Bieganie zimą. O czym nie możesz zapomnieć?

Dwa dni po Beskidzie Żywieckim
Dwa dni po Beskidzie Żywieckim
dziewczynynastart.pl
Dwa dni po Beskidzie Żywieckimdziewczynynastart.pl

Chrupiący pod stopami śnieg, utkane mrozem wzorki na kałużach, sadzawkach i jeziorach, słońce prześwitujące gdzieś między drzewami, które nocą przyprószył śnieg. Zaczynasz od bielizny - raczej ciepłej, potem skarpetki, legginsy, wełniana koszulka, bluza, chusta na szyję, czapka na głowę, rękawiczki, buty… Co dalej? Jak biegać zimą, tłumaczy Katarzyna Karpa.

- No to ja już nie mam siły - często mówię, gdy skończę ten rytuał. Ubieranie się na zimowy trening zajmuje dużo czasu, ale to, co może czekać za drzwiami, sprawia że warto. Bo czasem nie jest to zimny wiatr, mżawka czy śnieżyca, ale piękna zima, a zdjęcia, które zrobisz w taki dzień, będziesz długo wspominać w zimowe wieczory. No dobra, ale co zrobić, żeby wyjść?

Napiszę Wam, jak ja to robię.

Bielizna

Ciepłe majty i stanik - tak zwykle zapisuję na liście rzeczy do zabrania na zimowe zawody. Nasze ściganie na 50 km na orientację zimą trwa czasem długo, bo po prostu często bywa trudniej. Szybko zapadające ciemności czy grząski śnieg albo gęste błoto spowolnić mogą nawet najlepszego zawodnika. A jak dodamy do tego niemożność rozpędzenia się do nadświetlnych prędkości, to trzeba ciepłe ciuchy mieć w odwodzie, żeby przypadkiem na tym odludziu gdzieś się nie wychłodzić. Także ciepła bielizna jest dla mnie podstawą.

Skarpety

Zawsze zimą biegałam w zwykłych, dość grubych skarpetach i to spokojnie wystarcza, jeżeli planujemy 2-3-godzinny trening. Stopy zwykle szybko rozgrzewają się w czasie biegu i nawet jak już są mokre, to i tak jest w nie ciepło, jeżeli tylko my trzymamy tempo. Najważniejsze: nigdy nie używam zimą krótkich skarpetek, które mogłyby odsłonić i zaziębić ścięgna Achillesa.

Na całodziennych zawodach natomiast używam teraz mojego najnowszego odkrycia, które testowałam w październiku na Łemkowynie, na której przebiegłam 100 km, czyli skarpet wodoodpornych. To wynalazek, który pozwala brnąć w mokrym (błocie, śniegu, rzeczkach) przy jednoczesnym zachowaniu tylko leciutko wilgotnej stopy. A jak już jest zupełnie zimno, to pod wodoodporne skarpety zakładam jeszcze jedne, z lekkiej wełny. Ale to wszystko przez to, że po jednym porządnym przemrożeniu stopy teraz marzną mi bardzo szybko. Dlatego potrzebuję solidnych rozwiązań…

Zobacz: 13 godzin w zimowym piekle z zamarzającymi stopami i folią w butach

Ciuchy pozostałe

Legginsy, koszulka i bluzy, jakich używam zimą, to zwykłe rzeczy z jednego z dużych sklepów sportowych. Legginsy mam takie w wersji zimowej, czyli z odpowiednimi, przeciwwiatrowymi wstawkami w najbardziej newralgicznych miejscach. Koszulka pochodzi z działu turystycznego i jej skład to 100 proc. wełny merynosa. To powoduje, że nawet gdy jest mokra, trzyma dobrze ciepło, a do tego trudno ją zasmrodzić - ciuch nie wydziela niemiłych zapachów nawet po długich zawodach. Bluzy natomiast to najcieńsze polary, zwykle wystarczają. Jeżeli jest bardzo zimno, dokładam na wierzch kurtkę wiatrówkę, a jeżeli pada, to zastępuję ją przeciwdeszczową z kapturem. Gdy jest poniżej zera, na legginsy zakładam jeszcze krótką spódniczkę z polarowego materiału.

Czapka, rękawiczki i chusty

Przez głowę ucieka najwięcej ciepła, dlatego tutaj jestem konsekwentna: nigdy zimą nie wychodzę bez czegoś na głowie. Zwykle zaczynam z czapką (z merynosa) i jeżeli jest ciepło, zamieniam ją na zwiniętego buffa - robi się z niego taka wysoka, gruba opaska. Druga najważniejsza rzecz to dla mnie rękawiczki. Wtedy, gdy przemarzły mi stopy, to samo stało się z rękami, dlatego teraz często (nawet w dość ciepłe dni) miewam problemy z utrzymaniem ich w cieple. Gdy idę na cały dzień do lasu, zabieram więc kilka par rękawiczek, żeby zmieniać je, gdy zmieniają się warunki i dokładać kolejne pary, gdy robi się nieznośnie. Do tego zestawu dokładam kilka buffów, czyli wielofunkcyjnych chust. Zajmują niewiele miejsca, a nieraz ratowały mi życie - czy to jak zmieniałam mokrą na suchą na głowie, czy opatulałam nadgarstki, gdy zrobiło się bardzo zimno.

Buty

- W czym ty biegasz zimą? Na pewno w jakichś specjalnych butach z goretexem? - to pytania, które padają cały czas. Nie, nie używam zimą goretexu, chociaż może przy mrozach nie byłoby to głupie. Wychodzę z założenia, że to, co wleje się do buta, musi się wylać. Dlatego potrzebne jest coś, co jest maksymalnie przepuszczalne i dobrze odprowadzi wodę.

W lesie na śniegu nieoceniona jest dobra podeszwa, ale te można znaleźć w zwykłych, trailowych odmianach butów do biegania. Gdy zaś jest lód (a w ostatnich latach zdarzało się to bardzo rzadko), zakładam na buty najprostsze raczki - gumowe nakładki z malutkim kolcami.

Niezbędne wyposażenie dodatkowe

Niezależnie od tego, czy idę do lasu na godzinę, czy na dziesięć, staram się zawsze zabierać ze sobą folię NRC, a najlepiej całą niewielką apteczkę. Powód? Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się podczas treningu, a nawet najprostsze skręcenie nogi zimą na odludziu może być naprawdę niebezpieczne. Wyobraźcie sobie, że jesteście w miejscu, w którym nie ma ludzi, a skręcona noga uniemożliwia dalszy bieg. Nawet jeżeli uda się zadzwonić po pogotowie, pomoc na pewno nie przyjedzie do was w pięć minut. Trzeba jakoś przetrwać do czasu, kiedy na miejsce przyjedzie karetka. Przy takim czekaniu wychłodzić się bardzo łatwo.

Pamiętam wypadek jednej biegaczki na zawodach na orientację w Wesołej w Warszawie wiosną. Koleżanka potknęła się, przewróciła i wybiła sobie bark, nie była w stanie dalej iść, nie mówiąc o bieganiu. Dokuśtykałyśmy do drogi leśnej i od razu zadzwoniłam po karetkę. Zanim jednak ratownicy trafili na miejsce, minęło przynajmniej 40 minut. Folii oczywiście nie miałam, bo kto zabiera apteczkę na bieg na 7 kilometrów? Cały ten czas spędziłam więc przytulając ją i osłaniając koleżankę przed chłodem własnym ciałem. Aż strach pomyśleć, jak skończyłaby się ta przygoda, gdyby nie był to wiosenny, w miarę ciepły poranek, tylko zimowy, z temperaturą -10 stopni.

I telefon. Zawsze zimą mam ze sobą telefon. Naładowany.

Autor: Katarzyna Karpa / Źródło: dziewczynynastart.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami, które mogą wystąpić na terenie niemal całego kraju. Z komunikatu wynika, że przy gruncie termometry pokażą -6 stopni.

Niemal cały kraj objęty ostrzeżeniami. Uważajmy

Niemal cały kraj objęty ostrzeżeniami. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

W Tatrach spadł śnieg i spowodował, że warunki są skrajnie trudne. Szlaki w większości są nieprzetarte, przez co ich przebieg może być niewidoczny. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży już niemal 80 centymetrów śniegu.

Warunki są skrajnie trudne. Lawinowa "trójka" w Tatrach

Warunki są skrajnie trudne. Lawinowa "trójka" w Tatrach

Źródło:
PAP, TOPR, TPN

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Pogoda na dziś - niedziela, 6.04. W części kraju prognozowane są słabe opady śniegu. W pozostałych regionach może spaść deszcz ze śniegiem. Zrobi się zimno, powieje silniejszy wiatr.

Prognoza na dziś - niedziela, 6.04. Będzie nam doskwierał ziąb

Prognoza na dziś - niedziela, 6.04. Będzie nam doskwierał ziąb

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl