Czy oczyszczacz powietrza naprawdę łagodzi objawy alergii?

Philips

Oczyszczacze powietrza, to urządzenia znane jako rozwiązanie na problem smogu w okresie zimowym. Te naprawdę skuteczne są w stanie chronić nas przed złej jakości powietrzem, które dostaje się z zewnątrz. Na rynku znajduje się wiele propozycji oczyszczaczy powietrza, ale czy są w stanie pomóc z w łagodzeniu uciążliwych objawów alergii? Odpowiedź brzmi: to zależy.

1. Alergie, w których oczyszczacz powietrza może pomóc, to alergie wziewne

Czynniki wywołujące objawy alergii, czyli alergeny dzielimy na wziewne, pokarmowe i kontaktowe. Wziewne przedostają się z powietrza do organizmu człowieka za pomocą dróg oddechowych - mogą to być zarówno naturalne związki jak kurz, roztocza, pyłki roślin, zarodniki grzybów czy sierść zwierząt, ale czynnikami drażniącymi są również zanieczyszczenia powietrza takie jak: opary farb, chemikalia, środki czyszczące czy smog. Objawy alergii wziewnej są różne, ale do najważniejszych należą: nieżyt nosa, kichanie, ból gardła, a przy silnej reakcji nawet podniesiona temperatura ciała. Skuteczne oczyszczacze powietrza pomagają usuwać z powietrza w pomieszczeniu niemal 100 procent alergenów wziewnych oraz czynników drażniących, takich jak dym, zapachy i LZO (lotne związki organiczne), które utrudniają oddychanie i potęgują objawy alergii.

2. Odpowiednia technologia to klucz

W zależności od producenta oczyszczacze mogą korzystać z wielu różnych metod oczyszczania powietrza. Niektóre z nich są skuteczne, jeżeli chodzi o usuwanie alergenów, inne nie. Wolny rodnik w ozonie ma zdolność utleniania LZO, rozkładania zapachów i zabijania zarazków, dlatego wiele oczyszczaczy powietrza tworzy ozon, który wdychany przez długi czas lub przy dużym stężeniu wykazuje właściwości toksyczne. Może hamować działanie enzymów komórkowych oraz skutkuje kaszlem, sennością, drapaniem w gardle.

Jak tłumaczy lek. med. Aleksandra Ratajczak: Elektrostatyczne jonizatory uwalniają jony, które powodują, że szkodliwe cząsteczki (w tym alergeny) przyczepiają się do ścian i innych powierzchni. Nie usuwają one jednak wszystkich cząsteczek z powietrza! Dodatkowo produkowany przez nie ozon, sam w sobie ma działanie drażniące na drogi oddechowe.

Należy unikać oczyszczaczy powietrza, które go wytwarzają, ponieważ może on wręcz pogorszyć problemy z oddychaniem. W przypadku, gdy nie mamy pewności czy urządzenie, które chcemy kupić tworzy ozon, należy zapytać producenta. Również oczyszczacze z technologią wykorzystującą jedynie promieniowanie (światło) UV nie pomogą w złagodzeniu objawów alergii. Światło ultrafioletowe o krótkiej długości fali zabija bakterie poprzez zakłócanie ich DNA, niszczenie kwasów nukleinowych i zakłócanie ich funkcji w obszarze komórkowym. Dlatego, że światło UV jest bardzo wydajne przy ciągłej aplikacji jest często używane do sanityzacji medycznej. Oznacza to, że aby było skuteczne, musi świecić nieprzerwanie na organizm. W oczyszczaczach powietrza, które stosują światło UV cząstka nie jest wystawiona na działanie promieniowania UV wystarczająco długo, aby metoda ta była skuteczna. Światło UV nie usuwa również martwego organizmu.

Filtr UV pozwala na usunięcie mikroorganizmów, nie usuwa jednak większości alergenów, kurzu, związków stałych. Nie poradzi sobie również z filtrowaniem gazów. Należy pamiętać, że nie wszystkie systemy ultrafioletowe są jednakowe. Mogą różnić się długością fali - dodaje dr Aleksandra Ratajczak.

Technologia, która polega na filtracji powietrza z wykorzystaniem filtra HEPA, to jeden z najczęstszych i najskuteczniejszych sposobów, w jaki oczyszczacze usuwają alergeny z powietrza. Filtracja HEPA to najlepszy standard filtrowania powietrza - HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) oznacza, że filtr zatrzymuje 99,97 procent wszystkich cząstek o wielkości 0,3 mikrona lub większych. Struktura prawdziwego filtra HEPA jest wystarczająco drobna, aby uchwycić wszystkie powszechne alergeny - takie jak kurz, roztocza, pleśń, sierść i wszelkie pyłki - dzięki czemu naprawdę pomoże złagodzić objawy alergii. Jeśli nie mamy pewności przy zakupie, warto zapytać producenta. Stawiajmy na naturalne usuwanie alergenów – bez jonów, ozonu, szkodliwych środków chemicznych.

