Bieganie zimą. O czym nie możesz zapomnieć?

Dwa dni po Beskidzie Żywieckim
Dwa dni po Beskidzie Żywieckim
dziewczynynastart.pl
Dwa dni po Beskidzie Żywieckimdziewczynynastart.pl

Chrupiący pod stopami śnieg, utkane mrozem wzorki na kałużach, sadzawkach i jeziorach, słońce prześwitujące gdzieś między drzewami, które nocą przyprószył śnieg. Zaczynasz od bielizny - raczej ciepłej, potem skarpetki, legginsy, wełniana koszulka, bluza, chusta na szyję, czapka na głowę, rękawiczki, buty… Co dalej? Jak biegać zimą, tłumaczy Katarzyna Karpa.

- No to ja już nie mam siły - często mówię, gdy skończę ten rytuał. Ubieranie się na zimowy trening zajmuje dużo czasu, ale to, co może czekać za drzwiami, sprawia że warto. Bo czasem nie jest to zimny wiatr, mżawka czy śnieżyca, ale piękna zima, a zdjęcia, które zrobisz w taki dzień, będziesz długo wspominać w zimowe wieczory. No dobra, ale co zrobić, żeby wyjść?

Napiszę Wam, jak ja to robię.

Bielizna

Ciepłe majty i stanik - tak zwykle zapisuję na liście rzeczy do zabrania na zimowe zawody. Nasze ściganie na 50 km na orientację zimą trwa czasem długo, bo po prostu często bywa trudniej. Szybko zapadające ciemności czy grząski śnieg albo gęste błoto spowolnić mogą nawet najlepszego zawodnika. A jak dodamy do tego niemożność rozpędzenia się do nadświetlnych prędkości, to trzeba ciepłe ciuchy mieć w odwodzie, żeby przypadkiem na tym odludziu gdzieś się nie wychłodzić. Także ciepła bielizna jest dla mnie podstawą.

Skarpety

Zawsze zimą biegałam w zwykłych, dość grubych skarpetach i to spokojnie wystarcza, jeżeli planujemy 2-3-godzinny trening. Stopy zwykle szybko rozgrzewają się w czasie biegu i nawet jak już są mokre, to i tak jest w nie ciepło, jeżeli tylko my trzymamy tempo. Najważniejsze: nigdy nie używam zimą krótkich skarpetek, które mogłyby odsłonić i zaziębić ścięgna Achillesa.

Na całodziennych zawodach natomiast używam teraz mojego najnowszego odkrycia, które testowałam w październiku na Łemkowynie, na której przebiegłam 100 km, czyli skarpet wodoodpornych. To wynalazek, który pozwala brnąć w mokrym (błocie, śniegu, rzeczkach) przy jednoczesnym zachowaniu tylko leciutko wilgotnej stopy. A jak już jest zupełnie zimno, to pod wodoodporne skarpety zakładam jeszcze jedne, z lekkiej wełny. Ale to wszystko przez to, że po jednym porządnym przemrożeniu stopy teraz marzną mi bardzo szybko. Dlatego potrzebuję solidnych rozwiązań…

Zobacz: 13 godzin w zimowym piekle z zamarzającymi stopami i folią w butach

Ciuchy pozostałe

Legginsy, koszulka i bluzy, jakich używam zimą, to zwykłe rzeczy z jednego z dużych sklepów sportowych. Legginsy mam takie w wersji zimowej, czyli z odpowiednimi, przeciwwiatrowymi wstawkami w najbardziej newralgicznych miejscach. Koszulka pochodzi z działu turystycznego i jej skład to 100 proc. wełny merynosa. To powoduje, że nawet gdy jest mokra, trzyma dobrze ciepło, a do tego trudno ją zasmrodzić - ciuch nie wydziela niemiłych zapachów nawet po długich zawodach. Bluzy natomiast to najcieńsze polary, zwykle wystarczają. Jeżeli jest bardzo zimno, dokładam na wierzch kurtkę wiatrówkę, a jeżeli pada, to zastępuję ją przeciwdeszczową z kapturem. Gdy jest poniżej zera, na legginsy zakładam jeszcze krótką spódniczkę z polarowego materiału.

Czapka, rękawiczki i chusty

Przez głowę ucieka najwięcej ciepła, dlatego tutaj jestem konsekwentna: nigdy zimą nie wychodzę bez czegoś na głowie. Zwykle zaczynam z czapką (z merynosa) i jeżeli jest ciepło, zamieniam ją na zwiniętego buffa - robi się z niego taka wysoka, gruba opaska. Druga najważniejsza rzecz to dla mnie rękawiczki. Wtedy, gdy przemarzły mi stopy, to samo stało się z rękami, dlatego teraz często (nawet w dość ciepłe dni) miewam problemy z utrzymaniem ich w cieple. Gdy idę na cały dzień do lasu, zabieram więc kilka par rękawiczek, żeby zmieniać je, gdy zmieniają się warunki i dokładać kolejne pary, gdy robi się nieznośnie. Do tego zestawu dokładam kilka buffów, czyli wielofunkcyjnych chust. Zajmują niewiele miejsca, a nieraz ratowały mi życie - czy to jak zmieniałam mokrą na suchą na głowie, czy opatulałam nadgarstki, gdy zrobiło się bardzo zimno.

Buty

- W czym ty biegasz zimą? Na pewno w jakichś specjalnych butach z goretexem? - to pytania, które padają cały czas. Nie, nie używam zimą goretexu, chociaż może przy mrozach nie byłoby to głupie. Wychodzę z założenia, że to, co wleje się do buta, musi się wylać. Dlatego potrzebne jest coś, co jest maksymalnie przepuszczalne i dobrze odprowadzi wodę.

W lesie na śniegu nieoceniona jest dobra podeszwa, ale te można znaleźć w zwykłych, trailowych odmianach butów do biegania. Gdy zaś jest lód (a w ostatnich latach zdarzało się to bardzo rzadko), zakładam na buty najprostsze raczki - gumowe nakładki z malutkim kolcami.

Niezbędne wyposażenie dodatkowe

Niezależnie od tego, czy idę do lasu na godzinę, czy na dziesięć, staram się zawsze zabierać ze sobą folię NRC, a najlepiej całą niewielką apteczkę. Powód? Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się podczas treningu, a nawet najprostsze skręcenie nogi zimą na odludziu może być naprawdę niebezpieczne. Wyobraźcie sobie, że jesteście w miejscu, w którym nie ma ludzi, a skręcona noga uniemożliwia dalszy bieg. Nawet jeżeli uda się zadzwonić po pogotowie, pomoc na pewno nie przyjedzie do was w pięć minut. Trzeba jakoś przetrwać do czasu, kiedy na miejsce przyjedzie karetka. Przy takim czekaniu wychłodzić się bardzo łatwo.

Pamiętam wypadek jednej biegaczki na zawodach na orientację w Wesołej w Warszawie wiosną. Koleżanka potknęła się, przewróciła i wybiła sobie bark, nie była w stanie dalej iść, nie mówiąc o bieganiu. Dokuśtykałyśmy do drogi leśnej i od razu zadzwoniłam po karetkę. Zanim jednak ratownicy trafili na miejsce, minęło przynajmniej 40 minut. Folii oczywiście nie miałam, bo kto zabiera apteczkę na bieg na 7 kilometrów? Cały ten czas spędziłam więc przytulając ją i osłaniając koleżankę przed chłodem własnym ciałem. Aż strach pomyśleć, jak skończyłaby się ta przygoda, gdyby nie był to wiosenny, w miarę ciepły poranek, tylko zimowy, z temperaturą -10 stopni.

I telefon. Zawsze zimą mam ze sobą telefon. Naładowany.

Autor: Katarzyna Karpa / Źródło: dziewczynynastart.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W modelach pogodowych nie widać skandynawskiego wyżu, który miałby sprowadzić zimno. Zamiast tego pogodę mają kształtować atlantyckie niże. Temperatura w Polsce już niedługo może wzrosnąć powyżej 10 stopni Celsjusza. Co jeszcze przyniesie koniec stycznia i początek lutego? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy są szanse na powrót chłodu i śniegu.

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w najbliższych dniach będzie daleka od zimowej. Spodziewane są przejaśnienia, rozpogodzenia, a także wzrost temperatury do nawet 12 stopni Celsjusza. Opady będą występowały lokalnie. Szansa na śnieg jest tylko w górach.

Temperatura mocno poszybuje. Ile stopni będzie

Temperatura mocno poszybuje. Ile stopni będzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl

Dwa trzęsienia ziemi w odstępie kilku godzin nawiedziły w czwartek Filipiny. W mieście San Francisco na wschodzie kraju uszkodzonych zostało kilkanaście budynków - przekazały lokalne władze.

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Źródło:
Reuters

W środę w Karkonoszach doszło do kolejnego w ostatnich dniach poważnego wypadku. Turysta doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu i stoczył się z dużej wysokości. Ratownicy przestrzegają, że w górach jest bardzo ślisko i wybierając się w wysokie partie, należy być odpowiednio przygotowanym.

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Pożar Hughes Fire, który wybuchł w środę koło południa lokalnego czasu strawił już ponad 4100 hektarów terenu. Skuteczną walkę z żywiołem uniemożliwiają sprzyjające rozprzestrzenianiu się ognia warunki atmosferyczne. Z Kalifornii napływają też informacje o kolejnym pożarze, nazwanym Sebulveda Fire, który zapłonął w pobliżu dzielnicy Bel Air, gdzie znajdują się jedne z najdroższych nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

"Sytuacja pozostaje dynamiczna". Ogień pojawił się w pobliżu prestiżowej dzielnicy

"Sytuacja pozostaje dynamiczna". Ogień pojawił się w pobliżu prestiżowej dzielnicy

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Góra lodowa A23a jest na kursie kolizyjnym z Georgią Południową, brytyjską wyspą położoną na południowym Atlantyku. Jeśli w nią uderzy, zginą zwierzęta takie jak pingwiny i foki.

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Źródło:
BBC, bas.ac.uk

Irlandia przygotowuje się na nadejście niezwykle silnej burzy Eowyn. Żywioł, który zmierza w kierunku Wysp Brytyjskich, według prognoz przyniesie ekstremalne wichury o prędkości przekraczającej lokalnie 160 km/h. Niemal w całym kraju obowiązują najwyższe czerwone alerty pogodowe.

Spodziewają się wiatru, jaki nie wiał od kilkunastu lat. Zniszczenia mogą być rozległe

Spodziewają się wiatru, jaki nie wiał od kilkunastu lat. Zniszczenia mogą być rozległe

Źródło:
Met Office, Irish Independent, Sieć Obserwatorów Burz, Met Eireann

Dwa słupy energetyczne runęły pod naporem silnego wiatru w pobliżu miasta Oaxaca w Meksyku. Z tego powodu mieszkańcy od kilku dni borykają się z brakiem energii elektrycznej. Wichury doprowadziły także do paraliżu na jednej z dróg.

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Źródło:
Gobierno de Mexico, ENEX

Fala upałów nawiedziła Brazylię. We wtorek termometry pokazały prawie 40 stopni. Pracownicy zoo w Rio de Janeiro pomagają zwierzętom przetrwać spiekotę, częstując je mrożonymi przysmakami. W tym samym czasie zwierzęta na ciepłym zazwyczaj południu Stanów Zjednoczonych zasypał śnieg.

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, INMET, istoe.com.br

W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś, czyli na czwartek 23.01. Dzień w całym kraju upływać będzie pod znakiem chmur. Znajdą się też miejsca, w których należy spodziewać się opadów deszczu lub deszczu ze śniegiem. Może także silniej powiać.

Pogoda na dziś - czwartek, 23.01. W niektórych miejscach przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - czwartek, 23.01. W niektórych miejscach przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News

W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Źródło:
PAP

Przechodzący przez Portugalię niż Garoe przyczynił się do bardzo silnych i niebezpiecznych zjawisk. W dystrykcie Setubal doszło do silnej burzy z piorunami. Jeden z nich uderzył w budynek popularnej restauracji.

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Źródło:
CNN Portugal, IPMA, Safe Communities Portugal

Zima na dobre rozgościła się w południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Potężnie sypnęło między innymi w miejscowości Baton Rouge w stanie Luizjana. Opady sprawiły radość maskotce tamtejszego uniwersytetu.

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Źródło:
CNN, lsu.edu

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa gratka. Nadchodzą tygodnie, podczas których będziemy mogli ujrzeć siedem planet Układu Słonecznego. Do dostrzeżenia większości z nich nie będą potrzebne żadne urządzenia.

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Źródło:
PAP

Osuwisko zeszło w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Jawa. Po intensywnych opadach deszczu masy ziemi osunęły się na domy w okolicach miasta Pekalongan. Zginęło co najmniej 16 osób, a we wtorek służby ratunkowe wciąż poszukiwały pięciu zaginionych.

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

Źródło:
PAP, Borneo Bulletin, Reuters

Do 33 tysięcy kilometrów na godzinę rozpędzają się podmuchy wiatru na planecie pozasłonecznej WASP-127b. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zaobserwować pogodę na tym odległym świecie za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Jak wyjaśnili badacze, to najszybsze tego rodzaju zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować.

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Źródło:
ESO, Live Science

Tajemnicze kule znalezione niedawno na plażach w Sydney były pełne bakterii kałowych. Analiza składu obiektów wskazała także obecność kwasów tłuszczowych, węglowodorów i bakterii. Chociaż źródło zanieczyszczenia jest nieznane, część naukowców przypuszcza, że ich źródłem może być przestarzały system kanalizacyjny miasta.

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Źródło:
9 News, BBC, 1 News

Upały nawiedziły Brazylię. W Rio de Janeiro od kilku dni termometry pokazują niemal 40 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna zbliża się do 50 stopni. Gorąca aura zachęciła wielu mieszkańców do odwiedzenia kultowej Copacabany, ale władze Rio apelują o ostrożne korzystanie ze słońca.

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Źródło:
O Globo, tvnmeteo.pl

To kolejne lato, w którym Chile zmaga się z potężnymi pożarami. Ten, który rozgorzał w okolicach miasta Los Sauces, pozbawił życia trzech strażaków, a dziewięciu ranił. Władze przekazały, że strażacy walczyli w niezwykle trudnym terenie i zostali otoczeni przez płomienie.

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters