Coraz częściej obijają nam się o uszy terminy: burza tropikalna, huragan, tajfun. Ale czy to dlatego, że jest ich coraz więcej, czy może dzięki rozwojowi mediów jest o nich po prostu głośniej niż kiedyś? Na te pytania postanowił odpowiedzieć naukowiec z kopenhaskiego Instytutu Nielsa Bohra.
Jak sprawdzić częstotliwość cyklonów tropikalnych w całej historii, albo chociaż na przestrzeni ostatnich 100 lat, jeśli dopiero od 40 są rejestrowane? Wcześniej do obserwacji żywiołów używano statków i samolotów, ale nie były to tak systematyczne i dokładne pomiary, jakie wykonują teraz satelity.
Tymczasem, aby uzyskać ogląd historii cyklonów, trzeba znacząco cofnąć się w czasie i mieć jednolite odniesienie. Aslak Grinsted, klimatolog z Instytutu Nielsa Bohra w Kopenhadze, znalazł narzędzie, które dokonywało ciągłych pomiarów w długim okresie czasu.
Korelacja między poziomem morza a cyklonami
- Cyklony tropikalne zazwyczaj tworzą się na Oceanie Atlantyckim i przesuwają się w kierunku wschodnich wybrzeży USA i Zatoki Meksykańskiej. Odkryłem stacje monitoringu wzdłuż wschodniego wybrzeża, które rejestrowały dzienne poziomów pływów od 1923 roku - mówi klimatolog.
Kiedy poziom wód znacząco podnosił się, można było przypuszczać, że burza tropikalna uderzała w brzeg Stanów Zjednoczonych. Jak sprawdził Grinsted, rzeczywiście podnoszenie się poziomu morza odpowiada historycznym sprawozdaniom z pojawienia się burz tropikalnych.
Korelacja między cyklonami a klimatem
Następnie wspólnie z kolegami z Chin i Anglii, spojrzał na mapy globalnych temperatur w badanym okresie, aby sprawdzić, czy istnieje tendencja do częstszego występowania cyklonów w cieplejszym klimacie. Okazało się, że globalna temperatura wzrosła od 1923 roku o 0,7 stopni C , ale są pewne rozbieżności.
- Po prostu policzyliśmy ile cyklonów było w ciepłych lat w porównaniu do zimnych lat. Na tej podstawie zauważyliśmy, że istnieje tendencja do zwiększonej liczby cyklonów w latach cieplejszych - mówi Grinsted.
Naukowcy zauważyli też, że silne huragany, podobne np. do Kathriny, zdarzają się dwa razy częściej w latach cieplejszych niż chłodniejszych. - Co się stanie, jeśli globalne temperatury wzrosną o trzy stopnie Celsjusza, co jest prognozowane? - pyta na koniec Grinsted.
Autor: mm/rs / Źródło: science daily