Trzy czwarte (75 procent) polskich obywateli odczuwa zaniepokojenie zmianą klimatu. To tylko trochę mniej niż wynosi średnia dla Unii Europejskiej (78 procent). Badanie w krajach UE oraz w Stanach Zjednoczonych i Chinach przeprowadził instytut YouGov dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).
Przed światową konferencją klimatyczną COP 24, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) we współpracy z YouGov, globalną firmą zajmującą się badaniem opinii publicznej, przeprowadził pierwsze badanie nastrojów obywateli w kwestii zmiany klimatu wśród mieszkańców Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Chin.
- Badanie dotyczące zmiany klimatu stanowi dla delegatów uczestniczących w konferencji COP24 w Katowicach ważny sygnał, że obywatele są coraz bardziej świadomi wyzwań związanych ze zmianą klimatu - skomentował wyniki badania Jonathan Taylor, wiceprezes EBI odpowiedzialny za działania w dziedzinie klimatu i ochrony środowiska.
Trzy czwarte zaniepokojonych Europejczyków, co piąty się nie boi
Z badania wynika, że zaniepokojenie zmianą klimatu wyraża w UE średnio 78 procent obywateli. O tym, że jest to zagrożenie dla ludzkości, przekonanych jest 59 proc. mieszkańców Unii.
Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej nie boi się zmian klimatycznych. "Mimo obiecujących tendencji związanych ze świadomością zmiany klimatu w całej Europie, 20 proc. obywateli UE nadal nie wyraża zaniepokojenia tym zjawiskiem" - zauważył EBI w komunikacie.
Podkreślił, że w porównaniu z Amerykanami i Chińczykami Europejczycy i tak lepiej rozumieją powagę problemu. "Zaniepokojenie lub obawę w związku ze zmianą klimatu wyraziło 78 proc. Europejczyków, a tylko 65 proc. Chińczyków i 63 proc. Amerykanów" - czytamy w raporcie.
Obawa o portfel
55 proc. Europejczyków uważa, że odczuje w swoim życiu osobistym negatywne skutki finansowe zmiany klimatu. Tego zdania jest 40 proc. Chińczyków i 45 proc. Amerykanów.
Obywatele USA są największymi optymistami, jeśli chodzi o postrzeganie wpływu działań w dziedzinie klimatu na tworzenie miejsc pracy i wzrost gospodarczy: 26 proc. z nich uważa, że działania takie mogą mieć pozytywny wpływ na gospodarkę. Opinię tę podziela tylko 21 proc. Europejczyków i 11 proc. Chińczyków.
Polacy w badaniach
Trzy czwarte (75 procent) polskich obywateli odczuwa zaniepokojenie zmianą klimatu. Tylko 40 proc. uważa, że nie jest ona zagrożeniem dla ludzkości.
W większości państw europejskich młodsze pokolenie jest bardziej świadome zmian klimatu niż starsze. W Polsce jest odwrotnie: 48 proc. Polaków w wieku 35–54 lat uważa, że zmiana klimatu jest bezpośrednim zagrożeniem dla ludzkości, natomiast wśród ludzi w wieku 18-34 ten odsetek jest niższy i wynosi 34 proc.
60 proc. Polaków twierdzi, że zmiana klimatu wpłynie negatywnie na ich finanse. Nieco więcej niż co piąty - 22 procent - uważa, że wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.
W badaniu wzięło udział 25 000 respondentów, z reprezentatywnym panelem z każdego kraju.
Europejski Bank Inwestycyjny, to instytucja finansowa Unii Europejskiej, działająca od 1 stycznia 1958 roku, powołana na mocy traktatu rzymskiego z 1957 o utworzeniu EWG. Jego akcjonariuszami są państwa członkowskie UE. Siedziba mieści się w Luksemburgu.
Autor: rzw / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: JuergenPM/Pixabay (CC 0)