Jeśli w lesie zaskoczy nas burza, nie należy chronić się pod wysokimi drzewami, bo mogą one stać się celem pioruna. O zasadach bezpieczeństwa podczas gwałtownej pogody mówił Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice.
Sezon burzowy w Polsce oficjalnie trwa od kwietnia do września, choć czasami nawet zimą może zagrzmieć. Średnio co roku w Polsce odnotowuje się około 150 dni, kiedy wystąpiły te gwałtowne zjawiska. W lipcu można spodziewać się, jak wynika ze statystyk, nawet 27 dni burzowych.
Burza w lesie. Co robić? Jak bezpiecznie ją przetrwać?
Jak bezpiecznie przetrwać burzę i co robić w lesie, gdy takowa nas zaskoczy? Przede wszystkim nie należy chować się pod wysokimi drzewami, bo mogą one być celem pioruna. Lepiej wybrać te niższe, położone najlepiej na skraju młodego lasu.
- Szukajmy schronienia w niższych częściach terenu, zejdźmy ze wzgórz czy wzniesień, bądźmy też dalej od zbiorników wodnych i cieków - mówił w podcaście "Między Drzewami" Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice. - Kucnijmy ze złączonymi stopami. Nie kładźmy się, nie siadajmy na ziemi. Złączmy stopy, dzięki temu zawczasu zniwelujemy skutki tak zwanego napięcia krokowego. Jest to bardzo niebezpieczne przy wyładowaniu atmosferycznym - podkreślił. Napięcie krokowe to różnica potencjałów dwóch punktów podłoża odległych od siebie o długość kroku. Jeśli wartość ta jest za duża, istnieje ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
Wieciech dodał, że nie należy biegać w czasie burzy, bo kiedy uderzy blisko nas piorun, to narażamy się na negatywne skutki napięcia krokowego.
Wszystkie przedmioty metalowe, takie jak wędki, kije trekkingowe, należy zostawić daleko od siebie. - W przypadku przebywania w większej grupie oddalmy się od siebie, rozproszmy, bo gdyby zdarzyło się jakieś nieszczęście, gdzieś piorun uderzy, i ktoś zostanie porażony, to reszta grupy będzie mogła mu pomóc - mówił Wieciech.
Autor: anw/dd / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock