewakuacja mieszkańców pobliskich domów. E45 to jedna z najdłuższych tras Europy, łącząca Norwegię z Sycylią.

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Źródło:
PAP, tidningensyre.se

Fala upałów po raz kolejny nawiedziła Włochy. 42 stopnie - taka odczuwalna temperatura prognozowana jest dla Rzymu w poniedziałek. To będzie najgorętszy dotąd dzień w tym roku. W stan gotowości postawiono służby medyczne i opiekę socjalną. Wszystko przez antycyklon afrykański Charon, który przynosi wysoką temperaturę.

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Źródło:
PAP, ilmeteo.it, meteo.it, roma.corriere.it

W ciągu minionej doby wichury nawyrządzały szkód także w krajach bałtyckich. Na Litwie ponad 150 tysięcy odbiorców nie miało w poniedziałek prądu, a niektóre loty zostały odwołane. W Wilnie przewrócone przez wiatr drzewo spadło na przechodnia, zabijając go. Niebezpiecznie było także na Łotwie.

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Źródło:
LRT, LSM, tvnmeteo.pl

W Kalifornii trwa walka z pożarem Park, który strawił obszar porównywalny z metropolią Los Angeles. Płomienie wdarły się do jednej z miejscowości, niszcząc domy i pojazdy. Ogień powoduje także pogorszenie jakości powietrza na dużym obszarze.

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Źródło:
PAP, NPR

Kolejny tankowiec zatonął w Zatoce Manilskiej na Filipinach. Jednostka MTKR Jason Bradley poszła na dno w sobotę. Na morzu trwa akcja zabezpieczania wraku, tym trudniejsza, że zaledwie kilka kilometrów dalej straż przybrzeżna stara się zażegnać skutki zatonięcia innego tankowca.

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Źródło:
Manila Bulletin, tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Lodowcowa powódź" nawiedziła południową Islandię. Na skutek żywiołu zalana została obwodnica łącząca miejscowości Vík í Mýrdal z Kirkjubaejarklaustur. Uszkodzony został też fragment mostu - poinformował w oświadczeniu islandzki urząd meteorologiczny.

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

Źródło:
Reuters, nyr.ruv.is

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Łazik Perseverance mógł odnaleźć ślady dawnego życia na Marsie. Podczas eksploracji doliny, która przed miliardami lat była korytem rzeki, sprzęt natrafił na skałę noszącą intrygujące ślady. Na Ziemi podobne struktury są wiązane z obecnością skamieniałych mikroorganizmów.

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

Źródło:
PAP, NASA