Co nam zagraża podczas wakacji? Wszystkie zwierzęta duże i małe plus hipertermia i alergie

Czyhają na nas wygłodniałe kleszcze (TVN24)
Czyhają na nas wygłodniałe kleszcze (TVN24)
Czyhają na nas wygłodniałe kleszcze (TVN24)

Rozpoczyna się sezon wakacyjny. Temperatury rosną, więc plaże zapełniają się urlopowiczami. Jest to jednak również czas, w którym intensywnie rozwijają się drobnoustroje. Wiele z nich stanowi poważne zagrożenie dla człowieka. Część z nich prowadzi pasożytniczy tryb życia i chętnie przenosi się na organizmy żywe.

Wśród mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów czy grzybów znajdują się takie, które są łagodne. Inne mogą przenosić poważne zakażenia. Niektóre natomiast stanowią śmiertelne zagrożenie dla człowieka.

W sezonie wakacyjnym dokuczają ludziom również inne choroby takie jak hipertermia, czy alergie na bluszcz. Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC) stworzyły listę zagrożeń, które czyhają na urlopowiczów w trakcie wakacji.

Grzybica - kokcydioidomikoza

Jedną z niebezpiecznych chorób wywoływanych przez grzyby, które pojawiają się wtedy, gdy temperatura wzrasta, jest kokcydioidomikoza występująca głównie w USA, Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej. Wywołujący ją grzyb żyje w glebie. Pojawia się tuż po obfitych opadach deszczu i rozprzestrzenia się w powietrzu w trakcie upałów. Ludzie zarażają się poprzez wdychanie zarodników z powietrza. Lekarze odnotowują zwiększoną liczbę zakażeń grzybem w trakcie suszy.

W Stanach Zjednoczonych grzyby te występują głównie w stanach zachodnich, głównie w Kalifornii i Arizonie. Odnotowano jednak przypadki wywoływanej przez nie kokcydioidomikozy również w Waszyngtonie.

Trudno jest zapobiegać wdychaniu zarodników grzyba, ale ludzie mogą unikać spędzania czasu w miejscach zakurzonych. Zakażone osoby skarżą się na objawy podobne do tych, które występują podczas grypy: gorączka, kaszel, ból głowy, nocne poty. Zdarza się, że podczas choroby występuje również drobna wysypka. U niektórych ludzi zakażenie występuje bezobjawowo. Jeśli objawy nie ustępują w ciągu kilku miesięcy, lekarze przepisują leki przeciwgrzybicze.

Gorączka Zachodniego Nilu

Pomimo swojej nazwy ta choroba wirusowa nie dotyka tylko Afryki. Pojawia się na kilku kontynentach.

Chorobę wywołuje jednoniciowy wirus Zachodniego Nilu. Rozwija się w organizmach ptaków, które następnie roznoszą mikroorganizmy innym gatunkom ptactwa, ssakom (konie, koty, psy) i komarom. Za pomocą insektów przenoszą się na ludzi.

W Stanach Zjednoczonych wzrost infekcji przypada na miesiące wakacyjne: czerwiec, lipiec, sierpień i z roku na rok rośnie.

Większość ludzi zainfekowanych nie skarży się na jakiekolwiek objawy. Organizm sam zwalcza wirusa. Jednak zdarza się, że osoby chore narzekają na gorączkę, bóle głowy i nudności. U około 1 % zakażonych występują dużo poważniejsze objawy. Rozwijają się choroby neurologiczne takie jak zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych lub porażenie. Około 10 procent z tej grupy ludzi umiera z powodu zakażenia. By zmniejszyć ryzyko zainfekowania wirusem Zachodniego Nilu najlepiej spryskiwać ciało środkiem odstraszającym insekty i osłaniać się obraniami z długim rękawem.

Naegleria fowler - mikroskopijna ameba

Prawdziwy strach u mieszkańców Ameryki Północnej w ostatnich latach budzi ciepłolubna ameba żyjąca w wodzie: jeziorach, gorących źródłach i glebie. Większość zarażeń tym wirusem przypada na wakacje.

Ludzie zarażają się poprzez kąpiel w ciepłej wodzie. Określana jest mianem "pożeracza mózgu". Woda zwierająca pasożyta może dostać się przez nos. Następnie intruz wędruje do mózgu powodując śmiertelne zapalenie.

