Jak nawigacja satelitarna pomaga w uprawie roślin albo hodowli zwierząt? Co mówią o mieście zdjęcia z orbity? Odpowiedzi na te i inne pytania o rolę kosmicznych technologii w codziennym życiu znajdziemy na Europejskiej Wystawie Kosmicznej, która w sobotę ruszy przed warszawskim Pałacem Kultury i Nauki. "Oglądaj, dotykaj, eksperymentuj" - zachęcają do zwiedzania organizatorzy.
Ci, którzy odwiedzą charakterystyczna kopułę ustawioną przed warszawskim PKiN (przy stacji Metra Centrum) będą mogli poznać wiele innowacyjnych projektów i usług, które powstały dzięki kosmicznym inwestycjom i technologiom satelitarnym.
Nauka i zabawa
Jak zapowiadają organizatorzy, wystawa będzie miała atrakcyjną formę zachęcającą nie tylko do oglądania, ale też interakcji - dotykania i samodzielnego eksperymentowania. Będą im towarzyszyć wykłady tematyczne - 10-minutowe prezentacje, po których będzie czas na zadawanie pytań. Zobacz program wykładów.
- Poprzez wystawę Unia Europejska pokazuje, jak wiele korzyści kosmiczne inwestycje przynoszą zwykłym ludziom. To niepowtarzalne interaktywne wydarzenie, będące okazją do nauki i zabawy - przekonuje Marta Angrocka-Krawczyk z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Od nawigacji po bankowość
Ekspozycja przybliży m.in. flagowe unijne programy Galileo i Copernicus (wcześniej znany jako GMES - system globalnego monitoringu środowiska i bezpieczeństwa), za sprawą których Europejczycy mogą dziś w codziennym życiu korzystać z różnych nowoczesnych usług i aplikacji.
Dzięki Galileo Europa jest o krok bliżej do stworzenia własnego inteligentnego systemu nawigacji satelitarnej. W 2014 r. nowa konstelacja satelitów ma zapewnić ulepszone usługi z wielu dziedzin, takich jak: nawigacja samochodowa, zarządzanie transportem drogowym, operacje poszukiwawczo-ratownicze, transakcje bankowe czy dostawy energii.
Z orbity do aplikacji
Z kolei system Copernicus gromadzi dane z satelitów i naziemnych urządzeń pomiarowych, które mogą potem być wykorzystywane do badań klimatu czy środowiska. System zostanie również wyposażony w aplikacje dotyczące bezpieczeństwa, służące np. nadzorowaniu granic.
- Unijne inwestycje mają zasadnicze znaczenie dla powstawania usług, bez których nie można się obyć w nowoczesnym świecie. Ta wystawa to świetna okazja, żeby pokazać Europejczykom, jak wiele różnych technologii i aplikacji służy nam dzięki temu, że istnieją unijne programy nawigacji satelitarnej i satelitarnych obserwacji Ziemi - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość Antonio Tajani.
Podróżuje po Europie
Europejska Wystawa Kosmiczna podróżuje po Europie. W 2012 roku odwiedziła dziesięć miast m.in.: Kopenhagę, Helsinki, Brukselę, Londyn, Madryt.
Przed warszawskim Pałacem Kultury i Nauki będzie ją można bezpłatnie oglądać od 4 do 9 maja - w sobotę i niedzielę w godz. 10.00-18.00, a w tygodniu w godz. 9.00-18.00.
Autor: js/ŁUD / Źródło: PAP