Dobre oczyszczacze stosują systemy kilku filtrów łącząc:

- filtry wstępne – usuwające największe zanieczyszczenia – sierść, fragmenty naskórka, pyłki

- filtry węglowe – wiążące związki lotne (w tym dym tytoniowy czy zapachy)

- filtry HEPA, które usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Dzięki potrójnemu systemowi filtracji pozwalają na eliminację do 99,9 % alergenów i zanieczyszczeń -dodaje dr Ratajczak.

Philips

3. Dopasowanie oczyszczacza do wielkości pomieszczenia zapewni odpowiednią efektywność

Wydajność oczyszczania powietrza przez oczyszczacz musi być odpowiednia do wielkości pomieszczenia, do którego ma być przeznaczony. Dlatego należy dopasować zasięg jego działania do wielkości pomieszczenia. Należy również kierować się jego wydajnością określaną jako CADR.

Jak tłumaczy dr hab. n. med. Wojciech Feleszko pediatra, immunolog: Warto wiedzieć, że żeby oczyszczacz był wydajny, powinien być dobrany do wielkości pomieszczeń, w których zamierza się go stosować. Oczyszczacze powietrza mają określony parametr związany z prędkością powietrza, tzw. CADR (wskaźnik czystości dostarczonego powietrza). CADR jest międzynarodowym standardem dla mierzenia skuteczności oczyszczacza powietrza. Ocena ta wskazuje faktyczną objętość przefiltrowanego powietrza dostarczonych przez oczyszczacz powietrza. CADR pokazuje, ile czystego powietrza trafia w ciągu 1h do pomieszczenia. Najlepiej, jeśli w ciągu godziny powietrze w pomieszczeniu zostanie przefiltrowane cztery razy. Czyli pokój 40 metrów kwadratowych będzie optymalnie przefiltrowany przy CADR równym 160 metrów sześciennych na godzinę.

4. Oczyszczacz nie oczyszczacza przez ściany

Oczyszczacze powietrza działają w jednym pomieszczeniu, nie są urządzeniami centralnymi, co oznacza, że umieszczając go w sypialni powietrze nie będzie oczyszczane w salonie, kuchni czy na korytarzu nawet, jeśli otworzymy drzwi. Ustawienie go w korytarzu z nadzieję, że oczyści kilka pomieszczeń na raz również nie sprawdzi się. Urządzenie oczyszcza powietrze w jednym pomieszczeniu. Ważne jest również jego prawidłowe ustawienie. Starajmy się umieszczać go na środku pomieszczenia, zapewniając przy tym swobodne zasysanie i wypuszczanie powietrza. Nie stawiajmy oczyszczacza tak by przylegał do mebla czy ściany, ponieważ musi mieć odpowiednią przestrzeń, aby działać skutecznie.

5. Zawsze tam, gdzie Ty

Oczyszczacz może naprawdę pomóc w alergiach wziewnych, pod warunkiem, że będzie znajdował się w pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu. Wiele osób uważa, że salon lub miejsce, w którym ogląda telewizję, jest racjonalnym wyborem. Tak naprawdę to w sypialni spędzamy najwięcej czasu. Ważne jest żeby zadbać o to, aby na noc przenosić oczyszczacz do sypialni. Oczywiście warto mieć urządzenie w pokoju, w którym aktualnie się znajdujemy, a wiele oczyszczaczy wyposażonych jest w wygodne uchwyty do przenoszenia lub kółka, dzięki którym bez trudu można je przemieszczać.

6. Wymiana filtrów

Należy pamiętać, że im bardziej zanieczyszczone filtry, tym efektywność oczyszczania spada. Dlatego wymiana filtrów jest bardzo ważna, aby skutecznie oczyszczać powietrze. Ale jak często wymieniać filtry? Niektóre oczyszczacze powietrza posiadają specjalny alarm, dzięki któremu nie musisz kontrolować stanu filtrów. Alarm poinformuje Cię o konieczności czyszczenia filtra wstępnego lub wymiany pozostałych. Jeśli filtr nie zostanie szybko wymieniony, urządzenie przestanie działać, ponieważ oczyszczanie nie byłoby skuteczne. Takie rozwiązanie daje Ci pewność, że powietrze będzie zawsze czystsze i zdrowsze.

7. Kontrola jakości powietrza

Wydawać by się mogło, że coś czego nie widać nie może być kontrolowane. Na rynku dostępne są oczyszczacze powietrza, które wyposażone są w bardzo precyzyjne czujniki, dzięki którym w łatwy sposób pokazują poziom zanieczyszczenia, np. poprzez wskaźnik poziomu alergenów i cząsteczek PM2,5. Wygodnym i bardzo prostym sposobem odczytania jakości powietrza jest również wskaźnik LED, który pokaże to poprzez system kolorowych światełek. Warto również zwrócić uwagę, czy oczyszczacz działa automatycznie, czyli czujnik pobudza go do intensywniejszej pracy w przypadku wykrycia szkodliwego poziomu zanieczyszczenia.

Nowe technologie dostarczają nam także rozwiązań w postaci aplikacji mobilnych, które współdziałają z oczyszczaczami np. aplikacja Air Matters. Jakie są zalety? Air Matters umożliwia monitorowanie jakości powietrza nie tylko jeśli chodzi o smog, ale również dostarcza informacji na temat pylenia, co jest szczególnie istotne dla alergików. Prognoza pokazująca poziom różnych typów pyłków w okresie najbliższych trzech dni obejmuje najważniejsze alergeny, takie jak pyłki brzozy, trawy, drzewa oliwnego, ambrozji, bylicy i olchy. Aplikacja monitoruje stan powietrza w czasie rzeczywistym na zewnątrz, ale dzięki współpracy z oczyszczaczem pozwala sprawdzić mierzoną przez niego jakość powietrza w domu i zmieniać ustawienia jego pracy, nawet gdy jesteśmy w biurze czy w podróży.

Philips

8. Oczyszczacz nie powinien pracować przy otwartym oknie

Wydaje się to być oczywistą sprawą, jednak wiele osób zapomina o tym. Gdy używamy oczyszczacza powietrza, powinniśmy to robić przy zamkniętych oknach, żeby oczyszczanie było skuteczne, a efekt oczyszczanego powietrza pozostał na dłużej. Zaleca się wietrzenie pomieszczeń, po którym oczyścimy powietrze, ale przy zamkniętych już oknach. Wietrzyć trzeba, pamiętajmy jednak, z uwagi na okresy pylenia w ciągu dnia czy alerty smogowe zimą, że powinniśmy robić to w odpowiednich porach.

Rośliny najbardziej pylą w godzinach porannych, więc lepiej otwierać okna po południu i w nocy. Nie bez znaczenia jest również pogoda. Najwięcej pyłków uwalnia się w ciepłe, suche, wietrzne dni - tłumaczy dr Feleszko.

9. Dedykowane tryby

Warto, aby oczyszczacz posiadał specjalne tryby pracy automatycznej, aby spersonalizować i zoptymalizować proces oczyszczania powietrza. Oprócz trybu ogólnego dobrze, żeby oczyszczacz posiadła tryb antyalergenowy, wyjątkowo czuły na obecność alergenów w powietrzu. Dodatkowo bardzo skuteczny w walce z drobnoustrojami tryb bakterie i wirusy. Kiedy oczyszczacz wykryje nawet najmniejszą zmianę, w jakości powietrza, zwiększy swoją wydajność, aby skutecznie je oczyścić. Często oczyszczacze posiadają także tryby manualne - od bardzo cichego do niezwykle silnego trybu szybkości.

10. Rekomendacja uznanych instytutów

Wybór oczyszczacza nie jest łatwy, zwłaszcza gdy samych urządzeń, jak i metod oczyszczenia, jest bardzo dużo. Wówczas warto polegać na opinii uznanych instytutów.

Dobre oczyszczacze posiadają rekomendację uznanych autorytetów - Polskiego Towarzystwa Alergologicznego czy ECARF, które testują je pod kątem ich faktycznej skuteczności w zmniejszaniu objawów alergii - wyjaśnia dr Wojciech Feleszko.

Jeśli oczyszczacz powietrza spełnia powyższe warunki, to w skuteczny sposób pomoże w łagodzeniu objawów alergii wziewnej. Nie zapominajmy też o rutynowych działaniach jak np. odpowiednie sprzątanie w domu alergika, które połączone z oczyszczaniem powietrza będą dawały jeszcze lepsze rezultaty.

U osób cierpiących na alergie pyłkowa, które używały oczyszczaczy powietrza Philips, można było stwierdzić mniejsze jej objawy, takie jak: kichanie, łzawienie, zaczerwienienie oczu, świąd nosa, świąd skóry, katar.[1]

[1] Test kliniczny przeprowadzony na oczyszczaczach powietrza Philips przy użyciu pyłków traw, Bergmann; sierpień 2015

Autor: Philips

Pozostałe wiadomości

Ulewy mają nadciągnąć nad Polskę we wtorek. Za sprawą niżu genueńskiego sumy opadów w niektórych regionach mogą sięgnąć 150 litrów na metr kwadratowy. Najsilniej ma padać w nocy z wtorku na środę oraz w środę.

Ulewy coraz bliżej Polski. Tak będą wędrować nad krajem

Ulewy coraz bliżej Polski. Tak będą wędrować nad krajem

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? We wtorek 8.07 w części Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne, którym towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmi w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu spowodują, że poziom wody w rzekach znacznie wzrośnie. Z tego powodu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne. W mocy są alarmy pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Niż genueński Gabriel przyniesie bardzo obfite opady deszczu. Południe, centrum i południowy wschód Polski są zagrożone powodziami. Jak się przygotować, gdy może dojść do powodzi?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył obszar, na którym obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Najwyższym poziomem alertu zostały objęte kolejne powiaty województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Sprawdź szczegóły.

Coraz więcej czerwonych punktów na mapie Polski. IMGW ostrzega

Coraz więcej czerwonych punktów na mapie Polski. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB został ponownie rozszerzony o kolejne części kraju. Ostrzeżenia zostały wydane w związku z prognozowanymi intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Eksperci podają, że możliwe są podtopienia.

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Stan rzek w Polsce. IMGW informuje, że w części naszego kraju poziom wód osiągnął strefę stanów wysokich. W nadchodzących godzinach istnieje lokalna możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Stan rzek w Polsce. Gdzie notowane są wzrosty?

Stan rzek w Polsce. Gdzie notowane są wzrosty?

Źródło:
IMGW

Ponad 60-letni mężczyzna w piątek nie wrócił ze swojej plantacji na wyspie Sulawesi w Indonezji, a rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Dzień później mieszkańcy wioski, którzy przeszukiwali okolicę, odnaleźli jego ciało w brzuchu ośmiometrowego pytona. Gad został przez nich zabity, bo wzbudzał podejrzenia swoim nietypowym wyglądem.

Ośmiometrowy pyton połknął rolnika

Ośmiometrowy pyton połknął rolnika

Źródło:
NDTV, Antara News

Naukowcy odkryli na Krecie bakterię, która może pomóc w zwalczaniu komarów. W testach laboratoryjnych okazała się mieć stuprocentową skuteczność w zabijaniu larw tych owadów.

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Co najmniej 1200 interwencji przeprowadzili w poniedziałek strażacy z samego tylko Podkarpacia po nawałnicy, która przetoczyła się nad regionem. Skutki burz straż usuwała przez całą noc także w innych regionach Polski - łącznie wyjeżdżano do akcji 2200 razy. W jednym miejscu konieczna była prewencyjna ewakuacja obozu harcerskiego.

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Źródło:
PAP

Grecja od niedzieli zmaga się z falą upałów - we wtorek w niektórych miejscach temperatura może osiągnąć 42 stopnie Celsjusza. Gorąco jest m.in. w Atenach, stolicy kraju. Z tego powodu władze podjęły decyzję o zamknięciu słynnego zabytku na część dnia.

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Źródło:
PAP, Reuters

Setki pszczół zaatakowały ludzi na ulicy w miejscowości Aurillac w południowej Francji. Obrażenia odniosły 24 osoby, trzy z nich przewieziono do szpitala w stanie krytycznym. Media podkreślają, że tego typu ataki pszczół na ludzi to rzadkość.

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Źródło:
Guardian, BFM TV, France Bleu, franceinfo.fr

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Pogoda na dziś. Wtorek 8.07 zapowiada się pochmurnie i deszczowo. W części kraju mogą pojawić się burze. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek 8.07. Deszcz niemal wszędzie. Do 26 stopni

Pogoda na dziś - wtorek 8.07. Deszcz niemal wszędzie. Do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sławosz-Uznański Wiśniewski ma za sobą już jedenaście dni misji IGNIS. Polski astronauta osiągnął podstawowe cele w ponad 80 procentach. W poniedziałek Polak połączył się z Warszawą, a dziś zrobi to ponownie.

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Źródło:
PAP

Przez Europę przechodzi burzowy front atmosferyczny. We wtorek w kilkunastu regionach Włoch obowiązują alerty pogodowe. Silne burze przeszły przez Węgry, gdzie doszło do przerw w dostawie prądu i wody, a także paraliżu kolei i lotniska.

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Źródło:
PAP

Do 104 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Wśród ofiar są dzieci. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com

Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Centralną część Teksasu nawiedziły katastrofalne powodzie. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 50 osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Pogoda wyrządziła ogromne szkody na terenie katolickiego obozu Mystic Camp, na którym byli także Polacy, nic im się nie stało. Opowiadali o tym, jak wyglądała ewakuacja i załamanie aury.

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

Źródło:
PAP