Całe szczęście zakażenia Naegleria fowleri są rzadkie. W ciągu dziesięciu lat, od 2003 do do 2012 roku odnotowano 31 zakażeń w USA. Niestety większość z nich nie przetrwała choroby i zmarła.

Borelioza

Należy do wieloukładowej choroby zakaźnej przenoszonej przez kleszcze. Bakterie krętków, które powodują zakażenia są najbardziej aktywne wiosną, latem i jesienią. Sprzyja im zacienione, wilgotne otoczenie traw, ogrodów, lasów.

W miejscu ukąszenia powstaje charakterystyczny rumieniec. W niektórych przypadkach zakażeni uskarżają się na objawy grypopodobne: kaszel, gorączka.

Aby zabezpieczyć się przed ukąszeniem kleszczy najlepiej stosować środki chroniące przed insektami, a także unikać miejsc, w których mogą znajdować się kleszcze.

Trujący bluszcz, dąb i sumak

Naukowcy z Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej szacują, że od około 80 do 90 procent ludzi jest uczulonych oleje roślin takich jak trujący bluszcz, trujący dąb czy sumak jadowity.

Ludzie najczęściej mają kontakt z tymi roślinami w okresie letnim. Kiedy dochodzi do kontaktowego zapalenia skóry, reakcja alergiczna powoduje bolesną i swędzącą, a czasem pękającą wysypkę. Alergia często musi być leczona za pomocą leków histaminowych.

W celu zapobiegania wystąpienia alergii najlepiej unikać kontaktu z roślinami. Dobrze jest również zapoznać się z ich wyglądem. W przypadku sumaka warto pamiętać, że najlepiej omijać szerokim łukiem te rośliny, które mają trzylistkowe liście wychodzące z kolana łodygi.

Infekcje ucha

Zapalenie ucha zewnętrznego jest schorzeniem infekcyjnym spowodowanym przez wirusy i bakterie. Choroba objawia się jako bolesny obrzęk oraz zaburzenia słuchu, zawroty głowy i niedowład twarzy. Na zewnętrznej stronie ucha pojawiają się pęcherze wypełnione krwistym płynem.

Z tego powodu miliony ludzi w sezonie letnim udają się do lekarza. Naukowcy uważają, że najbardziej zagrożeni na negatywne skutki zapalenia ucha zewnętrznego są cukrzycy i osoby z zaburzeniami procesów immunologicznych.

Aby zapobiec infekcji, należy chronić głowę czepkiem lub zatyczkami podczas pływania w zbiornikach wodnych.

Hipertermia

Ekstremalne temperatury zabijają rocznie około 650 Amerykanów. Według CDC między 1979, a 2003 rokiem w wyniku wysokich temperatur zginęło więcej ludzi, niż w skutek tornad, huraganów, powodzi, trzęsienia ziemi łącznie. Wysokie temperatury mogą powodować hipertermię - stan, w którym ciało człowieka absorbuje więcej ciepła, niż rozprasza. Objawia się jako podwyższona temperatura ciała, wymagająca ochłodzenia. Często wymaga pomocy medycznej, gdyż bagatelizowanie objawów grozi uszkodzeniem mózgu, a nawet śmiercią.

Aby uniknąć zachorowania, zalecane jest stosowanie klimatyzacji w gorące dni, nawadnianie organizmu. Należy pamiętać o osobach starszych, które znajdują się grupie podwyższonego ryzyka.

Ręka-stopa i pryszczyca

Ta infekcja wirusowa najczęściej dotyka dzieci poniżej 5 roku życia. Choć zdarza się, że chorują na nią osoby dorosłe. Objawia się owrzodzeniem jamy ustnej, wysypką skórną na dłoniach i stopach, a także gorączką.

Nieleczona infekcja może prowadzić do poważnych powikłań w tym zapalenia opon mózgowych.

By uniknąć zakażenia, najlepiej szczególnie dbać o higienę osobistą.

Kamienie nerkowe

W okresie wakacyjnym szczególnie ważne jest nawadnianie organizmu. Nie spożywanie odpowiedniej ilości płynów, może spowodować powstawanie kamieni nerkowych.

Człowiek traci wodę nie tylko za pomocą wydalanego moczu, a także przez pocenie się. Minerały, które pozostają w przewodzie moczowym nie mogą być wydalone z powodu odwodnienia, więc tworzą kamienie w nerkach i drogach moczowych.

