W kilku województwach kraju panuje gwałtowna pogoda. Występują burze, przed którymi ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Mogą towarzyszyć im opady gradu.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach:
- śląskim, w którym przestaną obowiązywać o godzinie 21 w środę;
- małopolskim i świętokrzyskim, gdzie będą obowiązywać do godz. 22 w środę;
- podkarpackim, w którym będą ważne do godz. 23 w środę;
- lubelskim, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 21 w środę;
- łódzkim, w powiatach: wieluńskim, pajęczańskim, bełchatowskim, radomszczańskim, piotrkowskim, Piotrków Trybunalski, tomaszowskim, opoczyńskim i rawskim, w którym będą obowiązywać do godz. 21 w środę;
- mazowieckim, w powiatach: garwolińskim, kozienickim, białobrzeskim, przysuskim, radomskim, Radom, szydłowieckim, zwoleńskim i lipskim, gdzie alerty stracą ważność o godz. 21 w środę.
Wystąpią tam opady deszczu rzędu 15-25 litrów wody na metr kwadratowy i porywy wiatru o prędkości do 70-75 kilometrów na godzinę.
Piątek z niebezpieczeństwem
Po dniu przerwy, piątek może przynieść burze w województwach: warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim. Na terenie woj. mazowieckiego i podlaskiego także mogą pojawić się wyładowania, ale z opadami gradu.
Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu do 20 l/mkw, a powiać może z prędkością do 70 km/h.
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Definicja IMGW mówi, że alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska.
Autor: kw,ps,anw/dd,aw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Idan Gil/unsplash