Trener Jacek Bilczyński pokazuje, jak prawidłowo trenować mięśnie brzucha, by uzyskać upragniony efekt. Ćwiczenie tej części ciała jest ważne, bo pozwala nam nie tylko atrakcyjnie wyglądać, lecz także utrzymywać prawidłową postawę.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Brzuch to najchętniej trenowana część ciała. Pamiętajmy, że silne i ładnie ukształtowane mięśnie brzucha są nie tylko efektowne. Dzięki nim nasza sylwetka jest stabilna, ponieważ znajdują się tam mięśnie podtrzymujące nasze ciało.
Bezpieczna stabilność
Co daje nam trening ukierunkowany na tę część ciała?
- Niestety nie powoduje on odsłonięcia naszych mięśni, ale bardzo dobrze je wzmacnia i rozwija - wyjaśnia dietetyk, trener i autor kilku książek o zdrowym trybie życia Jacek Bilczyński. - Bo mięśnie brzucha to nie tylko nasz wygląd, lecz także nasza stabilizacja, czyli bezpieczeństwo - podkreślił.
- Z punktu anatomicznego nasz brzuch możemy podzielić na mięsień prosty brzucha oraz mięśnie skośne - wyjaśniał. - Natomiast z punktu funkcjonalnego ten podział wygląda następująco: mięsień prosty brzucha dzielimy na górną i dolną część. Mięśnie skośne pozostają bez podziału - tłumaczył Bilczyński.
Kluczowa kolejność
Trening, aby był skuteczny i efektywny, powinien być wykonywany w odpowiedniej kolejności. - Zaczynamy od mięśni dolnych brzucha, przechodzimy do skośnych i na koniec powinniśmy trenować górną część mięśni - podkreślił. - Tego typu podejście sprawi, że wszystkie z tych grup w sposób skuteczny zostaną zaangażowane - wyjaśniał. - Należy pamiętać o jednej, bardzo istotnej, kwestii: trening wybiórczy nie jest wskazany - zaznaczył. Za takowy uznaje się trening angażujący wyłącznie mięśnie brzucha. Dlaczego? - Może wywoływać bóle w plecach - wyjaśnił Bilczyński. - Do każdego treningu mięśni brzucha powinniśmy dodać przynajmniej jedno ćwiczenie wzmacniające mięśnie grzbietu - podkreślił.
Cztery ćwiczenia Bilczyńskiego
Pierwsze ćwiczenie powinno uwzględniać dolną część mięśnia prostego brzucha. To unoszenie złączonych i wyprostowanych nóg do góry podczas leżenia na plecach, które należy wykonać 20 razy. Drugie, czyli rowerek, angażuje mięśnie skośne i należy wykonać 30 powtórzeń. Trzecie to klasyczne brzuszki, których należy zrobić 20.
- Podczas treningu mięśni brzucha warto uciskać językiem podniebienie. To sprawia, że rozluźniają się mięśnie karku i nie odczuwamy bólu w okolicach szyi - podpowiedział Bilczyński. Czwarte, które należy powtórzyć 20 razy, oddziałuje na mięśnie grzbietu. Polega na jednoczesnym unoszeniu rąk i nóg podczas leżenia na brzuchu.
Te wszystkie powtórzenia to jedna seria. By odnieść sukces, należy wykonywać od czterech do pięciu serii minimum dwa razy w tygodniu.
Autor: stella/map / Źródło: TVN Meteo Active