Astronomowie dokonali słodkiego odkrycia. 400 lat świetlnych stąd znaleźli cukier w gazie otaczającym gwiazdę podobną do naszego Słońca. Czy oznacza to, że w kosmosie istnieją związki chemiczne, dzięki którym może rozwijać się życie?
Musimy rozczarować wszystkich łasuchów. Kosmiczny cukier nie ma ani słodkiego smaku, anie nie można uformować go w kostki.
- To, co odkryliśmy w kłębach gazu otaczających gwiazdę, nie jest cukrem w takiej postaci, w jakiej znamy tu na Ziemi. To prosta forma cukru, aldehyd glikolowy, ale składem niewiele różni się od tego, jaki wrzucamy co rano do kawy - mówi Jes Jorgensen naukowiec z kopenhaskiego Niels Bohr Institute, autor badania nad kosmicznym cukrem.
Jak śmietanka do kawy
Proste związki cukru odnaleziono wokół gwiazdy o masie podobnej do masy naszego Słońca. Astronomowie nazywają ją roboczo RAS 16293-2422. Odnaleziony związek chemiczny wyglądem najbardziej przypomina znaną nam śmietankę do kawy w proszku tyle, że bez słodkawego zapachu.
Cukier - budulec życia
Według naukowców obecność cukru w Kosmosie może być niezbędnym elementem do tworzenia się życia.
- Ciekawi nas teraz skąd te molekuły organiczne pochodzą - mówi Markus Pössel z Europejskiego Obserwatorium Południowrgo (ESO).
Autor: mm/rs / Źródło: Deutsche Welle