Sonda Chang'e 5 z powodzeniem wylądowała na powierzchni Księżyca - poinformowały we wtorek chińskie władze. Celem pierwszej tego rodzaju misji od ponad 40 lat jest pobranie próbek skalnych z naturalnego satelity Ziemi.
Bezzałogowy statek kosmiczny, nazwany na cześć chińskiej bogini Księżyca Chang'e 5, został wystrzelony o godzinie 4.30 czasu lokalnego (godz. 21.30 w poniedziałek w Polsce) z kosmodromu Wenchang na chińskiej wyspie-prowincji Hajnan. Jak przekazała w komunikacie chińska agencja CNS, Chang'e 5 "pomyślnie wylądował na Księżycu w wyznaczonym miejscu". To pierwsza tego typu misja od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i kolejne przedsięwzięcie chińskiego programu kosmicznego skupione na Księżycu. Ostatecznym celem programu jest wysłanie tam również misji załogowej.
Ma dostarczyć na Ziemię księżycowy grunt
Obecna misja ma na celu sprawdzenie, czy możliwe jest precyzyjne sterowanie wysoce zautomatyzowaną sondą z Ziemi dla pobrania przez nią około dwóch kilogramów regolitu (warstwy luźnej, zwietrzałej skały) w celu dostarczenia ich na naszą planetę. Lądownik ma wydobyć materiał na Oceanus Procellarum (Oceanie Burz), jeszcze nieodwiedzonego obszaru Księżyca
Jak zaznaczyła w swojej depeszy chińska agencja Xinhua, pozwoli to na lepsze zrozumienie "pochodzenia Księżyca i jego formacji".
Reuters przypomina, że to pierwsza misja z zadaniem przywiezienia próbek od czasu operacji z udziałem radzieckiej Łuny 24 w 1976 roku. Jeśli zakończy się powodzeniem, Chiny staną się trzecim państwem na świecie, które weszło w posiadanie próbek księżycowego gruntu - obok Stanów Zjednoczonych i ZSRR.
Chcą zbudować stację kosmiczną
Nie jest to pierwsza chińska misja, której celem jest Księżyc. W 2019 roku chiński pojazd kosmiczny Chang'e 4 wylądował na niewidocznej z Ziemi półkuli naszego naturalnego satelity. Chiny planują zbudowanie modularnej stacji kosmicznej na Księżycu, która ma być gotowa w 2022 roku. W 2003 roku Chiny stały się trzecim państwem, po Stanach Zjednoczonych i ZSRR, które wysłało w przestrzeń kosmiczną człowieka na pokładzie rakiety rodzimej produkcji. Od tamtej pory Chińska Republika Ludowa stara się dogonić w wyścigu kosmicznym USA i Rosję.
Autor: ps / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl