W sobotę jakość powietrza jest lepsza w porównaniu do piątkowego wieczoru. Jednak są punkty na smogowej mapie Polski, gdzie jakość powietrza nie jest najlepsza. W punkcie pomiarowym w Lubaniu powietrze jest fatalne.
W sobotę o godzinie 7.00 stężenie szkodliwych pyłów przekroczyło dopuszczalne wartości w kilku punktach pomiarowych.
W sobotę w ciągu dnia prognozowane są silniejsze porywy wiatru, które wpłyną na polepszenie jakości powietrza, które wiąże się ze spadkiem stężenia pyłów PM10 i PM2,5.
Stężenie pyłu PM10
Najtrudniejsza sytuacja panuje w województwie dolnośląskim w Lubaniu. Tam też stężenie pyłu PM10 jest fatalna i wynosi 201.52 µg/m3. W pozostałych miastach tego województwa powietrze jest średnie. Podobna sytuacja kształtuje się w województwie opolskim i śląskim.
W większości kraju sytuacja jest dobra. Na mapie możemy dostrzec wiele miejscowości, gdzie jakość powietrza jest świetna.
Stężenie pyłu PM2,5
Jeśli chodzi o stężenie pyłów PM2,5 to najtrudniej oddycha się w województwie dolnośląskim (Jelenia Góra - 74.06 µg/m3 - niezdrowe, Wrocław - 72.9 µg/m3 - niezdrowe) oraz śląskim (Katowice - 69.68 µg/m3 - niezdrowe, Bielsko-Biała 61.61 µg/m3 - niezdrowe). Nieco lepiej jest w województwie opolskim, świętokrzyskim, małopolskim, lubelskim i mazowieckim.
W pozostałych regionach możemy oddychać bez żadnych obaw, ponieważ stan powietrza jest dobry a miejscami nawet świetny.
Kiedy powietrze jest dobrej jakości?
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5 to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.
Jak się chronić?
W momencie, gdy stężenie zanieczyszczeń przekracza normy przebywanie na dworze jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Narażamy na niebezpieczeństwo przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Szczególnie zagrożone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Autor: amm,wd/rp,aw / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock