Co jest prawdą, a co mitem w sprawie kawy, czekolady i soku? Adrian Mielnik, reporter TVN Meteo Active i Ula Somow, dietetyk sportowa, obalają mity związane z najpopularniejszymi produktami goszczącymi na naszych stołach.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Kawa, czekolada, sok... Dookoła tych produktów narosło wiele mitów, które są popularniejsze niż dotyczące ich fakty. TVN Meteo Active w osobie Adriana Mielnika, reportera TVN Meteo Active i Uli Somow, dietetyk sportowej, obalają popularne przesądy i wyjaśniają, co jest prawdą, a co bzdurą.
Kawa
Według popularnego mitu, zalewając kawę wrzątkiem pozbawiamy ją do reszty minerałów, jakie posiada. Niestety - jest to prawda. Po pierwsze - kawy nie trzeba zalewać wrzątkiem, aby ją zaparzyć. Co więcej - odczekując około 20-30 sekund od zagotowania się wody i dopiero wówczas zalewając kawę uzyskamy lepszy smak, ponieważ nie uwolnią się gorzkie składniki zawarte w ziarnach.
Czekolada
Czy możliwe jest, aby jedzenie czekolady było... zdrowe? Owszem, ale pod kilkoma warunkami. Po pierwsze - musi to być czekolada z możliwie jak najwyższą zawartością kakao. Wówczas kilka kostek nam nie zaszkodzi, nie zrujnuje tego, co osiągnęliśmy restrykcyjną dietą, tylko poprawi humor i doda sił. Dlaczego? Ponieważ czekolada, która zawiera wysoką zawartość kakao, jest bogata w magnez, cenny dla naszego organizmu składnik odżywczy.
Soki świeże i jednodniowe
Pomarańczowy - to chyba najpopularniejszy smak soku, jaki można nabyć. Oczywiste jest, że najzdrowsze są te świeżo wyciskane, które należy dość prędko po przyrządzeniu wypić. To wskutek szybkiej oksydacji witaminy C, niszczejącej zarówno pod wpływem temperatury, jak i światła.
Dobrą alternatywą dla świeżo wyciskanego soku jest tak zwany sok jednodniowy, jaki można często spotkać w sklepie spożywczym. Taka forma jest bez wątpienia zdrowa i zawiera więcej błonnika niż chemicznie kolorowany i konserwowany pseudosok z kartonu.
Ale soki jednodniowe warto pić wszystkie, nie tylko te pomarańczowe. Cenne w naszej diecie mogą okazać się te warzywne, np. z buraków, posiadających takie minerały jak żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden i kobalt oraz dwa bardzo rzadko spotykane - rubid i cez.
Autor: stella/map / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo Active