Hantawirus

Hantawiryus przenoszony przez gryzonie, może wywołać rzadką, lecz śmiertelną chorobę zwaną hantawirus - zespół płuc. Pierwsze objawy przypominają grypę: ból głowy, bóle mięśni, kaszel. Okres choroby trwa od dwóch do czterech tygodni. Jednak z czasem doprowadza do poważnych komplikacji układu oddechowego, a w 1/3 przypadków nawet do śmierci.

Szczególne zagrożenie wirusem występuje latem, kiedy ludzie spędzają więcej czasu na zewnątrz i mają częstszy kontakt z odchodami i świeżym moczem zarażonych gryzoni.

Autor: PW/rp,mj / Źródło: livesciene.com

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach Polska pozostanie pod wypływem rozległego i stabilnego układu wysokiego ciśnienia Riccarda znad Wysp Brytyjskich. Napływające z północy Europy masy powietrza przyniosą chłodne dni i zimne noce. Wczesnym rankiem nadal występować będą przymrozki, warto więc cieplej się ubierać.

Wyjmijcie z szafy rękawiczki. Chwilami będą się przydawać

Wyjmijcie z szafy rękawiczki. Chwilami będą się przydawać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ochłodzenie w Polsce może potrwać jeszcze przez wiele dni - mówią synoptycy. Wszystko za sprawą wyżu Riccarda oraz frontów na południowym wschodzie, które odpychają ciepłe masy powietrza od naszego regionu. O szczegółach opowiadał na antenie TVN24 synoptyk i prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

Kiedy powróci ciepło? "Trochę sobie poczekamy"

Kiedy powróci ciepło? "Trochę sobie poczekamy"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą mroźne noce i poranki - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak wynika z prognozy zagrożeń żółte alarmy przed przymrozkami mogą objąć zdecydowaną większość kraju. Sprawdź szczegóły.

Żółte alarmy mogą objąć prawie cały kraj

Żółte alarmy mogą objąć prawie cały kraj

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Aż 80 procent zaostrzeń astmy u dzieci wywołują zakażenia wirusowe - podkreślają eksperci. Specjaliści szczególnie dla tej grupy pacjentów zalecają szczepienia ochronne.

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Źródło:
PAP, mp.pl

Pogoda na dziś. W środę 07.05 dominować będzie dość pochmurna aura. Miejscami mogą pojawić się śladowe opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie do 15 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 07.05. Na niebie więcej chmur, lokalnie może słabo popadać

Pogoda na dziś - środa 07.05. Na niebie więcej chmur, lokalnie może słabo popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Florydzie w jednym z hrabstw od kilkudziesięciu godzin trwają poszukiwania niedźwiedzia, który zaatakował i doprowadził do śmierci 89-latka i jego psa. W pobliżu rozstawiono pułapki, a teren jest pod obserwacją służb.

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Źródło:
NBC News, ABC News, FOX4Now

Najbliższe dni przyniosą mroźne noce i poranki - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak wynika z prognozy zagrożeń żółte alarmy przed przymrozkami mogą objąć zdecydowaną większość kraju. Sprawdź szczegóły.

Żółte alarmy mogą objąć prawie cały kraj

Żółte alarmy mogą objąć prawie cały kraj

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Już w tym tygodniu w atmosferę Ziemi ma wejść stara radziecka sonda Kosmos 482. Obszar, na którym może spaść kosmiczny śmieć, obejmuje znaczną część świata. Znana jest też prawdopodobna data zdarzenia.

Radziecka sonda ma spaść na Ziemię. Najnowsze wyliczenia

Radziecka sonda ma spaść na Ziemię. Najnowsze wyliczenia

Źródło:
LiveScience, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl

Nastał maj, cudny i kapryśny jednocześnie. Wiele mu wybaczamy, bo kochamy go w Polsce od wieków. Uwielbienie dla maja znalazło swoje odbicie w śpiewanej do dziś dziewiętnastowiecznej pieśni kościelnej "Chwalcie łąki umajone".

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Źródło:
TVN24+

Amerykańskie służby poszukują dziewczynki, która w poniedziałek została porwana przez wodę w mieście Brenham w Teksasie. Region zmaga się z falą burz z obfitymi opadami deszczu, które powodują występowanie powodzi błyskawicznych. W poszukiwanie dziewczynki zaangażowanych jest wiele ekip ratowniczych.

Woda porwała dziecko

Woda porwała dziecko

Źródło:
ABC News, Fox Weather

Gwałtowne burze nawiedziły w poniedziałek po południu północno-wschodnią Hiszpanię. Na terenie prowincji Barcelona doszło do silnego gradobicia. Wtorek również ma przynieść niespokojną aurę. Władze apelują o zachowanie ostrożności.

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Źródło:
ENEX, metropoliabierta.elespanol.com, elperiodico.com, AEMET

W Polsce przyszło ochłodzenie, w najbliższych dniach spodziewane są przymrozki, a miejscami nocami i o poranku chwyci mróz. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński, w tym roku zimni ogrodnicy i zimna Zośka, majowe zjawisko meteorologiczne, przyszło wcześniej niż zwykle.

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilkudziesięcioletnie drzewo zawaliło się podczas burzy na jeden z domów na południu Miami w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę w tym regionie wystąpiły wichury z obfitymi opadami deszczu. Niebezpieczne warunki doprowadziły także do wielu utrudnień na drogach.

Wiatr wyrwał kilkudziesięcioletnie drzewo z korzeniami

Wiatr wyrwał kilkudziesięcioletnie drzewo z korzeniami

Źródło:
CNN

Obfite opady deszczu doprowadziły do powstania lawiny błotnej w północno-zachodniej Kolumbii. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba. Jak donoszą lokalne media, masa błota uszkodziła domy i powywracała auta.

Zeszła lawina błotna, zginęła jedna osoba

Zeszła lawina błotna, zginęła jedna osoba

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. Wtorek 06.05 przyniesie pochmurną aurę w całym kraju. Miejscami pojawią się słabe, przelotne opady deszczu. Termometry w ciągu dnia pokażą od 12 do 15 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 06.05. Czeka nas chłodny i pochmurny dzień

Pogoda na dziś - wtorek 06.05. Czeka nas chłodny i pochmurny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogryzione przez kleszcze niektóre gatunki zwierząt potrafią rozwinąć częściową odporność, która przyczynia się do zmniejszenia populacji tych pajęczaków. - Zjawisko nabytej odporności na kleszcze ma potencjał, aby odegrać naprawdę głęboką rolę w regulowaniu dynamiki populacji kleszczy - powiedział Jeb Owen, profesor entomologii na Washington State University.

Odporność na kleszcze. Może regulować populacje tych pajęczaków

Odporność na kleszcze. Może regulować populacje tych pajęczaków

Źródło:
phys.org, PAP

Około 1800 turystów zostało ewakuowanych ze starożytnego miasta Petra w Jordanii. W niedzielę południowo-zachodnie regiony kraju nawiedziła powódź błyskawiczna. W położonym niedaleko dystrykcie Shoubak lokalne służby odnalazły ciała zaginionych turystów z Belgii.

Ewakuacja blisko 1800 turystów z ikonicznego miejsca

Ewakuacja blisko 1800 turystów z ikonicznego miejsca

Źródło:
Reuters, Newarab.com, Times Of Israel, Jordan Times

Potężna burza piaskowa sparaliżowała południowe i północne regiony Iraku. Z powodu problemów z oddychaniem kilkaset osób potrzebowało pomocy medycznej. W prowincji Dijala doszło do wypadku, w którym zginęły trzy osoby.

Rdzawa mgła ogarnęła Irak

Rdzawa mgła ogarnęła Irak

Źródło:
ENEX, Shafaq.com,

Najbliższej nocy eta Akwarydy, rój meteorów związanych z kometą Halleya, osiągnie szczyt aktywności. "Spadające gwiazdy" poruszają się bardzo szybko, bo z prędkością aż 66 kilometrów na sekundę. "To jedne z najbardziej klimatycznych rojów meteorów w roku" - napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach".

"Zamiast lecieć w dół, lecą do góry". Przed nami maksimum roju eta Akwarydów

"Zamiast lecieć w dół, lecą do góry". Przed nami maksimum roju eta Akwarydów

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

W weekend nad Portugalią zaobserwowano co najmniej cztery trąby powietrzne. Zjawiska towarzyszyły burzom i wichurom, jakie przetoczyły się nad centralną i zachodnią częścią kraju. Silny wiatr wyrządził tam spore szkody.

Cztery trąby powietrzne w trzy dni. "Drzewa spadały na drogi"

Cztery trąby powietrzne w trzy dni. "Drzewa spadały na drogi"

Źródło:
PAP, observador.pt

Po majówce, która miejscami była gorąca, przyjdzie duże ochłodzenie. Co czeka nas w kolejnych tygodniach maja, kiedy przypadają zimni ogrodnicy i zimna Zośka? Sprawdź autorską prognozę temperatury na kolejne 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Wraca zimno, wracają przymrozki

Pogoda na 16 dni. Wraca zimno, wracają przymrozki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Krew mężczyzny, który przeżył ponad 200 ukąszeń trujących węży, może posłużyć do stworzenia wyjątkowo skutecznej antytoksyny. Aby uzyskać odporność, hodowca kilkaset razy dobrowolnie wstrzykiwał toksyny do swojego organizmu. W ten sposób wytworzył zestaw przeciwciał działających w przypadku pokąsania przez wiele gatunków.

Przez 18 lat wstrzykiwał sobie jad węży. Jego krew może ratować życie

Przez 18 lat wstrzykiwał sobie jad węży. Jego krew może ratować życie

Źródło:
BBC, ScienceAlert

Transmisja na żywo Wielkiej Wędrówki Łosi w Szwecji trwała 478 godzin. Przeprawa tych zwierząt z gór położonych na północy na letnie żerowiska przyciągnęła miliony widzów - poinformowała w poniedziałek szwedzka telewizja publiczna.

478. Tyle godzin transmitowali wędrówkę łosi

478. Tyle godzin transmitowali wędrówkę łosi

Źródło:
PAP, The Guardian

Szacuje się, że nawet 10 procent Polaków ma objawy sugerujące astmę. - Liczba ta może być niedoszacowana - powiedział dr hab. Piotr Dąbrowiecki z okazji przypadającego 6 maja Światowego Dnia Astmy. W naszym kraju chorobę tę na ogół rozpoznaje się dopiero po siedmiu latach.

Czy z astmy można "wyrosnąć"? Specjalista odpowiada

Czy z astmy można "wyrosnąć"? Specjalista odpowiada

Źródło:
PAP

Francuski wędkarz złowił w pobliżu miasta Castelo Branco we wschodniej Portugalii ogromnego suma pospolitego o wadze 102 kilogramów. Ryba ta jest na Półwyspie Iberyjskim gatunkiem inwazyjnym.

Złowił ponad 100-kilogramowego suma

Złowił ponad 100-kilogramowego suma

Źródło:
PAP, publico.pt, cmjornal.pt

Wyobraźmy sobie wiosenny spacer po mieście. Jest pogodnie, promienie słońca przesączają się przez soczyście zielone liście. Nagle naszą uwagę przykuwa jedna z rosnących przy drodze lip - na pniu drzewa wije się różnobarwna masa. Podchodzimy bliżej. Dziwne zjawisko okazuje się chmarą drobnych, kłębiących się owadów. Widok jest zaskakujący, bo możemy przysiąc, że nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś podobnego.

Śródziemnomorski pluskwiak podbija Polskę. Czy jest się czego bać?

Śródziemnomorski pluskwiak podbija Polskę. Czy jest się czego bać?

Źródło:
TVN24+

Burze przechodziły nad Polską w sobotę. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyły dość pokaźne opady gradu. To, jak były wielkim utrudnieniem dla kierowców, można zobaczyć na nagraniu z autostrady A1.

Biało na drodze, samochody stanęły. Nagranie z A1

Biało na drodze, samochody stanęły. Nagranie z A1

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W rejonie Bieszczad w sobotę pojawił się wał szkwałowy - groźnie wyglądająca chmura, która zwiastuje nadejście burzy. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek widział coś podobnego"

"Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek widział coś podobnego"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

NASA zajrzała pod "powierzchnię" Jowisza. Dane zebrane przez sondę Juno, która krąży dookoła gazowego olbrzyma, dały badaczom wgląd w procesy zachodzące w atmosferze planety. Naukowcy przeanalizowali także procesy wulkaniczne zachodzące na jednym z księżyców Jowisza, Io.

Naukowcy zaobserwowali cyklony "większe niż Australia"

Naukowcy zaobserwowali cyklony "większe niż Australia"

Źródło:
PAP, NASA

Nad częścią Polski w sobotę przechodziły burze. Strażacy interweniowali kilkaset razy, najwięcej w województwie łódzkim. Tam na skutek silnego wiatru i opadów gradu uszkodzonych zostało kilkanaście dachów. Były też miejsca, gdzie po ulewach doszło do podtopień.

Uszkodzone dachy po burzach. Osiem w jednej tylko miejscowości

Uszkodzone dachy po burzach. Osiem w jednej tylko miejscowości

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP