Unia Europejska ma coraz większy problem z pożarami. Powodem są między innymi długotrwałe susze i fale upałów - informuje Komisja Europejska w najnowszym raporcie. W ubiegłym roku pożary strawiły ponad 1,2 milionów hektarów lasów i innych obszarów w Europie. To powierzchnia porównywalna do województwa opolskiego.
Komisja Europejska opublikowała w czwartek sprawozdanie dotyczące pożarów lasów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, które wystąpiły w 2017 roku. Na samym Starym Kontynencie pożary spowodowały śmierć 127 osób oraz straty gospodarcze szacowane na niemal 10 miliardów euro. - Ekstremalne warunki pogodowe - długotrwałe susze i fale upałów - wzmagają pożary i utrudniają ich gaszenie. Ponad 90 procent pożarów jest wywoływanych przez działania człowieka, dlatego Unia Europejska ściśle współpracuje z państwami członkowskimi w zakresie ich zapobiegania, dbając o to, by obywatele i decydenci posiadali większą wiedzę na temat przyczyn i zagrożeń z nimi związanych - powiedział w czwartek komisarz ds. środowiska Karmenu Vella. - Wydarzenia z lata 2018 roku po raz kolejny pokazały nam, że wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii zapobiegania pożarom, a Europa musi utrzymać czołową pozycję w walce ze zmianami klimatu - dodał.
Coraz dłuższe sezony pożarów
W najnowszym sprawozdaniu wykazano, że istnieje wyraźna tendencja do wydłużania się okresów pożarów w porównaniu z poprzednimi latami. Obecnie pożary wybuchają również w innych porach niż suche i gorące miesiące letnie. W 2017 roku najbardziej krytyczne były czerwiec i październik, gdy ogień trawił Portugalię i północną Hiszpanię. Obszarem najbardziej zagrożonym pożarami pozostaje region Morza Śródziemnego.
Ponadto w 2017 roku ponad 25 procent całkowitej powierzchni zniszczonej przez pożary było objętych siecią Natura 2000. W związku z tym kraje UE zostały wezwane do zintensyfikowania wysiłków na rzecz odtworzenia siedlisk chronionych.
Nieodpowiednia gospodarka leśna
KE wskazuje, że niezrównoważone praktyki gospodarki leśnej, degradacja ekosystemów, jak również sadzenie wysoce łatwopalnych gatunków drzew ułatwiają wzniecanie ognia i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.
Odpowiednie praktyki gospodarki leśnej i gospodarowania gruntami mogą ograniczyć ryzyko pożaru i zwiększyć odporność lasów na ogień. Ponadto ze sprawozdania wynika, że sytuację może poprawić podnoszenie świadomości lokalnych społeczności i szkolenie ich.
Wsparcie dla krajów dotkniętych pożarami
W 2018 roku pięciokrotnie uruchomiono Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, mający na celu wzmocnienie współpracy państw członkowskich UE i usprawnienie koordynacji działań podczas katastrof naturalnych, jako reakcja na pożary lasów w Europie. Kraje potrzebujące pomocy, tj. Szwecja i Grecja, otrzymały wsparcie. Tego lata zmobilizowano w sumie 15 samolotów, sześć helikopterów i ponad 400 strażaków i osób obsługujących sprzęt.
Aby uruchomić wsparcie dla krajów objętych pożarami, Unia Europejska pokryła koszty transportu w wysokości 1,6 miliona euro. Ponadto, na wnioski państw członkowskich, sporządzono ponad 139 map satelitarnych w ramach programu Copernicus, pokazujących występowanie pożarów lasów.
Autor: ao/map / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe