Co nam zagraża podczas wakacji? Wszystkie zwierzęta duże i małe plus hipertermia i alergie

Czyhają na nas wygłodniałe kleszcze (TVN24)
Czyhają na nas wygłodniałe kleszcze (TVN24)
Czyhają na nas wygłodniałe kleszcze (TVN24)

Rozpoczyna się sezon wakacyjny. Temperatury rosną, więc plaże zapełniają się urlopowiczami. Jest to jednak również czas, w którym intensywnie rozwijają się drobnoustroje. Wiele z nich stanowi poważne zagrożenie dla człowieka. Część z nich prowadzi pasożytniczy tryb życia i chętnie przenosi się na organizmy żywe.

Wśród mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów czy grzybów znajdują się takie, które są łagodne. Inne mogą przenosić poważne zakażenia. Niektóre natomiast stanowią śmiertelne zagrożenie dla człowieka.

W sezonie wakacyjnym dokuczają ludziom również inne choroby takie jak hipertermia, czy alergie na bluszcz. Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC) stworzyły listę zagrożeń, które czyhają na urlopowiczów w trakcie wakacji.

Grzybica - kokcydioidomikoza

Jedną z niebezpiecznych chorób wywoływanych przez grzyby, które pojawiają się wtedy, gdy temperatura wzrasta, jest kokcydioidomikoza występująca głównie w USA, Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej. Wywołujący ją grzyb żyje w glebie. Pojawia się tuż po obfitych opadach deszczu i rozprzestrzenia się w powietrzu w trakcie upałów. Ludzie zarażają się poprzez wdychanie zarodników z powietrza. Lekarze odnotowują zwiększoną liczbę zakażeń grzybem w trakcie suszy.

W Stanach Zjednoczonych grzyby te występują głównie w stanach zachodnich, głównie w Kalifornii i Arizonie. Odnotowano jednak przypadki wywoływanej przez nie kokcydioidomikozy również w Waszyngtonie.

Trudno jest zapobiegać wdychaniu zarodników grzyba, ale ludzie mogą unikać spędzania czasu w miejscach zakurzonych. Zakażone osoby skarżą się na objawy podobne do tych, które występują podczas grypy: gorączka, kaszel, ból głowy, nocne poty. Zdarza się, że podczas choroby występuje również drobna wysypka. U niektórych ludzi zakażenie występuje bezobjawowo. Jeśli objawy nie ustępują w ciągu kilku miesięcy, lekarze przepisują leki przeciwgrzybicze.

Gorączka Zachodniego Nilu

Pomimo swojej nazwy ta choroba wirusowa nie dotyka tylko Afryki. Pojawia się na kilku kontynentach.

Chorobę wywołuje jednoniciowy wirus Zachodniego Nilu. Rozwija się w organizmach ptaków, które następnie roznoszą mikroorganizmy innym gatunkom ptactwa, ssakom (konie, koty, psy) i komarom. Za pomocą insektów przenoszą się na ludzi.

W Stanach Zjednoczonych wzrost infekcji przypada na miesiące wakacyjne: czerwiec, lipiec, sierpień i z roku na rok rośnie.

Większość ludzi zainfekowanych nie skarży się na jakiekolwiek objawy. Organizm sam zwalcza wirusa. Jednak zdarza się, że osoby chore narzekają na gorączkę, bóle głowy i nudności. U około 1 % zakażonych występują dużo poważniejsze objawy. Rozwijają się choroby neurologiczne takie jak zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych lub porażenie. Około 10 procent z tej grupy ludzi umiera z powodu zakażenia. By zmniejszyć ryzyko zainfekowania wirusem Zachodniego Nilu najlepiej spryskiwać ciało środkiem odstraszającym insekty i osłaniać się obraniami z długim rękawem.

Naegleria fowler - mikroskopijna ameba

Prawdziwy strach u mieszkańców Ameryki Północnej w ostatnich latach budzi ciepłolubna ameba żyjąca w wodzie: jeziorach, gorących źródłach i glebie. Większość zarażeń tym wirusem przypada na wakacje.

Ludzie zarażają się poprzez kąpiel w ciepłej wodzie. Określana jest mianem "pożeracza mózgu". Woda zwierająca pasożyta może dostać się przez nos. Następnie intruz wędruje do mózgu powodując śmiertelne zapalenie.

Całe szczęście zakażenia Naegleria fowleri są rzadkie. W ciągu dziesięciu lat, od 2003 do do 2012 roku odnotowano 31 zakażeń w USA. Niestety większość z nich nie przetrwała choroby i zmarła.

Borelioza

Należy do wieloukładowej choroby zakaźnej przenoszonej przez kleszcze. Bakterie krętków, które powodują zakażenia są najbardziej aktywne wiosną, latem i jesienią. Sprzyja im zacienione, wilgotne otoczenie traw, ogrodów, lasów.

W miejscu ukąszenia powstaje charakterystyczny rumieniec. W niektórych przypadkach zakażeni uskarżają się na objawy grypopodobne: kaszel, gorączka.

Aby zabezpieczyć się przed ukąszeniem kleszczy najlepiej stosować środki chroniące przed insektami, a także unikać miejsc, w których mogą znajdować się kleszcze.

Trujący bluszcz, dąb i sumak

Naukowcy z Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej szacują, że od około 80 do 90 procent ludzi jest uczulonych oleje roślin takich jak trujący bluszcz, trujący dąb czy sumak jadowity.

Ludzie najczęściej mają kontakt z tymi roślinami w okresie letnim. Kiedy dochodzi do kontaktowego zapalenia skóry, reakcja alergiczna powoduje bolesną i swędzącą, a czasem pękającą wysypkę. Alergia często musi być leczona za pomocą leków histaminowych.

W celu zapobiegania wystąpienia alergii najlepiej unikać kontaktu z roślinami. Dobrze jest również zapoznać się z ich wyglądem. W przypadku sumaka warto pamiętać, że najlepiej omijać szerokim łukiem te rośliny, które mają trzylistkowe liście wychodzące z kolana łodygi.

Infekcje ucha

Zapalenie ucha zewnętrznego jest schorzeniem infekcyjnym spowodowanym przez wirusy i bakterie. Choroba objawia się jako bolesny obrzęk oraz zaburzenia słuchu, zawroty głowy i niedowład twarzy. Na zewnętrznej stronie ucha pojawiają się pęcherze wypełnione krwistym płynem.

Z tego powodu miliony ludzi w sezonie letnim udają się do lekarza. Naukowcy uważają, że najbardziej zagrożeni na negatywne skutki zapalenia ucha zewnętrznego są cukrzycy i osoby z zaburzeniami procesów immunologicznych.

Aby zapobiec infekcji, należy chronić głowę czepkiem lub zatyczkami podczas pływania w zbiornikach wodnych.

Hipertermia

Ekstremalne temperatury zabijają rocznie około 650 Amerykanów. Według CDC między 1979, a 2003 rokiem w wyniku wysokich temperatur zginęło więcej ludzi, niż w skutek tornad, huraganów, powodzi, trzęsienia ziemi łącznie. Wysokie temperatury mogą powodować hipertermię - stan, w którym ciało człowieka absorbuje więcej ciepła, niż rozprasza. Objawia się jako podwyższona temperatura ciała, wymagająca ochłodzenia. Często wymaga pomocy medycznej, gdyż bagatelizowanie objawów grozi uszkodzeniem mózgu, a nawet śmiercią.

Aby uniknąć zachorowania, zalecane jest stosowanie klimatyzacji w gorące dni, nawadnianie organizmu. Należy pamiętać o osobach starszych, które znajdują się grupie podwyższonego ryzyka.

Ręka-stopa i pryszczyca

Ta infekcja wirusowa najczęściej dotyka dzieci poniżej 5 roku życia. Choć zdarza się, że chorują na nią osoby dorosłe. Objawia się owrzodzeniem jamy ustnej, wysypką skórną na dłoniach i stopach, a także gorączką.

Nieleczona infekcja może prowadzić do poważnych powikłań w tym zapalenia opon mózgowych.

By uniknąć zakażenia, najlepiej szczególnie dbać o higienę osobistą.

Kamienie nerkowe

W okresie wakacyjnym szczególnie ważne jest nawadnianie organizmu. Nie spożywanie odpowiedniej ilości płynów, może spowodować powstawanie kamieni nerkowych.

Człowiek traci wodę nie tylko za pomocą wydalanego moczu, a także przez pocenie się. Minerały, które pozostają w przewodzie moczowym nie mogą być wydalone z powodu odwodnienia, więc tworzą kamienie w nerkach i drogach moczowych.

Hantawirus

Hantawiryus przenoszony przez gryzonie, może wywołać rzadką, lecz śmiertelną chorobę zwaną hantawirus - zespół płuc. Pierwsze objawy przypominają grypę: ból głowy, bóle mięśni, kaszel. Okres choroby trwa od dwóch do czterech tygodni. Jednak z czasem doprowadza do poważnych komplikacji układu oddechowego, a w 1/3 przypadków nawet do śmierci.

Szczególne zagrożenie wirusem występuje latem, kiedy ludzie spędzają więcej czasu na zewnątrz i mają częstszy kontakt z odchodami i świeżym moczem zarażonych gryzoni.

Autor: PW/rp,mj / Źródło: livesciene.com

Pozostałe wiadomości

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Niedziela 24.11 będzie pochmurna z opadami deszczu, śniegu i śniegu z deszczem. Lokalnie możliwe są też niebezpieczne opady marznące. Odczujemy chłód, a neutralny biomet ma przechodzić w niekorzystny.

Pogoda na dziś - niedziela 24.11. Chłód i opady marznące

Pogoda na dziś - niedziela 24.11. Chłód i opady marznące

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura szybko opuści Polskę. Czeka nas duże ocieplenie. Po weekendzie temperatura dojdzie aż do 15 stopni Celsjusza. Śnieg zostanie tylko w górach, a padać będzie jedynie deszcz.

Przed nami gigantyczny skok temperatury

Przed nami gigantyczny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Trąba wodna uformowała się w sobotę rano w rejonie Darłowa na Pomorzu Zachodnim. Wirujący nad Bałtykiem lej został uchwycony na zdjęciu. - Tego typu zjawisko jest bardzo lokalne i krótkotrwałe - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Wirujący lej nad Bałtykiem

Wirujący lej nad Bałtykiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Nowego Delhi, stolicy Indii, mierzą się ze spowijającym miasto smogiem. W sobotę jakość powietrza była tam znacznie poniżej normy. Lokalni aktywiści klimatyczni podkreślają, że walka z zanieczyszczeniami nie powinna trwać jedynie w sezonie smogowym.

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

Źródło:
Reuters, The Guardian, tvnmeteo.pl

Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięty został w sobotę szlak czerwony przez Kocioł pod Śnieżką - przekazali przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego. Po ostatnich opadach śniegu pogorszyły się warunki turystyczne w polskich górach. Lawinową jedynkę wprowadzono w tym tygodniu również w Tatrach, trudne warunki na szlakach są też w Beskidach.

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W związku z groźbą powodzi ewakuowano część mieszkańców w hrabstwie Sonoma w pobliżu rzeki Russian River w Kalifornii. Sytuację w stanie pogarszają obfite opady śniegu i osuwiska błotne. Trudna sytuacja jest też w stanie Waszyngton. W Seattle tysiące ludzi pozostają bez prądu.

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Zaginiony morski gatunek od dekad ukrywał się na zdjęciach innych zwierząt. Jak przekazali naukowcy, do ponownego odkrycia niepozornego Haplosyllis anthogorgicola doszło przez przypadek. Dokładna analiza fotografii innych zwierząt zamieszkujących ten sam ekosystem pozwoliła ustalić, że morskie robaki nie zniknęły, a po prostu świetnie się maskowały.

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Źródło:
The Royal Society, Science X Network

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Naukowcy stworzyli najcieńsze spaghetti świata - pojedyncza nitka jest 200 razy cieńsza niż ludzki włos. Do jego przygotowania wykorzystano mąkę, kwas mrówkowy oraz... sprzęt laboratoryjny. Makaron nie jest przeznaczony do spożycia - powstał, by przetestować technikę wytwarzania skrobiowych nanowłókien mających zastosowanie w medycynie.

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Źródło:
UCL, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały utrudnienia komunikacyjne na Cyprze. W nocy z czwartku na piątek w rejonie miasta Limassol doszło do podtopień i osuwisk, których skutki były sprzątane cały dzień. W weekend meteorolodzy prognozują kolejne intensywne opady deszczu.

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Źródło:
KNEWS Kathimerini, Cyprus Mail

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Zima zawitała także na Węgry. Biało zrobiło się w prawie całym kraju, a miejscami spadło ponad 20 centymetrów śniegu. W nocy z czwartku na piątek w części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne. Od rana występowały poważne utrudnienia komunikacyjne.

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

Źródło:
Daily News Hungary, index.hu

Pingwin cesarski Gus, który na początku miesiąca przypłynął do Australii, wrócił na wolność. Ptak znalazł się ponad 3000 kilometrów od domu - na wolności gatunek ten występuje jedynie na Antarktydzie. Wyczerpane i niedożywione zwierzę odzyskało siły pod okiem specjalistów.

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Źródło:
ABC News Australia, DBCA

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience