Na rynku znajdziemy sporo różnych rodzajów oczyszczaczy powietrza, niestety nie każdy przynosi zadowalające efekty, niektóre nawet mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Dlatego to nie cena powinna być głównym kryterium naszego wyboru. Na co więc zwracać uwagę? Dlaczego oczyszczacze powietrza tak różnie kosztują?
Oszczędny płaci dwa razy
Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza, powinniśmy zwrócić uwagę na stosunek ceny do jakości oraz koszty eksploatacji. Szybko może się okazać, że droższe urządzenie w dłuższej perspektywie opłaca się bardziej. Jak to sprawdzić? Oczyszczacz powietrza to sprzęt, który powinien służyć nam wiele lat, dlatego po pierwsze postawmy na sprawdzoną markę, od lat obecną na rynku i cieszącą się renomą. Warte uwagi są urządzenia marki Philips, która produkuje oczyszczacze powietrza od 40 lat. Niemalże każdy z nas posiada jakiś sprzęt tego producenta, wiemy więc, że możemy mu zaufać.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie w internecie opinii na temat wybranych wstępnie urządzeń. Dzięki temu wykluczymy oczyszczacze, które mają opinię wadliwych czy awaryjnych. Niska cena może oznaczać wysoki koszt eksploatacji. Szukajmy sprzętu o niewielkim poborze energii. Jeśli zdecydujemy się na mechaniczny, sprawdźmy, ile kosztują filtry i na jak długo starczają. Czy w związku z tym powinniśmy wybrać najdroższy produkt? Niekoniecznie. Oczyszczacze z najwyższej półki mają wiele dodatkowych funkcji, na przykład wydajność na bardzo dużych powierzchniach. Pytanie tylko, czy rzeczywiście potrzebujemy do użytku domowego taki produkt? Niekoniecznie, tego typu urządzenia przeważnie używane są w biurowcach. Przejdźmy jednak do konkretów.
Rodzaje oczyszczaczy
Najczęściej konsumenci decydują się na zakup oczyszczaczy elektrostatyczno-fotokatalitycznych, wodnych oraz mechanicznych. Czym się różnią? Skuteczność dwóch pierwszych jest niestety niska, w dodatku należy podkreślić, że mogą być szkodliwe dla zdrowia. Urządzenie elektrostatyczne radzi sobie raczej w małych pomieszczeniach. Obecnie wiemy również, że skutkiem ubocznym działania filtrów fotokatalitycznych jest powstawanie trującego formaldehydu oraz ozonu, który w dużych ilościach (czyli w długo niewietrzonej niewielkiej sypialni) jest szkodliwy dla zdrowia. Z kolei w przypadku filtrów wodnych należy pamiętać o codziennym ich myciu, ponieważ w stojącej wodzie rozwijają się grzyby i bakterie. Tego typu oczyszczacze mają niską skuteczność w walce ze smogiem. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest zakup urządzenia z filtrowaniem mechanicznym.
Jakie parametry powinien mieć dobry oczyszczacz?
Mechaniczne filtry cechuje nawet 99,99% skuteczność. Bywa jednak, że znacznie różnią się cenami – najtańsze modele bywają trzy czy cztery razy tańsze od tych najdroższych. Z czego to wynika? Czy to tylko marża producenta? Otóż nie – znacznie różnią się parametrami jak wydajność czy zużycie energii. Droższe modele mają dużo większą wydajność oczyszczania CADR (CADR (Clean Air Delivery Rate) wyrażany w m3/h, określa ilość czystego powietrza dostarczonego przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny). Bardzo ważne jest, aby oczyszczacz był wyposażony w dobrej jakości filtr wstępny, węglowy oraz HEPA. Fitry te powinny być solidne, stabilne i dobrze dopasowane do urządzenia. Najważniejszy z nich filtr HEPA powinien posiadać dużą powierzchnię w przeliczeniu a m2 po rozłożeniu. Jego fałdy, w powinny być rozłożone równomiernie i nie opadać jedna na drugą. Ważny jest również okres eksploatacji filtra, ale ten faktyczny. Liczony jest on na podstawie estymowanego czasu pracu urządzenia na dobę oraz na podstawie określonej ilości zanieczyszczenia. Producenci mogą w bardzo różny sposób określać to, ponieważ nie ma jeszcze na rynku odpowiedniej normy, która by narzuciła takie wymogi. Dlatego powinniśmy być sceptyczni do obietnic bezkosztowego działania urządzenia czy niewyobrażalnej liczby lat żywotności – nie zawsze jest to policzone z realnym zanieczyszczeniem i czasem w jakim powinno być używane urządzenie - a w okresie smogowym powinniśmy używać oczyszczacza non stop. Pamiętamy również, że im bradziej zanieczyszczone filtry tym wydajność oczyszczania CADR spada.
Ważne – szukając prawdziwiej informacji o wydajności oczyszczania, szukajmy parametru CADR. Nie dajmy się nabrać na nieokreśloną "wydajność" czy "przepływ powietrza", który jest jedną z dwóch rzeczy, z których składa się CADR. Jesli producent lub sprzedawca nie podaje CADRu, dopytajmy go o to, a jeśli nie posiada takiej informacji nie powinniśmy brać tego urządzenia pod uwagę.
Cena oczyszczaczy uzależniona jest rówież od tego na jakiej powierzchni działa urządzenie. Te droższe będą działały na większych powierzchniach. Na przykład oczyszczacz marki Philips Dual Scan AC3858/50 pozbędzie się zanieczyszczeń na powierzchni 60 m2. Oznacza to, że doskonale sprawdzi się w tak dużym pomieszczeniu, a jeżeli będziemy korzystać z niego w mniejszych mieszkaniach z korzyścią dla nas będzie o wile wiecej razy w ciągu godziny wymieniał powietrze na czyste. Zwróćmy również uwagę na to, z jakimi zanieczyszczeniami radzi sobie sprzęt. Warto zainwestować w najbardziej jakościowe filtry dostępne na rynku, które usuną nie tylko smog, ale również wirusy, bakterie, gazy, pyłki, kurz i sierść zwierząt domowych – im mniejsze zanieczyszczenia jest w stanie usunąć oczyszczacz tym lepiej np. takie o wielkości 0,003 mikrometra. Korzyści są oczywiste: dzięki temu rzadziej będziemy zapadać na choroby i cierpieć z powodu alergii, będziemy mieli również zdecydowanie mniej kurzu i sierści zwierząt w domu. Najlepsze oczyszczacze wyróżnia szybkość działania urządzania oraz wysoka precyzja czujnika. Technologia Dual Scan w oczyszczaczu Philips analizuje jakość powietrza w pomieszczeniu aż 1000 razy na sekundę i natychmiast usuwa szkodliwe zanieczyszczenia. Posiada podwójny czujnik, który wykrywa cząsteczki aż 800 razy mniejsze od PM2,5 (potocznie zwanych smogiem), czyli mniejsze niż najmniejszy znany wirus.[1] Wygodnym rozwiązaniem jest również możliwość zdalnego sterowania przy pomocy aplikacji. Przed zakupem urządzenia warto zastanowić się, czy taka opcja nie będzie dla nas przydatna. Pamiętajmy, by wybierać tylko certyfikowany sprzęt, w ramach którego producent oferuje usługę serwisową – dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Zwarcajmy również uwagę na rekomendację niezalezych instytutów np. Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) lub ECARF.
[1] Badanie przeprowadzone w maju 2019 r. przez IUTA zgodnie z normą DIN71460-1 przy zastosowaniu aerozolu NaCl.
Autor: Philips
Źródło zdjęcia głównego: Philips