Uniwersytet Cambridge udostępnia online i zupełnie za darmo dostęp do najważniejszych dzieł w dziejach ludzkości. Oryginalne prace największych myślicieli zostały zeskanowane i wrzucone do cyfrowej biblioteki. Znajdziemy obok siebie rękopisy Nowego Testamentu i matematyczne czy filozoficzne rozważania Newtona.
Biblioteka Cambridge posiada jedną z największych na świecie kolekcji hebrajskich rękopisów; wiele z nich zgodziła się udostępnić w bibliotece mulitmedialnej. Najważnieszym dziełem, które możemy oglądać, jest Papirus Nasha, zbiór czterech niewielkich fragmentów Starego Testamentu, które zostały odnalezione przez angielskiego uczonego W.L. Nasha w 1902 r. w Egipcie. Te fragmenty zostały zapisane na papirusie i zawierają tylko kilka urywków z Księgi Wyjścia oraz Księgi Powtórzonego Prawa. Papirus Nasha uznawany jest dziś za najstarszy znany tekst pochodzący ze Starego Testamentu. Kolekcja obejmuje też rękopisy filozoficzne, kabalistyczne i naukowe.
Dzieła chrześcijańskie
W multimedialnej bibliotece uniwersyteckiej znajdziemy wybór najznakomitszych rękopisów chrześcijańskich i wczesnych książek drukowanych, poczynając od Biblii przez liturgie, obejmujące ponad 1000 lat kultu. Lekturę możemy zacząć od Kodeksu Bezy, rękopisu Nowego Testamentu z ok. 400 r. n.e., który zawiera Ewangelie oraz Dzieje w języku greckim i łacińskim. Dalej możemy zajrzeć do Leabhar Dhèir, pierwszych ewangelickich tekstów w j. celtyckim, które prawdopodobnie pochodzą z terytorium Szkocji. Jest też księga błogosławieństw, modlitw i obrzędów przeznaczonych do osobistego użytku biskupów, zalecona przez opata cystersów w północnej Flandrii, oraz wytyczne dla rodziny królewskiej dotyczące ceremonii religijnych i prywatnej pobożności.
Dzieła muzułmańskie
W bibliotece uniwersyteckiej znajdziemy też rękopisy muzułamańskie, którymi Cambridge dysponuje od 1630 r., czyli od czasu przekazania Koranu przez prof. Williama Bedwella. Biblioteka zeskanowała doskonale zachowane i pięknie ilustrowane księgi Koranu, niektóre sięgające pierwszych wieków islamskiego kalendarza. Jest tam też słynne dzieło teologiczne Kitab al-Tawhid oraz bogato ilustrowane przykłady literatury perskiej.
Dzieła w sanskrycie
Pod koniec XIX w. Uniwersytet Cambridge zaczął zbierać sanskryckie rękopisy, głównie z Nepalu. Z roku na rok przybywało dzieł z całej Azji Południowej, spisanych nie tylko w sanskrycie, ale w wielu innych językach np. tamilskim czy malayalam. W sumie zebrano ponad 1600 dzieł, które poruszają sprawy religijne i świeckie, począwszy od poezji i dramatu, przez filozofię, matematykę, gramatykę, astronomię, erotykę czy hodowlę koni. Opisują bogactwo kulturowe i historyczne regionu.
Autor: mm/mj / Źródło: Reuters, University of Cambridge