W ten weekend po raz 24. odbywa się Bolesławieckie Święto Ceramiki. Na turystów czeka wiele atrakcji - można między innymi ulepić własny garnek.
W dniach 15-19 sierpnia w Bolesławcu po raz kolejny odbywa się święto polskiej ceramiki. W sobotę po południu odbędzie się parada, w której weźmie udział 3000 osób.
- Ludzie się malują, przebierają. Za cukierniczkę, za talerze, sami dobrowolnie szyją stroje. To jest naprawdę prawdziwe ceramiczne szaleństwo - mówiła Ewa Lijewska-Małachowska, organizatorka święta ceramiki w Bolesławcu. - Odbywa się dużo teatrów ulicznych i koncertów.
Bolesławiecka ceramika to nie tylko ta użytkowa, ale też artystyczna. Turyści będą mieli też niepowtarzalną okazję, by stworzyć własny garnek.
Fałszerstwa dzieł ceramicznych
W Bolesławcu już w XIII wieku istniały formy garncarstwa. Swoją popularność w produkcji ceramiki miasto zawdzięcza bogactwu surowców. - Wokół Bolesławca znajdują się naturalne pokłady gliny - mówiła Anna Bober-Tubaj, dyrektor Muzeum Ceramiki. To dzięki temu miasto może szczycić się bogatą tradycją tego rzemiosła. - Myślę, że największym atutem naszej ceramiki jest różnorodność - podkreśliła.
W latach 20. XX wieku w mieście rozkwitł proceder fałszowania figurek wzorowanych na egipskich, które miały imitować te sprzed kilku tysięcy lat. Miejscowi garncarze wykształcili niesamowite umiejętności manualne, ale też technologiczne. Fałszywki rozsławione były na całą Europę.
- Umieli odtworzyć recepturę pięknego, turkusowego szkliwa - tłumaczyła Bober-Tubaj. - Niestety obawiam się, że wielu muzeach Europy znajdują się te figurki - dodała
Autor: dd/ao / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24